en omstreken De hernieuwing van de partijleiding 1 APRIL TE AALST Beweging in Vlaanderen Tijdelijk postkantoor te Aalst Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Een documentair overzicht Cantate Domino op Internationaal kongres in Italië HF Vt Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU.. 22ste JAARGANG Nr. 26 ZATERDAG 2 APRIL 1968 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Het schijnt een gewoonte te worden, het voorzitterschap van de partij leidt tot het eerste ministerschap. Tegen deze geplogend- heid wordt in een Antwerps dagblad met CVP-strekking terecht stelling genomen. Op dit ogenblik is het ook uitgemaakt. Men kan de heer Van den Boeynants niet verwij ten, geintigreerd te hebben om dit eerste ministerschap in de wacht te slepen, hiervoor getuigde zeer open de vorige formateur, staatsminister Seghers. Het is zeer normaal dat een politieker am bitie heeft. Een politieker wordt nogal veel verweten en hij moet dit ook kunnen ver dragen. Hoge bomen vatten veel wind. Maar op het gebied van de zogezegde zak- kenvullerij en finantiele voordelen zou men toch een beetje voorzichtiger mogen zijn. Het gaat bij een politieker, en zeker bij Paul Van den Boeynants, veeleer om het uitleven van opvattingen en het verwezenlijken van een politiek programma. In ieder politieker zit een greintje machiavellisme, een soort van machtswellust, zonder dat hij hierom het princiep huldigt, het doel heiligt het middel. Met Theo Lefevre hadden we een zwenking naar links, met Van den Boeynants een zwen king naar rechts. Persoonlijk houd ik niet veel van de be grippen rechts en links. Nochtans kan men dit zo omschrijven, dat in de CVP een ge deelte veel meer lust heeft om een coalitie aan te gaan met de PVV, terwijl een ander gedeelte meer voelt voor een regering met de BSP. In deze zin kan men wel van linkse en rechtse elementen spreken in de CVP. Maar dit fenomeen is niet alleen eigen aan de CVP. Zelfs in de PVV heeft men een syndicale vleugel, en hoe links ziet die er uit! En ook de Volksunie ontsnapt niet aan de drang en heel wat jonge elementen zijn niet akkoord met de zogezegde rechts koers van de leiding van de V.U. In de ganse Belgische politiek loopt dus eer zelfde horizontale lijn door de partijen en terecht heeft eenmaal een buitenlandse journalist in een interview erop gewezen dat het taalvraagstuk in Eelgie andere problemen compenseert. Spraken al de Belgen dezelfde taal, de politieke conjunctuur zou er anders uit? ien. a August De Schrijver, de wijze man van Gei.t, kreeg de zeer dynamische Theo Lefe vre, de man met overmoed, spiritueel, besla gen en belezen, de man die door de Belgische politiek is gegaan ais een ïjsbreker, het voor zitterschap van de partij in handen. Mis schien heeft hij wel te veel ijs ineens willen verzetten. Maar mijn overtuiging is dat men eenmaal van Theo Lefevre zal mogen zeggen <dl a bien merité de la patrie», hij heeft het land wel gediend. Paul Van den Boeynants is ook een harde werker geweest, maar het type van een la- veerder, de man die uit alle winden een voordelige koers voor zijn partijboot heeft willen halen. Weliswaar heeft onder zijn bewind, zijn partij een nederlaag gekend, maar dat was zijn schuld niet, maar ander zijds is d1 positie van zijn partij nooit zo sterk geweest als nu. HET LAND IS ZON DER DE CVP NIET REGEERBAAR. En nu heeft hij deze verdienste, het land en het regiem te hebben gered van vervroeg de verkiezingen. Niets is gevaarlijker dan de kiezers te veel naar het stemhokje te sleu ren. Men zou versteld geweest zijn van het resultaat van deze verkiezingen en daarbij zou het resultaat niets hebben opgelost. Te veel beroep doen op de openbare opinie is een gevaar voor de democratie en de kans geven aan politieke avonturiers. Wie wordt nu de opvolger van Paul Van den Boeynants aan de leiding van de partij? Ons land beleeft een crisis, niet de finan tiele crisis, maar veeleer een opiniecrisis. De Waals-Vlaamse verhoudingen zullen, omdat het een sentimentele kwestie is, mis schien wel nog beroering in het land veroor zaken. Veel zal afhangen van de goede wil van de Brusselaars. De Walen zijn tot het begrip gekomen dat zij een minderheid zijn in dit land en slechts op de goede wil van de Vlamingen kunnen rekenen om nog een zekere pariteit op het nationaal vlak te be komen. Vooral onder de jonge Walen groeit dit besef. Wie op de toestand in Leuven wijst, mag niet vergeten dat twee derde van de Franssprekende studenten uit Brussel en uit Vlaanderen komen. Maar de sociale tegenstellingen zullen veel meer op de- voorgrond treden. EN GAAN DE CHRISTELIJ KEN DITMAAL DE TREIN NIET MISSEN Wij leven in een arrondissement waar een maal de wieg stond van een christen demo cratische partij. En toen was de onwil en het onbegrip grootUit het boek van Pater van Isacker kunnen wij opmaken, hoe men sen van hetzelfde geloof soms moeilijker elkaar konden vinden omdat de passie hen verblindde. Toen ging het om de interpre tatie van de pauselijke encycliek Rerum No- varum, vandaag gaat het om de encyclieken Mater et Magistra en Pacem in Terris. En in dit verband wil ik wijzen op de onlangs verschenen zeer interessante herder lijke brief van het Frans episcopaat. De Franse bisschoppen kiezen stelling tegen het staatskapitalisme, maar ook tegen het ano niem kapitalisme. De vrucht van de sociale vooruitgang mag niet dienen om enkelen te verrijken. Pater De Wit heeft ooit geschreven dat vandaag de arbeider een vreemde is op zijn fabriek. Al te veel van onze huidige kapitaal bezitters aanschouwen de arbeider als een deel van de machine, waarmede hij produ ceert. De arbeider en de bediende hebben zoveel recht op een deel van de winst als de voor schieter van het kapitaal. Wij willen naar een meer rechtvaardige maatschappij, waar de produkten van het menselijk vernuft meer rechtvaardig verdeeld worden. Maar dit alles zal nieuwe levensverhoudin gen scheppen en vooral een andere menta liteit eisen. Onze huidige maatschappij is te sterk ingesteld op persoonlijk winstbejag. Zo onze partij deze nieuwe richting wil aanvaarden, zal zij ook een nieuwe beweging zijn. Wat een taak voor een voorzitter. M.d.B. KOMITEE «HANDEN AF VAN T STADSPARK»» HAALT HET. Mogen wij even de pret voortzetten Het stadsbestuur heeft afgezien van verdere on derhandelingen met de zg. Henegouwse bouw maatschappij in verband met de aanbouw van appartementsbuildings in het stadspark. De lezers die eventueel stiekum en wel wat wantrouwend hun opwachting hebben ge maakt voor de 1 aprilvergadering in de zaal Madeion aan de Grote Markt, bieden wij nederig onze excuses aan. TE NIEUWERKERKEN Aalsterse grapjassen hebben op 1 april het grondgebied van de gemeente Nieuwerker- ken bij Aalst geannexeerd. Op verschillende plaatsen werden inderdaad door «onbeken den» plakkaten aangebracht «AALST II». Wee de snoodaards als zij ooit op het pad komen van burgemeester Meuleman. TRADITIONELE DIRK MARTENSGRAP Naar oude Aalsterse gewoonte was het standbeeld van Dirk Martens ook het voor werp van een 1 april-grap. 's Lands eerste drukker werd net vauerschap toegedicht van een mannelijke baby die men vrijdagochtend aan het bronzen voetstuk kon aantreffen. Maandag a.s. optreden in St. Maartenskerk in aanwezigheid van Pauselijke Nuntius Het Aalsters knapenkoor Cantate Domino van het St. Maartensinstituut zal Belgie ver- tegenwoordigen op het Internationaal Kon- 1 gres van Pueri Cantores te Loreto in Italië. - iSL-.: - Aan de boorden van de Amerikaanse Missisipistroom werd boven staand origineel monument opgericht... een hulde aan de pioniers van het verre Westen. Dit op uitnodiging van Mgr. J. Vijverman, bestuurder van Pueri Cantores van Belgie. Aan deze reis gaat maandag 4 april te 20 uur in de St. Martinuskerk een geestelijk concert vooraf door het knapenkoor samen met het mannenkoor Pro Musica o.l.v. de heer De Cock. De Pauselijke Nuntius, Mgr. Oddi, Mgr. Vijverman en Mgr. De Kezel, hulpbisschop van Gent, zuilen op deze buitengewone muzi kale avond aanwezig zijn. Dit dokumentair overzicht aan de hand van een zeer objectieve bijdrage van Gaston Durnez verschenen in het (Nederlandse) «Eindhovens Dagblad» van 19 maar 11., bevat gegevens die ongetwijfeld ook de lezers van dit blad tot nadenken zullen stemmen. Tijdens het voorbije winterseizoen werd inderdaad ook door het Davids- fonds Aalst een Gespreksforum op touw gezet, dat grotendeels positieve kommentaren heeft uitgelokt, en niet het minst bij de jongeren, maar dat ook het voorwerp is geweest van kri tiek in kleine behoudsgezinde kringen. Tenslotte de schets van het gees telijke klimaat in Vlaanderen zoals het precies werd weergegeven door GJ). is des te belangrijker, omdat vrijwel de ganse Vlaamse dagbladpers er al te achteloos is aan voorbij ge gaan. Het Jong-Davidsfonds, de jongerenafdeling van de machtige katholieke kulturele vere niging (65.000 leden-gezinnen) heeft een rel veroorzaakt die typisch is voor de geestes gesteldheid in Vlaanderen maar die is ver dronken in de politieke aktualiteit. Het be stuur van het J.D. dat zich in het verleden dynamisch maar ook wat voortvarend had Ook uit kringen als die van Oostpnester hulp kwamen scherpe reakties. En Oostpries terhuip heeft hier een grote aanhang. Nu is het zo, dat ook het negentig jaai oude Davidsfonds de jongste jaren geevolu eerd is en dat de traditionele braafheid, waa. rnen vroeger zo vaak mee hoorde spotten eigenlijk al in een vrij flink tempo word vervangen door een bewuste katholieke maai «open» lekenvorming. De vernieuwde geest is o.m. tot uiting ge komen op de belangrijke ontmoetingsdagei «Christendom en wereld» die verleden jaa; in Antwerpen werden ingericht. Voor het eerst sinds vijftien jaar kent d< vereniging belangrijke ledenaanwinst. Onder tussen is het toch een feit dat het Davids fonds zijn leden hoofdzakelijk recruteert bi. de rustige Vlaams gezinde katholieken dit m parochiaal verband te bereiken zijn er waarvan het merendeel stemt voor kandida ten van de Christelijke Volkspartij, met eer sterker wordende belangstelling voor dt Volksunie. Dat men pogingen deed om de verenïgini in de overal weerklinkende dialoog te later meepraten, werd bevestigd door het optredei van een man als Gerard Walschap op eer luisterrijke D.F.-bijeenkomst. Voor wie he vroegere Davidsfonds heeft gekend, was da Krachtens het koninklijk besluit van 25 januari 1966 wordt een bijzondere postzegel zonder toeslag ter gelegenheid van de «Dag van de Postzegel» uitgegeven. De zegel, ter waarde van 3 F, zal een landelijk besteller voorstellen en zal in zwart-mauve en oranje rood, in vellen van 30 exemplaren door het gecombineerde diepdruk- en heliogravure procédé gedrukt worden. De oplage is op 10 miljoen 500.000 exem plaren vastgesteld. De zegel zal in alle postkantoren van 18 april 1966 af, te koop gesteld worden; hij zal nochtans op 17 april 1966 bij voorrang verkocht worden door een tijdelijk postkan toor te Aalst, Oud Hospitaal, Oude Vismarkt. Een ernstige en verdraagzame gemeenschap komt tot stand.. getoond, nodigde voor zijn Landdag een communist uit om over de vrede te komen spreken. Die communist, Dr. Jef Turk uit Gent, heeft in het Vlaamse land de reputatie een briljant intellektueel te zijn, een coming-man in de partij. Hij nam al meer dan eens aan katholiek - vrijzinnige gespreksavonden deel en aanvaardde ook de invitatie van de Jong Davidsfondsers. Hij zowel als de vereniging hadden zonder de waard gerekend Niet zodra was het programma van de Landdag in de kranten verschenen, of het begon in het Leuvense hoofdkantoor van het Davidsfonds protestbrieven te regenen. De gewone bladen zwegen er over. Zij liepen achter P.W. Seghers en Paul Van den Boey nants aan. Maar in het veel gelezen Antwerp se satirische weekblad «'t Pallieterke» ver scheen een scherpe aanval op de jonge in richters, die dom, argeloos en ezelachtig werden genoemd. Die aanval gaf de toon weer van een stroom van protesten en lokte een nieuwe- golf uit «Zullen de Jong-Davidsfondsers aan Turf eens vragen wat hij denkt over de vrijheid? Over het bestaan van organisaties zoals het J.D. in communistische landen? al een hele stap. Verleden jaar kon men op de Landdag van de jeugdgroepering eveneens een bekende vrijzinnige, Dr. Merecu, aar het woord horen. De aankondiging dat de communist Dr Turf op zijn beurt voor Jong Davidsfonds zou optreden, werd evenwel slecht ontvan gen. Ook het hoofdbestuur, door de jongelu niet geraadpleegd, trok diepe rimpels ir het voorhoofd. Resultaat de heer Turf za niet op de tribune komen. Zo erg kan mer nog niet uit de pas lopen... Gaston Durnez heeft het vervolgens ovei belangwekkende nieuwe strekkingen die mo menteel aan bod komen in Vlaamse week bladen en tijdschriften. Hij schrijft in dil verband crm. «Het toeval wou dat de D.F. storm opstali op het ogenblik dat in het katholieke tijd schrift De Maand de politieke directeur var De Rode Vaan te gast was. Het tijdschrifl waarvan Prof. De Somer uit Leuven de 'directie heeft en dat wordt gedirigeerd dooi een groep academici uit de kring van Prof Kan. Dondeyne, publiceerde een bijdrage var (vervolg op laatste blz.}

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1