en omstreken Gewettigd optimisme rond Kuituurcentrum (Zelfstandig) NIEUWERKERKEN WELVARENDE GEMEENTE KLEIN LOGBOEK Schepenen Claus en Van Hoorick bij Minister De Clerck Twee leraars onderscheiden Voor de tweede maal Prins Kamiel weer heerser tijdens de Karnavaldagen Kris Kras met burgemeester Meuleman Brussel mag komen kijken... Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU... VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 6 maandab. Jaarabonnement 62,50 F 120,—F 230,— F Kantoor Schoolstraat, 26, Aalst Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 22ste JAARGANG Nr. 11 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1966 2,50 F HET NUMMER Woensdagnamiddag werden de hh. G. Claus en B. Van Hoorick, Schepenen van de stad Aaist op het kabinet van Minister De Clerck ontvangen. Dit onderhoud had betrekking op de plannen van het Aalsters Kuituurcentrum. Tijdens de besprekingen kwam duidelijk de bedoeling van Minister De Clerck naar voor prioriteit te verlenen voor wat betreft de subsidiering voor het Kultuur- centum en dit binnen de kortst mogelijke periode. In eik geval waren de Aalsterse Schepenen na de besprekingen meer dan ooit optimist t.a.v. de uitvoering van de «Schouwburgplannen». TIJDENS TONEELFEEST IN HET SINT JOZEFSCOLLEGE TE AALST Tijdens het jaarlijks toneelfeest in het Sint Jozefscollege werden twee ver dienstelijke leraars, de hh. E. Eeckman en A. De Rijck, onderscheiden met het burgerlijk kruis van eerste klasse en de medaille van eerste klasse, voor resp. 35 en 25 jaar voorbeeldige dienst in het onderwijs. E.P. rector Jansen sprak verdiende hul de woorden aan het adres van beide le raars, waarna ook inspecjteur Rumes, Z.E.H. Deken De Vos en schepen Van Sinay de gevierden hun gelukwensen aanboden. Het toneelfeest zelf is uitgegroeid tot een zeer geslaagd vertoon, de gebrachte historische evocatie van «Graaf Iwein» viel fel in de smaak van de talrijke aan wezigen en is beslist een beste propaganda geweest voor de volgende opvoeringen die op zaterdag 12 en zondag 13 februari in de zaal van het Sint Jozefscoilege voor het voetlicht worden gebracht. In het St. Jozefscollege te Aalst werden twee leraars vereremerkt Hier de gevierden, de hh. Eeckman en De Rijck samen met E.P. rector Jansen. (Cliché Het Volk) V.V.B. AALST STEUN VOOR LIMBURGSE FAMILIES Op initiatief van de Vlaamse Volksbewe ging Aalst werd een steunkomitee opgericht voor de families van de Limburgse slacht offers van de recente gebeurtenissen le Genk. Dit komitee, waarin alle verschillende politieke strekkingen zijn vertegenwoordigd plant een geldomhaLing te Aalst tijdens het komende weekeinde zaternamiddag en zondagvoormiddag. De bevolking van de stad Aalst wordt dan ook opgeroepen mild bij te dragen tot deze steunaktie. KOMITEE S VOOR WAAKZAAMHEID Vernomen wordt dat de kristelijke ar beidsorganisaties te Aalst in samenwerking met andere kristelijke sociale verenigingen overgegaan zijn tot de oprichting van wat genoemd wordt Komitee voor Waakzaam heid in verband met de dokterstarieven. Naar verluidt ligt het in de bedoeling van dit komitee van nabij de toepassing te volgen van de wettelijke voorgeschreven dokterstarieven. In dit verband kan gewezen woorden op het feit dat te Zottegem een politiekontrole werd uitgeoefend die echter na tussen komst van hogere instanties zou stopgezet zijn. Tenslotte zouden in het Aalsterse door enkele tientallen betrokkenen klacht zijn neergelegd tegen wat genoemd wordt het toepassen van niet door de wet geoorloofde dokterstarieven. Dit laatste bericht geven wij vanzelfsprekend onder het nodige voor behoud. ZAAK DIEPENDAELE De zg. Zaak Diependaele komt zoals reeds gemeld op 8 maart as. voor hel Assisenhof. De betrokken VU-politici in deze zaak zullen verdedigd worden door Mters Bacrt en D'Hooge. GESPREKSAVOND DAVIDSFONDS Heden vrijdag te 20 uur gaat in het stadhuis de vierde gespreksavond door van het Davidsfonds Aalst. Z.E.H. Luystermans treedt op als inleider over «Vier jaar Concilie». MIDDENSTAND Niet alleen de nijverheid is van belang in het Aalsterse. Aalst is een belangrijk handels- en verzorgingscentrum in de Den derstreek. Daarom wordt bij de bespreking van de streekstudie uitgevoerd door 'de groep Sodegec een afzonderlijke discussie avond gewijd aan dit onderwerp. Welke mogelijkheden liggen et- nog ge borgen voor de Aalsterse Middenstand Hoe die doelmatig tot hun recht laten ko men Wie heden donderdag te 19.30 uur aan wezig is m de raadszaal van het stadhuis kan hierover zijn mening zeggen en er eveneens de mening van anderen horen. Voor de tweede maal werd KamJel Sergeant als «Kamiel I» verkozen tot Prins Karnaval te Aalst. Hier de prins met zijn gelukkige echtgenote, de vorige prins Simon en schepen Claus. (Cliché Het Volk) Zij waren dus met zes, de kandidaten die naar de scepter van Prins Karnaval grepen. Dat betekende meteen dat deze verkiezing (die in de beginjaren zo moeilijk van de grond kwam) meer en meer tot de Aalste- naars spreekt en dat het Stedelijk Feest- komitee de goede weg heeft gevonden. Trouwens de verschillende kandidaten wogen heel zwaar op de balans en als de vroegere prins Kamiel Sergeant het ten slotte weer heeft gehaald, mag zulks op de rekening van de ervaring worden geschre ven, want de honderden aanwezigen zullen het er zeker met ons over eens zijn dat de andere kandidaten Georges Van der Vorst, Jean-Pierre De Boitselier, Willy Van Acco- leyeu, Roger Cleempui en Firmin Van De Velde, allen zonder uitzondering een zeer gunstige indruk hebben gemaakt en gerust ten volgende maal weer hun kans mogen gaan. Om nu nog even tot de over alle lijnen geslaagde avond (de feesthalle was tot in de nok gevuld) terug te komen, zal elkeen getuigen dat er een bruisende geestdrift heerste nadat het showorkest Actif Club en de zangeres Ria Kuyken er de goede stemming hadden in gebracht en de kandi daten hun beste beentje voorzetten om el kaar te overtroeven. Het was in tegenwoordigheid van een afvaardiging uit Blankenberge, geleid door de Prins, dat schepen Claus, de h. C. Bo- gaert en de Bloemenfee, de verschillende kandidaten aan het publiek voorstelden, kandidaten waarvan de grote overwinnaar Prins Kamiel aan het slot nog even luid ruchtig «zijn>; publiek kwam groeten, met de belofte van tijdens de Karnavalperiode te bewijzen dat hij wel degelijk de waar dige heerser is van de Aalsterse dagen van leute en plezier... l (EIGEN BERICHTGEVING) Nadat Nieuw erkerken jarenlang uit het nieuws is gebleven het is een rustige en welvarende gemeente geworden, zei burge meester Meuleman komt deze Aalsterse randgemeente wel meer en meer in de aktualiteiL Men weet dat vooral NIeuwer kerken het niet denkbeeldig gevaar loopt als zelfstandige gemeente te verdwijnen (zie onze vorige uitgave). Afgezien van lal van andere fusieplannen in verband met de streek (o.m. Zottegem) wordt ook op Binnenlandse Zaken de kaart van Nieuwerkerken vurig doorstreept, wat betekent dat een deel ten goede zou komen aan Haaltert, een ander aan Aalst. Het heet dat Erembodegem aan de dans is ontsprongen omdat men te Brussel toch is gaan inzien dat men blijkbaar al te voortvarend te werk ging. Om al dan niet onnaspeurbare redenen blijft het fusiezwaard van Minister Vranckx zijn voorganger en onvolger niet te na gesproken dreigend boven Nieuwerker ken hangen. En burgemeester Meuleman voelt dat zwaard dat langs twee kanten snijdt... persoonlijk zeer scherp aan. Bij wijze van zeggen en schrijven dan. Beroep op Parlementairen In elk geval heeft men bij de toch wel geheimzinnige fusieplannen de enige lek was het gevolg van een nogal administra tief telefoontje uit Brussel wel zonder de waard gerekend. De waard in dit gevai, ui eerste instantie burgemeester Meuleman die niet bij de pakten blijft zitten, gevolgd ol beter gezegd, omringd door bijna zes duizend medeburgers, klem en groot. Daarbij ook al de solidariteit van de an dere gemeenten, Mere, Erpe, Erembodegem en, hoopt burgemeester Meuleman, de steun van de parlementairen uit het arrondisse ment. Op de burgemeestersbijeenkomst van vrijdag 11. werd inderdaad een motie ge stemd die zich richt tot de vroede verte genwoordigers van de streek in Kamer en Senaat Op een gemeenschappelijke vergadering tussen de betrokken gemeentebesturen en alle parlementairen die zal doorgaan op het gemeentehuis te Erpe, zal men trachten de huidige toestand m zijn geheel te schetsen en andere aktieplannen te overwegen. Het heeft er in elk geval de schijn van dat Nieuwerkerken zeer zwaar afweergeschut opstelt Geen buitenwijk Nieuwerkerken blijkl vooral gestoord door de ofticiele geheuudoeuerij m verband met de fusieplannen. Inderdaad is het slechts op uitdrukkelijke navraag van het gemeentebestuur dat men daaromtrent eén officieel bescheid uit Brussel kreeg. Stel u voor, zei burgemeester Meuleman, dat wij over enkele weken een «nieuw» gemeentehuis betrekken, zijnde de heringe richte oude schooihooidvvoiuug. Voor ca. 1UU.UUU F zijn we er in gestaagd het ganse interieur van dit gebouw volledig op te fris sen. En dat terwijl een officieel organisme de kosten ervan raamde op ca. 2 miljoen. A priori is het gemeentebestuur van Nieuwerkerken met gekant tegen zekere grensaanpassingen, bv. langs de A ais terse grenzen. Maar dan mits een behoorlijk akkoord. Sociaal beleid Zegt burgemeester Meuleman nog, en nadrukkelijk Ik daag iedereen uit op grond van vaststellingen te durven ontken nen dat Nieuwerkerken bv. mzak-P open bare werken en sociaai beleid met als een voorbeeld kan gesteld worden. Met uitzon dering van 1 straat, zijn alle wegen, ik zeg wel alle wegen, geasfalteerd en dat binnen het kader van de gewone budgetten. Terwijl er met eens sprake is geweest dat Nieuwerkerken gemeente van pen- delbouwarbeiders bij uitstek in het test gebied zou opgenomen worden, zijn we er in geslaagd een drietal weliswaar met grote maai' toch zeer stabiele nijverheden alhier te laten vestigen. Een belangrijk oud be drijf uit Nieuwerkerken zelf neemt der mate uitbreiding uat het bmnen afzienbare tijd 100 nieuwe werkgelegenheden zal bie den. Ik heb, vervolgt burgemeester Meuieman, de sympathie voor Aalst die al mijn mede burgers hebben. De Ajuinstede is voor ons natuurlijkerwijze het stadscentrum. Maar de waarheid is dat bij een fusie van onze gemeente, willens nillens we hier een bui tenwijk zullen zijn, met al wat dat betekent. Niet akkoord met Sodegec Hoe onzinnig bepaalde studievoorstellen zijn, meent burgemeester Meuleman te kunnen afleiden uit hei Sodegecvoorstel om mettertijd het station Haaltert-Eede af te schaffen. Men moet er met aan twijfelen ik sta met mijn twee voeten op de grond en midden m de kristeujke arbeidersbewe ging, maar een dergelijk voorstel getuigt wei van een voisiagen genus aan realiten. Voor honderden van mijn medeburgers, kortom voor duizenden pendeiarbeiders uit Nieuwerkerken, Haaitert, fverksken, enz. is net station Haaltert-Eede onmisbaar. Het bewijst aüeen maar dat men ook de Sodegecsludie met ten korreuje zout moet nemen. Overigens m dit verband zou het misschien nuttig zijn de problematiek van de pendelarbeiders eens te benaderen van uit een siandpunt van de werkelijkheid. Volksraadpleging Nieuwerkerken is een der meest welva rende gemeenten uit de streek. Dat bete kent netv wat voor deze gemeen ie, cue eens hoofdzakelijk bestond uit een tienta. welvarende landbouwers en evenveel han delaars oi burgers, maar voor de rest uu duizende arbeidersgezinnen die zelfs de eerste jaren na de eerste wereldoorlog de bitterste miserie hebben gekend. Niet voor mets is Nieuwerkerken zo vee jaren terug ais net ware een klem kommu- nisusch bolwerk geweest, in 1946 op ca. 2.8U0 stemgerechtigden VOO stemmen voor kommumstische kandidaten. Hel is de trots van het gemeentebestuui dat men zeifs in bankinstellingen overtuigd is van de «kapitaalkracht» van de gemid delde bewoner van Nieuwerkerken. Dat er voor de oorlog amper vijf auto's waren te Nieuwerkerken en momenteel... ca. 600 is weliswaar geen verdienste van het gemeentebestuur, maar het tekent tocli bepaalde specifieke welvaartsaspecten van mijn gemeente. Ik geioof, in alle oprechtheid, dat een gemeente zoals Nieuwerkerken niets heefi te winnen bij een versnippering door fusie, welke men thans te Brussel plant. En terecht, pinkoogt burgemeester Meu leman, waarom wel Nieuwerkerken, maai waarom te Brussel met St. Joost-ten-Node, St. Jans-Molenbeek, Ukkei, «nz Het staat inmiddeis wei vast In een volksraadpleging wii het gemeentebestuur aan de bewoners gelegenheid geven zich uit te spreken voor of tegen de fusieplan nen. Aan de uitslag valt met te twijfelen...

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1