Vt enomstreKen P A S E N Aalsterse advokaat kocht valse Jacob Smits voor 230.000 F demokra TIE KLEIN LOGBOEK EKONOMISCHE Prijzen werkelijk zonder konkurrentle «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 OPINIES «Bewening»uwas een originele baksteen In ballingschap ee» Zalig Paasfeest dotr L. de Witte SJ. NBC SPE, NEC METU Gazet van Aalst 22ste JAARGANG Nr 28 ZATERDAG 9 APRIL 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER PERIKELEN IN BRUSSELSE KUNSTGALERIJ Naar verluidt zou een Aalsters advokaat, wiens naam evenwel niet kon ach terhaald worden het slachtoffer zijn van een vervalsing in de kunstwereld. Bedoelde advokaat. zou enkele jaren geleden een schilderij van de befaamde Kempische kunstschilder Jacob Smits hebben gekocht in een Brusselse kunst handel en dit voor het lieve sommetje van 230.000 F ONDERZOEK Het blijkt evenwel thans dat het een vervalsing betreft. De zg. Jacob Smits dat de «Bewening en Opvanging van het Bloed van Kristus» voorstelt, zou inder daad, een originele Gerard Baksteen zijn. Het is deze laatste kunstenaar zelf, oud leerling van Jacob Smits, die dezer dagen zelf tot de onthutsende ontdekking kwam van de vervalsing van zijn werk toen hij een bezoek bracht aan een gereputeerde kunstgalerij te Brussel waar het werk werd te koop gesteld. Inmiddelds is uitgemaakt dat de Aal sterse advokaat, eigenaar van deze Smits- Baksteen ter goeder trouw heeft gehan deld. Belgische experten met naam had den het werk overigens erkend als een «echte» Jacob Smits. Een gerechterlijk onderzoek is aan de gang, terwijl de verkoop van het betrok ken werk voorlopig werd verboden. Heropstanding In onze snelle levensjacht breekt wederom het Paasfeest aan en wekt ons op om na de donkere lijdensweken ons in de uitkomst, de blijde opstanding- en levensvreugde te ver meien. Pasen De betekenis van het woord Pasen is zeer eenvoudig. Het Hebreeuwse woord betekent «voorbijgaan» en leeft nog voort in het woord «passeren». Het is ontleend aan de geschiedenis van de tiende plaag (Exodus 12) voor de uittocht van de Israëlieten uit Egypte. Dan gaat de doodsengel de wonin gen voorbij, waar het bloed van het paaslam aan de deurposten en de bovendorpel is ge streken, doch gaat de woningen waar dit niet is gebeurd binnen en slaat de eerstge borenen. Deze oude geschiedenis behelst een wondermooie symboliek over de eenheid van Goede Vrijdag. Overal, waar het bloed van het Paaslam Jezus de ingang en uitgang be schermt, gaat de doodsengel voorbij en triomfeert het leven. Deze symboliek in het oude Exodusverhaal is zo mooi en treffend, dat men zich verwon derd afvragen kan, hoe ter wereld dit een verzonnen legende zou kunnen zijn en wie ter wereld in staat zou zijn om toen zo pre cies en exact de zoveel latere gebeurtenissen van de Goede Vrijdag en Pasen uit te beel- i den. Er is wel iets zeer wonderlijks in de oude geschiedenissen van Israel. Ook de kerk van de eerste christelijke eeuw beleefde en ge voelde dit. Spontaan noemde ze het opstan- dingsfeest na de somberheid van de donkere 1 lijdensdagen en de vrijdag van de kruisiging van Jezus «Pasen», voorbijgaan. De doods engel gaat voorbij en het leven blijft daar waar het bloed van Jezus deze triomf garan deert. De sombere vrijdag van de kruisiging wordt er de Qoede Vrijdag door, de beste vrijdag die de wereld ooi t heeft gehad; hier door is de morgen van de verrijzenis een levensfeest. Verrijzenis Het lege graf Wederom vragen we Is dit legende of werkelijkheid? Velen zeggen «Ik heb nog nooit iemand uit de dood zien terugkeren en als ik dit niet met eigen ogen zie, geloof ik het niet». Ja, maar dit laatste is een onmogelijke eis. Historisch moeten we op getuigenissen af gaan. Napoleon hebben we ook nooit gezien. We geloven in zijn bestaan op grond van historische getuigenissen. Wat in verre lan den geschiedt kunnen we niet zelf gaan be kijken en moeten het aannemen op grond van betrouwbare berichten. Elke rechtbank neemt getuigenissen aan om de waarheid vast te kunnen stellen en oordeelt dat hier toe twee getuigenissen «ondere ede» vol doende zijn. De christelijke kerk steunt natuurlijk op getuigenissen, die ze betrouwbaar acht. De bijbel spreekt van tien verschijningen van Jezus 'na zijn verrijzenis en zegt dat hiervan meer dan 500 getuigen zijn, die bij het op schrijven hiervan merendeels nog in leven waren en voorts hun getuigenissen sterker dan «onder ede» hebben bevestigd; zeer ve len van hen hebben hun getuigenis in de marteldood met hun bloed moeten bezegelen en deden dit met volle overtuiging. Geschied kundig kan men moeilijk zeggen, dat de kerk te weinig getuigenissen bezit. En is het niet mooi Het Paasfeest valt in de lente. De hele natuur, uit de winterse doodsslaap ontwaakt en herleeft, herhaalt het woord «voorbijgaan» en tooit zich in bloemenfeestdos om dit heuglijk herleven blijde te vieren. Laat ons het meemaken. De wondervolle schepping waarin we leven, is zo vol van mysteries, die de wetenschappen niet kun nen doorgronden, dat we niet lichtvaardig doen, als we dit feest als een levensfeest beleven. Laat ons het feest van Pasen als een geluksfeest mede vieren. BIJ WIJZE VAN VOORBEELD DE omstandigheden waarin te elfder ure een stalen long naar Kongo werd ge vlogen voor de verlamde missionaaris J. Lacroix die intussen naar Beigie werd overgebracht, vestigt er onwillekeurig de aandacht op bepaalde aspecten van de technische bijstand van de voormalige kolonisators in de onge Kongolese Staat. Terwijl militaire en ekonotnische pro jecten bij de vleet aan de regeerders van Leopoldstad worden voorgeschoteld, is daar de laatste jaren blijkbaar niemand geweest die op het idee is gekomen dat in het kader van de volksgezondheid van dat land, o.m. de aankoop van een Stalen Long wel eens voorrang mocht hebben WORDT HET EÉN KLUCHT? Blijkens de jongste berichten zal het Tehuis voor Ouden van Dagen deze maand officieel worden geopend. Nadat dit aanvankelijk was voorzien in november alsdan m februari 11. mag ge hoopt worden dat de derde keer de goede keer zal zijn. RIJKSWACHTERS ZIJN OOK MENSEN Het Volk vestigt de aandacht op wat ge noemd wordt de onwaardige toestanden die zouden bestaan in de Rijkswachtbri gades te Aalst. Terecht wordt als «voor beeld» verwezen naar de huisvestingssi tuatie van ,de Rijkswacht te Aalst. Uit een vergelijking met het Politiekommissariaat van de Dirk Martensstede zou men kun nen besluiten dat gemeentelijk beleid ter zake als een voorbeeld voor Vadertje Staat zou kunnen gelden. Het wordt in elk geval hoog tijd dat men zich te Brussel ernstig en zonder dralen gaat bekomme ren om een moderne Rijkswachtkazerne te Aalst. EVEN HERINNEREN In het licht van de as. Landdag van het Liberaal Vlaams Verbond op 24 april as. te Aalst, loont het de moeite even de ver klaring te lezen van Prof Verhulst, Ere voorzitter van het Willemfonds, over het fameuze PVV-vergelijk betreffende de Vlaams-Waalse verhoudingen, verklaring die overigens ook nog eens geciteerd werd m De Sthdkei, orgaan van laatst genoem de vereniging: Prof. Verhulst zei: Het zgn vergelijk van de PVV is een bedenkelijke stap ach teruit voor de Vlamingen. Terwijl ener zijds de Vlamingen gepaaid worden met enige principiële verklaringen, die geen praktische draagwijdte hebben, moeten zij een aantal toegevingen doen die tot verdere verfransing leiden. De deur wordt wijd geopend voor de verfransing van een groot aantal gemeenten van Vlaams- Brabant. Te Brussel zelf wordt voor het taairegime in de lagere school de zgn. vrijheid van de huisvader ingevoerd, dwz in feite de sociale dwang ten nadele van het Neder lands. De bescherming van de minderheden die wordt voorgesteld huldigt slechts in schijn de gelijkheid: honderd jaren taal wetgeving hebben ons geleerd dat de wet zal worden toegepast voor de franstalige minderheden maar niet voor de neder- landstalige... Bovendien is 't betreurens waard dat de Vlaamse liberale mandata rissen thans gedwongen zijn zich aan de partijtucht te onderwerpen, terwijl zij in het veleden in taaiaangelegen steeds een zelfstandige houding konden aanne men. Psalm 136 - Ad flumina Babylonis Wij zaten uit heimwee naar Sion te wenen aan Babels stroom. Wij hingen de harp aan de wilgen en droomden een broze droom. Zij maanden ons aan om te zingen; ontvoerders en beulen saam. |Zij zeiden: uw zangen uit Sion, ,in vrolijkheid hef ze aan! Hoe zouden wij zangen des Heren doen klinken in 't vreemde land? Jeruzalem, die U vergeten vergeten hun rechterhand. Mocht aan mijn gehemelte kleven mijn tong, zo ik U vergat: jJeruzalem, toppunt van leven, mijn enige vreugdestad. benk na en vergeld de verdrukkers lïeruzalems lijdensdag. Zij riepen: ««Vooruit, werp haar neder!» jtotdat zij ten gronde lag. Verwoestende dochter van Babel, leil hem die uw daden wraakt, lie weldra uw kinderen komt halen in tegen de rotsen slaat. Jeugdig stilleven of aanloop tot een prettig Paasverlof Op het politieke vlak beschouwen wij een democratisch gezagsvorming als haast vanzelfsprekend. Hiermede willen wij nu niet beweren, dat de democratie niet on ophoudelijk het voorwerp is van discussie Het tegendeel is waar. Maar het is toch treffend, dat al het geredetwist over de democratie eigenlijk veel meer gaat over de concrete vormen, die een democratisch bestel in een bepaald land aangenomen heeft, dan over het begrip zeif. De me ningsverschillen slaan op het functione ren van de instelling met de uitgespro ken bedoeling te streven naar meer doel treffende vormen, waarin de medeverant woordelijkheid van de staatsburgers beter tot recht kan komen. WAAROM DEMOCRATIE? Waarom beschouwen wij een democra tische gezagsopbouw als een zo wezenlijk bestanddeel van het politieke bestel? Om dat wij daarin de uitdrukking vinden van een welbepaalde visie op de menselijke persoon en op zijn toebehoren tot de bre dere volksgemeenschap. Wij zien de mens eerst en vooral in zijn eigenheid: die fundamentele drang van elk menselijk wezen om zichzelf te reali seren, zichzelf te zijn, met ai wat dit be vat aan eigenheid en persoonlijkheid. In onze ogen is daarom elke persoon on schendbaar en wij vorderen voor hem een reeks persoonsrechten op, die niets anders zijn dan de concrete uitdrukking van het recht om mens te zijn en als mens te leven. Wij zien vervolgens de mens in zijn even wezenlijke sociale verbondenheid. Slechts in en door een onophoudelijke wis selwerking met de medemens kunnen wij onszelf realiseren. Bovendien voelen wij, dat wij gemeenschappelijk voor een op gave staan, die het persoonlijke bereik veruit overtreft: de wereld te omvormen tot een menselijke wereld, waarin de persoon beter en vollediger tot ontplooi ing kan komen. Maar in dat alles kunnen wij geen onderscheid maken tussen de mensen: alle mensen zijn fundamenteel ge lijkwaardig. Hier wortelt het probleem van de democratie. Want uit de sociale verbonderheid enerzijds vloeit de noodza kelijkheid voort om op een geordende wijze met andere mensen samen te leven. Dit veronderstelt het bestaan van gezag- de morele macht om op een bindende wij ze het samenspel van vele mensen te or denen. Maar anderzijds, aangezien alle personen fundamenteel gelijkwaardig zijn, kan niemand beweren, dat hij van nature geroepen is om dit gezag over anderen uit te oefenen. Vergeefs zoeken wij dan ook de rechtvaardiging van het gezag in de persoon van de gezagsdrager. Slechts bij de gezagsonderhonge kunnen wij dit vinden: zijn verantwoordelijkheidsbesef, incluis zijn verantwoordelijkheid tegen over zijn sociaal toebehoren, dwingt hem de noodzakelijkheid van het gezag te aan vaarden en een deel van zijn verantwoor delijkheid over te dragen op bepaalde personen en instellingen. POLITIEKE EN ECONOMISCHE DEMOCRATIE Zo gezien kan het ons niet verwonderen dat een democratisch gezagsopbouw. een zekere graad van politieke rijpheid en vol wassenheid vraagt. De beschavingsgeschie denis der volkeren vangt haast vanzelf sprekend aan met periodes, waarin het onvolwassen volk op een of andere manier bevoogd wordt. Maar uiteindelijk zien wij dat de groei van beschaving en ontwikke ling ook het staatsbestel doet evolueren naar meer democratisch gezagsvormen. In onze Westerse wereld staan wij voor het voldongen feiL bij de huidige ontwikke lingsgraad van onze bevolking kunnen wij ons niet meer neerleggen bij om het even welke vorm van politieke voogdij. Opvallend is het dan, dat er zo'n grote afstand bestaal tussen het politieke en het economische leven. Op het politieke vlak hebben wij een democratische struk- tuur. Op het economische vlak kennen wij een steeds toenemende oligarchie: het economisch leven wordt geleid door een Vervolg derde bladzijde

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1