en omstreken m V 5000 Betogers naar Brussel 2 F ARRONDISSEMENT AALST Links en Rechts in de rangen van Het Arrondissement Aalst.. Jmt* 'tóp! ,-i r <cM-dieu Klein logboek «zjQalot twintig jaar geleden (I) Gazet van Aalst IN DIT NUMMER Te Aalst--. Twintig jaar geleden. Klein Logboek. De Mars op Brussel. Nieuws in 't kort. 18e JAARGANG Nr. 80. Donderdag 18 oktober 1962. SCHOOLSTRAAT, 26 AALST HIT M MM KR De deelneming van het arrondissement Aalst aan de Mars op Brussel was wer kelijk indrukwekkend. Opvallend was hierbij de aanwezigheid van tal van bekende figuren uit de verschillende politieke, kulturele en socialistische organisaties. Zo stapteno o.m. ook een groep Aalsterse socialisten méde. Zeer sympatiek. om dat de officiële B.S.P. leiders deze manifestatie van Vlaamse volkskracht in de partijrangen verdacht werd gemaakt, en als nutteloos werd bestempeld. Het aantal deelnemers uit het arrondissement Aalst zag bij ber.adering op 5.000 worden geraamd. Uit Aalst stad bedroeg het aantal meer dan hgt dcbbele van vorig .jaar. Met de «laatste tram» in feite waren er 4 vertrokken reeds een 650 Aalstenaars. De dynamische voorzitter van het arrondissementeel Aktiekomitee. Fritz De Bisschop, die zich wekenlang op een weergaloze wijze heeft ingespannen zo op nationaal als plaatselijk vlak voor het «slagen» van de Mars op Brussel mocht dan ook tevreden glimlachen toen de duizendèn uit het arrondissement Aalst, lie de achterhoede van de Mars vormden, aan de Beurs voorbijtrokken. Glunderende gèzichten rond de Laatste Tram voor de laatste Mars Men bemerkt o. m. volksvertegenwoordiger Roger Otte, die te Brussel éen hartelijk applaus oogsste. Hij was inderdaad een der zeldzaam parlementairen. Volksvertegenwoordiger R. Otte. burgemeester van St. Lievens-Houtem, A. De Smaele, Directeur N V. De Standaard.Luc de Laforterie, Senator Diependaele. Gilbert Claus, arr. voorzitter C. V. P., Frans Boel, burgemeester van Erembo- degem, Marcel de Bisschop, voorzitter C. V. P. AalSt, Richard de Schepper, arr. Voorzitter ACV. Willy de Turck. ar.. Sekretaris ACV Clement Price a; Sekretaris ACW. De Buysscher, burgemeester van Herzele; Lucien Van Sinay. raadslid Aalst; Dr. H. Gravez; Dr De Loof, Dr De Vidts; Lie. Van der Linden; Dr. Ediers; Dr. Vermeir; Ere Kabinetschef Igr. De Beer. Dr. Van der Beken; Dr. Van Vaerenbergh, Dr. Daem: E Saeys en Rabbaut van hét Economische Ex- pensiekomitee, Wellekens van het Christel uk Patroons verbonu. EL Van den Beigh F. Wauters van de Socialistische Vereniging Kunst. Licht en Vrijheid: Tony Ren- neboog van 't Land van Riem; Walter Van Herreweghe en Pol De Paepe. van het Stedelijk Feestkomitge. P. Gilbos. De Mol. Burgemeester Van Grimminge; Van der Poorten, burgemeester van Welle; Roossens, burgemeester van Meerbeke; A. Van Landuyt van de Bank van Brussel, enz. enz. 11 4r 4 r. 1i Aalst zou Aalst niet zijn indign aan de Mars op Brussel geenlocale kleur werd gegeven Er was n:et ''alleen tot ra/er-n - van de Franstalige Pers, de Ezel die faci liteiten eiste, maar ook het ontroerend af scheid van de laatste tram, bij monde van het duo G. Van der Stookt gn F. Tack. Het was ook in folkloristisch opzicht een enige gelegenheid want bij dit afscheid aan de St Annabrug was eveneens de stads archivaris de h. Van der Heyden van de partij. De Aalsterse humoristische annalen zijn dan ook weeral een bladzijde rijker. In ons schrijven van ll oktober gaven wé een uittreksel uit het blad VTB-VAB betreffende het ontbreken van groen langsheen gezegde baan. De* Schepen van Openbare Werken deelt ons de kop'.i van zijn antwoord mede aan de h. Van Overstraeten. algemeen voor zitter VTB-VAB. Hét volgt hier Van een ras dat uitsterft, lèttêrlijk en beelding tot jolijt van alle Vlamingen, journalisten. Zeer geachte Heer Voorzitter, j fk verheug me dat U het zeer prozaische i i idt/icht van de Leopotalaan aanklaagt. 1 j De plannen ervoor wérden door de dien- I sten van Bruggen en Wegen opgemaakt I wike zich verzetten tegen het aanleggen j van beplantingen langsheen gezegde weg. JHHJ deels om finantielê. deels om praktisch" Joannes op weg naar Sint Pieier het «Ve- redenen van uitzicht en parkering. ni Creator Spiritus - Kom. Schepper. Hei- in het kader van het stedelijk Groen- lige Geest aanh ef en de stoet van 2.500 Plan. waarbij we sinds 1958 per jaar een kardinalen, patriaehen. aartsbisschoppen mtgave van plus-minus 200.000 F voorzien voor beplantingen, «^i.v^ngsrreen go/egno laan green aangebracht worden figuurlijk, gaven de Aalstenaars een af- maar tot. ergernis van de Franstalige DE LEEK EN HET CONCILIE Toen op donderdag 11 oktober Paus en bisschoppen zijn bedezang overnamen, negtm een conciue ttai in V&m op/n-nten uniek zal zijn in de geschiedenis, een con- U zal ook gemerkt hebben dat langsheen °°k waarin zeer hoge verwachtingen worden gesteld. Maar de katolieke kerk zal na het Tweede Vaticaanse Concilie dezelfde kerk zijn als voorheen, zoals zij ook voor en na Nicea. voor en na Trente dezelfde geble ven was en bleef. Zij zal ook wat haar de oprit van de autostrade een dubbele rij linden werd geplant, terwijl overal in de stad bomen werden aangebracht, alsook een 5-tal speelpleinen en kleine parken aangelegd Zouden we U mogen vragen bij de dien sten van Bruggen en Wegen te willen tus senkomen opdat voortaan voor elke geplan de weg zoveel mogelijk groen zou worden voorzien, (voorbeeld autosnelweg) wezenlijke structuur betreft dezelfde blij ven omdat dig structuur door haar Stichter zelf werd vastgelegd. Dit belet niet dat de leek hoge verwach- Een gelijkaardig geval als dat van de j lin8en stelt in deze gebeurtenis. Om Leopoldlaan. zal zich inderdaad voordoen paradoxaal uit te drukken is in het oog an de leek het grootste goed al gewonnen voordat het Concilie begonnen is De gro tere vrijmoedigheid en ernst waarmede we rondom ons horen spreken over geloofs zaken over de zaken welke de Kerk en haar bedienaars aanbelangen, is immers een eerste en verheugend gevolg van deze Concilie-tijd. Want wanneer dan ep een oplossing van I specifieke geloofsproblemen op verschillend an bomen en groen en j gebied, hopen de leken op hetgeen we zou- mochten ons verheugen in het aanleggen den noemen een opklaring van de atmos- van talrijke wijkparkjes en speelpleinen. bij de vernieuwing van de Aelbrechtlaan waar na het rooien der oude kastanje laars. nieuw groen zou dienen aangebracht, liefst niet op de kosten van de stad. vermits het een staatsweg betreft Hoogachtend. De Schepen van Openbare Werken. G. CLAUS. N. v. d. R. We weten dat one schepen I een voorstander is feer». egn verwijderen van sommige «stof nesten» die in onze Kerk zijn geslopen. Maar tegelijk beseft de igek dat het Con cilie dan pas geslaagd is. wanneer de re sultaten leiden tot een dieper geloofsleven un Concilie zal leiden tot een hernieuwing van het christelijk leven. Dit zal slechts moge lijk zijn wanneer elk van ons in zijn ei gen leven, eigen parochie en e.gen orga nisatie voor de vernieuwing openstaan. De jèugd heeft daarbij de beste kansen. Zij heeft nog niet die vóóroordelen, zij laat zich niet in bepaalde verouderde tradi ties opsluiten Natuurlijk kan de .jeugd de ervaring en de kennis van de ouderen niet ontberen Maar zelfs de zwartgalligste en meest bazige pasfoor van de oude stempel zal de jeugd niet kunnen weerstaan wan neer deze door Rome zelf wordt aangevoerd. In aansluiting daarop lijkt de verant woordelijkheid van de ouderen van gees telijk leider en van leek groter dan ooit. Allen zouden wij ons bij gelegenheid van hét Concilie moeten bezinnen over ons ge loofsleven. ons ingeslapen jeugdidealisme weer wakker schudden. De verwachtingen van de leek staan hoog gespannen maar hij beseft tevens dat de Concilievaders zeer vëel hoep steller in hem voor het uitdragen van de vernieu wing. L D. «Wij dié gereden hebben met de eerste en met de laatste tram. de papattentram. de rappe tram, de tram van de Mars op Brussel, wij zeggen adieu... KEREND GETIJ Zijn de twéé eerste bezettingsjaren in het Aalsterse betrekkelijk kalm verlopen, in het midden van 1942 is de Duitse Kom- mandantur evenwel van oordeel da? een zékere weerstand vorm van organisatie heeft gekregen Feitelijke gegevens zijn 'hierover wel niet beschikbaar maar er zijn onmiskenbare tekenen aan de wand o m. de sabotagedagen die met een zekere regelmaat voorkomen op de lijn Aalst - Ronse. de zegeldiefstallen, alsmede het corn- muniqueren van bepaalde gebeurtenissen in Zuid-Oost-Vlaanderen in de «Engelse Post», o. m. het neerstorten van een Duits jachtvliegtuig in de velden van de wijk Mael. op de scheiding Nieuwer kerken Aalst. Bijna was dit een ramp geworden, want in de kleine bebossing tussen do Spoorweglijn Brussel - Oostende en het Kerkhof van Nieuwerkerken was tijdelijk» munitie ondergebracht. Wanneer de Duitse kommandant in ziin verslag aan Gent wijst op éen zekere on rust onder de bevolking niet het minst tengevolge van de opeising van arbeider» voor Duitsland, wordt voor enkele dagen een kompagnie infanteristen gekazerneerd in de Pupillenschool die na enkele défilés met de zwanenpas door de voornaamste straten van de stad terug wordt geroepen. RANTSOENZEGELS MET ONBEKENDE BESTEMMING Toeval of niet maar enkele dagen later worden te Nieuwerkérken in het geïmpro viseerde kantoor van de rantsoenerings diensten ingebroken 4.800 bladen rantsoen zegels worden ontvreemd.De dieven hadden zich toe gang verschaft door de haag van de belendende tuin. haden de achterdrur opengebroken en zich aldus toegang ver schaft tot het kantoor. Over de bestemming van deze bladen rantsoenzegels kan men van mening ver schillen! maar voor de Kommandatur de zich in de gegeven omsstandigheden met da zaak bemoeide stond het vast dat hiermed» klaarblijkelijke hulp werd beoogd aan do weerstand. De steeds veelvuldiger fietsendiefstalle» liet hen koud. tot de dag dat aan éen Wher- marhtlokaal de fiets van een Duits officier- verdween waarvoor deze ettelijke briefje» van 1000 fr. had neergeteld BARON MOYERSOEN PROTESTBRIEF In het najaar van 1942 neemt de opeising van arbeiders tragische vormen aan. Ook to Aalst waar de jeugdige mannelijke bevol king gelèidelijk dunner wordt. Vrijwel dagelijks krijgen figuren als Z.E.H Kannunik Deken Reynaeri. Baron Moyersoen de meest triestige berichten in dit verband te horen. Het is rond deze tijd dat Baron Moyer soen na ruggespraak met zijn enkele ga- wezen kollega's van de Senaat zijn. al» eerst een scherpe protestbrief ondertekent gericht aan von Falkenhauseu Hierin druk ken de ondertekenaars hun verontwaardi ging uit dat de Duitsers onze arbeiders wil len benuttigen voor de oorlogsdoeleinder, en militaire actie van de vijandelijke macht. Het is een brief die niet nalaat indruk te maken op de Du tse opperbevelhebber ma gr die ook voor gevolg heeft dat de on- dertékenaarc de aandacht op zich hebben gevestigd. Baron Moyersoen wordt voor een maand uit Aalst verbannen later in de stad zelf geconsigneerd, hij dient zich daarenboven tweemaal per week op de Feldgendarmeri# aan te bieden. Boven alle ideologische en anderë tegen stellingen heen laat zich in deze donker» tijd de oude vooroorlogse kameraadschap gelden. Verschillende malen zal bv. een Aalsters leraar, wien de man van de straat verdachtè sympatiën toeschrijft op een een voudig verzoek van oude vrienden bij de Duitsers tussenkomen en aldus het vertrek verhinderen naar Duitsland van studenten en arbeiders. In het plaatselijke V.N.V. is geleidelijk een scherpe malaise onstaan. Daaraan liet vreemd de vermanende woorden van Deken "Reynaert aan sommige zijner dwalend# stadsgenoten. De woorden van Deken Rey- •naert zijn des te betekenisvoller omdat het ingewijden niet onbekend is dat hij (Deken 'Rgynaert) herhaaldelijk gesprekken voert met zijn schoonbroeder Prof. Dr. Spelleers die in VNV kringen hoog aanzien geniet. CLERCK.

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1