en omstreKen WAAR ER SPRAKE IS VAN CHARLEPOENJ Tehuis voor 0uden Kim L0GB0EK f At Over de verzuiürtg in Vlaanderen van Dagen klaar Miskend Bocrenkü^iesaer werd eenmaal ie Malsi aangehouden Geneesheren in hei Aalsterse Nieuwe honoraria Op D.F. Gespreksavonden. 22ste JAARGANG Nr. 3 Vt Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU verschijnt - TWEEMAAL PER WEEK 3 niaandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26. AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 DONDERDAG 13 JANUARI 1966 2,50 F HET NUMMER Ilel Tehuis voor Ouden van Dagen te Aalst is vrijwel klaar. Men wacht thans op het installeren van het meubilair, o.m. de bedden. De officiële inhuldiging is voorzien voor einde februari, begin maart. In de brochure uitgegeven door de Aalsterse Studiekommissie voor de Gerechtelijke Hervorming werd herin nerd aan een figuur uit de Boeren krijg, Charlepoenj, die ais verzets leider tegen de Franse bezetter een belangrijke rol speelde. Karei Frans Jaequenun, zoals Charlepoenj eigenlijk heette, werd te Brussel geboien op 1 maart 1761. Zijn vader was een jene verstoker. De jonge Jacquemin studeerde enkele jaren medicijnen om alsdan toe te trede.i tot de Oostenrijkse huzaren, waar hij off. cier werd en o.m. deel nam aan verschil lende veldslagen die het Oostenrijkse iegei leverde tegen de Franse revolutionairen Vanaf het ogenblik dat de Fransen de Zuidelijke Nederlanden hadden bezet Ir Jacquemin ofte Charlepoenj op als een soort geheim Oostenrijks agent in welke hoedanigheid hij vrijwilligers tracht aan tc werven. Tijdens een verblijf te Aalst wordt hij evenwel aangehouden en naar een Brus selse gevangenis overgebracht. Vrijgelaten tegen een aanzienlijke borg som herneemt hij dra zijn aktiviteiten. Vanaf 1795 ieidt hij herhaaldelijk over vallen op Franse troepen, vooral in Waals Brabant. De naam van Charlepoenj wordt berucht bij de Fransen. Hij wordt op 2 februari 1796 bij verstek ter dood verooi deeld wegens misdrijven tegen de Franse republiek. Brussel die ten allen prijze de aanhouding ofo de dood van Charlepoenj op het oog hadden. Charlepoenj is in feite nimmer door de officiële Boerenkrijg historici erkend als een leider van deze opstand. Daaraan ongetwijfeld het feit niet vreemd dat veelal optrad als een gentlemen-roofridder die het vooral voor de kleine man opnam die er blijkbaar genoegen in schepte de Frans gezinde burgerij een pad in de korf te zetten. Sommigen zijn van oordeel dat hij ook zijn aanvankelijke opdrachtgevers de Oostenrijkers bedroog De Franse bevelhebbers in ons land hou- Wat er ook van weze hij blijft den zich tenslotte met de zaak Charlepoenj boeiende figuur uit deze periode Het v. rlpvland miskende hei". Ziin vervolger, d zelf bezig. Niemand minder dan Rouppe, later bur gemeester van Brussel, en ofschoon een kollaborateur, later vereerd door de Bel gische instanties, houdt een klopjacht oi 30 juli 1799 tussen Neerijssche en Huiden- berg. Het hoofdkwartier van Charlepoenj is er ondergebracht in het kasteel van Loon beek. Het luidt dat deze verzetsleider avant la lettre, verklikt werd door drie van zijn kameraden. Omsingeld door de soldaten van Rouppe verdedigt Charlepoenj zich heldhaftig, tol hij getroffen wordt door een bajonetsteek Een Frans officier houwde hem tensio het hoofd af dat als luguber bewijsstu'. moest gelden voor de Franse overheid te derland miskende hem. Zijn vervolger, de latere burgemeester Rouppe. kreeg de ratios en een standbee'd De huisdokters van Aalst en omliggende in vergadering bijeengeroepen, hebben beslist vanaf heden de volgende hono raria toe te passen Raadpleging 80 F. Bezoek ten huize 130 F. Gelijktijdig bezoek 200 F. Weekeindbezoek 200 F. Spoedbezoek 160 F. Nachtbezoek 300 F. GEBRUIK VAN NAAMKAARTJES BIJ DE EINDEJAARSFEESTEN NEEMT AF Van 21 december tot 4 januari zonden ue Belgen elkaar 6.020.100 brieven en briet kaarten tegen 5.314.4000 voor de overeen komende periode vorig jaar, d.i. een ver meerdering van 705.700 stuks of 13,3 t.h. meer. De prentbriefkaarten bereikten het getal 2.138.200 tegen 2.160.700 vorig jaar, d.i, 22,500 stuks of 1 t.h. minder. Dit jaar telde men 1.617.600 naamkaartjes tegen 2.166200 vorig jaar, nl 548.600 stuks minder, d.i. 25,3 t.h. minder, Wel dient opgemerkt dat er voor het to tale postverkeer geen afwijking is: 9775.900 stuks dit jaar 9.641.300 vorig jaar of een aangroei van 134.600 wat slechts 1,4 t.h. van het postverkeer vertegenwoordigt. Dit is dus praktisch gelijk gebleven. De achteruitgang van het naamkaartje kan aan verschillende oorzakèn toegeschre ven worden. Op Brussel X denkt men dat veel personen hun visitekaartje in een briefomslag van standaardformaat gestopt hebben met 3 F erop. Anderdeels hebben veel organizaties, zoals Unicef intens pro paganda gevoerd voor prentbriefkaarten met menslievend doel. In ieder geval hebben de nieuwe postta- rieven het verzenden van visitekaartjes niet bevorderd. VLAAMS BAL Zaterdag as. 15 januari te 21 uur heeft m de feestzaal Gilbos te Herdersem het jaarlijks Vlaams Bal plaats, dat ditmaal wordt georganiseerd door de Vriendenkring arr. Aalst-Oudenaarde. Het orkest O. Boon (Actif Club) speelt vanaf 21 uur. Deelname in de onkosten 50 F. in dat de term «katoliek» of «niet-katoliek» op het maatschappelijk vlak niet meer be staat. Het is natuurlijk vanzelfsprekend (lat katolieken katolieken blijven en vrijzinnigen vrijzinnig, maar in het politieke-sociale leven mag dit verschil van levensopvatting geen kloof betekenen, dermate dat hierdoor men selijke tegenstellingen worden aangescherpt. Als een konkreei voorbeeld van verzuiling noemde de h. Grammens het voorbeeld van een BRT-journaast, die in feite sedert lang niet meer katoliek, als dusdanig door links en rechts bestempeld blijft. Zo halsstarrig is de verzuiling dat zij met eens een pci soonlijke evolutie aanvaardt. Een treffende illustratie van de verzuiling op het vlak van de internationale politiek noemde spreker de houding van sommige westerse landen t.a.v. de Hongarije-opstand. Schoon sommige westerse politici overtuigd er ter zake een andere opvatting dan de gangbare Amerikaanse op na hielden, rea geerden zij niet anders dan bekend. Op de briljante inleiding van de h. Gram mens werd onmiddellijk door verschillende aanwezigen ingehaakt. Een geanimeerde discussie, geleid door moderator de h. R. Bayens van de Vlaamse Volksbeweging, en tijdens dewelke o.m. drè Jur. G. Clays, de hh R. De Smet, De Witte, Liebaert en Singelijn aan het woord kwamen werd op verzoek van tientallen aanwezigen later dan voorzien nog voortgezet. Het Davidsfonds Aalst haalt alle eer met Het doorbreken van de verzuiling houdt dit initiatief De «Gespreksavonden 1965-1966» inge richt door het Davidsfonds Aalst kennen een groeiend sukses, wat al blijkt uit het zeer talrijke en heterogene publiek dat voor dit initiatief belangstelling weet op te brengen, inderdaad afkomstig uit de meest diverse middens. Hieraan is ongetwijfeld ook met vreemd de keuze van de sprekers en onderwerpen, mede de formule zelf die een ruime gele genheid tot gedachtenwisseling en discussie biedt. Na de vorige sprekers, E.P. De Witte en (de h. Maurits Lelie, was het ditmaal de beurt aan de h. Mark Grammens die een zeer boeiende inleiding hield over «De ver zuiling in Vlaanderen». De bekende Vlaamse journalist werd in geleid door DF-voorzitter, de h. P. Rumes. De verzuiling in Vlaanderen, en niet leen in Vlaanderen, omschreef de h. Gram mens als een verschijnsel dat niet alleen op het politieke vlak, maar ook op het sociale en kulturele domein voorkomt Het is als het ware de institutionalisering van grote of kleine groepsbelangen, me- miskenning of volledige veronachtzaming van de belangen en opvattingen van anderen Verzuiling is een verstarring van h geestelijke denken omdat men daardoor .het denk- en leefmilieu als het ware wil konser veren, het men met durft te verlaten en de i priori afwijst DE METODEN VERANDERDEN DE LEER BLEEF DEZELFDE Precies 13 jaar geleden stierf Jozef Wissa- rionovitsj Dzoegasjvili, beter gekend als Stalin. Deze zoon van streng gelovige orto doxe ouders, die zelfs kandidaat in een priesterseminarie is geweest, ontpopte zich tot een van de hardvochtigste, bloeddorstig ste tyrans van de wereldgeschiedenis. Niet slechts alle vermeende rivalen, maar ook talrijke onschuldige mensen werden op grond van zijn bevelen vermoord. Ondanks zijn misdadige handelingen werd Stalin 20 jaar lang door de kommunistische propa ganda in de ganse wereld in de positie van een onfeilbare halfgod gelanceerd. De destalinizatie-campagne waarvan de van het kommumsme een flinke deuk gekregen. STALIN OORZAAK VAN GESCHIL MOSKOU PEKING De ten tijde van* Stalin onbetwistbare lei dende rol van de K.P. in de Sovjet-Unie is niemand kan het nog langer ontkennen sterk aangetast. Tendenzen van splitsing en van een nat ion aal-kommun isme treden in haast de ganse wereld op het voorplan. In het huidig konflikt tussen Moskou en Peking waarin het tenslotte niet zozeer om doktrinaire beginselen dan wel om de o\ heersende positie in de kommunistische chlbov.n. ca at, speelt ook de respektieve rede van Kroestsjev op het 20e partijkon houding ten overstaan van Stalin, zij In- dialoog gres van de Kommunistische partij destijds het vertrekpunt vormde, had de tot dusver diepste geloofskrisis in de kommunistische wereldbeweging tot gevolg. Sindsdien i sceptisme een vast bestanddeel van het denken van vele kommunisten geworden Een van de voornaamste geloofsdogmat? nl. de stelling dat «de partij altijd gelijk heeft» werd door de werkelijkheid drastisch niet een doorslaggevende, dan toch een zeer ,'oorname rol Waar men momenteel in d* Sovjet Urne binnen bepaalde grenzen eerder kriUsche lyaudtnjSfTegenover St'alin aanneemt zien ook openlijk van hem dis- tancieert. is voor de Pekingse kommunisten Stalin de a at ste door hen werkelijk erken de Sovjetleider. De «wegeffenaar» van de destalmizatie. weerlegd. Tot op heden heeft de partij geen Kroestsjev. wordt door hen als «revisionist bevredigend officieel antwoord op de vra- en «verrader» geschandvlekt. En de nieuwe gen kunnen geven hoe dergelijke ver leiders wachten geen heter lot. Van een scbijnselen van ontaarding zoals Stalin's destalinizatie vindt men in Rood-China im willekeur in de zogenaamde volmaakte kom- mers geen spoor. Tengevolge van hel kon munistische maatschappij de overhand kon flikt tussen Moskou en Peking begon li den krijgen Het geloof in de volmaaktheid socialistische kamp in verbitterd met elkaar en de superioriteit ran het kommunistisch rivaliserende groepen uiteen te vallen, systeem heeft zelfs tot in de gelederen Door dit ideologisch konfilkt oorzaak De «Metropolitan Opera» van New York opende zijn 81e en laatste seizoen in zijn oude instelling met de voorstelling van «Faust» van Gounod. Ditzelfde stuk werd gespeeld bij de openingsvoorstelling in oktober 1883. In 1966 zal de groep van de «Metropolitan Opera» zich installeren in een nieuwe zaai die 42.700.000 dollars heeft gekost gelegen in het Lincoln Centrum. van fundamentele machtspolitieke tegen- stellingen wordt weliswaar de aantrek kingskracht van het kommumsme vermin- li derd, doch het zou verkeerd zijn te menen I dat de kommunistische bedreiging evenzeer 1 van haar waarde zou hebben verloren. De 1 rivaliteit tussen de twee grote kommums 1 tische machten kan namelijk in de verschil- li lende delen van de wereld van beide kanten j tot versterkte revolutionaire inspanningen j leiden. ANTI-GODSDIENSTIGE STRIJD NAM TOE Ofschoon na Stalin's dood enkele nieuwe J geestelijke vrijheden werden toegestaan en u alle verhoudingen in acht genomen, het i leven van de mensen draaglijker werd onder ij Sovjet-heerschappij, dan kan hetzelfde niet-J: worden gezegd van de godsdienstvrijheid, ji Integendeel werd de strijd tegen de kerk in het na-Stalinistisch tijdperk op scherpere!; en meer geraffineerde wijze gevoerd. Een van de eerst£ ^Maatregelen van de huidige, i leiders waf de ondertekening van een par tij-dekreet ter verbetering van de ateistische propaganda. Vanaf 1959 begon een nieuwe! vervolgingscampagne tegen de kerk en haai bedienaars, een strijd die met de sluwstelj middelen wordt gevoerd en geen genad'H kent. Het is duidelijk dat de idee van vreedI ianfe koeksistentie waarvan de kommunister j te pas en te onpas de mond vol hebben j! niets meer dan een utopie is. Alles wijs! er op dat het doel van destalinizatie nie|| het prijsgeven van de leer, noch het afzie- van machtsposities betekent, maar eenvou dig een doelmatiger aanpassing van de lee H aan de nieuwe tijden en omstandighedeiL en een elastischer gebruik van de kommut nistische macht.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1