ut en omstreken Softenon en het vertrouwen - 1 50 F Vereniging voor Aalsters Kultunrschoon Aalstenaars bouwen een kapel te Borchtlombeek Nog wat over koffie Nieuws in tkort Gazet van Aalst Softenon en het vertrouwen Aalstenaars bouwen kapel te Borchtlombeek. Vereniging voor Aalsters Kultmirschoon. 18e JAARGANG. Nr Zatsrda- 2S mei 1962 Schoolstraat, 26, Aalst. HET NUMMER aat. nen ïan- liet- taes leu- tioe- nrol Dagelijks kunnen wij in onze moderne maatschappij de volgende paradokse vast stellen: daar waar haat en wantrouwen overal hoogtij vieren, is de mens steeds meer aangewezen op het vertrouwen in zijn medemens Wij hebben vertrouwen in de bruggenbouwers, in de leggers van spoorstaven, in de automecanicien, in de fabrikant van huxshoudapparaten. Bijna nooit denken wij er aan welke rampen een niet stevig gedraaid schroefje, een ver keerd kontakt. een fout in onze stuur- starg of een verkeerde berekening van een betonnen boog met zich kunnen meebren gen. Wij vertrouwen onze loodgieter dat hij de gasleiding goed legt onze electricien dat hij ons niet electrocuteert. de treinmachi nist dat hij geen rode signalen voorbij rijdt Maar in al deze voorbeelden is ons vertrouwen niet blindelings: wij vergewis sen ons. wij hebben ook wat ervaring of kennen er «iets» van. Maar hebben wij wel eens bedacht welk een blindelings vertrouwen wij stellen in onze aootheker en in chemici de onze me dicamenten voorbereiden Tientallen ver schillende ingrediënten worden door hen bemengd. gevijzeld, bijeengeklutst en wij vertrouwen erop dat de apotheker net tien ;-ram gelezen heeft in plaats van tien milli gram. wij geloven dat pilletjes en drank jes voed werden samengesteld, dat z'ij, geen schadelijke nevenreakties zullen op wekken. dat zij ons niet zullen vergiftigen' De Softenon-affaire is hiervan wel een treffende maar tevens dramatische illustra tie. De kranten hebben ons voldoende inge licht waarover het gaat: een Duitse firma brengt een pijnstillend middel op de markt waarvan bij de behandeling blijkt dat het uiterst geschikt is om de braaklust en andere ongemakken van de zwangerschap te bestrijden. Het wordt in sommige stre ken een sucees-geneesniddel. Maar in Duitsland en in Engeland komt men vrij spoedig tot de afschuwelijke ontdekking dat verscheidene vrouwen die met Softenon of een van ziin derivaten werden behandeld misvormde babies en monstertjes ter we- i reld brachten Onmiddellijk wordt er alarm geblazen in alle Europese landen en in het begin van de maand december 1961 komt het bevel dit geneesmiddel uit de handel te nemen. Ook in Belgi.e maar volgens sommigen niet vlug en niet kordaat genoeg zodat sommige apotheker nog Softenon ver kochten in de maand maart van dit jaar. Wij zullen degenen niet volgen die hier- j van een politieke kwestie wensen te maken met de bedoeling het vel van Minister Cus- i ters te krijgen. Nochtans zouden wij. eer-J lijk gezegd, niet de verantwoordelijkheid willen dragen het verkoopsverbod van dit medicament niet spoedig genoeg te hebben uitgevaardigd. In dergelijke zaken is admi- j nisitratieve sleur volledig uit de boze j Indien er werkelijk nalatigheden zijn ge- beurd is het duidelijk dat deze niet zonder 15de OFFICKLE HANDELSFOOR 1962 Ter gelegenheid van 15de officiële han- delsfcor der stad welke doorgaat in de ruime en prachtige stadfeesthalle van de Sohooistraa;. van 18 tot 27 oogst e.k.. werd door het inrichtend kom,tee. een wedstrijd uitgeschreven naar het geschikte motief, dienstig voor de passende affiche Niet minder dan elf ontwerpen gwamen binnen hetgeen de taak van het komitee zeker niet vergemakkelijkte. Na verschil lende eliminaties werd bij eenparigheid van stemmen, het ontwerp «RAAK», inge diend door de heer PERSOONS. LOUIS. Weggevoerdestr. nr. 22 te Aalst, bekroond. HET STEDELIJK FEESTKOM1TEE meer kunnen geklasseerd worden. De verklaringen van de minister in de Kamer waren weliswaar geruststellend toch ware wenselijk dat het publiek in derge lijke aangelegenheden volledig en waar heidsgetrouw op ingelicht worden. De geruchten en insinuaties die thans de ronde doen zijn zeker niet van aard het vertrouwen in de geneesmiddelen-industrie en in de diensten van de volksgezondheid te versterken. I. D toch van het i het e zc- een eleer AAF. h dat rende ;bber. noch- en di naar ten is lrijke e van spe!- 2 rea- n kan 'gelijk UI TE EEN- en uit ig VI neelstf en wij wer- g dus 2 doel- resul- 2rband dracht ie mer. 2n. D: i ou der 'ack t< igd ormer. alenter. zeggen lehalvf belane-T hters Ilct Broederschap van O.L.V, van Halle heeft, twee jaar terug, in de Dirk Martens stede zijn tweede eeuwfeest gevierd Tij dens die vrome dagen heeft men de belofte gedaan, dat Aalsterse handen eens een ka pel zouden bouwen op de weg naar het hei ligdom van O.L.Vrouw. Weken zijn ondertussen verlopen, maan den zelfs, en nu kan men zeggen dat in de herfst van dit jaar de belofte zal verwe zenlijkt worden. De Aalsterse broeder schap heeft nu de nodige fondsen verza meld. en de plannen voor een nieuwe kapel zijn werkelijkheid geworden... HOE HET GROEIDE Hal ie heeft altjd een bijzondere plaats bekleed in de Belgische bedevaartplaatsen. Reeds in 1754 stichtten enkele Aalstenaars een broederschap, die elk jaar belast werd met de organisatie van de bidtocht, ter wijl er tevens fondsen moesten verzameld worden om een passend geschenk mee te dragen. Zes jaar later werd de confrérie erkend, en stond alseerste voorwaarde op de erkenning, dat men elk jaar op de eerste zondag van september een bidtocht zou houden naar het genade oord van O. L. Vrouw. Amper vier jaar later bouwde de Aalsterse broederschap een kapel op het grondgebied van Halle, en nu. na een hele stap gezet te hebben in de geschiedenis, mag men zeggen dat de Aalsterse Broeder schap een neuwe kapel zal oprichten. Op de weg Aalst Halle treft men inderdaad het punt stoksen ten halve aan, op het grondgebied van Borchtlombeek. Daar i wordt even gerust vooraleer het tweede gedeelte van de voettocht naar Halle aan j te pakken. Precies op die plaats zal men een kapel oprichten. Door de milde mede werking van de koster van Borchtlombeek en dank zij de jarenlange werking van de voorzitter van het comité h. Maurits Van Nuffel, heeft men de nodige gronden ver worven. en werd architect Caudron be last met het opstellen van de plans. Het zal een statig kapelleke zijn. dat in zijn omgeving vast en zeker zeer goed tct zijn rech zal komen. Met de bouw zal eerlang begonnen worden en men hoept dat tegen augustusseptember de inwijding zal kun nen plaats grijpen. Voor die tijd heeft men grote plechtighe den gepland, want eenieder heeft gevoeld dat dit offer van de Aalsterse Broederschap werkelijk alle lof verdient. Daarom precies mogen voorziter Emiel Rubbrecht. en de bestuurders, hh. Maurits Van Nuffel. Van Molle. Backaert. Roger en Ivan Coppens. Gustaaf De Luyck. ere voorzitter Vandeneynde en architect Cau dron fier zijn over het werk dat zij ver wezenlijkt hebben. De honderden Aalste naars die elk jaar trouw naar Halle stappen zullen aan «stoksken ten halve» een stevige stimulans kunnen putten om de tocht te vervolgen EI.1JK1 2411 Het bestuur der Broeders van O. L voorzitter E. Rubbrecht. Vooraan lombeek zal opgericht worden. V. van Halle te Aalst, met in het midden de maquette der nieuwe kapel die te Borcht- Na de merkwaardige bijdrage door Grec- cus onder de titel «Een en ander over Kof fie» (zie De Gazet van Aalst van 19 mei jl.) mogen wellicht nog een paar bizonder- heden verteld worden over deze edele drank. Gedurende de middeleeuwen werd de kof fie in het Westen aangezien als een drank voor ongelovigen. Zo erg zelfs dat, wan neer hij zich bij de kristenen begon in Ie burgeren, *n gróep priesters omstreeks 1530 aan Paus Clemens VII vroegen het gebruik ervan te verbieden. Toen de H. Varier het zwarte drank,je geproefd had. riep Hij ech ter uit: Deze salansdrank is zo heerlijk dat het spijtig ware het gebruik ervan al leen aan de ongelovigen over te laten En de koffie kreeg Zijn zegen. KOFFIE IN DE GENEESKUNDE Tegenover de vele uiteenlopende uitspra ken in vroegere tijden door dokters over koffie ten beste gegeven staat een belang rijke verklaring uit onze huidige tijd. Op 7 september 1Ö57 heeft Dokier Ph. Wéry in het kasteel van i reyr (Namen) de geneeskundige balans va de koffie voor- gediagen. Daaraan or.bc.ien wij een paar punten die door het pa dek te weinig ge kend zijn: De cafeïne wakkert de eetlust aan en be gunstigt de spijsvertering door een verho ging van de darmbewegingen en van de afscheiding der spijsverteringskiieren. Ca feïne gaat de vorming van vetstoffen in de lever legen in voorkomt slagaderverkalking (proeven van Prof. Simonart, Leuven). Onder invloed van cafeïne wordt het sensoriële waarnemingsvermogen scherper, worden de gedachten precieser. geschiedt de gedachtenassociatie veel gemakkelijker. Het individu verkrijgt een grotere zelfbe heersing. meer overweg igsvermogen en heel wat grotere geheugensterkte. Zijn concen tratievermogen wordt eveneens veel inten ser. Cafeïne werkt in op het ademhalingsstel sel en verhoogt de longenventilatie. De bloeddruk wordt als geheel NIET gewij zigd ondanks invloed op de vasomotorisch* centra en op de nervus Vagus. Bij veel personen doet koffie migraine verdwijnen EN DE HARTZIEKTEN Cafeïne brengt een uitzetting der coro- naria teweeg, de kransslagaderen die zorgen voor de voeding van het hart, met als lo gisch gevolg dat het hart beter wordt ge spijsd en dat de hartspier dan ook beter werkt. Krampen in de hartbloedvaten wor den totaal opgeheven.. Zeggen dat koffie slecht is voor het hart. is nonsens. Koffie mag gerust genoten worden door het groot ste gedeelte van de hartlijders hetzij ze te klagen hebben van decompensate, van angina pectoris of van myocarditis De personen die aan angina pectoris lijden of waarvan de hartspiervoeding mank gaat en zo zijn er duizenden van 45 jaar en meer moeten veel koffie drin ken. Zieken waarvan het zieleleven ver traagd is. zien eveneens hun toestand veel verbeteren door het gebruik van koffie. Tot zover Dr Wéry POEDERKOFFIE Het gehalte aan koffie in de zogezegde oplosbare koffie was een paar jaar geleden lui, komma nul! Het verheugd ons dit bij deze gelegenheid eens publiek te kunnen zeggen, en te beklemtonen hoezeer het pu bliek door harnum-reklame bij de neus kan genomen worden Wij kregen toen maals inzage van het laboratorium-verslag van buitenlandse scheikundigen aangaande de produkten K en N Beide zogezegde oplosbare koffies beston den UITSLUITEND u t koolstof en andere chemische produkten Firma K wou ons door deze ontleding overtuigen dat haar produkt minder vuil bevatte dan N Tegenwoordig hebben de poeder-potjes wel degelijk iets met koffie te maken, zoals Greecus uiteenzet Door de bewerking gaan echter veel koffie-eigensehappen verloren. Het verschil in prijs per tas is daaren boven enorm Om van het verschil in smaak te zwijgen! Echte koffie zal niet vlug uit onze huis kamers verdrongen worden. POL DE PAEPE ANTWOORD AAN DE HEER J. D. I Naar aanleiding van het artikel versche nen in de «Lezerstribune» van «De Gazet \.m Aalst» van 17 mei jl. doet het de Ver eniging voor Aalsters Kultuurschoon werke lijk genoegen dat er voor ons stedelijk muzeun'. meer belangstelling schijnt te be staan bij onze stadsgenoten dan men zou vermoeden. Aan het slot van zijn artsikel. waar mede wij over het algemeen akkoord kun nen gaan. zegt de heer J.D. o.m. Het zou aanbeveling verdienen dat de heer Schepen van Schone Kunsten en Cultuur de kwestie van het muzeum ter hand zou nemen en verder Kan de Vereniging voor Aal sters Kultuurschoon zich met deze zaak niet bezighouden? Wij zijn dan ook zo vrij de aandacht van de heer J.D. op het volgende te vesti gen Toen de V.V.A.K. in 1952 een kampagne begon voor het algeheel herstel van het j Oud-Gasthuis werd dit geschiedkundig ge- bouw als de meest geschikte plaats aange- 1 zien voor het onderbrengen van een oud- heidkundig muzeum. Reeds in 1954 werd door een subkommissie van de V.V.A.K een ontwerp uitgewerkt dat als basis zou j dienen voor de restauratie van het Oud- Gasthuis. j Het was slechts einde 1959 dat de heren Claus en Van Hoorick het plan van de V.V.A.K in praktijk konden uitwerken; dit plan voorziet volgende indeling In de kloostergangen zouden schilderij en opgehangen worden die thans zo wat overal rondslingeren in Stadhuis en Bel fort. Er zouden geschikte zalen ingericht wor den waar kunstvoorwerpen uit de verschil lende tijdperken oordeelkundig zouden on dergebracht worden. De illustere figuren van onze stad. zoals Dirk Martens. Pieter Coecke en Valerius De Saedeleer. zouden een kamer krijgen speciaal aan hen gewijd. De kapel, met wapenschilden en grafstenen, 'ou een stemmige voordracht- en ontvangst zaal worden; de zolder een geschikte plaats voor een folkloristisch muzeum D:t voorstel van de V.V.A.K. zou leiden tot een aantrekkelijk en didaktisch- verant woord muzeum. waar iedere bezoeker heel wat zou kunnen leren, daar waar hij nu zo veel te zien krijgt, dat hij niets ziet. We leggen er nogmaals de nadruk op dat het herstellen van het Oud-Gasthuis de beginschakel is in de restauratieketting van het Aalsters kunstpatrimonium. Het is inderdaad zo dat het Schepenhuis dringend gerestaureerd dient te worden, zowel uitwendig als inwendig. Zolang het Muzeum echter niet kan overgebracht wor den naar het Oud-Gasthuis en het Stede lijk archief naar een daartoe geschikte plaats in de Feesthalle. kan immers geen aanvang gemaakt worden met een ernstige restauratie van het Schepenhuis. De heer Schepen van Onderwijs en Kui tuur is ten andere overtuigd dat de kunst voorwerpen van het Muzeum over meer ruimte dienen te beschikken Daarom stelde hij enkele leden van de te onderzoeken welke voorwerpen tijde- Stedelijke Feestkommissie aan die dienen lijk zouden verwijderd kunnen worden om dat ze nu eenmaal minder passen in een Oudheidkundig Muzeum: op deze wijze zouden de overblijvende kunstvoorwerpen meer tot hun recht komen. Het ware ten andere een geschikte gele genheid om een meer wetenschappelijke klassering te volgen en tevens om de ver klarende teksten eens ernstig onder handen te nemen, zowel wat betreft taal als pre- zentatie. We beseffen maar al te best dat dit alles zo maar niet ineens kan gebeuren en wil len dus nog maar wat geduld beoefenen. De schouwburgkwestie bewijst ten an dere dat de Aalstenaars de heilige gave van het geduld wel degelijk bezitten. Inmiddels verzoeken we de heer J.D. een stootje aan de kar te willen geven en zich in verbinding te willen stellen met het Se- kretariaat van de V.V.A.K Acaciasraat. 7 Aalst. EEN WAARDEVOLLE HERINNERING «Dit was het Begijnhof van St Kathari- na op de Zavel te Aalst». Aldus de titel van de geïllustreerde bro chure. uitgegeven door de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon in samenwerking met de afdeling Onderwijs en Schone Kun sten van de stad Aalst. Met deze brochure wordt de belangstel lenden een laatste herinnering aangeboden aan een stuk plaatselijke geschiedenis. De fot©s_ zijr. unieke dokumenten. die over enkele jaren fel zulen gezocht worden en een blijvende waarde zullen vertegen woordiger. Deze uitgave, de vierde sedert de stich ting van de V.V.A.K.wordt kosteloos aan de leden toegezonden. Niet-leden kunnen nog steeds aansluiten door betaling van een minimum bijdrage van vijftig frank, op volgende adressen Fritz Courteaux. Acaciastraat. 7 Aalst; Gustaaf De Waele. Vrijheidsstraat. 50 Aalst: of storting op postchekrekening 89.42.91 van WAK - Aalst. De pas verschenen brochure over het Begijnhof kan ook afzonderlijk verkregen worden op bovenstaande adressen, mits be taling van slechts twintig frank. De opla ge is evenwel en zal nie herdrukt worden. GELEID BEZOEK Op Zaterdag 26 mei a.s. brengt de V.V.A.K. een bezoek aan de laatste herinnering van de stadsomwalling: dit overblijfsel van de middeleeuwse omheiningsmuur vormt thans de scheiding tussen twee privaatei gendommen. Er is tevens een bezoek voor zien aan het standbeeld van Johannes Ne- pomucenus. Samenkomst op de Houtmarkt te 15 uur precies. JAPANNERS ONTWIERPEN KLEINSTE TELEVISIE TOESTEL TER WERELD De Japanse maatschappij heeft bekend gemaakt, dat op 20 mei het kleinste tele visietoestel ter wereld in de handel zal worden gebracht. Hettoestel is nog geen 20 cm breed; de hoogte is ongeveer 10 cm Het iets meer dan 3.1 kg. wegende televisietoestel werkt op trasfltors. Sony verklaarde dat het ook mogelijk was een accu te gebruiken. ZWEEDSE TAXICHAUFFEUR TROK DUIVELIN AAN DE STAART Een taxichauffeur te Stockholm heeft een bekeuring gekregen omdat hij een «duive lin aan de staart» had getrokken. Drie huisvrouwen uit een buitenwijk van de Zweedse hoofdstad, die naar een feest gingen, hadden zich uitgedost als duivelin nen: volledig met horens hoeven en staar ten Om in de sfeer te blijven zegden zij. toen de chauffeur vroeg waar de reis heen ging Naar de hel natuurlijk!» De voerder koos wat naar zijn inzicht het beste tussenstation was: het lijkenhuis. Dat vonden de duivelinnen helemaal niet pret tig: zij werden hoos en wilden niet betalen. Toen werd de taxichauffeur ook boos en trok een van de dames aan de elegante staart. De dame legde klacht neder bij de politie. DENDERLEEUW VROEGER EN NU De nieuwe reuzin van Denderleeuw stapte statig en glimlachend in "de prachtige optocht GOUDEN BRUILOFT TE AALST Heden zaterdag 26 mei vieren de echte- j lingen Coppens Jan Baptiste geboren te Nieuwer kerken den 18 augustus 1889 en I Philips Julia geboren te Aalst de 22 mei 1896 hun gouden hruiloft. Zij hebben 3 kinderen en 4 kleinkinderen en zijn ge huisvest te Aalst, Diepestraat 101.

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1