en omstrexen Het lelijkste land ter wereld De Onderwijsbegroting CARROUSEL Aanstelling van E.H. Van Vlemmeren als pastoor te Hofstade VERA NUE RING EN rt LÜUKUES Gunstige veiligheidscampagne Minder slachtoffers bij verkeers ongevallen Ve Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU... VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor Schoolstraat, 26, Aalst Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 2ste JAARGANG Nr. 19 DONDERDAG 10 MAART 1966 2,50 F HET NUMMER )PVATTINGEN DAAROMTRENT IN BELGIE Een Antwerpse correspondent van «De «lieuwe Rotterdamse Courant» heeft onder le bovenstaande titel verslag gedaan van snige studiedagen die in Antwerpen zijn gehouden door de Stichting Lodewijk de iaet. In die bijeenkomsten zijn blijkbaar togal harde noten gekraakt omtrent ver schillende aspecten van het tegenwoordige Vlaanderen. De schrijver Marmx Gijsen liet tich als volgt uit «De geest van het land .s verruimd, maar zijn uitzicht is verknoeid. Als je Vlaanderen na 25 jaar terugziet, is bet om te kotsen». En de architekt Renaat Braem, een leerling van Le Corbusier, ver klaarde «Wij leven in het lelijkste land van de wereld». Als de Vlamingen zelf zich in deze zin uitlaten, mag een buitenstaander daarover wellicht enig kommentaar geven en dit te meer als dat kommentaar nog troostrijk kan uitvallen ook. Wat in het land ten zuiden van onze grenzen, met zijn talrijke fraaie oude steden en zijn prachtige landschappen, wordt gebouwd, is inderdaad dikwijls van een unerkwaardige lelijkheid. En dit vooral als men het gaat toetsen aan het zuiver esthetische resultaat van normen van toe laatbaarheid zoals die bij ons, veel meer dan in Belgie, gangbaar, zijn. De bedoelde lelijk heid wordt echter dikwijls verzacht in die gevallen waar zij haast kinderlijk aandoet feri o.ierdoor soms zelfs vertederd kan wer ken. In het bijzonder de vrijstaande woon huizen die als «villa» zijn opgezet, kunnen door hun kinderlijke opschik getuigen van een naieve onbekommerdheid die lijkt ta .zijn voortgekomen uit een Pallieterachtige geestesgesteldheid. Dat wil zeggen uit een sfeer die men in Nederland eigenlijk wel wat mist. De oorzaak van dit verschil duidt Braem zelf al enigszins aan als hij zegt dat men in Vlaanderen leeft «als God in Frank rijk». Een gedachte die men wel kan bijval- ifen. en die, anders dan door Braem werd bedoeld, ook in een gunstige zin kan worden opgevat. De bouwkunst van onze zuiderbu ren heeft in zover eigenlijk een meer «men selijke» inslag. En het bestaan van een men selijke inslag, waar die onder omstandig heden ook uit voortkomt, is in onze steeds technocratischer wordende maatschappij op zichzelf al waardevol en kan dikwijls opwe gen tegen tekortkomingen op andere levens gebieden. Voor de Vlamingen zelf kan het dan in de eerste plaats al een troost zijn dat in het Waalse deel van hun land, we gens de daar vanouds bestaande industriali satie, die menselijke inslag veel mijlder te konstatcren valt. Ook in dit opzicht is het verschil tussen beide landsdelen opvallend. Een tweede omstandigheid die een troost rijke uitwerking kan hebben is, dat het in Nederland op het hier bedoelde gebied heus ook niet «je dat» is. Het verschil met de situatie aldaar wordt vermoedelijk voorna melijk bepaald door het gemis in Belgie, aan een «geplande fraaiheid». Maar W.V. moet zeggen dat hij wel eens in grote twij fel verkeert over wat iemand tijdens lang durige rondritten .door Belgie of Nederland meer kan irriteren de georganiseerde bouwkunstige welstand van de langzamer hand geeuwwekkend werkende vierlagen- bouw en rijtjes eengezinshuizen in Neder land, dan wel de rommelachtige, maar af wisselende en hierdoor een beschouwer vief houdende en soms zelfs vrolijk stemmende aspecten van stad en land in Belgie. Con trasten zijn als zodanig doorgaans reeds belangwekkend en houden de aandacht ge spannen, terwijl eentonigheid geestdodend werkt. Het contrast tussen het vele lelijke en het vele mooie dat men in Belgie kan aantreffen, verheft als het ware het niveau van het mooie en doet dit meer uitkomen. Inl Nederland dreigt het eentonige te gaan overheersen en het werkelijk mooie soms ten onder te gaan in de entourage van de uniformiteit. Het betreft hier een probleem van esthetische waardering, opgevat als een onderdeel van een veel groter complex van andere gewaarwordingen, waarover een heel boek zou kunnen worden vol geschreven. De keus tussen de situaties in Belgie en Nederland kan, onder omstandigheden en al naar gelang van iemands individuele of mo mentele gemoedsstemming, inderdaad wel eens moeilijk genoeg zijn. Het is natuurlijk allerminst de bedoeling via deze opmerkingen enigszins te suggere ren dat men in Nederland in het bedoelde opzicht overstag zou moeten gaan. Een der gelijke suggestie zou zelfs geheel zinloos zijn, want een Pallietergeest kan men niet injecteren. In ieder land ontstaat als vanzelf de bouwkunst die past bij de mentaliteit van de inwoners en elke landelijke bouw kunst vertoont haar voor en tegen. Maar dat Vlaanderen, dan wel Belgie in zijn ge heel, als «lelijkste land ter wereld» zou moeten doorgaan, dat wil er in ieder geval bij W.V. nog niet in. Wij danken de heer VLO voor zijn open hartige repliek. Mogen wij een kleine aan merking maken Wij schreven geen poli tiek artikel, wij verdedigden geen partij; in de onderwijskomnussie zetelen afgevaar digden van de drie nationale partijen. Dus hebben de drie nationale partijen schuld aan het bouwen van «overtollige» scholen. 1 U ziet, heer VLO, wij schrijven niet «offi ciële» scholen, want de concurrentie zet beide schoolregimes aan tot een werkelijke «bouw»strijcL Een paar kleine vraagjes. Is het waar of niet waar dat een leerling van het officieel onderwijs het uubbele kost aan de Staat, het dubbele van een leerling der vrije onder wijsinrichtingen Is het waar dat leerlingen-normen met worden toegepast in de officiële scholen ?-* Is het niet waar dat zeer veel officiële scholen een gemiddelde hebben van 8 of 9 leerlingen en minder, ja zelfs 3 leerlingen (officiële statistiek) Die klassen worden door de Staat erkend. Vrije klassen met 14, 15 leerlingen worden niet erkend. Hebben wij geschreven dat de scholen officiële of vrije te luxueus worden op getrokken Neen Wel dat de leerkracht 4e waarde van de school waarborgt (J.L.). Wij verheugen ons over de emancipatie van de vrouw. Waaruit kan U besluiten dat wij «een verlof voor zwangerschap» een misbruik noemen Wij wezen op de meer dere staatsuitgaven welke dit verlof eisen. U schrijft «Waar gaan wij met onze meisjes studenten heen, wanneer de gehuwde vrou welijke leerkrachten morgen het onderwijs moeten verlaten Wij stellen U dezelfde vraag. Honderden jonge ongehuwde vrouwe lijke leerkrachten vinden geen plaats omdat zo veel gehuwde leerkrachten in het onder wijs blijven. (Wij bedoelen leerkrachten wier echtgenoot een rijk inkomen heeft) (Gehuwde leerkrachten klagen dat hun doch ters geen plaats vinden in het onderwijs Zie laatste zin van ons eerste artikel). Over de nadelen voor hel gezin alleen dit. Heeft U de film gezien «Kinderen van de revolutie» Tsjecho-Siowakije. Modeikinder- kribben. Lieve beminnende nursen. Welke besluiten trekt de konmiunistische regering? Een nieuwe wet tot regelen van de arbeid van de gehuwde vrouw, want, zo zegt de kommuuistische regering de beste kinder- knobe, de beste nurse, kan de moeder met vervangen. En de tanks. Mijn beste heer VLO, wij zijn antimilitarist. De twee wereldoorlogen hebben van de familie zeer zware offers ge- eist en op de slagvelden en in de koncen- tratiekampen. Wij wensen vurig uit de grond van ons hart, dat de mensen zullen mens worden, elkaar beminnen, trachten elkaar goed te doen. Wij hopen dat het christelijk (vergeef ons) dat het christelijk humanisme de mensen moge maken tot broe ders zodat niet alleen de tanks overbodig worden, maar ook alle oorlogsgetuig, dat de naties zullen komen tot broederlijk sa menleven, tot volledige ontwapening. Mentor. Te Aalst bracht Groep Tijl met succes een opvoering van «De fluwelen hand- schoen» <CUctlé Het Volk) Een zomerweertje overgoot het feestelijk versierde en bevlagde Hofstade bij de aan stelling van de nieuwe herder, E.H. Van Vlemmeren. De nieuwe pastoor werd aan de grens scheiding met Aalst verwelkomd door burge meester De Smet, schepenen Van Den Nest en (Lorie, raadsleden, gemeentesecretaris Callebaut, leden van de C.O.O. en van de kerkfabriek. Burgemeester De Smet sprak het welkom- woord uit, waarna E.H. Van Vlemmeren dankte en kennis maakte met zijn geestdrif tige inwoners. De muziekmaatschappijen Excelsior en St. Cecilia waren immers klaar voor een luisterrijke optocht naar de kerk. Samen met de parochiale jeugdgroepen, ruiters, een afvaardiging van zijn oud-paro chianen van Herdersem en de plaatselijke verenigingen werd opgestapt naar de kerk. Aan de kerk voerde <?e h. Paul Van Der Heyden het woord, namens de kerkfabriek, waarna de kleine Hilde Moens en Betty De Winne de sleutels van de kerk aanboden. De aanstelling werd gedaan door Z.E.H. deken De Vos van Aalst, met ais getuigen E.H. Luystermans, pastoor-deken te Temse, en 1E.H. Luystermans, directeur van het Opleidingscentrum voor geestelijke brancar diers te Aalst. Na deze plechtigheid werd aan de geno digden een ontvangst aangeboden in de meisjesschool. Aan de nieuwe herder werden talrijke geschenken aangeboden met o.a een prachtige kristallen vaas namens het ge meen te bea tuur. TE AALST Hot heelt er de schijn van dat het pro- oieem van het Aaisterse vuums een delini- ueve upiossing zal Krijgen. Jn aiwachung weru een eerste stap gezet, in Viierzeie worui immers een nieuwe vuilnisbelt geo- penu, op ue eigenuonnnen van de n. aieei- schaut, iioi te Papegein, waai' men over vijl tot zes neklaren zal Kunnen besuiiKKen. Vermits er eenier aageujxs daaromtrent 45.UU0 Kg huisvuil wordt opgehaaiu, zal dal ook niet voor zeer lange tijd zijn. Daarom heeft het stadsbestuur besprekingen aange knoopt met de N.V. intercom, die in Aalst len jstoomleiding uitbaat. Er zou gezocht worden naar een technisch middel om het huisvuil aan te wenden voor de verbran ding een soort verbrandingsoven dus waardoor alle moeilijkhlden zullen opgelost worden. Anderzijds werd met de aankoop van de nieuwe vuilniswagens reeds gestart met een tweede ophaalbeurt De woensdag worden de diensten aange wend om opdrachten te vervullen onder an dere het ophalen van goederen die normaal niet kunnen meegegeven worden met de gewone ophaaldienst Het traditionele patroon van bedevaart plechtigheden te Lourdcs, zoals bij Sakra mentsprocessie en Lichtprocessie, zal enkele wijzigingen ondergaan. Door de twee nieu we bruggen, links en rechts van de grot van Massabielle, welke een groot gebied aan de overzijde van de Gave zullen ontsluiten, zal de Sakramentsprocessie bij wijze van proef een nieuwe omloop krijgen. De brug gen worden op 25 maart in gebruik geno men. Na de traditionele lichtprocessie zal op voorstel van Mgr. Theas van Tarbes en Lour des een 20 minuten durende film «Les mys- teres du Rosaire» gedraaid worden in open lucht Mgr. Theas heeft organisatoren van bede vaarten gevraagd tijdens deze bedevaarten speciaal te wijzen op boetedoening. Hij heeft verder bekend gemaakt dat bij litur gische plechtigheden waaraan gelovigen uit de gehele wereld deelnemen het Latijn zal gebruikt worden. Lourdes heeft verschillende plannen voor bouwwerken op het programma staan. Het tehuis van Notre Dame, waar vele zieken worden ondergebracht zal worden uitgebreid en vernieuwd. Verder zal in het najaar be gonnen worden met de bouw van een kapel voor O. L. Vrouw van Guadeloupe. Foto boven De nieuwe herder, getui gen en overheden, tijdens de begroeting aan de grens der gemeente. Foto onder Aan het nieuw lokaal der Christelijke organisaties werden aan E.H. Van Vlemmeren bloemen aangebo den door de h. Paul Avoux. Cl. Het Volk De statistische gegevens die door de rijkswacht werden gepubliceerd in ver band met de verkeersongevallen op de wegen onder haar kontrole, bevestigen in het algemeen voor februari de gun stige resultaten die in januari werden geboekt ingevolge de veiligheidscam pagne 1966. Een vermindering van het aantal slacht- i offers der verkeersongevallen wordt j vastgesteld. Zo is onder meer het aan- tal doden ter plaatse in februari 1966 met 16 teruggelopen (in plaats van 69 in februari 1965) dit is 23 tJi. minder De vermindering van het aantal zwaar gekwetsten is minder groot 649 in plaats van 654 in februan 1965. Aan de andere kant steeg het aantal licht gekwetsten met 7,8 t.h. Het lijkt dus aangewezen de veiligheids campagne, zoals zij voorzien is voor de ver schillende maanden van dit jaar, voort te zetten en zelfs uit te breiden. Minister Urbain deed een nieuwe oproep tot al de weggebruikers om meer begrip op te brengen voor de campagne. Hij vroeg ook dat alle geïnteresseerde instanties zouden samenwerken, opdat de campagne 1966 niet zou verslappen en opdat iedereen zich bij zonder zou toeleggen op het naleven van de thema's van de maand maart beperking van de snelheid en naleving der voorrangs- regels. Nu, de zon weer schijnt, en niemand gelooft dat de lente veraf is, zo voelen de meeste menden hun Kennis van het poten en tuinieren weer Doven komen. Een drang, welke eiiKcie maanden rustig op de achtergrond was verzend, maar nu wil eenieder een mooiere tuin dan de tuin van het voorbije jaar. Er worden plannen gesmeed. De paad jes moeten dit keer pronKen zonder on kruid. Ergens in een of ander ioidertje, of ergens in een krant, prijkte deze week nog een mooie bloem; besluit: die soort willen velen van ons dit seizoen beproe ven. Het zou ook prettig zijn moest achter aan tegen de vuile afbrokkelende muur een mooie witte duiventil njzen. Waarom niet? liet kleinste ballonnetje in die richting wordt door de kinderen op «hoe ra» onthaald, maar moeder ziet de zaak weer meer zakelijk. Wie zal de duiven eten geven en schoon houden? Kom, kom, met bloemen zal het dit jaar vol staan. Vader legt zich bij de beslissing niet onmiddellijk neer. In de boomgaarden wordt gekapt en ge snoeid. Er zijn kenners, wiens vak het is, en die hun vak met eerbied uitoefenen. Er zijn ook de liefhebbers, de knoeiers, de mannen met de overall en de dure snoeischaar In mijn buurt wordt een kerselaar neergehaald. Hoe is het toch mogelijk? Eerst de kruin, dan enkele spillen. De boom verkleint. Hij was een prachtstuk. Al die jaren heeft hij de vle- zigste kersen gegeven. Aan zijn glorie is een einde gekomen. Jammer, dat er geen kabouters bestaan om in te grijpen, waar zoveel schoons wordt vernietigd. En de mensheid ploegt verder. Vaak wordt het natuurschoon voor de snelheidsduivels geschonden. Jammer! Misschien leven wij op het kri tieke moment van een keuze tussen: be ton en de pseudo-tuinjes uit vervloden jaren... Manten

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1