en omstreken Kris kras doorheen het Meer Aalsterse jaarverslag '64 verkeers veiligheid Carrousel. BELGEN DIE NAAM MAAKTEN IN ZUID-AFRIKA Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Recordjaar; Fietsdiefstallen jn sir^eK Aalsterse veestapel is laatste ezel kwijt KLEIN LOGBOEK 6.000 landgenoten zochten het geluk in Zuid-Afrika van Keepinqnen toon gesteld worden, te weten «Hine», 1 Handelspocket Gazet va n Aalst NEC SPE, NEC METU.. 22ste JAARGANG Nr 2 ZATERDAG 8 JANUARI 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER 1 GEVAARLIJK KRUISPUNT VIJFHUIZEN KRIJGT VOORRANG IN 1964 zijn te Aalst niet minder dan 327 fietsen gestolen, wat op een merk waardige stijging wijst in vergelijking met het vorig jaar. Om de een of andere redenen moeten personen ook meer behagen hebben gevonden in het lasteren van hun even naaste of andersom gezegd moeten de ze evennaasten zich vlugger beledigd hebben gevoeld. De Aalsterse politie noteerde in elk geval 108 beledigingen laster en .eerroof. Dat waren er ook al meer dan vorig jaar. 1964 is ook een zeer slecht jaar geweest voor de ezels, er werden er in elk ge val meer in koelen bloede «om het leven gebracht» in het stedelijk slacht huis, terwijl als we goed kunnen lezen, de Aalstersle veestapel zijn laatste ezeltje is kwijt gespeeld. 1964 is o.m. ook het jaar bij uitstek geweest voor het toekennen van ver gunningen voor appartementsgebouwen 32. in 1963 15. Veel meer valt te vernemen uit het pas gepubliceerde verslag over het bestuur en de toestand der stadszaken over het dienstjaar 1964 verslag d«jt nu eenmaal onvermijdelijk zegt men ten stadhui- ze met één jaar vertraging aan de man wordt gebracht. - De welvaartsconjunctuur ten spijt wer-1 den in 1964 meer gezinnen steun ver- i leend, vanwege K.O.O. dan in het vorig jaar: Resp. 511 in 1964, 497 in 1963 i - Openbare Werken 1964: Uitgaven voor wegen, stadspark, verkeersregeling open bare verlichting 20.972.719 - Totale uitgaven voor kuituur 1.782.051 (wat nog niet zoveel is) - Verkeersongevallen 1.537 (in 1963 1311) 4 met dodelijke afloop en 63 met zwaar gekwetsten. - 1.609 Ajuinen hadden in de loop van 1964 een bewijs van goed zedelijk ge drag nodig. - Het Aalsters politiekorps telt (officieren en manschappen) 108 man. - De Brandweer diende 137 maal tussen te komen. - Er werden in 1964 353 bouwvergunnin gen toegestaan alsmede 32 vergu..nir, gen voor appartementscomplexen. In 1963 303 15) - Evolutie der Personeelsuitgaven, pen sioenen medegerekend: 1962 46.939.609 F 1963 49.654.184 F 1964 58.764.208 F - De oppervlakte van de stad Aalst bleef in 1964 ongewijzigd 1.879 Ha. Gerekend aan de huidige grondprijzen... hoeveel is de Dirk Martensstede waard Met gunstig resultaat heeft Volksver tegenwoordiger R. Otte op het Depar tement van Openbare Werken aange drongen voor meer verkeersveiligheid van staatswegen in het arrondissement Aalst De h. Otte vroeg daarbij in 't biezonder aandacht voor het gevaarlijke verkeers punt Vijfhuizen op de weg Brussel- Aalst-Gent, ter hoogte van de Steenweg naar Oudenaarde Behoorlijke Verkeerssignalisatie te Erpe I Dientengevolge zal in de loop van dit jaar een betere verlichting worden aangebracht alsmede een behoorlijke verkeerssignalisa- tie aan de Vijfhuizen Wanneer men ais vader even doorheen het huis dwaalt en elk geluid van kinder stemmen, getoeter of ruziën om een voet bal, achterwege is gebleven, dan be sluipt wel ieder mens dat tikje weemoed dat hem als eenzaam wezen op deze we reld overvalt. De kleintjes zijn afwezig. Niet ziek. Goddank. In de zetel naast het haardvuur zit poppemie, de arm gebroken, haar kleed gelapt en reeds hersteld. De duivel en de koning uit het poppenspel brengen samen de dag door ergens onder het buf fet. De ruiten staan vol mannetjes en wie j weet nog wat allerlei vreemde wezens, want elke morgen wanneer de aardappe len worden gekookt tekent Jantje met zijn wijsvinger op het venster. De zater dag, pas na de schoonmaak, komt dat moeder niet al te welgelegen. In de slaapkamer ligt een trompet, ge schenk van Sint Maarten. Wat verderop ligt de allereerste trompet, welke ooit in het huis weergalmde, maar het speel goed is stukgetrapt. Wie weet door wie? Wat de provinciale baan Aalst-Oudenaar- de betreft werden zoals reeds gemeld de kredieten goedgekeurd. Als je ergens in de plankenvloer of naast de deur een nagel in het hout ziet zitten, zoek dan niet te lang naar de da der van dat werkstuk. Dekeren dat je een knikker voor je voeten hebt wegge schopt, toevallig, zijn niet meer te tellen Levensgevaarlijk voor voetgangers te Hofstade Te Aalst zelf v rden de laatste weken 11 vó i nijuv. „rss.gnalcn aange bracht op drukke verkeerspunten. Terloops moge hier de aandacht worden gevestigd op de onmogelijke situatie voor j de voetgangers op de baan Aalst-Dender- i monde, ter hoogte van de bocht aan de in- kom van de gemeente Hofstade. j Over een afstand van ca. 100 m. zijn de voetgangers bij ontstentenis van een be hoorlijk voetpad, inderdaad genoodzaakt gebruik te maken van de steenweg met alle gevaren die daaraan zijn verbonden. En toch zijn deze soms oorzaken van ergernis een voorrecht sterker dan het welgeuren van de duurste roos. Wanneer men als vader even doorheen het lege huis dwaalt, dan kijk je ook eens buiten naar de sneeuw. En je weet nog heel fris in je geheugen hoe je eigen eerste slede er heeft uitgezien. Manten MINISTER MOYERSOEN Minister Moyersoen volhardt in zijn enthousiasme. Het heet dat achter de vuil grijze gevel van 't defensieministerie voort durend nieuwe ideeen worden aangeboord die er moeten toe strekken een frissere wind te doen waaien in de legerrangen. De minister heeft daarbij voorai aan dacht voor meer «human relations»: hel defensiemmisterie mag niet langer een ivo ren toren zijn waarvan hoogstens koude nietszeggende ministeriele orders uitgaan. De wijze waarop voor het eerst via de I film de minister zich in een eindejaarsbood schap tot de militaire richtte is dan ook i een aanwijzing in die zin. I Voort blijkt het in de bedoeling van Mi nister Moyersoen te iiggen op ko.-tere ter mijn dan zijn voorgangers te streven naai een evenwicht in Nederlands en Franstalige j hogere kaders KOMFORT Een vergelijking van de Belgische marki j met de Amerikaanse inzake huishoudappa raten geeft volgend beeld: Koelkasten Wasmachienen Diepvriezers Radio T.V. VOLKSUNIE Bij de samenstelling van het nieuw ar rondissementeel bestuur van de VU werd de h. Jan Van den Berghe opnieuw tot voor zitter verkozen. Anderzijds heeft de gerechterlijke beslis- sing waardoor de zaak Diependaele haar I beslag zal krijgen voor het Hof van Assisen enige beroering verwekt in de arrondisse- j mentele V.U. middens V\S. Belgi» 98,3 27 79,7 61 81,2 48 97,9 90,4 94,1 49 94,1 49 Volgens de jongste gegevens leven er in totaal in de Zuid-Afrikaanse Republiek zesduizend Belgen. De meesten onder hen zijn gevestigd in de omgeving van Johannes burg en Pretoria en van Kaapstad en Stel lenbosch. Minder belangrijke groepen treft men aan te Port Elizabeth en Durban. Onder deze landgenoten zijn er verschil lende die in de loop van de laatste decennia naam hebben gemaakt in de republiek. Zo op de eerste plaats Dr. De Meulenare, die een der beroemdste chirurgen van de repu bliek is geworden. Hij is afkomstig uit Ar- dooie en werd door een eerste bezoek in 1952 zo begeesterd dat hij zich definitief kwam vestigen samen met zijn echtgenote, een dochter van de Leuvense hoogleraar Schockaert, en zijn gezin. De Belgisch-Zuidafnkaanse overeenkomst van 1965, waarbij de gelijkwaardigheid der medische diploma's wordt erkend, bestond evenwel toen nog niet, zodat de geneesheer zich eerst opnieuw voor enkele jaren aan een Zuidafrikaanse universiteit liet inschrij ven om een Zuidafrikaans diploma te be komen. Dr. De Meulenaere moest evenwel ondertussen ook aan de kost komen en daarom begon hij een hotel. Hij werd hote lier-student! Toen de diplomatieke betrek kingen met Rusland werden verbroken kocht hij het Russisch ambassadegebouw te Pretoria en bracht daarin zijn hotel onder Nadat hij zijn diploma behaald had werd het hotel omgetoverd in een hospitaal. Al leen het restaurant bleef behouden. Maai dan op de eerste plaats ten behoeve van de zieken. Sindsdien verwierven zes van zijn negen kinderen (waarvan twee geboren in Zuid-Afrika) een diploma van geneesheer of apoteker. Een andere bekende Belg in Zuid-Afrika is de toneelspeler Fred Engelen, die aar de universiteit van Stellenbosch aan he hoofd staat van het departement drama Zijn echtgenote Tine Balder, ook een Bel gische, is er verantwoordelijk voor de afde ling grimeerkunst. Beiden spelen nog regel matig toneel. In ons land treden ze op ïr het Nederlands, nu in het Afrikaans, docb ook in het Engels. Te Stellenbosch zijn ei- overigens niet minder dan zeven Belgische professoren en docenten werkzaam. Een andere prominente figuur is Dr. Wil fried De Pauw. Hij is professor aan de universiteit van Pretoria en verzorgt de we kelijkse korrespondentie voor de Neder landstalige uitzendingen van de BRT. Te Stellenbosch treffen we ook nog een andere landgenoot aan, de h. Lambert, die vroeger hoofdredakteur was van <<L' Echt du Katanga» te Elisabethstad. Hij heeft nti Kongo na de gebeurtenissen van 1960 ver laten en werd wijnbouwer; zijn specialiter is Sherry. Ook de Belgische beeldhouwer Eugene Bouffa, die voorheen leraar was Kongo, woont sinds vijf jaar in Zuid-Afrika Bekendheid verwierf ook de Belgische missionaris Pater Claerhout uit Pittoni, die in het bisdom Bloemfontein woont en d'- als schlder zeer goed staat aangeschreven Een andere bekende is Arseen Bullinck afkomstig uit Brugge en sekretaris van de Zuid-Afrikaans Belgische Vereniging u Pretoria. Hij vertaalde o.m. «De Leeuw Vlaanderen en «Pallieter» in het Afrikaans Ook de Belgische missionarissen heter zich niet onbetuigd. Hun aantal is vrij hoog Er zijn op de eerste plaats Benediktijnen waarvan de abt tevens bisschop is van Pie tersburg in Noord-Transvaal. Verder moe ten we de Oblaten vermelden in Transvaa de Norbertijnen in de Kaapprovincie, dr Broeders van Liefde en de Zusters van d Kongregatie van O. L. Vrouw van Bijstand in Transvaal. Onder de landgenoten treft men naa. de missionarissen, geneesheren en prof- soren. ook ondernemingsleiders, architekten hoteliers, handelsvertegenwoordigers, veiv keringsagenten, ingenieurs en bestuursai '1 tenaren aan, naast zelfstandige middenstan ders en allerlei geschoolde vaklui. Ze vinden elkaar regelmatig terug in d< Belgische verenigingen, die in de grootst^ centra zoals Kaapstad, Johannesburg ei Pretoria werden opgericht. In augustus '6f ontvingen een tiental van deze Belgen eer diploma van laureaat van de arbeid vanwege de Relglsche regering. NIEUWE JAPANSE AUTO'S OP Sftn/i hpt Ontu/pro 45e autosalon ilCI v/IIIWCI|/ jn het 45e autosalon dat te Brussel van 12 tot 23 januari as. wordt gehouden, zul- Y D L i len rï'tmaa' nieuwe Japanse automerken ten J «Toyrota» en «P.M.C.» j- I Er zullen eveneens toerisme-vliegtuigen te Aalsterse Studiekommissie bezichtigen zijn. blijft aktief Op een gezamenlijke bijeenkomst van de C.V.P. arr. besturen Aalst en Oudenaarde die deze week te Aalst plaatst had werd an dermaal van gedachte gewisseld inzake het Ontwerp van Reepinghen. Voordien werd de Aalsterse Studiekom missie reeds ontvangen op het kabinet van de h Minister Moyersoen, en door de par lementairen uit het Oudenaardse, de hh. Jan Verroken, Volksvertegenwoordiger en Dr. Beek senator Een gids die U wegwijs maakt voor uw Bouwplannen Kontaktlenzen Schoeisels Toiletartikelen Tapijten Nuttige geschenken EN ARMAND PIEN DIE MAAR GEEN SNEEUW f VOORSPELT, TERWIJL ELDERS DE WNTERSPORT HOOGTIJ VIERT.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1