15e en omstreKen 1,50 F Uriótuó ió cVerrezen ZAL PASEN BEZINNING BRENGEN? 't Nieuws van de Week PAASMOZAÏEK BIJ JEZUS' GRAF Van Kruimels en Paasvreugde HALLELUJA HALLELUJA <EDe ^Soldaat die ezuó kruisigde Literaire Prijs van de Stad Aalst 1962 2PAAifzcit aai* aSJLc De Radartoren te Denderhoutem Gazet van Aal Christus is Verrezen Zal Pasen bezinning brengen, 't Nieuws van de week Weekkalender. 18e jaargang. Nr. 32 Zaterdag 21 april 1962 Schoolstraat 26, Aalst HET NUMMER I Gaat het Paasverlof een rustpunt, een tijd van bezinning betekenen na de lange, politieke winter welke dit land heeft door- worsteld Gaan die enkele dagen respijt de politie kers in staat stellen de problemen kalm en nuchter te bekijken Ziedaar de vragen welke velen zich stellen op de vooravond van Christus Verrijzenisfeest. België schijnt wel te lijden aan een kan kerende. inwendige ziekte. Uiterlijk is hiervan niet veel te merken. Wij geven aan elke buitenlander de indruk een gelukkig en welvarend land te zijn waar het goed leven is. Maar plots verschijnt daar een ge zwel dat steeds maar groter wordt en dat niemand schijnt te kunnen genezen. doen in de richting van de kulturele auto nomie. de Kamer keurt de vastlegging van de taalgrens goed maar elk dorp. elk ge hucht dat van regiem verandert of niet het regiem krijgt waarop het gehoopt heeft, stuurt vlammende moties naar de Senaat of richt luidruchtige betogingen in Ziedaar enkele staaltjes, enkele uitingen van die ziektetoestand. We zouden daar nog de herrie v. de fiskale hervorming kun nen aan toevoegen waar vóór- en tegen standers elkaar te lijf gaan met argumenten die getuigen van een bedroevend gebrek aan demokratische opvoeding. En niemand schijnt dit alles meester te kunnen, niemand ziet een oplossing, nie mand schijnt «wijs» genoeg om zowel bij de ene als bij de anderen gehoor te vinden. Te Leuven, sedert eeuwen de trots van Katoliek België ontstaat een konfiikt dat het bestaan zelf van de universiteit in ge vaar brengt, te Luik betogen tienduizenden tegen de Vlaamse overheersing in de kerken te Gent en te Antwerpen hebben ongepaste manifestaties plaats die veel meer kwaad dan goed doen aan de zaak die men beweert te verdedigen, te Charle roi spreekt de Waalse vleugel van de so cialistische partij zich uit voor een zeer vergaand federalisme maar diezelfde par tij weigert ook maar de kleinste stap te De winter is zeer lang geweest en allen hebben wij gesnakt naar het Paasfeest, omdat we hoopten dat met de Verrijzenis van Christus ook de natuur tot leven zou gewekt worden. Ook de politieke winter is lang en hard geweest. Mocht het Paasfeest de bezinning, de klaarheid, de verdraagzaamheid bren gen zonder welke dit land onbestuurbaar wordt. Dit is de dag die de Heer heeft gemaakt; laten wij jubelen en ons verblijden op die dag. Pasen is het hoogfeest van de christelijke levensvreugde. Voor Christus is Zijn Opstanding uit de dood de definitieve bevestiging van alles wat Hij heeft gezegd en gedaan Dogmatisch gesproken, is ze het opperste bewijs voor Zijn Godheid Een mensenleven moet worden gebouwd op de grondslagen van een absolute zeker heid dat alles waarvoor de mens leeft, niet enkel de moeite waard is maar het al- leréénigste wat in het leven valt te vereren en te verdedigen Telken jare wij met Pasen het Resurrexi. Ik ben verrezen, juichend horen weer klinken. weten wij met diepe vreugde en oneindige zekerheid dat onze Verosser dood en hel overwon, en met zijn helmelse Vader door het gebrachte offer v. erd verzoend. Wij weten dat het dank aan diezelfde verrijzenis is dat wij door het ent vangen goddelijk leven deelnemen en dal het lichaam van de Verrezene. ens tot voedsel geschonken, de waarborg is voor de komende hemelse glorie (Kard. nens.) -Zo zat Maria nu reeds aan dit graf van toen men er Jesus had ingelegd. De wach ten lieten deze bedroefde moeder begaan, zij wisten wel dat haar zwakke krachten geen gevaar waren voor het stelen van het dode lichaam onder die zware steen. Det was de derde dag. Maria wachtte op het wonder en deze verwachting zou vreugde moeten weven in haar donker ve. dnet. doch zij kon niet vergeten hoe men het geliefde lichaam verscheurd en verminkt had. hoe men al dat hei. ge ...nedcr- den beschimpt had De pijn had zo diepe wonden geslagen in haar teer hart dat geen hoop of vreugde het bloed kon stelpen. VI ant als het wet is van God en van de na tuur dat het kind er niet is om moeder, doch de moeder om het kind, dan heeft de ze wet zich pijnlijk-tragisch, doch subliem voltrokken bij de moeder van Jezus» (Mevr Buckinkx-Luykx.) 't Is uit nu met droefheid en smerte en getraan. *t Is uit met Heer Jesus zijn lijden. De Kerke trekt weder haar feestgewaad aan zo, juichend, zingt zij de blijde (Guido Gezelle). Wij sloegen hem aan 't kruis. Zijn vingers grepen Wild om de spijker toen 'ik de hamer hief Maar hij zei zacht mijn naam en Heb mij lief Liefde als een gruwelijk geheim begrepen. Ik wrong een lach weg dat mijn tanden knarsten. En werd een gek die bloed van liefde vroeg Ik had hem lief en sloeg en sloeg en sloeg De spijker door zijn hand in 't hout dat barstte. Nu, als een dwaas, een spijker in de hand Trek ik een vis zijn naam. zijn monogram In iedren muur, in iedren balk of stam. Of in mijn arm, of hurkend, in het zand. En antwoord, als de mensen mij wat vragen Hoor je de dreun van verre hamerslagen M. Nijhoff. Uit Het Getijd (Van Dishoeck. Bussum) De kerkklokken van Chili reizen terug ever Spanje en de Atlantische Oceaan. Dit s.erlijk klokje is als het ware verloren ge lopen. heeft een omweg gemaakt, is «han gen gebleven» in Vlaanderen. Daar werd het door een Eerwaarde Heer Pastoor op gevangen en langs de jeugdbeweging aan geboden aan Monseigneur Van Vlierberghe uit het nieuwe bisdom Illapel. Doch dit altaarklokje heeft veel gezien: het zal ginder uitklepelen hoe uw kinderen mooi geverfde Daaseieren hebben geraapt, hoe de paastafel met chocolade-klokken was versierd. Als gij nu dit klokje vult met de krui mels die van uw overvloed tafel vielen, zal dit klokje in het arme bisdom Illapel paasvreugde luiden. Dan zal daar de pater pastoor zijn kerk met een laag verf in een vers paaskleed kunnen steken. Laat de bouwvallige kerken van het bis dom Illapel niet in puin vallen, biedt lijk de leerlingen van Emmaus aan de Heer een nachtverblijf aan «Heer. het wordt avond. Blijf bij ons Dan wordt het voor U een mooie morgen Bouwstenen voor Illapel kunnen gestort worden op Postcheck 978.86 Hoofdpro- kuur der Franciscaanse M'ssies. Oude Baan 125. Mortsel. Een dankbewijsje wordt U steeds toege zonden. Het stadsbestuur van Aalst brengt ter kennis van wie het aanbelangt dat een LITERAIRE PRIJS VAN DE STAD AALST. 1962 wordt uitgeschreven, ter waarde van 10.000.-- F. voor Nederlands talig prozawerk. De gedrukte werken of manuscripten, in te zenden aan het stadsbestuur vóór 1 ju li 1962. zullen ter beoordeling voorgelegd worden aan een bevoegde jury. bestaande uit deskundigen vreemd aan het stadsbe stuur Het werk mag reeds uitgegeven zijn, doch niet vóór 1961. Ook onuitgegeven ma nuscripten worden aanvaard. De kandidaten dienen in België te wo nen en van Belgische nationaliteit te zijn. Een werk. bekroond met een staats- of pro vinciale prijs, wordt niet aanvaard. Het reglement inzake deze literaire prijs, de voorwaarden tot deelname en inlichtin gen zijn te bekomen ten stadhuize, 5e af deling «Onderwijs-Cultuur». Grote Markt, Aalst. Botersmokkel De botersmokkel wordt andermaal druk beoefend aan de Nederlands-Belgische grens. In Nederlandse kringen is men van oordeel dat deze frauduleuze invoer naar Belgie het werk is van een reuze-organiza- tie waarvan een of andere illustere onbe kende achter de schermen de leiding heeft Naar raming worden niet minder dan 10 miljoen kilo boter jaarlijks op onwettige wijze in ons land binnengevoerd. Nederlandse instanties twijfelen overi gens aan de doeltreffenheid van het Bel gisch systeem waardoor de douaniers 10% preihie ontvangen van de waarde der in beslag genomen boter. Bidault Terug Ondergronds. Georges Bidault, de voormalige Franse Eerste Minister en tijdens de jongste we reldoorlog een leidende figuur van de Re sistance heeft zich aangesloten bij de OAS. Naar verluidt zou hij in Zwitserland ver toeven van waaruit hij het Franse verzet tegen de Gaulle zou leiden. Bidault was in de jaren na de bevrijding de vertrouwsman van de Gaulle. Katanga Geen Nederlands op Belgisch Consulaat. Van de in Katanga vertoevende Belgen zijn 75% Vlamingen. Deze maken bezwa ren tegen het feit dat op het Belgisch Con sulaat te Elizabethstad niemand hun in het Nederlands kan te woord staan. Overkomst uit Spanje Donderdag arriveerden te Meisbroek 12 nichten en neven van Koningin Fabiola. Zij zullen tijdens de Paasdagen op het kasteel van Laken verblijven. Prijsstijging in Nederland Blijkens een verklaring van de regering zijn de prijzen van aardappelen en groen ten derwijze gestegen c at de koste van le vensonderhoud met 2.5'- procent zijn ver hoogd. Haute Finance Generaal de Gaulle heeft Pompidou ab opvolger aangeduid van Debré. De nieuwe Franse eerste-minister. die o.m. ook litte raire prestaties op zijn actief heeft is een vooraanstaande figuur in de Rotschildbank die aanzienlijke belangen heeft in Marro- ko. Tunis en Algerie. M. W. P betoging te Luik. Ca. 12.000 Walen waren te Luik op de been voor de M.W.P. betoging van André Renard. Inmiddels blijkt dat tal van so cialisten van het A.B.V.V. Luik niet langer akkoord gaan met Renard. In de Centrale der Metaalbewerkers te Luik kon Renard geen meerderheid beha len. EENDRACHTNIEUWS MAANDAG a.s. 23 APRIL (2de Paas- dag) te 15 u. ontvangt Eendracht het be zoek van de sterke Zwitserse ploeg F. C. BERN. Het Eendrachtelftal zal als volgt spelen DOEL Van Looy (Verhulst. Volharden 1 helft) BACKS Culot. De Coninck. H. B. Rens. Lockefeer. De Boeck VOORLIJN De Prez. Elegeert. Arijs. Suys. Van der Eist. Te 13.30 u Voorwedstrijd Knapen Eendracht Volharden. tl* Enkele jaren geleden werd te Dender houtem een Radartoren opgericht. Een kamerlid heeft in verband hiermede volgende vraag gesteld aan de verant woordelijke Minister. Wat is het totaal bedrag van de uitgaven dat de oprichting van deze toren in kwes tie met installaties met zich heeft ge bracht. De reden waarom deze toren buiten ge bruik is en of de inrichting dermate doel matig is dat de ingebruikneming zou ver- rechtvaardigd zijn. Of het bestaan van deze inrichting vol doende noodzakelijk en doeltreffend is om niet alleen de kosten ervan te verrechtvaar digen maar tevens ook de schade die de omliggende eigenaars ondergaan door het daaruit voorspruitende verbod van woon huizen op te richten. De minister heeft rechtstreeks aan het kamerlid geantwoord..

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1