T>t en omstreken Discriminatie Trouivdrukte op t Aalsters stadhuis Cinderella heten KLEIN LOGBOEK Voor blinden Lastig modewoord J* Hoeveel verdienen de Beatles Wijs en onwijs Mijn dochter zal Brandweer beschikt over onvoldoende hydranten Nieuwe watertoren te Denderleeuw t NEC SPE, NEC METU... - 22,30; Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 6 maandab. Jaarabonnament 62,80 F 120,—F 230,— F Kantoor Schoolstraat, 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 iaat - 22ste JAARGANG Nr 27 rand vo- ,25 Rou- 19,55 20,30 La oernaal DONDERDAG 7 APRIL 1966 2,50 F HET NUMMER 17,05 El :rwereld ele tele ndentet loernaal ,45 Blik 10 Joer-: ws. WHAT' IS IN A NAME 625 B annetje JongeT - 20,00 huis - 21,55 25 B isor des ires du voeders naai - 19,30 diet 5 E - 19,00 raak —I - 20,00, [lies gelijks- ,30 Op - 17,30 ïsse innetje astelijk 0 Joer - 21,00 s pour ng van 1 1964 35 Eenj - 19,00 "oepen, Ei fel laai 1 haduw ayibue zareth. Discrimineren betekent letterlijk: on derscheid maken. Wie dus tegen cüscri- mininatie is, is er tegen, dat onderscheid wordt gemaakt, iets wat natuurlijk onmo gelijk is en ook nergens in de wereld ge beurt. Met uitzondering van het uniforme fabriekswerk zijn mensen en dingen nu eenmaal verschillend, zodat noodgedwon gen onderscheid moet worden gemaakt. De absolute theoretische gelijkheid van de Franse revolutie bestond ook toen praktisch alleen maar bij de guillotine, de valbijl, zeiden de Fransen spottend. (Jok het communisme maakt wel ter dege onderscheid, zowel binnen in de partij als daarbuiten tegenover anderen. Er beslaat vrij algemeen een grote voorlieide voor het gebruik van vreemde woorden, die het voordeel kunnen hebben internationaal te worden verstaan. Maar het woord discriminatie is een lastig mo dewoord, want letterlijk opvatten doet niemand het en wie het gebruiken be doeïen ei praktisch telkens weer iets an ders mee. Tracht men te ontdekken, of hierin toch wel iets gemeenschappelijks is aan te wijzen dan vindt men dat meest al de «Verklaring der rechten van de mens» als maatstaf wordt gehanteerd. Een handelen in strijd met deze verkla ring wordt discriminatie genoemd, wat dus zeggen wil. een teveel onderscheid maken in strijd met de rechten van de mens. Ja, deze, «verklaring der rechten van de mens» is een mooi stuk, door de beschaafde wereld vrijwel algemeen aan vaard. Maar men heeft niet ten onrechte opgemerkt, dat wie in een conflict er zich op beroept, zeiden gelijk krijgt. De verklaring wordt zeer veel gebruikt om anderen te vermanen en zeer weinig om ze zelf toe te passen. Bovendien is de uitlegging van deze verklaring vrij wille keurig; ze bevat wel algemene beginselen maar preciseert deze niet. Men kan er alle kanten mee uit. VEEL DISCRIMINATIE Gaat men na, waar in de wereld in deze zin teveel onderscheid wordt gemaakt en dus discriminatie bestaat, dan krijgt men een enorm lange lijst, in de regel houdt men zich sands de ontwaking van zwart Afrika met de behandeling van de negers in de Verenigde Staten van Amerika en kleinej m een en ge- ïg het kokenj ït eeru e met en de jit de st van venopi ir om- t alles warm i men rdoor at ge- klein ieder- et do ïg er lil en kom p tot idei ir af, ir de P htje: Experts in Engeland hebben zich aan het rekenen gezet en zij kwamen tot de verrassende conclusie, dat de Beatles ie dere dag, of zij nu wel of niet optreden ruim 250.000 F verdienen. Dit bedrag vormt de dagelijkse opbrengst van de verkoop van hun piaten, de recettes van hun films, de verkoop van Beatle truien en andere kledingstukken, het gebruik t an hun naam in advertenties en rechten van hun liedjes, die ook door vele andere tienersterren worden gezongen. 'i I Zij treden nimmer op voor minder dan 150.000 F. Het grootste gedeelte van het geld, dat de Beatles verdienen gaat ech ter naar de belasting. Een gehuwde man in Engeland met een inkomen van tien miljoen frank betaalt hiervoor ruim 8 miljoen 5.000.000 frank aan belasting. On danks dit grote bedrag dat van hun in komsten afgaat, beschikken de Beatles zeker over een aanzienlijk kapitaal. Het bedrag dat de Beatles ieder verdie nen is niet gelijk. John Lennon is de rijkste Beatle, omdat hij ook een aanzien lijk bedrag verdiende met de twee boe ken die hij schreef. Daarna komen, in volgorde van rijkdom, Paul McCartney, George Harrison en Ringo, voor de Engel se belasting Richard Starkey, de «armste» Beatle. Zij hebben alle vier een groot landhuis buiten Londen, waar zij de meeste tijd verblijven. Regelmatig komen zij bij el kaar op bezoek. Dit jaar zijn zij nog geen enkele keer opgetreden, omdat hun raadgevers becij ferd hadden, dat zij door op te treden meer belasting zouden moeten betalen dan zij als opbrengst voor deze show zou den krijgen. Toch werd nu aangekondigd dat zij binnenkort weer een tournee door Engeland zullen maken. Verder maken zij dit jaar een korte tournee door Amerika en brengen zij een bezoek aan Duitsland en Engeland. DE Engelse pers publiceert een inter- vieuw met de Beatles, speciaal met John Lennox (25 jaar oud). Met vette letters vermeldt het intervieuw de mening John Lennox over de gods dienst, die het intervieuw belangrijk acht. John verklaarde overtuigd te zijn dat het met het christendom op een eind liep. Reeds speelt het de tweede viool. Ais men let op onze Beatlessa menkomsten, zei John, stelt men vast dat wij populairder zijn dan Jezus. in Zuid-Afrika bezig. Maar dit is een ons opgedrongen eenzijdigheid. Men bedenke eens, om enkele sterge gevallen te noe men, hoeveel discriminatie er bestaat in de landen met een dictator en een één partij-staat, heden wel zo ongeveer alle zwarte landen. De negers gevoelen nu eenmaal niets voor de westerse democratie. Zij discrimi neren in hun eigen landen ontzaglijk en dodelijk. De Congo verloor ruim 1 miljoen ge- doden. In Zanzibar vielen 70.000 doden. En als in Soedan de Arabische meerder heid de negers neerslaat (duizenden do den) van kerken en scholen berooft en ten dode vervolgt, mogen zij dit niet ver waarlozen, evenmin als wij, teneinde de wereld aandacht te vragen voor gebieden, waar heel wat minder op de knappen valt. De Russen discrimineren tegenover de joden, ook tegenover de christelijke ker ken, India, China, de Arabische wereld, wel, waar discrimineert men niet? Ongetwijfeld mankeert er wat in Zuid- Afrika. We nemen dit direct aan. Onge twijfeld mankeert er ook wat en wellicht nog meer m de zuidelijke staten van de USA. Maar even ongetwijfeld mankeert er nog meer in een groot aantal zwarte staten. Discriminatie moet worden be streden, overal in de wereld. Maar dan moeten we objectief trachten te blijven en de meeste aandacht beste den aan toestanden, die dit het meest no dig hbben, bijv. om bij Afrika te blijven, in de Soedan, waar de zwarten om huip schreeuwen enzelfs bij hun rasgenoten in onafhankelijke landen uit ontzag voor de sterke Arabische landen in Noord-Afnka te weinig gehoor vinden. En toch gaat het m de Soedan rechtstreeks om het leven van de betrokkenen, dat is heel wat er ger dan de dingen waar we ons soms druk over maken. Laat ons met het ergste en noodzake lijkste beginnen en dat niet alleen in de Soedan en elders in Afrika, maar ook el ders in de wereld, o.a. in communstische gebieden. Er blijkt dan in de wereld meer te doen te zijn dan we aan kunnen. Dan blijkt dat we de discriminatie nog nooit de wereld uit hebben kunnen krijgen en, indien we niet met oogkleppen lopen, dit ook in eigen omgeving kunnen zien. De Aalsterse Grote Markt heeft nooit zo'n drukte gekend ais zaterdag II. Geen parkeerruimte bleef onbenut: de binnenkoer van het stadhuis was tot in de kieinste hoekjes volzet en de auto bestuurders hebben ruimschoots de tijd gehad om te piekeren over 't weer Het was allemaal de schuld van de trouwdrukte die 's morgens op het stad huis heerste. Zeven huwelijken moesten worden af gesloten in een uurtje en indien er in dit geval een beetje vertraging is op het voorziene uur, loopt het geheel na tuurlijk m het honderd. Meer dan ooit drmgt zich dus ook de noodzaak op dat het Aalsters stadhuis dringend uitbreiding zou nemen voor het toenemend \ocrtuigenverkeer. De vraag rijst dus wanneer de plannen over een mogelijke verbinding met de Kapellestraat, over de bestaande gron den van de Pupillenschool ernstig zul len besproken worden. Op landsverdediging wil men inmid dels de Pupillenschool maar loslaten de dag dat men over een andere behoor lijke kazerne kan beschikken. En het ziet er naar uit dat op de schoolbouwstop ook wel de kazerne- bouw-stop zal volgen. Met een beetje verbeelding: stel u waarde lezer de vredige situatie door die ht mogelijk zou maken dat alle ka zernen in dit land zouden opgeschakeld worden tot schoolgebouwen bv. Gek, natuurlijk. om zo iets voorop te stel len. Niet altijd heeft de burgerlijke stand ongelijk als hij weigert een of andere extravagante naam te registreren die een jonge nerveuze vader voorlegt: (Zoveel jaren geleden maakte men te Aalst, bv. bezwaar tegen de lieve Hade- wijch en wat al meer) Maar het geval met de h. A. Van der Locht uit Den Helder (Nederland) is wat anders. Hij is de fiere vader geworden van een flinke dochter. Maar het probleem is pas gerezen toen hij zich op de burgerlijke stand van zijn gemeente aanbood en zijn dochter wilde laten registreren onder de naam Cinderella. De ambtenaar in kwestie maakte de va der er op attent dat Cinderella Assepoes ter betekent en dat deze naam wellicht als het meisje groter was, als scheldnaam kan worden gebruikt. Vandaar dat de ambtenaar kategoriek die naam weigerde Urenlange diskussies losten niets op. Zowel de ambtenaar als de fiere vader bleven beiden bij hun standpunt. Daarom heeft de heer Van der Locht teneinde raad nu een advokaat onder de arm ge nomen om te bekomen dat, zoals hij het wil, zijn dochtertje Cinderella zou ge noemd worden. Hot is dringend nodig dat over het Aalsterse grondgebied meer hydran ten worden aangelegd ten behoeve van de brandweer Een brand in een boerderij aan de Kerkhofstraat heeft nogmaals de aan dacht doen vestigen op deze kwestie. 'Reeds enkele tijd werd overigens deze aangelegenheid voorgelegd aan de bevoegde instanties, maar tot dus ver werd daaraan geen gevolg gege ven. Voor hogervermelde brand was de Aalsterse brandweer genoodzaakt een hydrant te gebruiken die ca. driehon derd meter van de plaaLs van het onheil was gelegen. Alles liep gelukkig nog goed af, maar door ingewijden wordt terecht de vraag gesteld wat de gevolgen zouden zijn, indien bv. aan de Parklaan een ernstige brand zou uitbreken. Door de Nationale Maatschappij der Waterleidingen wordt de bouw gepland van een nieuwe watertoren met een in houd van zevenhonderd kubieke meter. Deze zal opgericht worden te Dender leeuw en aangewend worden voor de ge westelijke dienst van Ninove en omge ving. De inschrijvingen worden verwacht tegen 27 april, zodat de toewijzing wel licht vlug daarop zal volgen. In tal van landen wordt momenteel on derzocht of het mogelijk is blinde mensen te voorzien van een waarschuwingssy steem dat in principe overeenkomst ver toont met de radar van vleermuizen. De blinde krijgt een ontvangstsignaal dat pro portioneel is met de afstand. Hij kan zich een beeld vormen van het gebied binnen een straal van ongeveer acht meter, met een vrij grote nauwkeurigheid tot drie meter. In juni wordt er een internationaal congres over gehouden. En deze Vietnamese kinder en kunnen niet meer vragen; .Moeder, waarom leven wij... DRASTISCHE MAATREGELEN De financiële toestand van de stad Aalst zal naar venuidt de verantwoordelijke ibestuursinslanties aanzetten tot het ne men van drastische maatregelen die met een een begin \an bezuiniging zullen be tekenen. Een van deze maatregelen zou bestaan in een scherper toezicht en doel treffender kontrole op ziekteverietten van het stedelijk personeel Anderzijds zou ook het schooivervoer beperkt woruen, wat verantwoordt blijkt wanneer men oeuemu dal ^cnooiautobus- sen o.m. ouuen net siedeiijk grondgebied rondtoeren om .eeiiingen at te halen in randgemeenten waar nocütans ook lage- re onueiwijsinsteiiuigen beslaan. EfcN W^ZKÜKOiP Vorig jaar is een voorlopige werkgroep bestaande tut algevaaruigden van de ver schillende politieke iracties uit de Aal sterse raad, tweemaai samengekomen met als opdracht van gedachte te wisselen om trent ae toekomstplannen van een nood zakelijk nieuw zicaennuis. .vaar aanlei ding van een vraag ujdens een raadszit ting heeft ue ourgemeesier toen ver klaard dat ueze werkgroep «eerlang» offi cieel zou van wai steken en daarenboven het mediscn korps hierbij zou betrokken worden. uiijkuaai is ueze werkgroep gegaan ai- vorens zij eigen»ijk tot reven is gekomen. GcZUrtUriciü^i IUAI IE IN iMRUcklaNÜ Hoewel enkele sterftecijfers biezonde- re aandacht vragen (bet overlijden ais gevolg van longkanker, nart en -vaatziek ten) kan de gezonuüeiustoesiand van de Nederlandse bevoriung wat de sterfte be treft m het aigemeen gunstig worden ge noemd. Aldus het oordeel van het Neder lands ministerie van Volksgezondheid. Wel is er een ongustige kiank: name lijk de toestand van ...net gebit van de Aedeiranaers. Uos. nel vraagstuk van ue gehandicapten, zowti ucnameiijk ais ver standelijke, baart zorgen. Uugunstig is ook de situatie wat oetreft de wegver- keersongevallen en ue daaruit voortvloei ende invaliditeit, terwijl omtrent het ont staan en het voorkomen van ziekten en gebreken nog hee. wat ment gepresteerd llet eindooiueei is evenwe* zeer gunstig voor de ganse NeueLandse bevolking. A.C.W. MIDDENRAAD VERGADERDE Up een vergadering van de hernieuwde Middenraad van het ACW arrondisse ment Aalst heeft nationale voorzitter Wil ly Dhave verklaart dat de massa van loon en weddetrekkenden thans 80 bereikt van het ekonomisch potentieel in ons land De spreker wees op de problemen die zich opdringen ingevolge het aantal stij gend bedienden. Tijdens deze vergadering werd een in tense bespreking gehouden met tussen komsten van de hh. W. de Turck, mej. Rousseau, M. de Bisschop en mevrouw Bogaert-Vander Gucht. ACW sekretans Prieels hield ook een overzicht van het Iterum Novarumjaar 1966. TENTOONSTELLING IN OUD HOSPITAAL ««DE LEZENDE MENS» Op initiatief van het Komitiee voor Kulturele Akti<> wordt in het Oud Hospi taal te Aalst van 9 tot 17 april as, een tentoonstelling gehouden rond het thema «Homo Legens» De Lezende Mens. Het materiaal \oor deze tentoonstelling werd ter beschikking gesteld door het Martin Behami Gesellschaft uit Darm stadt.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1