en omstreKen Traditie werd gebroken in Aalsterse gemeenteraad Peridëlarbeid naar de hoofdstad 9e Gazet van Aalst Eindejaarsstemming rond de belastingen Afscheid WbS.. H. Bloedprocessie dit jaar op een zondag Denderstreek blijft aan top Nieuwe_ aanwinst voor AERO-Club Aalst HANDELAARS... De Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU... VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 22ste JAARGANG Nr 1 DONDERDAG 6 JANUARI 1966 2,50 F HET NUMMER Hot is traditie dat de bespreking in een heei eindje voorbij bet «norinaie» uur vordert, inkomsten en uitgaven verband met de betastingen eik jaai worden dan lustig op de korrel geno men, en de meerderheid Komt normaal niet door de storm zonder enkele hef tige diseussies. 1965 heeft het allemaai anders voorgeschoteld. Ook nu weer moesten de belastingen hernieuwd worden er zijn betrekke lijk weinig verhogingen ''aar nu mand van de oppositieleden n. cljfer-kritiek bij de hand. Alleman was zo'n beetje in eindejaarsstemming vermits de Volksunie zich beperkte tot een «systematische» onthouding (dixk schepen Claus) en de P.V.V. alleen tegen de verhogingen was gekant (nie mand had trouwens anders gedacht). De spanning kwam zelfs na de bespre kingen van de belastingen met een in terpellatie van raadslid Vandeneedt (P.V.V.)* over het bericht van ons blad aangaande de sluiting van de vismijn en over de verlegging van de marktdag en eentje van h. Bogaert die schepen Claus nogal hardhandig aanpakte. He' extraatje zat dus in de staart, al waren belde schepenen die deze interpellan ten moesten te woord staan, vrij kort Schepen Ringoir las een uitvoerig verslag voor v;:n deurwaarder Devo- over de handelsbedrijvigheid in hel stadscentrum bij de marktdag op vrij dagnamiddag en verklaarde zich abso luut tegenstander van de afschaffing van de markt wanneer de zaterdag toe valllg een feestdag is om deze mensen niet te schaden. Verder had hij niel zoveel commentaar over de sluiting van de vismijn, vermits de eerste ge dachte bij de private sector is opge komen, en ons blad alle recht heef' daar informatie te putten. Er waren raadsleden die zelfs voor opstelden dat wij telefonisch in con tact waren met bepaalde mensen on heet - van de naald de informatie te hebben na een bijeenkomst tussen alk partijen van de raad. (dat zou UPT wel eens kunnen doen blozen). Vooi schepen Claus zat de angel in het bel fort en in de vuilnisdienst. Hij ver klaarde dat de beiaard van het belfor' niet degelijk werkt eu dat de aannemei ook geen volledige betaling kan beko men, terwijl over de organisatie van d reinigingsdienst nog steeds onderhan delingen worden gevoerd met de afge vaardigden van de werknemersorgani saties. Het interessantste voorstel uit de be spreking kwam tenslotte nog uit een tussenkomst van raadslid De Bisschoi (CVP) die in verband met de parkeer moeilijkheden suggereerde de feesthal le te gebruiken als parking voor auto voertuigen. Het was voor de VU - PVV oppositie geen pluimje dat in een der gelijk debat nog de meerderheidsban ken moesten schitteren. Maar in een sfeer van eindejaar kan men dat vooi één keer wel over het hoofd zien.... beschouwd, waarna voorlopige kredieten werden gevraagd voor de maanden januari en februari, evenals andere dringende kre dieten voor verbintenissen die in januari ai moeten aangegaan worden.. Voor de or ganisatie van de carnavalstoet werd een krediet van 600.000 F uitgetrokken, waar na de begrotingen werden besproken van de verzorgingsinstellingen van de commis sie van openbare onderstand, met voorziene uitgaven van 52 363 000 F en van de com missie van openbare onderstand met 37 856 000. De sulelijke waterdienst voorziet voo 1966, 14 043 589 E in ontvangsten en uitga ven voor de gewone dienst en 3 550 000 1 in de buitengewone dienst. Vervclg^ns werden de tarieven voor het bezoek aan het stedelijk zwembad aangepast. Sedert 1953 werden deze bedragen met meer ver hoogd, zodat thans een herziening moes doorgevoerd worden. Deze nieuwe prijzer werden eenparig goedgekeurd en zijn gro tendeels de volgende: 5 F voor schoolbe zoek voor de scholen van de stad, 6 F vooi andere onderwijsinrichtingen, 8 F vooi grote gezinnen en zwemclubs, 9 F vooi volksbad, 130 F voor abonnement en 80 F voor grote gezinnen, 5 F voor de toeschou wers. Voor de school van de Oude Gentbaan i.erden vervolgens belangrijke verbetering^ werken aanvaard. Voor de inrichting var een filiale van de stadsbibliotheek werd aangepast meubilair voorzien voor 169 /71 F terwijl voor het boekenfonds' 300 000 I werd ingeschreven. Later zal voorzien worden dat deze bibli otheek eventueel zal kunnen overgeheveld worden naar de buildings van Etrimo, ver mits in dit verband thans besprekingen aan de gang zijn. Voor de nieuwbouw van de school Oude Gentbaan werd een bestek opgesteld vooi nagenoeg 2 139 570 F zodat de paviljoenen die thans opgetrokken zijn door nieuwbouw zullen vervangen worden. Hiervor zal eer toelage van 60 aangevraagd worden bi het Departement van Nationale Opvoeding NIEUWE BIBLIOTHEEK EN SCHOOL OP OUDE GENTBAAN Burgemeester Blanckaert las voor de zit ting de brief voor die hij van het Hof had ontvangen ingevolge de deelneming in de rouw van Koningin Elisabeth, evenals een schrijven van Minister Wigny ingevolge de motie die door de Aalsterse raad was aan genomen tegen het ontwerp Van Reeping hen. Tenslotte bracht hij hulde aan raads lid Nichels die wegens 35 jaar dienst aan het Rijk de medaille van ridder in de Kroonorde kreeg. Enkele adminitratievc punten werden vlot aangenomen: het proces verbaal van kasnazicht van het bedrijl voor waterbedeling sluitend met een ver antwoord vermogen van 1001 724 F, van d( stadskas met een vermogen van 10 841 73C F. Enkele belastingen werden als oninbaar OPENBARE WERKEN Voor de Hammestraat en Dijkstraat wei den twee bijkomende verlichtingstoestellen voorzien terwijl voor het plaatsen van daklichten en lichtkoepels in de bloemen veilingshalle minwerken voor 963 F wer den aangenomen (ook door de P.V.V.); In de Nederveldstraat zal, een perceel grond aangekocht worden voor de verwezenlijking van het plan voor de «Bergekouter», terwijl op de Boudewijnlaan een perceel stads- grond zal verkocht worden voor 67 530 F aan wed. Schellaert-Dhaens. Aan vijf pachters zal een vergoeding toe gekend worden voor pachtbraak ingevolge de aanleg van de industriezone op het Wijn gaerdveld terwijl de raming voor de aan koop van brandweermaterieel werd aange past tot 2 029 345 F i.p.v. 1 658 250 F zoals eerst werd voorzien. Talrijke plans van aanleg nadien gewijzigd: voor de «Heilig Hartlaan» ingevolge de vraag van h. Vanderbeken; Voor het Centrum, in de Molenstraat en Nieuwstraat ingevolge de vragen van h Anjs en Mertens en van de Glucoseries Réunies; voor de «Rozendreef» Ingevolge hel voorstel van N.V. Fina voor de Varkensmarkt ingevolge de vraag van h. Borms Maurits; voor de «Bergekouter» ingevolge de plannen voor het optrekken van sociale wo ningen; evenals voor «Sint Jobstraat», Ker rebroek, Grote Markt. DE BELASTINGEN De bespreking van de stedelijke belas tingen werd ingezet met een tussenkomst van h. Debrul (V.U.) die verklaarde dat Bjn fractie zich zou onthouden over i et ge heel van de voorstellen, aangezien nog geen inzage kon gekregen worden van de plan nen die in de begroting 1966 zullen opge nomen worden. Er werd voorgesteld de be lastingen per poste te laten bespreken maar dit beperkte er zich toe telkens eer stemronde te vragen. In verband met de be lasting op de essence- mazout- en gaspom pen werd een voorstel ingediend om de bc lasting te verhalen op de eigenaar van dc installatie, maar toen nadien bleek dat dit technisch heel wat problemen zou meebren gen, werd het voorstel ingetrokken tot schepen Ringoir (C.V.P.) de nodige inlich tingen zal verzameld hebben. De volgende belastingen werden goedge keurd: opcentiemen op de onroerende verheffing: 172; op de personenbelasting 5 op de drijfkracht 1000; op het nijver- heidsp°rsoneel 666 voor bediende: 2 000 pei werkman; op de henden: gewone 70 F trekhond 50 F, waakhond 50 F, drijfjacht 100, jachthond 250, hanQc'aars 500 F op de rijwielen zonder motor 30 F; cd de rijwie len met hulpmotor 60 F. Deze bedragen dienen natuurlijk verdubbeld vermits ook de provinciale taks hierop toepasselijk is. De bedragen die hierboven vermeld zijn gelden slechts als aandeel van de staat. De belasting op het huispersoneel, de voertui gen de tabakslijteren, de motorrijwielen pleziervaartuigen en bootjes werd eveneens gestemd. Wijzigen werden 'ngevoerd voor de be 'ast'ng op de e«':r" mazout- en gaspom pen, tot 2 500 F per vaste pomp en 1 250 F per beweegbare pomp, voor de belasting op de gemakstoelen in verbinding met dc stadsriolering, voor het ophalen van hei huisvuil en afvalstoffen, thans 150 F pe. jaar en per gezin. Een zeer drukke vrijdagnamiddag met een volslagen gebrek aan parkeerge- legeuheden is het voorspel geweest tot de traditionele eindejaarsviering in de Dirk Martensstede. Maar even na mid dernacht was de Aasisterse Grote Markt een beeld van verlatenheid. Het volstond een rondrit te maken in de Denderstreek om tot de vaststelling te ko men dat een belangrijke fractie van de Ajuinen waren uitgezwermd als dartele bij en naar de amusementsgelegenheden te Hekelgem, Overmere-Donck enz. Ook enkele Aalsterse grote gelegenheden die een speciaal eindejaarsprogramma op 't getouw hadden gezet, kenden tot in de vroege uurtjes een grote toeloop. De traditioneel gebleven restanten van de welvaart-eindejaarsviering bleven ook ditmaal niet achterwege. Op de baan Aalst- Brussel een splinternieuwe sportwagen in een modderveld, en op de overbekende Ro meinse baan Aalst-Oudenaarde, ter hoogte van de villa van burgemeester De Vuyst een niet minder nieuwe personenwagen ge blutst in een belendende weide aan zijn lot overgelaten. Waarom ook niet: het autosalon 1966 is toch in aantocht... Men weet dat er sinds geruime tijd stem men opgaan om de H. Bloedprocessie, die I nog altijd op de eerste maandag van de maand mei, door Brugge trekt op een zon- dag te laten uitgaan. Omwille van het feit dat de belangstel ling de jongste jaren enigszins is terugge lopen. Men schrijft dit hieraan toe, dat ve- len die de processie zouden willen zien, de j verplaatsing naar Brugge niet kunnen ma- I ken, omdat H. Bloeddag alleen in het Brug- I se een vrije dag is. j Daarom werd besloten bij wijze van proef een wijziging aan de datum te brengen. In samenwerking met de Edele Confrérie van het H. Bloed en het bisdom Brugge werd een overeenkomst gesloten, die behelst dat j de processie om de drie jaar op een zondag zal uitgaan en de overige twee jaren op de 1 traditionele eerste maandag van de maand j mei. Deze nieuwe regeling wordt reeds dit jaar van kracht. Zo zal de H. Bloedproces sie dit jaar op zondag 8 mei door de Brugse straten stappen. HOE STAAT HET MET PLANNEN VOOR NIEUW STATION DE MARKT Raadslid Vandeneede bracht nadien kri tiek uit op de inrichting van de marktdag op vrijdagnamiddag voor kerst- en nieuw jaarsdag, en verklaarde dat het verkeer in de stad helemaal ontredderd was. Hij be toogde zelfs dat eventueel maar de afschaf fing moest overwogen worden. Schepen Ringoir (CVP) riposteerde da een dergelijke maatregel een zwaar ven zou betekenen voor de marktkramers, <1 toch vertrouwd zijn met de stad Tevens herinnerde hij er aan dat raadslid K. Rom baut partijgenoot van de interpellant in de marktcommissie akkoord was met deze wi ziging. De schepen liet een verslag opstel 1 door deurwaarder De Vos. waaruit blijk dat de verkoop in de winkels van het een trum niet heeft geleden onder de verande ring van de marktdag. Tenslotte wees hij nog op de moeilijk' heden die de fruithandelaars zouden gehai hebben indien niet op vrijdagnamidda was gepland, vermits zij 's morgens hun wa ren afhalen op de veilingen. De parkeermoeilijkheden waren het ge volg van een groot aantal verkeersongeva len waardoor het politiepersoneel elde moest inspringen. Hierdoor werden trou wens zes bijkomende krachten ingezet voo- nieuwjaarsdag. In verband met de parkeer problemen deed raadslid Debisschop (CVP een bijzonder interessant voorstel om d ruimte van de feesthalle eventueel aan 1 wenden als parkeercentrum. In verband met een vraag over de vismii verklaarde schepen Ringoir (CVP) dat ove de sluiting ervan werd gesproken orod een gevoelig verlies wordt geleden, maar dat deze suggestie uitging van handelaars en niet van het stadsbestuur zelf. Raadslid Bogaert (CVP) informeerde ten slotte naar de stand van de werken aan de nieuwe beiaard, en naar de regeling voor de ophaaldienstvan het huisvuil. Schepen Claus (CVP) antwoordde hierop dat de le verancier voor de nieuwe beiaard nog niel is betaald omdat het werk niet degelijk uit gevoerd is, terwijl de vuilnisdienst momen teel onderzocht wordt met de afgevaardig den van het personeel. Dit was het pittige slot van een eindejaarszitting... Onder de Vlaamse pendelaars die var anderhalf tot 2 uur verspillen aan ver plaatsing naar Brussel i>: 41.3 ui' Oost-Vlaanderen en 21,6 O uit het ar rondissement Aalst, aldus blijkt uit lie< resultaat van een studie \an het Mini stcrie van Verkeerswezen. Ca. 45.000 pendelaars van een totaal van ca. 147.000 uit het Vlaamse land zijn afkom stig uit Oost-Vlaanderen. Hiervan zijn er meer dan 30.000 uit de Denderstreek. Daar na volgt Leuven met ca. 17.000 pendelaars naar 'fë Brusselse agglomeratie. Ten aanziet van het feit dat het A' lsters stadion dagelijks het in- en uiiganes, nt is van duizenden pendelarbeiders, en als duo danig zowel voor het personeel als voor de reizigers alle modern komfort ontbeert mag de vraag worden gesteld hoever de plannen voor een nieuw complex gevorderd zijn. Welke parlementair steekt daaromtrent eens zijn licht op bij de betrokken instan ties? EERLANG FRANS MORAN-TYPE IN GEBRUIK Op de laatste jaarvergadering van dc Aero-club Aalst, heeft de voorzitter de aankoop aangekondigd van een nieuw vliegtuig van Franse makelij, genaamd Moran. Bi het materiaal, reeds twee Piper-Cubs en drie zweefvliegtuigen, betekenf dit r.ieu we toestel zeker een belangrijke aanwinst Bedoeld Moran-tvpe is gebouwd vooi drie medepassagiers, zodat het voortaan za' mogelijk worden om «onder ons» eens eer kijkje te nemen boven de Dei,derstreek cn vanzelfsprekend ook daarbuiten. Het toeste1 is uitgerust met de modernste apparatuur op radiotechnisch gebied. H"t moge de Aalstenaar niet ontgaan dat zij die hun eerste vlucht willen maken ze ker op het vliegplem Ter Kluizen daartoe de gelegenheid krijgen. (EN.) BENOEMINGEN IN HET BISDOM GENT i In het bisdom Gent werden benoemd tot j Pastoor te Hofstade, E.H. U. van Vlemme ren, pastoor te Herdersem (E.H. D. Blanc quaert blijft pastoor te Ronse De Klype) Pastoor te Kalken, E.H. C. Smet, pastoor te Elene; Onderpastoor te Gent (St. Jozef) j E.H. M. van der Bruggen, leraar aan hel- St Gregonusinstituut te Ledeberg. Adverteert doeltreffend Adverteert tussen tekst Reserveert NU Uw publiciteits- ruimte voor speciale Karnavaluitgave 1966 en omstreken OPLAGE 30.000 EXEMPLAREN in stad en randgemeenten

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1