en omstreKen IMPA Over Onderwijsproblemen «Handen af» zegt Nieuwerkerken Een repliek Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 NIES... DEZE WEEK IN DE WERELD Tranen over Washington KLÉIN LUiiUUÉK Brouwerij White Bread fa Geraardsbergen stopt I 25 Gazet van Aalst VEXi «ra. Mee MfiTU.. 3,45 B sta JAARGANG Nr. 18 igen b"" 9,25 titie p ZATERDAG 5 MAART 1966 MET BIJVOEGSEL 2,60 F HET NUMMER dei oei r irtje 3e impasse waarin Beigie is verzeild ge- 0,25 ikt mag in belangrijke mate worden toe- ichreven aan het feu dai vrijwel alie uro »biemen in steeds meerdere mate worden ïaderd in een sfeer van politieke ernotio- e geladenheid. }it heeft voor gevolg dat de oplossingen LUla men voorstelt te weinig steunen op een vou us die deskundigen ais noouzakelijK aan (den. De politiek is nu eenmaai de kunst van mogelijkheden. De orthodoxe technische [rapetie iaat minder spelingen toe. ^u" /an deze struisvogeipoliuek omwille van electorale smeer en dit in alle par ui kan men vrij regelmatig voorbeel- I krijgen Het voisatat bv. opeenvolgende (klaringen te lezen van «Belgische staats- Ui nlui». Naai' gelang deze gericht zijn aan i publiek te huik of te Antwerpen, aan n- en weddetrekkenden of zelfstandigen, mutualiteiten of vrije beroepsverenigin- i krijgt men een zuikdanige verschuiving 1 accenten, van mterpretaties, van voor- 2C" gestelde oplossingen dat men de indruk 1 fit ontkomt dat deze staatsmaniui zich be- uut' iden m de situatie -van de mannen die inl;> fward zitten, niet in een driehoeks- maar een veelhoeksgeval. rille I d in het Beigie van vandaag tiert de deina- caai £le meer 0ü't alleen is zij vernuf- uro per ingekleed maar de waarheid is ïk. Wie aan dit laatste twijfelt moge het Istaan te verwijzen naar drie opeenvoi- üde verklaringen van Oud-Aimisters en tredende Ministers m verband met de ev >lutie van de Belgische financiële politiek ego lert 19Ü4. en, Dm niet te gewagen van de verschiliendé ter, bister iele versies in verband met Lim Lei- rgse reconversicplannen. ko- op Van de struisvogelpolitiek geven niet een blijk onze «eminente» staatslieden, n even tergend gebrek aan politiek ge iten heeft in de laatste weken de grote 4 gbladpers (inbegrepen de Vlaamse) gede- rle. (nstreerd. Pas nadat in Zwartberg-Genk ,elt situatie op de spits was gedreven is oon. g0. ze toonaangevende dagbladpers tot de ont kking gekomen dat er op een of andere jze iets niet klopte met de fameuze recon- rsieplannen ten behoeve van de provincie n gouverneur Boppe. Vandaag, na het ontslag Segers, blijkt dat a Vlaamse katolieke krant niet eens grote en ewaren zou hebben tegen de intenties van een Van den Boeynants om desgevallend op stap te gaan met de PVV, die niet alleen in Vlaams opzicht, maar ook op het sociale vlak liefst de klok wil laten stil staan zoal niet achteruitzetten. Van de sfeer van politieke emotionele geladenheid, meer van het denken louter in funktie van partijpolitieke of groepsbe langen is ook de ganse ziekteverzekerings affaire een ander frappant bewijs. Zexer is er m sommige medische middens nog een mentaliteit voorhanden die getuigt van een fel ingestelde sociale apartheid. Maar zoals een aezer dagen een zeer op recht en moedig syndikalist verklaarde Er is met alleen het probleem van de genees heren, er is ook het probleem van de mutua liteiten. Als op een BSP voorlichtingsvergadering te Aalst een spreker het cijfer 14 miljoen citeert, zijnde hel bedrag dat door de COO van deze stad aan ca. 20 geneesheren met opdracht in het stedelijk hospitaal tijdens 19o4 werd uitbetaald, mag de vraag gesteld worden in hoeverre deze gegevens toelaten om een duidelijk, objectief beeld te geven van de financiële positie van de betrokke nen. Een nieuwe regering, volgens welke for mule ook, zal geen lang leven beschoren zijn. De kans is groot dat men inderdaad de situatie uiteindelijk zal trachten te re creeren via nieuwe verkiezingen. Welke nieuwe politieke verschuivingen daaruit ook moge voortvloeien de funda mentele oplossingen zuilen er niet door ver gemakkelijkt worden, tenzij men bereid is het werkelijk over een andere boeg te gaan gooien, men er mee ophoudt van de demo kratie, van de waarheid een voortdurende aanfluiting te demonstreren. Doet men dit niet dan zullen diegenen de kans grijpen, die thans op de hoogste wip in dit land (maar dan achter de scher men) de ganse situatie exploiteren vooi het verwezenlijken van him plannen. De diagnose van deze heren moge dan ongetwijfeld niet verschillen van deze van elk weldenkend burger in dit land, hun po litieke therapeutische middelen die zij als doeltreffend voor het zieke Begie aanzien zouden evenwel verdovend kunnen zijn voor de werkelijke demokratie. R.S. tar- der jen oor jok na ast- iel In de schaduw van het Amerikaanse Vrijheidsbeeld houdt U.S.A. president Johnson 'n zoveelste toespraak waarin hij de internationale politiek besprak. Er komen tranen over Washington. Officiële black - out ten spijt weet men dat het aantal Amerikaanse gesneuvelden in Vietnam tijdens de laatste weken fel is gestegen. uENuErtüOSSIËR In ons blad heeft volksvertegenwoordiger Hoger ütte enkele maanden geleden in een uitvoerige bijdrage de aandacht gevestigd op het Denderprobieem. De konkrete studie gegevens die net CVP kamerlid naar voor Pracht zijn met onopgemerkt voorbijgegaan in het betrokken departement. to- Thans overweegt ook het Aktiekomitee voor Ekonomische Expansie een aktie om vooral in verband met de hachelijke toe stand van verschillenue Denderbruggen tot een oplossing te komen. Verschillende betrokken gemeentebestu ren werd een vragenlijst toegestuurd met het doel preciese gegevens te bekomen die moeten leiden tot het samenbrengen van een zo volledig mogelijk Denderdossier. ITALIAANSE KOMMUNISTEN BEELD VOOR PAUS JOHANNES Het aartsbisdom Mapeis heeft zich offi cieel gedistancieerd van het plan een monu ment op te richten voor Paus Johannes 23 Het plan daartoe was afkomstig van de plaatselijke afdeling van de kommunistische partij in Piscinola, een plaatsje van 20.000 inwoners, voornamelijk arbeiders. Deze had daartoe de samenwerking en geldelijke bij dragen gevraagd van andere katolieke en met-katolieke organisaties en van de pastooi van Piscinola. De pastoor reageerde afwijzend. In een predikatie verklaarde hij dat zijn parochie kerk nodig gerestaureerd moest worden en dat hij daarom de tijd voor een beeld voor de Paus nog niet gekomen achtte. In een verklaring van het aartsbisdom Napels, on (lertekend door de vikaris-generaal, wordt gezegd dat «kennis genomen werd van een initiatief van een politieke beweging van uitgesproken anti-kristelijke strekking...» Dit initiatief zou men graag een volks karakter geven en daarom tracht men de medewerking te verkrijgen van kerkelijke instanties, katolieke organisaties en indivi duele gelovigen. Met het oog op het duide lijke spekulatieve karakter ervan is het aan de geestelijkheid, de katolieke leken en de katolieke organisaties verboden aan dit initiatief hun medewerking te verlenen», al dus het aartsbisdom. Na deze reaktie van kerkelijke zijde heeft de afdeling der kommunistische partij in Piscinola haar plan voor een beeld van Paus Johannes opgegeven. 30 ARBEIDERS AFGEDANKT De brouwerij White Bread te Onkerzele - Geraardsbergen, die tot stand kwam na de overname, enkele jaren geleden van de brouwerij «Dendria» gaat aldaar haar bedrijvigheid stopzetten. Dezer dagen werden inder daad ca. 30 arbeiders afgedankt. Een afscheidspremie werd hen toegekend. N. v. R. Of het,gevaar van wat in sommige Vlaamse industriële kringen wordt genoemd «La Bel- gique est en train de portugali- ser». ZWARTE VLAG GEHESEN IN DORPSCENTRUM. Als protest tegen mogelijke fusieplannen werd te Nieuwerkerken voor het monument van de slachtoffers van de beide wereld oorlogen door de Oud-strijders een zwarte vlag aangebracht. Anderdeels werd een motie gestuurd aan de regering waarin steeds door de Oud-strijders, geprotesteerd wordt tegen de de fusie van hun gemeente. Een verweerkomitee heeft aan de bevolking een aanplakbrief tegen de fusie overgemaakt, met het verzoek deze voor de ramen te hangen. In onze uitgave van 24 februari 11. U er misschien voorstander van om van de publiceerden wij <eu bijdrage van kinderen die officiële scholen wensen te een onzer medewerkers. bezoeken, pendelleerlingen te maken die de Een andere klok hoort U in het reeks van de Vlaamse pendelarbeiders zou hiernavolgend artikel. den vervoegen Zoals U zelf zegt (Gazet van Aalst 24-2-66 «De onderwijsbegroting»), de onderwijsbe groting van ons land bespreken zonder aan politiek te doen. Goed, doch U beweert en schrijit dal het de schuld is van «de staal wij dachten te schrijven de rnct- christeiijke partijen dat het onderwijs en dus de begroting van onderwijs is op nox geslagen». Ik kan U spijts veel goede wil moeilijk volgen. Heelt ae Cvp dus een christc lijke partij mei naar goedkeuring gehecht aan een dergelijke politiek ais deeluilma kende van ue groepen die het schoolpakt onuersenreven en anderzijds ais partij die in het land sinds f9o8 de eerste mimstei bezit. Dus ook haar treft schuld en mis- seinen minder hel onderwijs. Wat nu de reactie aangaat tegen een der- gelijKe uitga vepoiitiek, wil ik L doen op merxen dat het eerste geluid van de tnans zo actuele rationalisatie voor het onderwijs gewaaid is uit de PVV-richting. Wat natio naal waar is, geldt ook trouwens in onze stad. Wanneer li vertrouwd bent met de stedelijke politiek dient li zich te hermne ren dal de PVV' bij de installatie van de huidige raad het probleem van een onder wijspianning voor Aalst, in overeenkomst mei Ue verschillende onderwijsneiien, vooi- sieide en dii meerdere maien herüaaide in de raad. De andere parUjen bleven dool! Aochtans kan misschien zo een begin wor ucn gemaakt mei besparingen, wal dus een stap vooruil zou belekenen voor de stads financiën die zeker diep onder het vriespunt liggen. Ik doe tevens de indruk op, dat het in uw bedoeling ligt de rijksscholen ais de oorzaak van de slechte staatsfinanciën ie brandmerken. Ik wtL hier aan de stelling herinneren die als basis diende voor het schoolpakt, namelijk het recht op vrije keu ze van onderwijs. Misschien vindt U dat nodig of niet, doch de CVP was er de voor stander van en dat bracht mee dat het rijksonderwijs een uitbreiding diende te kennen om dat recht te eerbiedigen en de CVP aanvaardde de scholenbouw. Of bent Wanneer wij moeten kiezen, wat heeft onze voorkeur, een school voor de toekomst van de jeugd of een tank voor de vernieti ging van de mensheid Dit is dan nog een ander aspekt van uitga vepoiitiek. Want U weet toch dat een tank, zoals de Minis lei- van Landsverdediging er wil aankopen, IC miljoen frank per stuk kosten of m totaal 800 miljoen. Ik verkies liever een school voor onze kinderen en is zij volgens uw me ning wat te «luxueus» opgetrokken, tot daartoe. Hel moeten immers geen krotten zijn en ook dienstig voor de toekomst. Waar ik U met volgen kan, is dat U het lesgeven van de gehuwde vrouwelijke leer krachten een bron noemt van miljoenen uit gaven. Ik vermoed dat U een sociaal mens bent en dat U zich verheugt in de emanci patie van de vrouw. Daarom wil ik er U vooreerst op wijzen dat deze sociale voor delen toegekend aan die kategorie var vrouwelijk tewerkgesteld personeel, in stede van bestreden zou dienen uitgebreid te wor dn tot alle vrouwelijk tewerkgesteld perso neel. Dit ook heeft de CVP bezield evenals de andere partijen bij de opstelling van hun programma's. En wanneer U misbruiken noemt een verlof voor zwangerschap dan betwijfel ik uw sociaalvoelendheid. Trou wens waar gaan we met onze meisjes-stu denten heen, wanneer de gehuwde vrouwe lijke leerkrachten morgen het onderwijs verlaten voor andere loopbanen En wan neer U vindt dat er nadelen zijn aan de gehuwde lerares inzonderheid voor haar kinderen en echtgenoot, dan kan ik de vraag stellen of de openbare besturen vol doende aandacht besteden aan de middelen om het de gehuwde arbeidende vrouwen in het algemeen gemakkelijker te maken en ik denk oun. aan kinderknbben, part-time arbeid, enz. Trouwens waar zou onze eko nomische welvaart heengaan wanneer mor gen onze vrouwelijke gehuwde en geschooi de arbeidskrachten zouden verdwijnen En om budgetaire redenen aan te halen kan ik U er op wijzen dat de staat maandelijks grote ontvangsten heeft van vrouwelijke staatsagenten inzonderheid aan RMZ, waar van deze vrouwelijke personeelsleden nooit kunnen gemeten. Dat maakt zeker een gro tere som dan uw overdreven 5UUÜ ieerkrach ten die moeder worden en zogezegd 271 miljoen kosten! Trouwens de «ijzeren doodskisten» van het Departement van Defensie kosten 800 miljoen en dienen later tot schroot en tame lijk vlug. Dan liever het geld geven aan de oOOO leerkrachten. Een weinig meer sociaal begrip voor deze mensen, die meer dan veie ministers de toe komst van onze jeugd en dus de welvaart van hel land en de toekomst van de natie verzekeren. VLO NOTA VAN DE KEÜAKTIE 1De aankoop van nieuwe tanks, die de laatste Ujd onze achtbare stadsge noot Minister Moyersoen zorgen berok kenen dient ongetwijfeld te worden ge zien in een ander perspectief met name dit van de Natoverbmtemssen door ons land aangegaan. En het is dan zeer de vraag of de op eenvolgende regeringen in het kader van de Defensie van wat nog steeds de «Vrije Wereld» wordt genoemd deze verbintenissen kunnen herzien, mede gelet op ekonomische - financiële bui dingen die steeds gepaard gaan mei militaire verdragen auerhande. Wij herhalen het is dé vraag 2) Zeds in verantwoordelijke middens is men stnaan tot de overtuiging geko men dat er drastisch moet gesnoeid worden op het Departement" van Natio nale opvoeding en Cultuur. Met 37.000 leerkrachten is men over een tijdsbe stek van nog g^en tien jaar toe aan een vermeerdering van 10.000. Dat ware op zichzelf met zo erg indien in tientallen onderwijsinrichtingen in het land som uiige leerkrachten amper enkele uren en voor een gehoor van enkele leerlin gen met lull-time werden betaald. Met ander woorden de rationalisatie dringt zich hier op. Blijft de vaststelling dat het pluralistisch systeem nu eenmaal inhaerent is aan ons land. Wie het aanvaardt moet er ook de financiële konsekwenties uit trekken.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1