en omstreKen Aalsters panorama Klein Logboek Het Oud Verhaal van 14 -18 Verdoken winterarmoede NEC SPE, NEC METU Bij de voorlichtingsvergadering van het Productiviteitscomite Aalst AALSTERSE HERINNERINGEN iumor onder de bezetting 14-18 - Aanleg van het Stadspark - Geen blaffende honden Gazet van Aa! MET BIJVOEGSEL 19e JAARGANG Nr. Zaterdag 19 januari 1963 SCHOOLSTRAAT, 26 AALST 2 F HET NUMMER HONDA, WEL EN WEE Onze grote vreugde over de vestiging van een nieuwe Japanse nijverheid op ons grondgebied kan ons klein schuldgevoel ter zake niet verdoezelen. Hebben wij wel gedacht aan de nijver heid van eigen mensen die iets buiten de grens van onze regionale belangstelling liggen, nijverheid die niet beschikt over al de moderne staatsfaciliteiten voor nieuwe buitenlandse investeerders, nijverheid die S reeds lang en bloeiend bestaat en misschien zwaar nadeel gaat ondervinden van de Fir ma uit het Verre Oosten waarmee wij onze Aalsterse ijdelheid strelen Is het nuttig voor 's lands ekonomie een bestaande nijverheid te helpen bekampen, of blijft er ons nog tijd over om onze wel kome Japanse gasten te verzoeken hun pro- duktie vooral toch niet te richten tegen het wereldbedrijf uit een aanpalende Vlaamse provincie PAROCHIALE WERKING '_p~ Vrije tijdsbesteding is een probleem, en de mensen naar een lokaal of parochiale akring krijgen is een nog groter probleem. I Sedert jaar en dag steken de vroede al ;ir_ dan niet geestelijke vaders onzer plaatse- 'en aijke parochiale kringen dan ook regelmatig de koppen bijeen, en kwamen na veel vul dige beraadslagingen tot een eensluidend bc L/e ufjiuasiug wciu We waren bij macht )fijdig te bemachtigen Vlug de sensationele voi besluit. Om onze kringen meer leven in te blazen dient iets nieuw gevonden. Gewichtheffen is ook niet dat. Het moet iets zijn waarmee jong en oud gelijmd kan worden, waartegen moeder de vrouw niets inbrengen kan. Het moet vooral origineel zijn. De oplossing werd zopas gevonden. machte het geheim voor- gen en onthullen hier fiug uc aciiaaiiuucie vondst voortaan zul- ten in alle parochiale kringen onzer stad kaartwedstrijden ingericht worden. De t jceuze van het spel maakte eveneens het 0). bnderwerp van diepgaande studie uit. Hier is de beslissing nog indrukwekkender. Het wordt belotten. >eel- ital- ilen. WIJ SCHUIVEN OP iling euv Dat het arrondissement Aalst de 31 ste eeg«i plaats inneemt op de lijst van de 41 Bel- N: jLSche arrondissementen op gebied van ge- loonpeil van de arbeiders, werd onlangs wel fastgesteld door de Rijksdienst voor Maat itge- tchappelijke Zekerheid. ge- Zulks is weinig vleiend voor diegenen dens j 3den die zich. vooral in de politiek, uitgeroepen hebben tot kampioenen van sociaal of ander dienstbetoon. De arrondissementen die na ons op de lijst staan hebben misschien nog méér politieke brievenschrijvers gekénd, maar alle waalse arrondissementen zijn on dertussen met vetste lonen, wat zeg ik. met de vetste subsides, leningen, investeringen en schenkingen gaan lopen. Daar wij een jaar tevoren nog de 32e plaats bekleedden, vermeld ik hier gaarne diegenen die naar mijn mening hebben bij gedragen tot het opschuiven van die éne plaats, en ik vermeld alfabetisch Callebaut. Claus, Geerinckx. Moyersoen en Saeys. WINTERTERRASSEN Er zijn drie cafébazen op de Grote Markt die waar voor hun geld willen. Daarom laten zii hun terras - afsluitingen zomaar op de openbare weg staan, winter en zo mer. Zij bekommeren zich niet om de voet gangers. die er bij vriesweder heel wat last bij ondervinden. Waarom zouden ze ook Bij slecht we der komen er immers nooit meer dan drie politiemannen tegelijkertijd op straat. RAUWE RANK Uit een rood rondschrijven dat me laat tijdig bereikt merk ik dat de nochtans ver dienstelijke Aalsterse kulturele vereniging De Rank niet netjes is geweest Wanneer ideologische stellingen te berde komen kun nen sommige socialisten zich nog steeds niet van een sectaire kleinmenselijkheid ontdoen Een film van een vrijzinnige Spanjaard met scherpe anti - Franco - lender z en vooral met rauwe scènes, is voor hen een aanleiding geweest om op de talrijke uit nodigingen enkele krasse dingen te schrij ven. Uit een film de gevolgtrekking maken dat de kristelijke naastenliefde niet volstaat om het aanschijn van een land te verande ren, is inderdaad nogal bij 't haar getrok ken. Volgt dan een opsomming van onteren- de scènes, en lap daar Is het besluit het experiment van de kristelijke naasten liefde is mislukt Zodat een eeuwenlang betrachten van miljoenen eerlijke mensen om onze wereld ietwat schoner te maken plots zomaar weg gevaagd wordt door een film. De Panoramist ZIGEUNER GODS 50 JAAR In beperkte kring werd deze week de vijftigste verjaardag gbvierd van Pater We- renfried van Straaten. Vijftien jaar lang reeds zwoegt hij rus teloos voor zijn Oostpriesterhulp. in dienst van de vervolgden en de vluchtelingen in Europa en elders. Ter gelegenheid van deze verjaardag werd thans een speciaal Fonds Weren- fried gesticht. Het is bestemd voor ker kenbouw achter het IJzeren Gordijn, het mooiste geschenk dat men deze harde wer ker voor Christus en de mensen kan aan bieden. Bijdragen kunnen gestort worden op P C 4694.29 van Oostpriesterhulp te Tongerloo met vermelding VerjajÉrdagsgeschenk Pa ter Werenfried. PRINS ALBERT EN DE EKONOMISCHE EXPANSIE IN HET AALSTERSE Naar aanleiding van losse beschouwin gen over het Vorstenhuis in onze uitgave van donderdag 11 laat een lezer opmerken dat de oprichting van een belangrijk be drijf in het Aalsterse onrechtstreeks het gevolg is van de reis van Prins Albert naar Japan, als hoofd van een Belgische Ekono- mische Missie. Dit mag toch. aldus onze korrespondent, een zekere erkentelijkheid veronderstellen vanwege dc Aalstcnaars t. o. v. Z. K. Hoogheid. Waarom niet Maar is het ook niet van zelfsprekend dat een Prins ijvert voor de welvaart van zijn land De voorlichtingsvergadering, op maandag 1 4 januari 11. ingericht, door het onlangs tot stand gekomen Productiviteitscomité in de feestzaal van het Stadhuis kende, ondanks de ongunstige weersomstandigheden, een bevredigende belangstelling. Talrijke belangrijke bedrijven waren vertegenwoordigd. In zijn welkom woord wees de voorzitter van het comité, dhr. G. Gilbos. op het be lang en de noodzakelijkheid voor elk bedrijf te beschikken over een steeds bijgewerkte organisatie, en daarbij gebruik te maken van moderne methoden en technieken. De ervaring wijst echter uit dat dit in vele bedrijven niet het geval is. De bedoeling van het Productiviteitscomi té is nu juist hierin een helpende hand toe te steken Door het inrichten van praktische lessencyclussen met theoretisch en prak tisch geschoolde lesgevers, wil het de be drijven die daartoe bereid zijn, helpen een hoger rendement te bekomen, sterker te maken in hun concurrentiestrijd, tot grote re bloei te brengen. Het Productiviteitscomité neemt hier een taak over die met succes werd ingezet door het Actiecomité voor de economische expansie van het Arrondissement Aalst Het geniet hierbij de volledige steun van de Belgische Dienst Opvoering Product iviteit (B D O P). Dit werd op de vergadering zelf beklem toond door Mevr. Hannequart. diensthoofd van de B D O P, die na dhr Gilbos aan het woord kwam. j Mevr. Hannequart bracht vooraf hulde aan het dynamisme dat in de streek van Aalst aan de dag gelegd wordt om de economische heropleving tot een concrete werkelijkheid te brengen. Zij wees hierbij op de werking van het Actiecomité voor de economische expansie, dat als dc drijvende kracht mag aangezien worden en kan bogen op prachtige resultaten, zowel wat betreft de aantrekking van nieuwe bedrijven als zijn activiteiten ten voordele van de be staane bedrijven, zonder daarbij nog de initiatieven voor de landbouw te vergeten. Dat de Productiviteit «werking thans door een afzonderlijk, op paritaire basis samengesteld comité wordt verder gezet ireri- één I het j den. j kom- van len »ron- rndig :;nder de bezetting 14 - 18 was de Duits, ensuur op verre na niet zo streng als later sekcr nc*er Hitlerregime. nede- 20 bleven in onze gewesten vrijwel onge- vor(itnnderd en betrekkelijk vrij verschijnen het voor bcialistisch blad Vooruit, de katholieke nar,r andwacht, en te Aalst De Volkstem, at deDe Volkstem liet niet na bij iedere gele- kalen enheid hulde te brengen aan de Dynastie, an de an de IJzerjongens. kortom blonk uit door s het Btriottisme. amen Maar begin 1915 verbood de Duitse Al- wel amene Staf te Gent. verdere uitgave van et Aalsters dagblad. Val|t Ihre Zeitung wird wegen die seit lan- k. De erer Zeit forgezetste Versuche Deutsch- 'r Dfhindliche Artikel zu bringen verboten. Die- Hen-U schreiben 1st mit Ihr Unterschrift vor- Van ihen, wieder zuruch zureichen. Getekend Van on Kemnitz, oberst. In de plaats van De Volkstem kwam en- rie maanden later een in het Duits opge- elde weekblad. Onder de manschappen van het Aalsterse "^teettingsgarnizoen bevond zich namelijk »n gemobiliseerd onderwijzer, de gefreiter. 'ilhelm Neuhaus. Hij vatte het plan op te 241.14 Bist een blad uit te geven hoofdzakelijk tl behoeve van de Duitse soldaten. Het jrscheen onder de titel Landsturm. Maar lt eerste nummer werd vrijwel onmiddel- 1 ik door dg Duitse kommandant in beslag i Bomen. Onderwijzer - Journalist Neuhaus l e goed met de Aalstenaars kon opschieten Jd in zijn blad inderdaad volgende Aal sterse mop getapt, maar dan in Duitse versie A Hast du schon gehort, dass sich Auguste scheiden lassen will B Auguste Was fur einige Auguste ist den das A Aber Mensch. Unsere Kaiserin B Unsere Kaiserin. Du bist wohl verruckt. warum denn A Siehste, weil Ihr Wilhelm est jetzt so sehr mit der dicken Berta halt. Niettemin mocht de Aalsterse Landsturm nadien voort verschijenen. Pas toen Nie- haus in 1916 naar het front trok, werd de uitgave stopgezet. Het aanleggen van het stadspark in volle oorlogstijd was een niet alledaagse presta tie. Het had voor gevolg dat verschillende honderden Aalstenaars konden te werk ge steld worden. Een overweging die mede doorslaggevend was voor de beslissing van het toenmalig stadsbestuur. Men startte in juli 1915 in dit gedeelte van de Osbroeck dat bestemd was voor het park. Midden alle oorlogsmizerie kregen de Aalstenaars toch een zekere belangstelling voor deze onderneming, die in die tijd alles zins respectabel was. gelet op de karige middelen waarover men beschikte. 15 toe- zichters in totaal 650 werklieden werkten er lijk echte oude Vlaamse terrassiers. Er werd geplant 3 100 hoogstambomen van 70 verschillende soorten. 150 treurbo men, 1200 pyramidebomen, 1200 sparren 6 300 struikgewassen, 28 000 verschillende andere houtsoorten. Vooral Schepen Desiré De Wolf was de grote animator van deze onderneming. In volle oorlogstijd trok het stedelijk park dan ook duizenden bezoekers. (Een oude statistiek vermeldt op 1 juni 1916 5 626 wandelaars) In oktober 1915 verscheen een Duits bevel dat in alle opzichten uniek is. Voortaan mochten geen honden meer blaf fen Het fluiten van liedjes die men bele digend achtte voor de K'aiser was al even zeer verboden. Vooral niet Paris - Berlin. Een jonge Aalstenaar uit de Kattestraat. René Muvlaart werd voor deze laatste overtreding aangehouden en een maand achter slot en grendel gezet. Hetzelfde jaar werden te Aalst ook de bioscoopvertoningen verboden. Het argu ment van Kommandant von Kathen was. dat deze hoofdzakelijk werden bijgewoond door mensen uit de arbeidende klasse en het geenszins betaamde dat de gelden die deze van liefdadigheidsinstellingen ontvingen, aan soortgelijke vermaken werden ver kwist Ook de verschillende wijkkermis- sen werden verboden. In de Herfst van 1915 verscheen boven de stad de eerste Zeppelin, een zwaar ge vaarte van ca 90 meters lang. Dra klonk in de stad het refreintje Ik heb een Zeppelin gezien Met den Duitsen Keizer in En met zijn tien miljoen soldaten Vliegen zij den IJzer in ligt in de lijn van de overeenkomst die de B D O P zelf beheren. Deze vorm maakt een ruimere samenwerking en subsidiering mogelijk. Mevr. Hannequart beklemtoonde tenslotte nog de doelstelling van de B D O P, door alle mogelijke middelen van voorlichting bij te dragen tot betere productie- en werk methoden, die de bedrijven en uiteindelijk de ganse gemeenschap moeten ten goede komen. In een drietal filmstroken werden ver volgens enkele tips gegeven die voor elke ondernemer of bedrijfsleider het overwegen waard zijn. Zo toonde de eerste film het belang van het goede onthaal van de klient. de noodza kelijkheid van de planning bij het werk. de duidelijke omschrijving van de uit te voeren taak, de orde in het magazijn, de plaatsing van het gereedschap en de hulp materialen ten opzichte van de plaats waar het werk dient uitgevoerd, de atmosfeer in het atelier e. a. De tweede filmstrook behandelde de kan toororganisatie en toonde duidelijk de meestal ondoelmatige schikking en gebrek aan vlotte werkregeling, waardoor heel wat tijd verloren gaat en dikwijls wrijvingen en misverstanden ontstaan. Op treffende wijze werd gewezen op de noodzakelijkheid het efficient gebruik van documenten en formulieren vooraf flink in te studeren om nutteloze papperasterij te vermijden en toch over re verw's*e- gegevens te kunnen be schikken De derde filmstrook toonde op suggestie ve wijze aan hoe verhoging van de produc tiviteit uiteindelijk leidt, naast de bloei van het bedrijf tot betere levensvoorwaarden, groter comfort, meer welstand. Onproductief, want tot werkloosheid harde winter gedoemd in deze In De Gazet van Aalst van donderdag 17 januari lazen wij dat sommigen onzer stadsgenoten lijden onder een Verdoken Winterarmoede Denk aan dat bejaard vrouwken dat om 100 F kolen verzocht bij een kolen- handelaar. aan een tienjarig ventje dat met versleten schoentjes .en natte door weekte voetjes naar school kwam en nog aan meer andere gevallen van Ver doken Winterarmoede WIE WIL HELPEN WAAR HET KAN EN MOET Er zijn er zeker velen onder onze lezers Wat gedaan Geef Uw adres op in De Gazet van Aalst U wordt uitgenodigd tot een eerste bijeenkomst, om zonder verwijl de middelen te beramen om te helpen... Wij nodigen U uit Wie verlangt onbekend te blijven kan zijn gift afgeven in «De Gazet van Aalst» Eerste gift 100 F; 2e gift 100 F; 3e gift 100 F Wie volgt Dank in naam van dezen die Verdok en Winterarmoede lijden ZIE VERDER IN DIT NUMMER Venit Columbia Mea Wie is wie bij ons Hendrik Conscience Geen bloemen voor de dictator

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1