Vt en omstreKen Mgr Jules DAEM: 1,50 F BISSCHOP VAN ANTWERPEN Geboortedorp St-Antelinks vlagt Kermis verlof roet ^J<Cunótconcert alsters e Belastings - bedienden betogen mede te Brussel 29 APRIL??? 't Nieuws van de Week 4 Riem fuió van 'J^embroivókaje N.C.M.V.-rubriek '^Soodvckap aan '^Yïlaria. Gazet van Aalst 't Nieuws van de week Het kruis van Dembrowskaje N.CM. V.-Rubriek >t-Antelinks vlagt. 18e jaargang. Nr 28 Zaterdag 7 april 1962 Schoolstraat 26, Aalst HET NUMMER De benoeming van Mgr. Daem. direkteur-generaal van hei katoliek onderwijl, tot bisschop van Antwerpen zal niet alleen in de Sche'destad. maar ook in het Land van Aalst vreugde verwekken. Mgr. Daem is inderdaad een rasechte O ost-Vlam.1ng. afkomstig uit St.-Antelinks. het kleine, rustige dorp. b zijden de baan Aalst -- Geraardsbergen. De tans zestige Prelaat werd in 1927 tot priester gewijd. Hij promoveerde tot doctor in de wijsbegeerte er.» Letteren aan de Leuvense Universiteit» en. was o.iri leraar aan het O. L. Vro:::w-kollege te Oudenaarde en later achtereenvolgens superi or van het kollege te Eeklo en van het Klein Seminarie te Sint-Niklaas. Sedert ruim tien jaar was Mgr. Daem eerst als sekretaris-generaal, later als direkteur-generaal de gezaghebbende organizator van het Katoliek Onderwijs. GELUKWENSEN UIT HET AALSTERSE De benoeming van Mgr. Daem zal ook in ruime Vlaamse kringen een sympatieke weerklank vinden. Verknocht aan de beste Vlaams-katoüeke tradities is hij in het biezonder vertrouwd met de geestelijke, kulturelc en sociale noden van de Vlaamse gewesten. Zijn geboortestreek is hem steeds nauw aan het hart gebleven. Vorig jaar was hij nog aanwezig op de Dom van Asschehulde te Erembodegem. Reeds mocht Mgr. Daem honderden telegrammen met gelukwensen ontvangen en vanzelfsprekend ook vanwege de vele \r lenden uit het Aalslerse. STADSPFRSONEEl 1962 Het Kermisverlof voor het stadsperso- neel werd vastgesteld op maandag 9, dins dag 10, woensdag 11 en donderdag 12 juli 1962 (2e kermisweek). De diensten zullen normaal werken op maandag 2, dinsdag 3, woensdag 4 en don derdag 5 juli 1962 (le kermisweek). Dienst «Burgerlijke stand» De huwelijken zullen voltrokken worden op maandag 2. dinsdag 3. woensdag 4 en donderdag 5 juli 1962 (le kermisweek). Er zullen geen huwelijken kunnen door gaan in de tweede kermisweek op de hier- navermelde dagen maandag 9, dinsdag 10 woensdag 11 en donderdag 12 juli 1962. Aldus goedgekeurd in zitting van het College van Burgemeester en Schepenen op 30 maart 1962. IN DE FEESTZAAL VAN HET STADHUIS VAN AALST Ov zaterdag 14 april 1962. te 19 h. heef' er in de feestzaal van het Stadhuis van Aalst een groot kunstkoneert plaats met huldebetoon aan dichteres Angclc de Bre- maeker en toondichter Marinus de Jong. Dit koncert wordt ingericht door de Kul- tuurgroep van de Vrije Middelbare en Ho gere Technische Scholen van Aalst, onder de bescherming van het Stadsbestuur. Verlenen hun medewerking Marinus de Jong. toondichter.klaviervirtuoos; Het man nenkoor en het Instrumentaal Ensemble van de V.T.S.A. o.l.v. Victor van Frachen: Hilda Uyttendaele. pianiste; Luc Hen- drickx. voordrachtkunstenaar; Willy van Sande. kommentator en Jan Van der Hulst, feestredenaar. De algemene leiding is in handen van toonkunstenaar Victor van Frachen, die ook als kunstzanger optreedt. Al wie deze vooraanstaande kunstenaars wil horen en zien, laten deze enige gele genheid niet voorbijgaan. Naar aanleiding van dit koncert wordt de artistieke leider Victor van Frachen door Jeroom de Pauw een intervieuw af genomen tijdens het nieuws van Radio Gent op maandag 9 april 1962 te 17 h. De eisen van het Personeel van Financien. Dinsdag 10 april, te 15 uur. gaat te Eiussel een betoging door van het personeel van Financien, dat aldus zijn eisen tot de wedde-aanpassing wil kracht bij zetten. De betogers zullen doorheen de lanen van het centrum trekken Ook het personeel van de «Trapkes Op» zal naar verluidt aan deze betoging deel nemen. Beloken Pasen dan is het de grote Pro- pagandadag van de CHIRO-MEISJES. Kent ge de Chiro Het is een parochia le jeugdbeweging, fris en modern, die zorgt voor een regelmatige zondags-ontspanning en een degelijke vorming van haar leden. Ze bestaat op iedere parochie onzer stad, en ze is aangepast aan alle leeftijden. Men aanvaardt reeds meisjes van het le studiejaar af dat zijn de STERREKES. De meisjes van 9 tot 11 worden ge groepeerd bij de ZONNEKINDEREN. Van 1 dan af tot 14 jaar zijn het de KROON- MEISJES. Tot 16 jaar komen ze bij de KRISTIMEISJES, en ouder dan 16 zijn het ASPIRANTEN De meisjes-chiro is toevertrouwd aan edelmoedige en gedrilde leidsters, die gans hun vrije tijd en hun talenten wijden aan hun meisjes. 29 april is hun grote Propaganda-dag. Dan richt de Chiro zich tot alle meisjes, speciaal tot de 11-14 jarigen om hen een gezellige namiddag te bezorgen, en als ze het verlangen, hen op te nemen in hun Chi- ro-familie. Expo 1967. Alhoewel nog niet officieel bevestigd, is toch denkt men te Moscou ernstig aan de inrichting van een Wereldtentoonstelling in 1967. Hiertoe zou een reusachtig terrein ten zuid-westen van de hoofdstad werden ge bruikt. Studiekommissar:<.sen houden zich met deze voorgenomen tentoonstelling reeds ernstig bezig sedert 1960. De Russen zou den sterk ender de indruk gekomen zijn van de Expo 1958 te Brussel, en om presti- I ge-redenen dan ook hun eigen Wereldten- I toonstelling willen inrichten. Er zijn even- j wel ernstige bezwaren van ekonomische j aard. Enquête ovc - invloed van TV. j Door de Engelse regering wordt een groet j scheepse enquête op touw gezet in verband j met de invloed bij de jeugd van bepaalde TV-Scenes. j Dit opzet wordt gefinancierd door de B.B.C en de I.T.V, Vermaarde psychologen, sociologen en spe cialisten inzake jeugdcriminaliteit verlenen hun medewerking Een felle reaktie heeft nl. de TV-voor- stelling doen opwaaien van een scène uit Oliver Twist, waarin o.m. een moordtafe- reel met veel details wordt vertoond. Pauselijke Bul Bisdom Antwer pen. Zaterdag 14 april, te 11 uur zal in O.L. Vrouwkerk te Antwerpen de Pauselijke Bul in verband met de oprichting van het bisdom Antwerpen worden voorgelezen. Staalfabriek le Zelzate Het hoge gezag van de Europese Kolen en Staalgemeenschap beraadslaagde deze week over oprichting van een Staalfa briek te Zelzate. Er zou geen onverenigbaar heid bestaan van het plan Sidemar met de i voorschriften van het EGKS-Verdrag. j i Vlaams toneel in Amsterdamse Schouwburg Ter gelegenheid van de boekenweek te I Amsterdam, die dezer dagen werd geopend, voerde het Nationaal Toneel van Belgie in de Amsterdamse Schouwburg een nieuw werk op van Herman Teirlinck De fluitke tel. Dit stuk dat aanvangt met een twistpar- tijtje geen ruzie maar dans werd door de Nederlandse critici eerder slecht onthaald. Ministers van State. De aangekondigde benoeming van een reeks nieuwe Ministers van State, zou voor lopig worden uitgesteld, aldus wordt te Brussel vernomen. Te veel kandidaten zouden do keuze ncgal bemoeilijken. i-e^er en Administratie Van 30 aktieve generaals, die het Bel- gisch leger telt. zijn er momenteel ca. de helft werkzaam op de administratie van landsverdediging. Het daverend sukses van de plezante Re vue-operette FRAU LUNA, opgevoerd door 'T LAND VAN RIEM. spreekt voor zichzelf. Een laatste vertoning, op zondag 8 april, te 19 uur in de zaal Groen Kruis. Kaarten ten lokale «LAND VAN RIEM» en aan de ingang der zaal. de avond der vertoning. I VESTIGINGSWET le Vestigingsbesluit «Haarkapper-kapster» Al de personen die het beroep van haar- kapper(s^er) uitoefenen, moeten voor 2 juli 1962 een aanvraag om een aktiviteits- attest indienen bij het gemeentebestuur. 2e Vestigingsbesluit «Molenaar». Al de personen die het beroep van mo lenaar (maalderij) uitoefenen moeten vóór 2 juli 1962 een aanvraag om een aktivi- teitsattest indienen bij het gemeentebe stuur. 3e Opgelet. De personen waarvoor uitoefeningsvoor- waarden reeds van kracht zijn, nl. schrijn werkers, timmerlieden, plafonneerders. in- stalleurs van centrale verwarming, foto grafen en verzekeringsmakelaars, die hun aanvraag om een aktiviteitsattest nog niet hebben gedaan, kunnen deze aanvraag nog indienen vóór 2 juni 1962. II WEKELIJKSE RUSTDAG Haarkappcrs(sters) Vanaf 3 mei 1961 wordt de wekelijkse rustdag ingevoerd voor de haarkappers. Degene die een andere dag dan een zon dag nemen, moeten hun keuze bekend ma ken aan het gemeentebestuur vóór 3 mei. Inlichtingen en bijstand N.C.M.V'. sekretariaat Grote Markt 28. Aalst Telefoon 257.78 OMRUILING VIGNETTEN BOTER Zonder tegenbericht zal de tweede ruil- De souvereinc Kamer der «Drakeniers», van AalsH herdacht het vijfde lustrum namiddag der vignetten BOTER doorgaan, van haar stichting. Te dier gelegenheid werd de kamer door het stadsbestuur ont- op zaterdag 21 april in de kelder van het vangen en werd daarna overgegaan tot de openstelling der nieuwe «Drakenlaan». Belfort. Pater Werenfried ontving belangrijk nieuws over de Oekrainse geünieerde Kerk, die tegen de verdrukking in groeit. Het nieuws werd uitsluitend geput uit Sovjet bladen, zodat de feiten, die hieronder ver meld worden, reeds aan de kommunisten bekend zijn en geen nieuw gevaar opleve ren voor onze geloofsbroeders in hel Rijk van K roetsj of, ten overvloede hebben wij de namen veranderd. De spekpater legt verband tussen deze berichten en een voor val uit het verleden van Oostpriesterhulp. Hier volgt het Telaas van Pater Weren fried. In de «Oekrainsche Prawda» een Sovjet krant. beklaagt, de kommunistische partij leiding zich over de groeiende aktiviteit der geünieerde Oekrainsche katolieken in de streek van Dombrowskaja. een stad van on geveer 80.000 inwoners. Deze streek is mij sinds vele jaren be kend. Lang geleden predikte ik ergens in Duitsland. Na de preek meldde een voor malige soldaat zich op de spreekkamer van de pastorie en overhandigde mij eer kost baar byzantijns kruis, dat hij indertijd ge red had uit een brandende kerk in het dis- trikt van Dombrowskaja. Het kruis was aan de rugzijde voorzien van oeroude kerksla- vische inschriften, die letterlijk van toe passing schenen te zijn op de gevaren waar in de kristenheid aldaar verkeert, doch te vens hoopgevend waren voor een betere toekomst. Ik aanvaardde het kruis en be loofde het later met de eerste kapelwagen van Oostpriesterhulp terug naar Dombrows kaja te zullen zenden. Voorlopig heb ik het in bewaring gegeven aan een vurige apbsto- laatsgroep, die zich op de grote trek naar het Oosten voorbereidt. Nu blijkt uit bovengenoemde persberich ten dat juist in deze streek vele geünieerde gelovigen weigeren de orthodoxe kerk te bezoeken, waarin zij onder dwang ingelijfd zijn. doch in groep gebruik maken van de Poolse latijns-katholieke kerken, waar zij in eigen taal en volgens eigen ritus bidden «om de goddelijke genade en de zegen van de Paus». Verder blijkt dat er in die streek niet slechts vrouwelijke religieuzen doch ook geünieerde rugzakpriesters van dorp tot dorp en van hut tot hut trekken, om de gelovigen bij te staan en in hun geloof te versterken. Uit het artikel kan men eveneens opma ken. dat het zogenaamde «wonder» van Serednia, waarvan reeds eerder gerucht^ naar het Westen zijn doorgedrongen de bevolking in hevige beroering en de kom munisten in de grootste verlegenheid heeft gebracht. De geünieerde gelovigen schijnen thans te hunkeren naar direkte bewijzen van Gods aanwezigheid en naar zichtbare manifestaties van Zijn macht Deze wel ty pisch Oosterse honger naar wonderen in het hart van het Safansrijk wordt door de vrome en heldhaftige priesters der geüni eerde Kerk met grote wijsheid getemperd, maar niet onderdrukt. Uit de reaktie der kommunistische pers kan men besluiten dat er het hele gebied van Dombrowskaja en ver daarbuiten een ijvere van-man-tot-man missioneringsaktie gevoerd wordt, dat zangers voor de Ooster se liturgie worden opgeleid, dat kinderen met de goedkeuring dei ouders in het hei lig geloof onderricht worden en dat de ou ders bereid zijn daarvoor ook materiële offers te brengen. Tenslotte wijst een zorg vuldige ontleding van de krantenberichten uit. dat tussen de Poolse Latijns-Katolieke en de Oekrainse Grieks-Katolieke Kerk ten aanzien van de gemeenschappelijke bedrei ging een hoge en vroeger nooit bereikte graad van eendracht en solidariteit valt waar te nemen. Uit dit alles mag men besluiten dat de katolieken van Dombrowskaja zich vol ge loof en vertrouwen voorbereiden op een. be tere toekomst en dat God duidelijk zicht baar leeft in de Oekraine. Het kan geen toeval zijn, dat dit hoop volle nieuws mij juist uit die streek be reikt. waarvoor ik mijn allereerste verplich ting achter het ijzeren gordijn heb aange gaan. Want de belofte, het kruis van Dom browskaja terug te brengen naar de plaats waar het thuishoort, was het eerste teken, dat Oostpriesterhulp ook na de val van het kommunisme nog een taak in het Oosten zal moeten vervullen. Deze taak heeft sinds- die duidelijker vormen en grotere afmetin gen aangenomen. Wij hebben er reeds mil joenen in geïnvesteerd, blind gelovend in de waarheid van het Evangelie, dat wij alles van God kunnen verkrijgen als wij het maar met voldoende vertrouwen van Hem verwachten. Tallozen laten zich heden uitsluitend beïnvloeden door de bedrieg lijke aardse machtspositie van het kommu nisme. Velen houden voor de praktijk van het leven slechts rekening met zuiver-men selijke faktoren rationalistisch verwijzen ze Gods direkt en persoonlijk ingrijpen naar een legendarisch verleden. Er zijn ook kerkelijke «nozems», die het nu eens juist andersom willen doen als het verantwoordelijk gezag in Rome, en tegen beter weten in een vergelijk zoeken met het kommunisme Zij allen hebben voor onze «roekeloze» voorbereidingen op een betere toekomst slechts medelijden, onge loof, twijfel of spot. Maar voor ons, die onwrikbaar geloven dat wij Gods onbeperkte mogelijkheden kun nen «provoceren» door eerst al onze moge lijkheden uit te buiten, voor ons is het een hoopvol teken dat wij het kruis van Dom browskaja in ons bezit hebben en moeten, terugbrengen naar een streek die welis waar. nog kommunistisch is. doch volgens de laatste berichten davert van geloof, ge nade en van Gods levende tegenwoordig heid. 7VTTT ZONDAG te 7 uur, lil--' MAANDAG en DONDERDAG te 8 uur. IN STJOZEFSKRING door Groep TUL

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1