en omstreken 38ste Karnavalstoet lokte weer vele duizenden naar Aalst wijsbegroting Pleiters sloegen wagen stuk... Belgisch bevolkingscijfers Posttarieven verhogen op 1 maart a.s. Gazet van Aalst NEC ERE, NEC METU... VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor Schoolstraat, 26. Aalst Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 22ste JAARGANG Nr. 15 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1966 2.60 F HET NUMMER De achtendertigste Carnavalstoet die doo r de Dirk Martenss-tede is getrokken, was net ais alle vorige: vreemde groepen vooral van over de Moerdijk over weldigd door de bruisende sfeer van de t ypisch Aalsterse komische groepen, enke le Vuile Jeanetten die geen ontzag hadd en voor burgervader noch hoofdpoiitie- couimissaris, en tienduizenden kijkers die weer eens uit alle hoeken van het land waren gekomen. Het decor was opnieuw kant en klaar. Al leen enkele eregenodigden waren er niet de fel gekleurde Aalsterse «zotten» die sinds vele jaren het Karnavalgebeuren volgen vanop de tinnen van het eeuwen oude Belfort. Nu bleven de kantelen hele maal leeg. Kwatongen beweren dat zij teveel kostten voor de Aalsterse stadskas, maar feit is toch dat zij morgen allen op de vuurstapel worden gelegd, omdat zij., door en door verouderd zijn. De Ka rnavalstoet zelf is nochtans eeuwig jong, al mogen de verdiensten van de Aaisterse groepen allerminst vergeten worden... VAN RECHTBANK TOT ERNEST CLAES Zij hebben er immers weer een keurige cocktail van gemaakt. Van de strijd voor een arrondissementsrechtbank te Aalst tot het televisiespel Jeroom en Benzamien, de vmdingsxijkheid kende weer geen grenzen. Het statige Ros Balatum had trouwens de weg getoond, want het Aalsterse ros kwam er werkelijk knap voor na de kieine verjon gingskuur, eu net deed zeiis sympatiek aan dat de schimmel naar iedereen Knipoogjes kon gooien. Er zat trouwens kracht in ue Aaisterse groepen. «ixitgonslos» vooral bracht gloeiende ei sen op de plank in de strijd voor een ar rondissementsrechtbank. unuer nei oog van vrouwe justiua pleitten een drietai auvoca- ten voor een paar «DenaermonOse paarde koppen» die op nei oekiaaguenoansje zaten. Zij eisten van de voorzitter aai zij voor een Aaisiers rechtuank zouuen Derecni wonnen, en hameraen zo nevig op bun Danken aai de wagen werd losgehaakt van de uactor. Ondertussen werden keuiige oorkonden rondgedeeld, waarop Dendermonde voor ue rechtbank van «zevenentwintigste aaiueg» wordt gedaagd in Aalst natuurlijk om de rechtsbevoegdheid van de heizemjke Stede te bevestigen. Ernest Ciaes levens echt uitgebeeld door de «ücnajongens» deed wal onwennig in dit geweid, want hij nam het heel wat vrediger op met zijn Je room en Benzamien, die zowaar van de beeldbuis m de Aalsterse straten waren ge stapt CARNAVAL EERST... De werkelijkheid werd echter niet verge ten. «De Biatzakken» meesial vurige supporters van Eendracht Aalst, onder wie dirigent Jan Booue neten het niet aan hun Karnavalhartje komen dat zij de eerste wedstrijd van hun. ploeg moesten missen in veie jaren. Zij waren op zwier officieel heette het «Kmderkrib op zwier» en ver gaten voor eén keer alle ernst van de gias- De Teeny club greep nog hoger. Uit tmn rangen werden de toekomstige ruimte vaarders gepikt, die met de «Ajumiks» naar het heelal zullen vliegen. Het was dan ook logisch dat de ze ruimtevaarders «Ajui- uauten» werden gedoopt in een uitrusting om marsmannen zo op de vlucht te doen slaan. Wreedaardiger nog was Goidfinger de Amerikaanse TVster. Knaibussen, pisto.en, waterkanonnen, alles was voorhanuen m ue studio waar Koldfinger een nieuwe strip moest opnemen... En terwijl mj ïeuereen m vrees en verachting jaagde, slachtolierae de «eu Kiux Kliek» een uitbeeiaing van «Va Jongsaf aon», iedereen die in hun han den viei. Er vioeide bloed, maar het Roue Kruis moest vöoiiopig met tussenkomen. Ook met toen «De Flieramoizeu» met nun internuuonaai Baoy-iaoriek aanroiuen, frinsen van Ninove en Hanime en enkele Uentanen zwarte stagiaires, cue ue eiegcno- uiguen waren gnezeiüen even toen onuer Ue ogen van una mariens üeeikuuuige ue- werkin weruen uitgevoerd «De Zwaipeiren» weren gelukkig op post om üe vune was in Ue «Zwibei-wassers» te reinigen, terwijl zens «De Eustige Wieleis» een nanüje toestaken om anea ujdig op ue goede piaats te orengen. in zijn naast tui- i,i,-ii.r» v.ca Vuii hen uue erioi.e jiuiui van zijn new lookkarretje, maar op Karnavaiuag mag dat natuurrijk met gevoelo worüen «De Suskewits» heten ïeuereen eenvoudig begaan en deden zien te goed aan ue RO- meinse keuken met sap en Deen, een getrou we weergave van een Romeins interieur, met een Aaisteise unt... strenge Arabieren de statige stadsreu- zen, de Spanjaards van Onder ons, de jeugd- fanfare Sint Lievens Houtem (toch een stukje Aalst), Macekliers van Zottegem en de Vijverse reuzen van Lede, de lieftallige bloemenfee, de Ware Gillis en Prins Carna val had Aalst zelf trouwens een optocht kunnen vormen. Maar voor het frisse tintje zorgden dan weer de muzikanoten en schonen van over de Moerdijk. Enkele formaties waren op doortocht in Aalst alvorens naar de Karna val van Nice te vertrekken en oogstten heel wat bijval in hun shownummers. Dat zij af en toe verdwenen onder de Aal sterse uitgelaten Carnavalsfeer is vrij nor maal. Zij die ooit in Aalst waren, weten dat trouwens best. Tenzij zij Merchtemse steltenlopers zouden zijn, die weer eens de bewonderdende blikken van zovele duizen den konden wekken. Allemaal vertrouwde Camavalfiguren, die vergroeid zijn met de Dirk Martensstede, maar toch moeten vasf- steiien dat het elk jaar wat anders is. Er is toch maar één Aalst... BRIEVEN TOT EN MET 20 GR onder standaardformaat buiten standaardformaat tot en met 100 gr Enkele briefkaarten Dubbele briefkaarten: 3,- F 6,— F 6,— F 2,— F 4,— F PRENTKAARTEN MET TEN HOOGSTE VIJF WOORDEN tot en met 20 gr 1,F met allerhande vermeldingen: 2,F NAAMKAARTJES zonder vermeldingen 1,F met vermeldingen 3,F DRUKWERKEN onder standaardformaat 0,60 F buiten standaardformaat 1,F tot en met 100 gr 1,F Ernest Claes stapte fijn getypeerd in de karnavalstoet (CL Het Volk) De statistieken met betrekking tot het aantal Belgische mannen en vrouwen brengt aan het licht, dat er meer oude vrouwen dan bejaarde mannen zijn, maar dat daar entegen het aantal jongelieden groter is dan het aantal meisjes. In 1964 telde men 1.041.468 mannen van 45 tot minder dan 65 jaar oud, tegen 1.119.834 vrouwen, 330.723 mannen van 65 tot minder dan 75 jaar, tegen 440.797 vrou wen, en 163.512 mannen van 75 en ouder tegen 249.273 vrouwen. Daarentegen waren er 284.891 mannen van 20 tot minder dan 25 jaar oud tegen 270.688 vrouwen, en 1.302.648 van 25 tot minder dan 45 jaar, tegenover 1.280.140 vrouwen. Samen waren er 4.627.860 man nen en 4.800240 vrouwen, zegge een totale bevolking van 9.428.100 zielen DE AJUiNBOERBENEDiCi VAN HERDERSEM Zovele duizenden zagen dan een man die voor het eerst niet lussen Ue rijen kijkers vertoeide. «De Ajuinooer» die een typiscne Camavalfiguur is geworden, was dit keer het «feestvarken» van «Den Kiok Onder een» en had voor de geiegeuheid een reuze- portret gekregen, met vele kieine ajuin boertjes. Een originele vondst rond een fi guur die m de Aalsterse carnavadeesten zijn vaste piaats heelt veroverd. Fier als pauwen liepen ook de mannen van de wijk H. Hart in de stoet. Terecht, want zij waren er in geslaagd m Herdersem de reus Beue dict te roven (uit het lijkenhuis dan nog) en hadden tot het vertrek van de stoet het kleinood goed verborgen. Er stond dus weer geen maat op de Aaisterse gedachten, die de Karnavalstoet werkelijk nebben beheerst Met de Hubertusruiters allemaal «De rechtbank van Dendermonde ko mt naar Aalst» was het thema waarmee «Ixrtjonslos» uitpakte in de karnavalstoet. (Cl. Het Volk) Kraan moet dicht, zegt Eyskens. Het mag niet gebeuren dat de ministers van de nieuwe regering op het ogenblik dat zij hun ambt aanvaarden, voor een begroting staan waarvan sommige kredieten reeds groten deels aangewend zijn. Mogen we duidelijk verklaren dat wij ai- leen de financiële kant van het onderwijs onder de loupe nemen, niet doen aan poli tiek. In De Standaard van maandag 11. lezen we Voor het lager onderwijs bedraagt de ge middelde uitgave per leerling 145.00U F in de rijksscholen 7.5ÜO F ia de gemeentelijke en provincial scholen 5.500 F in de vrije scholen Voor het middelbaar onderwijs zijn de cijfers 26.650 F in de rijksscholen 17.500 F m de gemeentelijke en provincia»e scholen 13.100 F in de vrije scholen Voor het technisch onderwijs 21.200 F in de rijksscholen 12.500 F in de gemeentelijke en provinciale scholen 16.800 F in de vrije scholen Samengevat in de rijksscholen kost een leerling meer dan het dubbel van een leer ling in de vrije scholen. Hoe kan dat Door het bouwen van overtollige scholen. Sedert de tweede wereldoorlog rijzen de rijksscholen als paddestoelen uit de grond. De Staat wij dachten te schrijven de niet- christelijke partijen bouwt een rijks school of in de onmiddellijke nabijheid van een vrije school, of in de gemeenten waar geen rijksschool bestaat. Aalst heeft 18 lagere scholen, 16 kleuter scholen, 6 volledige humamora's en 1 huma niora met alleen de lagere middelbare. Ver scheidene scholen liggen op ongeveer 5UU m van elkaar. De nieuwe meisjesscnooi in de Binnenstraat werd gebouwd op nog geen k-m afstand van de St. Guduiastraat; ue nieuwe schooi aan de Oude Gentbaan ligt in de buurt van de Si. Annaschooi, in de Koolstraat is een vrije scnooi voor geeste lijk gehandicapten; een gelijksoortige rijks school wordt gebouwd 200 m. verder, in de Hoezestraat. De rijkstechmsche school werd gebouwd een paar honderd meter van de vrije technische sehooL F.ikp gemeente moet een rijksschool heb ben Erpe, Lede, Denderleeuw, enz. Die scholen worden luxueus opgetrokken, ze moeten de ogen uitsteken. Miljarden stromen uit de Staatskas. Dat de meeste rijksscholen met voldoet aan de wettelijke normen in verband met het aantal leerlingen, geeft met. Zeer ve.t officiële schoien tenen gemiddeld 8 of 9 leerlingen per kias! Laat o.is maar dou wen! Een tweede gevolg van dit overdreven bouwen is het leeglopen van veie gemeente lijke scholen. Hebben die schoien met het vereiste aantal leerlingen per kias, dan wor den klassen gesloten, de leerkrachten wor den overgeplaatst naar de rijksscholen. Dit inbeschikbaarheid stelien kost miljoenen aan de Staat (mbeschikbaarheidsteiling 1 jaar volle wedde, 2 jaar verminderde wedde). Allerlei avondkursussen worden ingericht wetenschappelijke en technische. Grote he renhuizen worden gehuurd tegen hond "1 duizenden per jaar (Stationsstraat). Een klas telt 1 student, ja, lezer, 1 student die les krijgt van verschillende leraars. Betaal maar, belastingbetaler. Een andere bron van miljoenenuitgaven is het lesgeven door gehuwde vrouwelijke leerkrachten. Wij uijn met tegen hel les „even door genuwue vrouwelijke leerkracn ten, sommigen Kjn noodgedwongen naar de iuu* getrokken, wij wmen met wijzen op de naueuge gevolgen van het veei aiwezig zijn uooi vrouwelijke gesteltenissen, onze aan ua;.ni gaat uiteen naar ue laianeicie kun. naar ue gevolgen voor ue onderwijsbegro ring. Is een vrouwelijke leerkracht in blijde veiwacnung, dan krijgt zij twaah weken üus drie maand veiioi met wedde. In een scnooi onzer stau weruen o xeerkrachiei. moeder in üetzehde jaar. Veronderstel du. eik dezer miudeibuie onuerwijskiacuien ge middelu lo.ouu r per maand verdienen, dan kost die aiwezigneiu aan de ötaat 13.000 a 3 234.000 tf ussenujuige xeerkraenten springen in aan ongeveer 10.000 k wedde, 10.000 A 6 A 3 - iöO.OOO F Of 234.000 F f iöU.UOO - 414.000 F. Veronderstellen wij dal elk jaar 5000 leerkrachten moeder worden - alle schoien - dan bexomen we geimaueide wedde 10.000 F 10.000 X 3 A jouo 150.000.000 F 150 miljoen frans -mjoO a 3 X 5000 120 nuljoen frank 2/0 innjoen. Wij hebben er mets tegen dat moeders» in de kias slaan, wij spreken niet over de noodlottige sociaie gevolgen vooral voor de eigen kinderen en de eentgenoot wij willen aiiecn oog hebben voor de mogelijke besparingen* die kunnen verwezenlijkt wor den op de onderwijsbegroting. Wij brengen hulde aan de gehuwde dames die les geven aan onze kinderen, maar het doet pijn aan een moeder-iicentiate (haar echtgenoot is een rijkbetaald rijksambte naar) die voor haai* dochter licenciate een plaats vroeg, te moeten antwoorden Neem ontslag, uw dochter komt in uw plaats. Mentor

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1