en omstreken i f (hb* Nooit geziene verkeers- Tehuis voor ouden van chaos in Ter Kluizen dagen te Aalst bijna klaar KLEIN Oud Gasthuis Aalst moet verzorgd worden LOGBOEK «as sa sic Autorodeo met doornen Wenk van toeristen.. Sportvlieqtuig verloor landingstel te Erembodegem Ti f 1 Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK NEC 6PE. NEC METU... 22ste JAARGANG Nr. 29 3 maandab. 6 maandab. Jaarabonnement 52,50 F 120 F 230.— F Kantoor Schoolstraat 26, Aa!st Telefoon: 241.14 Postrekening: 381.72 DONDERDAG 14 APRIL 1966 2,50 F HET NUMMER Het onderwerp van de dag ln de Dirk Martensstede is alleszins de auto-rodeo die in de omgeving van het vliegveld Ter Kluizen werd gehouden. Nimmer of nooit werd een nieuwertje met zoveel kritiek onthaald en werd een verdienste lijk opzet zomaar in de modder ge duwd. De duizenden die zich in de omgeving van het vliegveld ver drongen en er waren er velen werden ontgoocheld. Niet al leen door het sportvertoon zelf, maar door alle andere faktoren die tegen de inrichters hebben ge speeld. voorruit van de wagen die volgde. Een van de rodeo-rijders reed zelfs enkele ronden met het bovenlichaam door het portierven ster om het gras en de modders van de voorruit te kunnen schrabben. En ondertussen schoof liet inktzwarte wolkendek steeds dichter toe. De ontkno ping kwam dan met een wolkbreuk die de duizende mensen bijna van de vlakte weg spoelde. Alles liep dus in het honderd en de in richters, die het begrijpelijk anders had den gewild, moesten ook harde woorden aanhoren... MODDERBADEN. Het begon vrij slecht toen het enkele uren voor de start overweldigend begon te regenen. De wedstrijden zouden doorgaan op een weide, die bovendien zo diep in de Kluizen was gelegen" dat het water hele maal niet kon wegsijpelen. En toen de regenmaker dan toch afdroop, kwamen de «moddermakers» in het veld. Enkele wa gens hun geboortejaar lag natuurlijk al een hele tijd in het verleden geraakten zelfs niet tot de startlijn en moesten met tractors naar de vertreklijn gesleept wor den. Er hing dus eep onzekere sfeer in de lucht. En die vrees zou bewaarheid worden. Door de geringe afmetingen van, de weide moesten de bochten te scherp worden ge lrokken, waardoor de snelheid niet op peil kon gehouden worden. Een aarzeling was j voldoende om de wagen in de modder te doen vastlopen. Dit wansmakelijk spekta kel werd slechts door een paar wagens vermeden, maar nadien werden zij ook aan de ketting gehouden door de andere voer tuigen die maar niet uit de modder kon den gered worden. Bochten werden gewijzigd, de rodeo-rij ders werden verzocht andere banden aan te schroeven, maar niets mocht helpen. En J voor hen die dan toch overeind konden J blijven, waren de problemen even groot. Door de kracht waarmee de wagens over de weide gierden, werd het gras zomaar I uitgerukt en kleefde natuurlijk aan de RECHTSOMKEER MAKEN En toen wilde eenieder weg. De regen, de modder, de tegenvallers in de arena, deden de kruik barsten. Maar niemand slaagde er in in de eerste uren Ter Kluizen te verlaten. Het was duidelijk dat de Aal- sterse politiediensten nooit hadden ver moed dat deze autorodeo zo'n massa men sen op de been kon brengen. Met twee po litiemannen kon eenvoudig niets worden aangevangen, maar .toen versterking aan kwam, was het kwaad al geschied. Op de weg naar Ter Kluizen van de Aalsterse Immerzeeldreef tot de abdij van Affligem stqnden de voertuigen langs beide zijden van de weg. Er was immers geen politie toezicht geweest voor de rodeo, zodat en kelen zelfs de overzijde van de weg had den uitgekozen om toch maar een plaatsje te kunnen bezetten. Op de rijweg zelf bleef voldoende ruimte voor één wagen. En dan begon het. Uit oeide richtingen wilden de voertuigen vertrekken Honder den voertuigen stonden eenvoudig neus- aan-neus en konden geen meter vordere.-. Een dertigtal wagens moester een tweetal kilometers terug om plaats te maken en een splinternieuwe Duitse wagen die het op een weide wilde proberen, gieed zomaar tot over de wielen in de modder. Vele men sen vreesden dan ook dat zij m de omge ving van Ter Kluizen zouden moeten over nachten, want niemand zag in de voor avond één mogelijkheid om het kluwen te ontwarren. Politie, inrichters, ïutooestuurders /eif, het spektakel is ieder«eu ever het hoofd gegroeid Men kent de alarmkreten die enkele ja ren geleden door de Aalstenaars werden geuit toen het verval van het Oud Gasthuis werd aangeklaagd. Er moesten dringend maatregelen worden getroffen om de rui nes opnieuw tot klassieke lokalen om te toveren. Iedereen wist dat dit miljjenen zou vergen, maar eenieder was het er over eens dat die inspanning moest geleverd worden. Steen na steen dan werd het Oud Hos pitaal gerestaureerd. De duizende uren die door werklieden werden gespendeerd om de gebouwen opnieuw hun vroegere luister te geven, werden tenslotte passend beloond. Met geduldige hand werden de spitsbogen vrijgemaakt, werden muurschilderingen blootgelegd en werd zoveel mogel'jt ge tracht de vroegere bestemming van de lo kalen weer te geven. Dat werk heeft van de Aalstenaars een grote bijdrage gevraagd. Toen de eerste tentoonstellingen werden gehouden, voelde men dat de inspanning niet vergeefs was geweest. Nu de plannen voor de overbrenging van het museum en het archief klaar zijn, zullen de andere mogelijkheden nog dui delijker worden. Maar enkele toeristen die tijdens het weekeinde in het Oud Hospitaal vertoefden hebben een bescheiden maar toch opvallende opmerking ge maak: over dit gebouw. Zij drukten er lun verwonde ring over uit dat zo n aantrekkelijk geheel niet beter wordt verzorgd lang, de buiten- z.jde. En hiermee doelden ïij op de ingang naar het Oud hospitaal. De ruimte naar de ingang werd wel opgefr-st met enkele beeldhouwwerken, maar de«e werken ver dwijnen in de schaduw van een «liggende brievenbus» geen kunstwerk massa's planken oveibiijfselen van de restaura tie nieuwe Aalsterse vergaarbakken waarmee het huisvuil wordt pgehaald om het niet frappanter te zeggen en ste nen waarmee een kar tot stilstand kan ge bracht worden. Het is dus volstrekt ïoodzakeüjK de ruimte voor het Oud Hospitaal aan te lias sen aan de sfeer van het gebouw, vooral indien men het toch wil opnemen in het geheel van de Aalsterse bezienswaardighe den. De sfeer waarin men thans het Oud Hospitaal binnen tree.lt, is allerminst ide aal voor hen die de kunsthistorische waar den moeten peilen. Dan zal een inspanning die zo lofwaardig en groots is geweest, niet door bijkomende faktoren worden aangevreten Tientallen oudjes wachten in de Dirk Martensstede om hun intrek te kunnen ne men in het nieuwe tehuis dat door de COO werd opgetrokken in de omgeving van het Capucienenklooster. De toestand van de oudjes in de verouderde gebouwen van de Kattestraat steekt immers zo schrii af te gen de rustige en aangename sfeer van het nieuwe home dat voor de gelukkigen de datum van opensteiimg niet vroeg genoeg kan vailen. Gelukkigen Inderdaad, want het tehuis dat plaats kan bieden aan nagenoeg 125 mannen en vrouwen en een twintigtal echt paren zal tot het laatste plaatsje ingeno men zijn. De vraag is zo groot dal het aanbod ruimschoots wordt overschreden en dat zelfs wachtlijsten moeten opgesteld worden. Hoe mooi het gebouw langs de buiten zijde ook is, het is vooral binnenin dat een ideale sfeer wordt geschapen. Er hangt im mers een gemoedelijkheid in de vele loka len die nog versterkt 'wordt door de mooie omgeving waarin het geheel werd inge plant. Alleen rijst de vraag wanneer nu werkelijk de eerste oudjes in het nieuwe tehuis zullen toegelaten worden 15 APRIL Enkele weken geleden werd als uiterste datum 15 april weerhouden. De firma die de meubels moest leveren had beloofd te gen die datum klaar te komen, terwijl het stadsbestuur de moeilijke verbindingswe gen naar het tehuis enigszins berijdbaar hadden gemaakt. Het personeel van de COO had zich gelast'ine; de aanleg van de tuinen en perken, zodat niets nog in het gedrang kon komen. Nu. op de vooravond van 15 apni, is het meubilair nog niet helemaal geleverd. Al les is werkelijk kant en klaar, zelfs de voorlopige aanvaardingen zijn afgehandeld maar de meubilering blijft uit. Volgens het vooropgezette plan zouden deze week de mannen in het gebouw geinstalleerd wor den, enkele dagen later de gehuwden en nadien de vrouwen, i.iaar in elk geval zou voor het einde van april a»les afgehandeld zijn. Thans zijn de kamertjes nog altijd leeg. Het is dus een lang wachten voor de oudjes... EEN NIEUWIGHEID... Met de bouw van dit tehuis werd overi gens een nieuw initiatief genomen in de ouderiingenzorg. Er werden voor het eerst ook appartementen voor echtparen ge bouwd, iets wat voorheen niet het geval was. In de lokalen van de Kattestraat leef den de mannen en vrouwen immers afzon derlijk on was er geen plaats voor echt paren. Zo is het meteen duidelijk dat het tehuis voor ouden van dagen werkelijk een keerpunt betekent in het sociale leven van de Dirk Martensstede. Het gebouw ze»f biedt werkelijk ailes wat de oudjes van het moderne comfort kun nen verlangen. Maar voor alles werd aan dacht besteed aan de ontspanning en de vrije tijdsbesteding. Er is een keurige knut- selkamer met aileriei gereedschap, er is een leeszaal met een filiale van de stads bibliotheek, andere tokalen en een ruime hof die helemaal met doet vermoeden dat dit tehuis op het grondgebied van een stad is gelegen. Alleen is het cius spijtig dat niet alle aanvragen zuilen kunnen ingewilligd wor den. Dit gebouw dat toch al in de veertiger jaren werd gepland, zal op de verdiepingen ongeveer een 100 tal mannen en vrouwen kunnen herbergen en een 20 tal personen in afzonderlijke kamers, evenals 20 echt paren, doch aangezien nu in de gebouwen van de Kattestraat al 70 mensen verblij ven, zal de vraag dus niet kunnen ingewil ligd worden. De zorg over de oudjes zal, zoals thans, toevertrouwd worden aan de Zusters, die waarschijnlijk met acht zullen zijn in he., nieuwe tehuis. Zo ziet iedereen met veel interesse uit naar het ogenblik waarop de poorten -ein delijk zullen geopend worden. Te veel fak toren hebben immers al een hele achter stand op hel tijdschema veroorzaakt, zodat het geduld al zeer lang op de proef wera gesteld Want, ook voor de Aalstenaars zelf jong en oud zal er achter de witte gevei alleszins iets moois te zie.i zijn. JEUGD VAN VANDAAG In Amsterdam blijft de politie waak zaam tegenover de provo's. De Franse or dehandhavers weren de Britse jonge lui met lange haren en andere kenmerken van Beatniks, uit hun land; in de Sinjorenstad ergert de politie zich aan de Revo's, enz Ais het optreden van deze jeugdige op- possanten in de Westeuropese welvaarts landen nogal naar de buitensporige kar.t is, dan zijn alvast in Nederland cn Frank rijk de reacties van de politie dat niet minder. De brave gemeenschap tot dewelke we allen wensen te behoren is doorgaans ook met bereid inschikkelijkheid te beto nen voor wat zij toch wel als een eigen aardig jeugdig volkje aanzien. 't Kan verkeren, zei Bredero Velen zul len zich inderdaad de zazou's en de swin gers uit de oorlogsjaren herinneien even lange haren en dito vesten. Eigenaardig genoeg, toen toen ja was het oitho- doxe Belgie van oordeel dat deze zazou en swingende jeugd de incarnatie was van de vrijheidslievende geest waarop de bezetter de domper had gezet. Wie geneigd is er dieper over na te den ken kan tot diverse konkius.es komen. Een alvast zal niet te ontwijken zijn, namelijk dat de opvattingen omtrent de vrijheid ook in ou-e demokiatieen wei zeer wissel vallig zijn. We leren met vertedering over d? Ro meinse Jeunesse dorée van weleer, maar voor de jeugd van vandiag betonen we een volslagen onverschilligheid, zoniet af keer, zodra zij anders is dan wij, oudere zelf pleegden te zijn. VEILIG GELAND TE GENT Terwijl duizende mensen zich verdrongen rond de weide waarop de auto-rodeo werd gerede» in de omgeving van het vliegveld Ter Kluizen, deed zich op 1e startbaan van het terrein van Aero-Club Aalst een spektakulair ongeval voor Een sportvliegtuig had immets de startbaan verlaten en had geringe hoogte bereikt. 1 ,ots verloor het toestel een deel van het landingstel. maar ondertus sen hing het vliegtuig al in de lucht. De piloot kon dus niet meer gewaarschuwd worden. Onmiddellijk steeg een" tweede toestel op, dat in volle vlucht de niloot verwittigde van het voorval. Er werd dan maar besloten door t_ vliegen „aar Gent, vermits een noodlan ding op Ter Kluizen gevaarlijk zou geweest zijn. er duizende mensen rond de startbaan stonden. Een ogenblik werd zelfs gedacht dat zon getracht worden op het water te landen in de omgeving van Overmcre, maar tenslotte werd toch besloten door te vliegen naar Sint Denijs-Westrem. Enkeie bange ogenblikken volgden toen op dit vliegveld eenieder op de hoogle werd gesteld, maar de erva ren piloot slaagde er toen in zijn tor stel veilig aan de grond te brengen Een kunststukje in elk geval... f 1 -*' SB*» I»*!» T-j ?P.4 ®P,ril s'ar«e te Aalsl de nieuwe Polykliniek van de Christelijke Mutualiteiten Hier een beeld van de nieuwe qe bouwen gelegen aan de Keizerlijke Plaats te Aalst. TONEELCENSUUR In Spanje is zg. de wet op de perscen- suur opgeheven. Pit houdt alleen nog in dat de krantend.iekties 7an hun edities een uur voor net verschijnen een tiental exemplaren aan de betiok&.e*T ministiiele diensten moeten voorleggen. Van Spanje naar Engeland is maar een stap Want in het land van Wiiso.i blijft de censuur op de toneelopvoeringen van kracht zowel in cpenbare als m private schouwburgen. BEPROEVINGEN Alsof het Belgisch wegennet nog op zich zelf geen lijder sweg is voor ut- autoiuui- listen, bestaat er blijkens de gegevens in het telefoonboek bij het Ministerie van Openbare Werken ook een dienst Mate rialen, Wegenkontrole en Beproevingen... VOORZITTER HORECA Met het overlijden van de h. Albert De Smet, voorzitter van de Nationale Confe deratie Horeca, verdwijnt een toegewijd verdediger van de belangen van de Hotel- Restaurant- en Caféhouders in ons land. Te Aalst telde de h. De Smet tal van vrienden die zijn onverwacht heengaan dan ook pijnlijk hebben aangevoeld. Z.E.H. VAN BOSSUYT OVERLEDEN Op Goede Vrijdag overleed te Gent Zeer- eerwaarde Heer Van Bossuyt, Ere-Kanun- mk van het Kapittel van St. Baafs en alge meen directeur van de Zusters van de On bevlekte Ontvangenis, Apostolinnen van Gent. Z.E.H. Van Bossuyt was afkomstig uit Geraardsbergen en ook in Aalsterse middens een bekende figuur.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1