en omstreken f— Schouwlmrgprobleem nadert oplossing Kultuurcentrum in Molenstraat 2 F .v, Rond het debat over de Taalgrenskwestie Belangrijke tussenkomst van Oud Minister L. Moyersoen Schepen De Haeck: ont slag wegens gezondheids redenen Bouwvergunningen *~j3y een ontólacf Beslissing tijdens raadszitting van dinsdag 11 Gazet van Aalst li ij een Ontslag. Raadszitting van dinsdag 1.1. 't Arrondissement in 't Parlement Sport op alle Fronten 18e JAARGANG Nr 84 Zaterdag 3 november 1962 SCHOOLSTRAAT, 26 AALST Hl NCMMEKY V- - 'T ARRONDISSEMENT IN 'T ARRONDISSEMENT Tijdens het slotdebat over de taalgrens kwestie heeft oud-minister Moyersoen. voor zitter van de Kommissie van Binnenland se Zaken, een zeer opgemerkte tussenkomst gehouden. De h. L, Moyersoen wees hierbij de be schuldiging van de hand inzake het /g. Vlaamse imperialisme; er terecht op wij zend dat Limburg een aanwinst krijgt van 4.200 inwoners terwijl anderzijds West- Vlaanderen er 72.000* vei est ten voor- dgle van Henegouwen. Hier volgen dan enkele der biezonder- ste passages uit deze tussenkomst. Wij citeren letterlijk het Beknopt Verslag. h. MOYERSOEN Ik kom in .lit débat tussen omdat ik het nodig acht •erkeerde voorstellingen die meer en meer bij het publiek ingang vinden en hier ook wérden vertolkt, eens klaar en duidelijk recht te zetten. Persoonlijk ben ik geen voorstander an de oplossing die Kamer en Senaat hebben aanvaard Ik heb die bestreden in de commissie en in openbare vergade ringen Ik blijf bij de nvening dat d° grenswijzigingen niet nodig waren om liet taairegime van de betrokken gemeen ten te bèpalen. en dat we nutteloos om een probleem op te lossen er tientallen andere hebben opgewékt. Hoe zijn wij echter tot die oplossing gekomen jHet oorspronkelijk ontwéc de regèring bepaalde geen grondige grenswijzigingen. In de commissie ziim wij zeer voorzichtig te werk gegaan. Van Waalse zijde werden ernstige be zwaren geuit tegen het stelsel der fa<' - liteiten. Hel is maar todn een Waals lid ver klaarde dat de Voerstreek logischerwijze naar Liimburg moest, als Komen - Moe*- kroen naar Henegouwén werd ovèrgeh»- éld De heer Jules DECONINCK. - Dat vas de koehandel. De heer MOYERSOEN dat de h. Vanderpoorten die overeenkomst in een amendement om zet t et Dat was, dactit mén. een basis voor een nationaal verge- igt alle viering an, pa- ouwbe- Marti «Vier Feest- ng van lijk. Ik citeer de verklaring van het Waals lid (Citeert in h?t Frans) Een ander lid verklaart dat. volgens hun en zijn Waalse collega'.'?, de over gang van Moeskroen-Komen naar Hene gouwen en de overheveling van de Voer streek naar Limburg de gtrondslag van het ontwerp zouden vormen en dat de/*» fjplossing de enige is waarbij een zeer ruime meerdhèid zich kan aansluiten.» (In he; Nederlands) Tenslotte werd een concreet voorstel gedaan door de héér Vanderpoorten. Hoe werd er dan gestemd? De overheveling van Mfoeskroen naar Henegouwen werd goegekeurd met 17 ia- tegen 6 néen-stemmen Dezé 6 neten- stemmen waren in meerderheid van Vlaamse CVP'ers. Toén Komen en Waasten ter sprak» kwamen, werd er andermaal een verkla ring afgelegd door een lid van de com missie dat vroeg of op dezelfde wijze do kwestie van de Voer zou geregeld wor den. waarop een Waals lid antwoordde dat dit indérdaad de mening was van de Waalse leden. Een derde lid meende dat ook de Brus selse commissieleden dié regeling logisch vonden. Pas dan hebben de Vflaamso commissieleden de overhevelingen goedge keurd. Ih de Kamer hebben de voorstanders van de oorspronkelijke formule van de regering nogmaals gepoogd die te doen aanvaarden. Het 'merendeel van d« Vlaamse CVP'ers hebben voor de eerste oplossiing gestemd, maar zij leden de- nederlaag! Het is dus volkomen onjuist te géwagen van een Vlaams-Waalse te genstelling. De enige tegenstelling dié merkbaar werd. was die van de voorstanders, van- de pragmatische oplossing van de rege ring en die van de voorstanders van epn principiële oplossing vlolgens de beslui ten van het Harmel-centrum. Onze stelling werd niet bijgetreden Ik betreur iiat. Maar onze Waalse col lega's mogen niet overdrijven Daardoor lijden wij veel schade, voral in het bui tenland. Tot welke buitensporigheden zulks leidt kan men vaststellen bij het lezen van een rrfotie uitgaande van de politieke gevangenen van Verviers. Spreker citeert m Fians) «De stemming vande Senaat is een schending van de grondwet en van de rechten van de mens 5 Door deze stemming heeft de Senaat bovendien zich aangesteld als medeplich tige van de Vlaamss fascisten. enz. (Woordenwisseling). (Voortsprekend in het Nederlands) Ziedaar tot welke buitensporigheden men komt- Ik vraag mij af wat. dig brave mensen zullen denken als ztj? begrijpen dat ze werden qpgehitst tegen een oplossing, die in de commissie door een Waal als de fondamentele oplosping werd voorge steld. Laten wij toch ernstig blijven. 1<ot voor enkele maanden wisten de meesten onder ons niet waar ae Voer ligt. Het gaat over juist geteld 4353 inwoneis. verdgeld over 6 gemeenten aan wier le ven niets gewijzigd wordl Het enige verschil is dat z-j de notulen vtan de gemeenteraad voortaan moeten sturen naar de rondborstige gouverneur van Limburg, in plaats van naar de gestrenge gouverneur van Luik. (Men glimlacht). Men spreekt van imperialisme. Is het niet belachelijk tie Limburgse en de He negouwse leiders daarvan té betichten Hebben zij ooit geëist dat de streek van Mtoeskroen respectievelijk de Voer ooit bij hun provincie zou- worden gevoegd Men moe' het ontwerp it: zijn geheel bc- kijkeon. In ieder-gevaI kan «men de-Vlamineen niet bescchuldigen van imperialisme Zii Inrijgen 4.200j Inwoners bij in Limburg en staan er 72.000 af in West-Vlaande- ren. (Vervolg op bladz 4.) Zoals kon vermoed worden heeft Schepe nen De Haeck als dusdanig ontslag ir.ge ciiend. Met hem verdwijnt een zeer gewaar deerd man uit de Aalsterse raad De h. De Haeck werd lot schepen ver kozen. na die gemeenteraadsverkiezingen van 1058 in op\olging van de h. Verle.ysen. Voordien had hij. als senator voor de CVP gezeteld In de gemeenteraad zal de h. De Haeck worden opgevolgd door de h. A. Becqué van de Centrale Hout en Bouw van het A. C. V, Coorentan Leon, wonende Dendermond- sesteenweg 169 Aalst, voor het vei bouwen van voorgevel op Dendermondsesteenweg Anjs Constant, voorzitter C. O. O.. Katte- straat 32 voor het bijbouwen van zaal aan stedelijk ziekenhuis. Gasthuisstraat Cornells Raf, Tramstraat 8 Aalst voor het bouwen van woning in Bredestraat De Bruecker R.. Bredestraat 253 Aalst voor het bouwen van stal in Bredestraat - Depier- re Edmonci. Volksverheffingstraat 63 Aalst voor het bouwen van tien garagen in Voor uitzichtstraat 27 Van de Svpe Frans. Gentsestraat 149 Aalst voor het verbouwen van voorgevel in Gentsestraat 92 - Van Gèthem Theo. Geldhofstraat 80 Aalst voor het bouwen van woning in nieuw ontwor pen straat van Rozendreef Zoals we elders berichtten heeft de b- De Haeck ontslag ingediend als Sche pen en gemeenteraadslid. Dé h. De Haeck heeft, sedert de bevrijding, een actieve rol gespeeld in her politieke leven van het arrondis sement en van de stad. Bij de wetgevende verkiezingen van Februari 1946 werd hij ais derde kandidaat op de CVP-rijst van het kiesarrondissement Aalst-Oudenaar- de tot senator verkozen. Hij bleef dit mandaat ononderbroken \ervuH- len tot 1954 jaar waarin hij zich. reeds om gezondheidsredenen, 'ver plicht zag ervan af te zien. Zijn politieke activiteit verplaatste zich alsdan naar het plaatselijke vlak. Verkozen als gemeènteraads- lid in October 1952. volgde hij. op 21 September 1959. dhr Wim Ver- leysen op als Sdhepen van Socialie Voorzorg. Volksgezondheid en Sport, toen deze laatste dit qmbt diende neer te leggen ingevolgd zijn aan stelling als bestendig depute van de provincie. De kwaal, dié hem in Augustus 1.1. trof is er de oorzaak van dat hij nu het politieke leven dient te ver laten In de loop van zijn meer dan 16 jaar lange politieke loopbaan, heeft iedereen de h. De Haeck leren ken nen als een mandataris die de hem toevertrouwde opdrachten met grote toewijding en nauwgezetheid heeft vervuld. Zrjn omvangrijk dienstbetoon was algemeen gekend en hij heeft zijn partij vède diesten bewezer». Ongetwijfeld zullen de C V P en velen in de stad en in het arrondis sement deze verdienstelijke manda taris steeds dankbaar blijver. «De Gazet van Aalst wenst de h. De Haeok een spoedig en volledig herstel. Uiteindelijk is dan toch de beslissing gevallen, en wel definitief ditmaal In de Molenstraat zal een kultureel centrum worden aangebouwd, waardoor meteen ook aan het sehouwburgprobleem een oplossing wordt gegeven Want :n di: kultureel cer.- trum, waarvan het voorstel eenparig werd goedgekeurd tijdens de jor.gste gemeente raadzitting zal én een auditorium en een biblioteek én vergaderzalen voorzien worde Een feitelijke schouwburg mocht in do Molenstraat niet opgericht worden) Reeds werd de aanwerving van verschillende gebouwen geregeld, zijndè het voor malig Vlaams Huis en aanpalende woningen Voor het eerst sedert meer dan twintig jaar is men thans inzake het schouw burgprobleem de oplossing nabij. Het is een beslissing die in iéder geval een bewijs s van de onverdroten activiteit van het de Schepen van Openbare Werken huidig Sc hepen kol le ge en in *t biezonder van allerlei De raad hechtte zijn akkoord over de i'oorgesteldè grondafstanden op hel kerk- lof, De aankoop van speciale uitrustings tukken voor de stedelijke brandweer werd Eveneens goedgekeurd voor een totaal van 151.51 j> F. waarvoor een lening zal onder- tchreven worden Hoewel voor deze aan loop geen staatstoelage wordt verleend, zal het materieel aangerekend worden op de juitengevvone dienst. FIN ANCIEN Het voorstel tot wijziging iroiing van de kerkfabriek vui /an de be ziging toe van de begroting (gewone dienst) over het dienstjaar 1962. De schepen wees erop hoe dit slechts de eerste wijzig.ng is. in tegenstelling met het verleden, waar- bil op dit tijdstip reeds talrijke wijzigingen werden voorgedragen. Hij ziet hierin het bewijs dat een ernstige inspanning wordt gedaan tot sanering van de stadsfinanciën In deze wijziging worden meer ontvang sten voorzien van 4.366. F en worden de uitgavèn verhoogd met 4.019,929 F De be groting sluit zodoende met een boni van 256,075 F Deze wijziging noodzakelnk door de aanpassing van de lonen van het personeel, de vereffening van achterstallige Sint Jozef kredieten, materieelsuitgaven. schooluitrR*- ivei 1962 werd aangenomen Een som van ting. schoolvervoer en onderhoud van we 12,619 F in meerontvangsten zal. wegens g<,n Qp een tussenkomst van de h De lÉrstèRingtewerken aan het dak. overge- stobbeleir (lib.) verklaarde schepen Rin- lomen worden in meer uitgaven zodat de gojr ^at ^e stijgende uitgaven van de stad legroting' sluit met een batig saldo van veroorzaakt woren door talrijke verwezen- 2,30 F De raad keurde ook de begroting lijkingen die in de jongste jaren 'n nieuw 13 goed met een saldo van 70,30 F ont- uitzicht aan de stad hebben gegeven. De 'angsten 278.280 F uitgaven 278.210 F. oppositie kantte zich ook tegen de begro- Een lening van 1 125.00 F werd goedge- tingswijzigingen in de buitengewone dienst. :ecrd. zijnde de onderschrijving van een waarbij eèn meer uitgave van 33.633.489 F landelenkapitaal in de vennootschap tot wordt voorgesteld. In dit bedrag werden «anomische uitrusting voor het Gewest nochtans begrepen de bouw van het nieuw halst De PVV oppositie kantte zich tegen slachthuis, verfraaing en uitrusting van ge le inschrijving van 188.000 F in de S. M. houwen en andere noodzakelijke werken Veilig Wonen d e in het arrondissement Dr. Cornelis (PVV) verklaarde dat het in lalst reeds talrijke complexen van sociale principe ntiet tegèn het voorgestelde pro- voningen heeft opgericht. Schepen Ringoir gramma gaat. maar wol tegen dé globale CVP,) lichtte vervolgens de begrotingswij- begroting- Ce raad keurde aanparig een voorstel goed tot wijziging van het taks reglement op de vertoningen en vermake lijkheden. Hierdoor zullen de belastingen verminderd worden, ingevolge de toepas sing van het minimumtarief. Het bestuur heeft zodoende de wens ingewilligd van de verschillende cinemabestuurders van de stad. Meerderheid tegen minderheid werd vervolgens de gemeentebelasting 10 - goedgekeurd op de staatsbelasting op de motorvoertuigen. ONDERWIJS Het voorstel tot aankoop van mobilair ten behoeve van de stedelijke lager en be waarscholen voor een bedrag van 254.025 F werd goedgekeurd en er werd besloten een lening aan te gaan bij het Gemeentekrediet Voor de uitrusting van de stadsbiblioteek za! materieel aangekocht worden voor 85.752 F waarvoor eveneens 'n lening werd aangegaan De jongenschool in de NJeuw- beekstraat zal aangesloten worden aan d> stoomleiding. wal een uitgave met zich brengt van 130.000 F Het ontwerp tot het bouwen van een speel- en feestzaal in de stedelijke bewaarschool Hoveniersstraat werd aangepast, en het ereloon werd be paald voor de bouw van een nieuwe be waarschool op de Oude Gèntbaan. De raad keurde vervolgens eenparig de oprichting goed van een kuituurcentrum :n de Molen straat. Benevens de gebouwen van «Volks verheffing» werden ,ook de aanpalende gebouwen aangekocht, zodat men een cen trum ka oprichten waarin voorzien wor de centrale biblioteeh. een auditorium en vergaderzalen. Zo zal het probleem van een degelijke Aalsterse Schouwburg volledig opgelost worden. Een overeenkomst zal ook afgesloten werden om de jongensschool van het Vredeplein op de stoomleiding aan te sluiten. De raad keupde daarna een aantal wijzigingen goed in het leerplan van de muziekacademie inrichting van een derde jaar notenleer in de Binnenstraat, oprich ting van een cursus in viool, in klassiek gitaarspel, splitsing van de cursus in hou ten blaasinstrumenten, verlenging van d® cursus in klavier. BLOEMENVEILING Er werd natuurlijk opnieuw over de. bloe menveiling gepraat Het succes van de vei ling is wellicht een doorn in het oog van de oppositie, die bij monde vanh.D'Haese- leer (PVV) vermeldde dat het gebouw reeds 30 miljoen téost. Schepen Ringoir (CVP) gaf een overzicht van de leningen die totnogtoe werden onderschreven voor een bedrag van 16.250.100 F Schepen Claus (CVP) voegde hieraan toe dat de personeelsuitgaven werkelijk tot een minimum werden herleid Het herscholings centrum werkt inderdaad m de veiling en de stad stelt er werklozen ter beschikking, die toch opgenomen zijn in het plan \an tewerkstelling door de stad. De cijfers heb ben trouwens reeds duidelijk geleerd dat dit initiatief vruchtbaar is, en dat de bloe- mènkwekers van Aalst en omliggende nu een passende afzetmarkt hebben gevonden. Ingevolge de goedkeuring van een aan tal Ièningen door de minister van Openbare Werken, moet de stad het evenwaardige bedrag lenen, maar diént de staat zelf d« intresten en de aflossingen te zijnen laste te nemen Deze leningen behelzen 1.748.001» F voor de spanten in hout en dakbedek king; 454 000 F voor de funderingswerken. 36.000 F voor het leggen van monolietbe ton, 11.000 F voor de leisteen voor wandbe- kleding: 8000 voor het leveren van Blauwe hardsteen; 271.000 F voor de elektrische verlichting; 55.000 F voor het plakwerk en muurbekleding; 26.000 F voor het plafond in plastiek: 94,000 F voor het schrijn- en tim merwerk; 128.000 F voor het plaatsen van schuitfdeuren en scheid wanden: 21.000 F voor de galerij, en trapleuning: 67,000 F voor de vloerbedekking en 298,000 voor de voor- en achtergevel afwerking Tenslotte werden nog een aantal leningen goedge keurd voor het leveren van materieel, het voegen van metselwerk, de ror/inndekking Van terrasdak en luifel voor het leggen van een verharding in de halle zelf. SPORTCENTRUM OSBROECK De raao keurde een aantal wijzigingen goed voor de eningen voor de ophogings- werken ten behoeve van het sportstadion «Osbroeck». 1.922,000 F zijnde het vermoe delijk stadsaandeel en 3 09.9.000 F zijnde o® vermoeelijke toelage Het ontwei p en las tenboek voor he' sportcentrum moesten ook aangepast worden ingevolge opmerkingen van het Ministerie van Volksgezondhe d In de Parkdreef zullen ook gronden aanee kocht worden voor de verwezenlijking va" het plan «Centrum» e\eneens voor de bouw van het stadion NIEUWE WEGEN De inspanning van het huidig bestuur voor de aanleg van nieuwe wegen worde»» onverpoosd voortgezet. Er werden nu voor niet minder dan acht miljoen F leningen aangegaan voer de financiering van werken 2.170.006 F voor de werken in de Paar- •s-ndr es Krekelstraat: 4.407.000 F voor de werken in de Hoez®- straat. Karet'. en Verenigde Nat i er. si aan 762.000 F - oor «lé werken in de St-Jozef en Schoolstraat 1.086.000 voor de bestratingswerken va" Kroon-. Nederveldstaat en Kjuisdreef Ingevolge de vraag van een particulier zal een nieuwe weg aangelegd worden in d® Hoezekouter voor 780.710 F De raad keurde ook de bestekken goed voor het vervangen van de palen der open bare verlichting voor 201.770 F. voor de aankoop van betontegels en stenen, voor het leveren van rivierzand en grint voor 125.000 F voor leveren van dolomiet en steenslag voor 135.000 F Het zwembad en de nijverheidsgebouwen «Europlastica» zullen aangesloten worde-» op het stoomverdelingsnet terwijl het col lege van burgemeester en schepenen mach tiging kreeg tot een vordering in rechts geding tegenover verschillende mensen, di® tekort schoten in hun verplichtingen tegen over de stad. (Vervolg op bladz. 4.)

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1