en omstreken 1,50 F Vlaamse Toeristenbond FLITSEN Jn en om kei ventbad m dienst van de Gemeenschap uit Erembadegem Beelden uit onze moderne tijd zet van A IN DIT NUMMER Flitsen uit Erembodegem. In en om het Zwembad Beelden uit onze moderne tijd. Vlaamse Toeristenbond in dienst van de gemeenschap. 18e JAARGANG. Nr. 3f Zaterdag 12 mei 1962 Schoolstraat 26, Aalst HET NUMMER at >n o- al 16 JUNI EMIEL HULLEBROECKHÜLDE TE DENDERLEEUW. 17 JUNI ONTHULLING JUSTUS HARDUYNGEDENKPLAAT TE OUDEGEM. SEDERT meer dan veertig jarer. staat de Vlaamse Toeristenbond on de bres voor de kulturele. sociale en ekonomische belanden van het Vlaamse volk. Wat aanvankelijk een bescheiden initia icf leek. ir, uitgegroeid tot een der meest vooraanstaande Vlaamse organisaties van cr.s land. die het buitenland ons in alle op zichten kan benijden. Men kan zich de ontwikkeling van de Vlaamse Beweging, in de ruime zin van het woord, niet voorstellen, zonder dit reuze werk dat de V.T.B. met resp. zijn voormali ge en huidige voorzitter, het dynamische duo Ir. Stan Leurs en Drs Jozef van Over- straeten tijdens de laatste decennia heeft verwezenlijkt: Steeds voor een schoner, beter en Vlaamser Vlaanderen. Indien vandaag de dag. onze taal in leidende N Sabena kringen, in de of ficiële Belgische Toeristische diensten, in de autoindustrie, in het hotelwezen enz. meer en meer tot haar recht komt dan is dit in aanzienlijke mate te wijten aan de dag tot dag aktie van de V. T. B. Indien het Vlaamse gezelschapsleven niet langer meer een klowneks Bruegeliaans vertoon is. indien de Vlamingen op reis in het buitenland dat onbehaaglijk minder waardigheidscomplex hebben afgelegd, kortom indien ze volksbewuster en tevens toch internationaler zijn geworden dan mag dit ook voor een belangrijk stuk op re kening worden geschreven van de V.T.B. Tijdens het aanstaande zomerseizoen zal op initiatief van de V. T. B. verschillende gedenktekens worden onthuld. Zo o. m. te Mespelare waar op zondag 17 ter ere van de 17 eeuwse dichter Justus de hij eenmaal Pastoor is geweest. Teven: pelare-Gijzegem-Oudegem geopend Daags voor dien gaat te Denderleeuw een grootse Emiel Hullebroeck hulde door. et Vlaamse lied een bewoner geworden van juni. een gedenkplaat wordt aangebracht Harduyn aan de gevel van de kerk waar ordt het nieuwe wandelpad Oudegem-Mes- Sedert enkele tijd is deze pionier van h de Denderstreek. Nu reeds notere ieder bewuste Vlaming Hulde aan Emiel Hullebroeck. deze datum 16 juni naar Denderleeuw Ontmoetingsfeest voor zes centralen - van het Algeme-n Christelijk Vak- Vèrbónd in het teken van'"de Wereldsolidariteit Op zaterdag 12 mei wordt door een in richtend komiteo een ontmoetingsfeest inge richt voor de leden vail zes centralen aange sloten bij het A.C..V. arrondissement Va'st. Alle leden behorend tot de/e eentrales alsook alle andere leden van de Christelijke verenigingen zijn uitgenodigd om van de stemming Ic genieten, die onder liet im; ils van het orkest Paul lU'TOKHS d - gekende radio- eo tolevisievirtuoos zal heersen in dc zaal «RINK» te Aalst, deze zat. rd o. Deuren oin 20 uur. Toegangsprijs 30 i- ten voordele van liet schone werk «WKIlhLD- SOI.l I) \HITEIT BROMFIETSER GEKWETST Op de Albrechtlaan ter hoogte van het O. L, Vrouwplein kwam het tot een botsing tussen de personenwagen bestuurd door Nevens Liliane uit Vivegnies en de brom fietster Van de Walle Marie, wonende Gui- do Gezellestraat. 53 te Aalst. Laatstge noemde werd tegen het wegdek geslingerd en met verwondingen aan het hoofd en kla gend van inwendige pijnen opgenomen en ter verpleging naar het stedelijk hospitaal overgebracht. Auto en bromfiets werden beschadigd. DE ONTEIGENINGEN voor de vesti ging van de N. V Gates Rubber Company hebben reeds heel wat stof doen opwaaien. Dit stoutmoedig initiatief wordt nu echter door eenieder bijgetreden en in de laatste gemeenteraadszitting werden alle aankoop, akten goedgekeurd. Zo is het terrein, waar de nieuwe gebouwen oprijzen, volledig ver worven en zijn alle moeilijkheden van de baar.. Voor de nieuwe straten, die moeten ontworpen worden werden ook enkele hin derpalen overwonnen, en daardoor zullen de Zwalmkouter. De Vredestraat en dokter Carlierlaan ontworpen worden, zoals het in het plan van aanleg werd voorzien HET NIEUWE GEMEENTEMAGA ZIJN zal opgericht worden in de Gaston De Schepperstraat. Nu moeten de voertuigen van de gemeente in verschillende stelplaat- sen ondergebracht worden en kan men niet eens over een lokaal beschikken om mate rieel op te slaan. In de De Schepper straat nu, waar reeds de lokalen voor Kin derwelzijn en het stempeibureel gevestigd zijn, zullen verbeteringswerken uitgevoerd worden en zal een nieuwe stelplaats opge richt worden. Zo zal deze vroegere school volledig ingepalmd zijn voor andere doel einden HET ROOIINGSPLAN van de Brus selse steenweg is ook goedgekeurd. De be woners van deze steenweg werden trou wens reeds voorheen verwittigd dat de rij weg een breedte van 26 meter zal moeten hebben, waardoor natuurlijk heel wat ont eigeningen zullen moeten doorgevoerd werden. OP TERJODEN zal de Dreefstraat verder afgewerkt worden. De aanleg van deze nieuwe straal is reeds enkele tijd ge leden voltrokken, maar met de gemeente Nieuwerkerken werd thans een akkoord bereikt. Erembodegem zal nog 150 m 390.000 F voor zijn rekening nemen en Nieuwerkerken zal diSrna de aansluiting kunnen verwezenlijken VANDftLENSTREKEN Onbekende vandalen hebben er tijdens de late avond of nachturen genoegen in ge schept op de Werf. St. Annabrug en Mo lenstraat de bloemenbakken te beschadi gen. bloemplanten uit te rukken, verkeers- platen en palen te beschadigen en te be vuilen. sierlampen te verbrijzelen en zo meer Men doet beroep op de bevolking op dat zij de vandalen zou aanklagen bij de politie wanneer zij deze aldus aan gang ziet. Geheimhouding blijft verzekerd. Zaterdag 1.1. werd de pers in he: Stede- lijk Zwembad uitgenodigd om een training j van de Kon. Zwemclub Neptunus Aalst bij te wonen. Deze zwemclub die op 2 april J 1960 werd hersticht onder impuls van de I h. Paul Beeckman. huidig bestuurslid, heeft ons werkelijk verbaasd. Toen zwemclub Neptunus een vijftal ja ren geleden uit de circulatie verdween en men ons in april 1960 sprak over de her oprichting hebben wij even de schouders opgetrokken. Na alles wat er zich in en om zwemclub Neptunus afspeelde, dachten wij en wij waren niet alleen dat het maar een tijdelijke bevlieging was. Wij gaven hen zes maand, hoogstens een jaar. Standing van een zwemclub hangt af van het werk der oefenmeesters dit schreef de h. John Van den Bosch, oefen- meester van Gentse Zwemverening enkele jaren geleden aan een bestuurslid van K. Z. N. A. Het is alsof het jonge en dynamische bestuur deze woorden tot haar leuze heeft gemaakt. Het werk dat oefenmeesters Clau de Bertiaux en Francine van Poelvoorde, op twee jaar tijd geleverd hebben, is wer kelijk prachtig. Wij konden er ons trouwens persoonlijk van overtuigen. Zulke toewijding en volharding hebben wij nog maar zelden in een sportverening waargenomen. De zwemsport die een van de volledigste sporten is, staat over het algemeen minder in de gunst van het publiek. Dat de grote dagbladen, kolommen en kolommen wijden aan de voetbalsport en de «dwangarbei ders van de weg» en slechts enkele lijntjes aan de zwemsport, is hier voorzeker niet vreemd aan. Samen met de atletiek is de zwemsport nog altijd een stiefkind van de grote sporten. Bij Zwemclub Neptunus ontbreekt het nochtans niet aan belangstelling. De 163 leden zijn er het bewijs van. Alle leden zijn zwemmende leden. Voor het ogenblik beschikt Neptunus over 35 minuten zwem-oefentijd per week. Dit is natuurlijk té weinig. Men zal dit ze ker begrijpen als men weet dat een zwem- kampioen. of iemand die kampioen wil worden, minstens 3 a 4 maal per week het water in moet. Met één uur meer oefenge legenheid zou zwemclub Neptunus al een hele stap verder staan. Hier is werk voor het sportcomité en het stadsbestuur, die hier vast en zeker een mouw kunnen en zullen aanpassen. Voorlopig werd bij gebrek aan voldoen de oefening in het zwembad zelf overge schakeld naar «Powertraining». Elke zon dagmorgen kan men de leden van de zwemclub zien opstappen naar het Stads park. waar op de terreinen van de Os- broeck van 8 tot 10 u. aan Powertraining een soort intervaltraining wordt ge daan. Tot op heden werd maar weinig aan com petitiewedstrijden deelgenomen. Doch niet temin slaagde Etienne Lecompte erin te Brugge op de kampioenschappen van Vlaanderen 1961 zich vierde te plaatsen met een tijd van 45"9/10. Dit was voorze ker een eerste beloning voor E. Lecompte zelf, maar vooral voor oefenmeester Clau de Bertiaux. Hierbij zal het zeker niet blijven. Van Etienne Lecompte (bij de he ren) en van Bijl (bij de dames) hoort men nog wel. Verleden zondag werd te Sint-Niklaas aan een wedstrijd deelgenomen, waar de beste ploegen van het land vertegenwoor digd waren. Zeer schitterend was het nog niet, maar men mag. mits de nodige trai ning en volharding de toekomst zeker roos kleurig tegemoet zien. Van nu af zal regelmatig aan wedstrij den worden deelgenomen. Ook werden reeds plannen gemankt om in Aalst terug met een waterpoloploeg te starten Als alles zich voordoet zoals voor zien, hoopt men over een tweetal jaren met een ploeg klaar te komen. Indien men zo blijft voort werken is er voor de vele jeugdige elementen van deze sympathieke vereniging zeker een voor aanstaande plaats in de Belgische zwem- wereld weggelegd. Diegenen die meer belangstellen in zwemclub Neptunus raden wij aan eens een kijkje te nemen op de training van za terdag die doorgaat van 17 u. 30 tot 18 u. 15 in het Stedelijk Zwembad. J. T. OKAPI AALST WORDT GEHULDIGD Okapi Aalst, kampioen in Eerste Provinciale Oost-Vlaanderen, zal op zondag 13 mei de bloempjes buiten zetten. De blauw-witten zullen hun titel inderdaad met vol le luister vieren. Na een plechtige mis te 10 uur in de St. Martinuskerk, zullen diri genten. spelers en sympathisanten ontvangen worden op het stadhuis, waar onder scheidingen zullen uitgereikt worden. Tot slot zal voorzitter Heeremans zijn jongens vergasten op een heerlijk feestmaal, waarop de ganse Okapi-familie zal aanzitten. MET DRIE DE RUIMTE IN Bovenstaande opname toont een model op echte schaal van een ruimtestation dat drie ruimtevaarders zal kunnen aan boord ne men. Dit toestel werd gebouwd met het oog op de studie van de practische overlevingsvoorwaarden van een bemanning die aan boord van een ruimteschip de interplanetaire ruimte werd inge- slingerd. Het omvat toestellen voor lucht verversing en water-her- winning, om afval te vernietigen evenals installaties voor het op slaan en het bereiden van voedingsware n. De kabine die een hoogte heeft van 7 m 30 en een doormeter van 3 m. zal op de grond alle verschijnselen nabootsen die ruimtevaarders tijdens hun vlucht zullen ontmoeten, met uitzondering van de gewich teloosheid. Het toestel bevat verschillende afdelingen, bestemd voor het verblijf en de arbeid die over twee verdiepingen 2ijn verdeeld. In het onderste gedeelte bemer kt men de conische af- werpbare capsule die in de ruimte zal dienen als rustplaats en waarin de bemanning zich ook zal bevinden tijdens de lance ringsoperatie en de terugkeer in de atmosfeer. Een i in jooy pen. Dré ver- iluk- acht zou »eld- - de ge- zelf ikel- Hint. asti- 1 uit ■ach; men acht ■aten huid. it er i om wij ■tins n de VISSEN MET EEN VLIEGER Nieuwe variante op een oude sport. Vissen met behulp van een vlieger, waardoor men meer lijn kan gebruiken en het aas lokkender kan maken, is thans meer en meer populair aan het worden bij de Amerikaanse vissers. Men gebruikt hiervoor een eenvoudige v lieger; de vislijn is aan de vliegerlijn verbonden met een veersysteem dat de vislijn vrij maakt zodra een vis bijt. Men neemt aan dat een vlieger meer dan 3.000 jaar geleden reeds door Mela nesiers voor de vis vangst werd gebruikt. Zij maakten hun vliegers van grote bla deren en kleine takken en vervaardigden hun lijnen uit palmve zels. VOOR DE EXPLORATIE VAN DE ZEE OP GROTE DIEPTEN De Trieste» bathyscaaf van de Ameri kaanse marine werd met mechanische armen uitgerust ten einde de exploratie op grote diepte van de oceanen te vergemakkelijken. De bemanning on dergebracht in een sfeer die men kan bemerken onder de kiel naar het midden toe. zal deze armen kunnen bedienen die be stemd zijn om stalen op te halen van de grondstoffen op de zee bodem. evenals de fauna en de flora op grote diepten. Het toe stel dat een omvang heeft van 70 kubieke meter heeft een reeks opzoekingen verricht, waarbij op zeker ogenblik tot 11.000 m. onder de zeeoppervlakte werd gedok en. De voortzetting van het programma voorziet rechtstreeks wn arhemingén van de bio logische en fysische verschijnselen op grote diepten, evenals de studie van de reacties van levende orga nismen op licht geluid. Verder zal de richting worden nagegaan van de onderzeese stro mingen op grote diepten.

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1