en omstreKen Jefke de aanvaller jubileert... Het beloftendossier van de Denderstreek KLEIN LOGBOEK X" I Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 DIRK MARTENSSTEDE: Naar een moderne infrastructuur voor Vrijetijdsbesteding V, -f .r X Radio en televisie geven opnieuw rechtstreekse uitzendingen POSTZEGELDAG op 17 «pril Een weinig bemoedigende situatie JA dan NEEN school op 2 mei? HANDELSPOCKET REKENEN OP GOEDE WIL... Wijs en onwijs NEC 8PE. NEC METU Gazet van Aalst I 22ste JAARGANG Nr. 30 ZATERDAG 16 APRIL 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Tot de taken van een stadsbestuur behoort in deze tijd ook de uitbouw van een moderne infrastructuur voor de vrije-tijds-besteding. De planning ervan verschilt uiter aard van stad tot stad en is in grote mate afhankelijk van de bevolkings- struktuur en dichtheid. Globaal genomen heeft een moder ne infrastruktuur betrekking op de aanwezigheid van de nodige groen- ruimten (parken), sportterreinen, kuituurcentra (o, Aalst), jeugdte huizen, en niet het minst een op de stadsontwikkeling afgestemde sprei ding van kleinere speelterreinen, niet het minst in de dichtbevolkte nieuwe wijken. Als inleiding tot de Aalsterse si tuatie ter zake mogen reeds enkele theoretische gegevens verstrek wor den met betrekking tot de opvattin gen ter zake in het buitenland. JEUGDTEHUIZEN EN SPEELRUIMTEN In Frankrijk bv. gelden volgende maat staven in verband met Jeugdtehuizen Gemeenten van 5.000 tot 10.000 inwo ners ca. 550 m2 oppervlakte. Gemeenten van 10.000 tot 20.000 inwo ners twee jeugdtehuizen elk ca. 650 m2. Gemeenten van 20.000 tot 50.000 inwo ners Een centraal gelegen jeugdtehuis van ca. 3.000 m2 oppervlakte, met daaren boven vijf wijk-jeugdtehuizen van elk 300 m2 oppervlakte. Speelruimten zijn in Duitsland voorzien: 1 per 100 woningen, in Frankrijk 1 vanaf 300 minimum tot 1000 inwoners maximum. In de Nederlandse stad Groningen is de norm 1 speelruimte per 100 inwoners. In de Deense hoofdstad Kopenhagen wordt 1 kinderspeelplaats voorzien per 8 woningen. In de Verenigde Stalen is op een afstand van ca. 400 m. in de dichtbevolkte wijken voortaan een ontspanningsruimte voorzien die ook volwassenen een zekere vorm van ontspanning bieden. Terecht heeft een Frans socioloog ge schreven «Faire des maisons, construire des villes, planter des jardins, dessiner des routes, c'est bien, mais il est nécessaire d'éléver Fame de ceux a qui «on les des tine. II faut, comme disait Lyautey, faire de l'urbanisme jusque dans le coeur des hommes.» De reeds bestaande infrastruktuur voor de vrije-tijds-bestedirg te Aalst is thans reeds onvoldoende. 3 Indien budgetaire moeilijkheden de vooropgestelde plannen zouden remmen, loopt deze stad de kans dat zij als dus danig hopeloos achterna hinkt. Deze plan nen en de reele kansen tot verwezenlij king ervan kunnen bijj een volgende gele genheid uitvoerig worden belicht JEUGD ONBEKOMMERD SPELEN, De doorsnee-Aalstenaar zal hem wel licht niet kennen, Jos Hicquet. Nog minder als Jefke-de-aanvaller, want in die funktie is hij slechts vertrouwd m het .midden van de Hondenclub «Sint Rochus Aalst». Maar niettemin zal hij over enkele weken toch een grootse hulde krijgen in het midden van deze club. Een hond kan immers nooit «gedresseerd» wor den volgens de regels van de kunst indien de aanvaller hem niet alle kne pen van het vak leert. En dat doet Jos Hicquet nu al tien jaar. Deze zware en gevaarlijke funktie heeft hem al vaak voor problemen ge steld, maar hij heeft tot hiertoe toch nooit geweken. Als aanvalsman heeft hij overigens in het ganse land eer. hele reputatie verworven. De grootste clubs doen beroep op deze Aalstenaar en de honden die in de nationale kam pioenschappen voor de titel strijden worden vaak door hem klaargemaakt voor de strijd. Vooral de reflexen van Jos Hicquet zijn werkelijk opvallend. Men moet hem aan het werk gezien lebben om te beseffen hoe groot zijn aandeel wel is in de opleiding van de honden die in de ring komen. En ter gelegenheid van de Aalsterse kermisfeesten zal hij nu door Sir t Ko- chus gevierd worden. De ganse club werd opgeroepen om bij te dragen in deze viering, hoewel de figuren die hij werkelijk opleidde en kneedde niet in staat zullen zijn hun erkentelijkheid uit te drukken. Zij zijn immers «maar» honden... Het ACV en de directies van BRT en RTB hebben donderdag een akkoord be reikt over de eisen van de technici inzake de reisvergoeding. In dit akkoord staat o. m. dat de reis- vergoedingen aan de index zullen aange past worden. Speciale kantoren in het hele land ook te Aalst Bij gelegenheid van de «Dag van de Postzegel 1966» die op 17 april plaats heeft zullen op verschillende plaatsen in het land tijdelijke postkantoren funktioneren, toegankelijk van 9 tot 18 uur, en dat o.m. te Aalst in het Oud Hospitaal, te Brussel in de Algemene Spaar- en Lijfrentekas, Wolvengracht 48, te Helchteren in de zaal Don Bosco, Hasseltsebaan, te TdVnhout op het stadhuis en te Menen in het athe neum, Schoolstraat. WIELRIJDER LOOPT SCHEDELBREUK OP TE AALST Aan de Zwarte Hoekbrug te Aalst werd de wielrijder Karei De Schepper, wonende Papperodendries 73 te Aalst, verrast door een personenwagen. De wielrijder liep hierbij een schedel breuk op en werd naar een ziekenhuis te Aalst overgebracht. Het Richtpian voor de Ontwikkeling en de Ruimtelijke Ordening van de Dender streek dreigt binnen afzienbare tijd een even fraaie als nutteioze uitgave te wor den, hoogstens nog geschikt voor antikwa- riaatsrekken. Er komt met andere woorden gezegd, geen schot meer in een aangelegenheid die van ievensbelang is voor de streek waarin wij allen wonen, waarmede de be langen gemoeid zijn van de arbeiders, de middenstand, de industriëlen, kortom van ile ganse bevolking, niet het minst van de jongere generatie die zich voorbereid op haar taak. De onbaatzuchtige en zeer lofwaardige inspanningen van enkele figuren uit krin gen van het Expansiekomitee, de Handels kamer en Vakbonden niet te na gesproken heeft men de indruk dat het merendeel van de politici uit de Denderstreek de perken van hun elektoraal traditioneel dienstbetoon. niet wensen te buiten te gaan. Gelet op de weinig bemoedigende cko- nomische gegevens die de Denderstreek aktueel biedt, is dat onverantwoord. De fameuze voetstappen bij de betrokken de partementen hebben tot dusver weinig of niets konkreet opgeleverd, tenzij voor die genen die zich graag met bekende strootje in 't riet laten zenden. De Denderstreek is jarenlang op stuk van Openbare Werken méér dan stiefmoe derlijk behandeld geworden. Het ziet er naar uit dat eerlang het BELOFTENDOS SIER bij wijze van uitdrukkelijke waar schuwing op de tafel zal moeten gelegd worden. Vrijaf op baandag 2 mei zal dit jaar van de scholen zelf afhangen. Indien zij een vroegere waarschuwing in de oren hebben geknoopt en twee van de zes halve dagen, waarover zij krachtens het K.B. van 22 mei 1965 naar goeddunken kunnen beschikken, in reserve hebben gehouden, dan zal voor die leerlingen en hun ouders het 1 mei- weekeinde worden verlengd. Zijn de direk- ties echter krekeis geweest in piaats van mieren en hebben zij niets opgepot, dan kan het niet. Dat staat met andere woorden te lezen in een communiqué van het Nationaal Sekretariaat voor het katoliek onderwijs. Het vraagt zich af of het K.B. van 22 mei 1965, dat werd voorbereid door de kom missie voor de hervorming van het secun dair onderwijs, niet zou moeten worden gekoordineerd met de besluitwet van 25 februari 1947 (waarin wordt voorzien in de vervanging van de wettelijke feest dagen voor de arbeiders, die op een zon dag vallen). Dit was al voorgesteld in de genoemde kommissie maar werd er dooi de meerderheid verworpen omdat zij vond dat de leerkrachten reeds een bevoorrecht vakantie- en vrijafstelsel hebben, in tegen spraak met dit principe voorzag zij wel bijkomende feestdagen, telkens wanneer 2 en 9 mei en 12 en 16 november. op een zaterdag vallen. ARBEIDER VALT DOOR ZOLDERING TE AALST Bij verbouwingswerken aan een groot warenhuis in de Kattestraat te Aalst, viel de arbeider Petrus Benoit, wonende in de Gentsesteenweg 135 te Aalst, door de zoldering. Hij werd levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis te Aalst overgebracht. Eenieder weet in welke omstandigneden de Aalsterse begroting werd ingediend. Cijfers die duidelijke taal spreken en die meer dan ooit moeten aantonen dat toch bijzondere maatregelen noodzakelijk zijn vanwege vadertje Staal om de financiën van sleden en gemeenten gezond te maken. Er stellen zich nochtans problemen m verband met de geplande werken. Meer dan ooit worden de plannen van besturen gehinderd indien niet voldoende financele middelen kunnen gevonden worden. Zo is o.m. het stadsbestuur van Aalst van plan enkele voorname ontwerpen te realiseren, naast de werken die reeds werden aange pakt. Enkele verbeteringen van straten staan alleszins op de eerste rij. En in dit verband mag wel eens verwezen worden naar de inwoners van de Lindenstraat die enkele tijd geleden een vriendelijke brief schreven om op de toestand van hun straat te wijzen. Hetzelfde geldt trouwens voor andere verbindingen waar nog op voorhis torische keien moet gedokkerd worden. Maar voor alles hoopt men dat de ont werpen die uitvoerensklaar zijn, zullen kunnen aangepakt worden. Een van die straten is de Affligemdreef. De autobestuurders die op tweede Paasdag naar de autocross Ter Kluizen gingen kij ken, hebben zelf een kleine rodeo moeten rijden om door de Affligemdreef te komen en vermits daar ondertussen ook de laatste hand wordt gelegd aan de nieuwe sociale woningen die er worden opgetrokken, is het noodzakelijk vooral deze verbindings weg aan te pakken. Ziet ge, steeds keren de problemen terug tot de geldbeugel van de stad, die echter ook niet onuitputtelijk is. Dat heeft men sinds enkele weken vernomen... ONDERWIJS IN OOSï-VLAANDEREN Biijkens de gegevens verschenen in de recente editie van het Statistisch Tijd schrift, telt de provincie Oost-Viaanderen procentsgewijze het hoogst aantal inwo ners dat amper lager onderwijs heeft ge volgd, ni. 75 Een ander aspect van de onderwijssi tuatie aan de hand -van recente vast stellingen zijn de tientallen hopeloos verouderde gemeentelijke schoolgebouwen in de Denderstreek. Hopeloos verouderd Meer, als dage lijks verblijf voor honderden kinderen, aankomende volwassenen, niet te na ge sproken het onderwijzend personeel, onhy giënisch, want slecht verlicht, verlucht, verwarmd, enz. Meer dan een gemeentebestuur zou, in dien het konsekwent handelt, sommige schoolgebouwen als krotwoningen moeten afbreken. MACHTELOOS Een Vlaamse prominente figuur uit Li- beraal-industnelc kringen, wiens naam en gezag nochtans «doorweegt» in tal van belangrijke Belgische beheerraden, heelt dezer dagen spontaan gezegd dat zijn voortdurende «politiek» van aanwezigheid als lammg, ia tal van Brusselse somafe en kultureie topinstellingen, bij honderd en-een mondaine hoofdstedelijke gelegen heid, nutteloos is. Na al die vele jaren blijven wij nog machteloos tegen de eensgezindheid van de franskiljonse Brusselse high-society... Een bekentenis die de waarde heeft van de erkenning dat Vlaamse goodwill, tege moetkoming en periekte tweetaligheid uit eindelijk in Brussel niet afdoende rendeert. NAÏEF Is het naïef te geloven dat af en toe een drastisch optreden aan bepaaide franskil jonse ambtenarenlef kan verheipen Neem het voorbeeld van een top-ambte- naar in een van onze «buitenlandse» de partementen, die uit hoofde van zijn funk tie regelmatig moet aanwezig zijn op offi ciële plechtigheden met prinsen of met ministers, er het woord voert, maar dit stelselmatig weigert te doen in het Neder lands. Gesteld dat een Vlaamse afvaardiging van parlementairen van diverse strek king het een soortgelijk top-ambtenaar nu eens zeer kwalijk gaat nemen dat hij aan zijn Beigisihe representatieve taak te kort komt, gesteld dat die Vlaamse parle mentaire afvaardiging zij zou bv. uit de Denderstreek kunnen afkomstig zijn bij de betrokken baas-minister eens dui delijke taal gaat spreken OEKUMENISME De oekumenische beweging wint slechts langzaam veld in Finland, aldus een ver klaring van de bisschop van Helsinki, Mgr W. Cobben. De oorzaak hiervan is te zoeken in het feit dat de meeste Finnen een staatsgod- dienst belijden, hetzij de evangelische- lutherse, hetzij de orthodoxe en dat het aantal katolieken op een total bevolking van 4,6 miljoen, slechts 300 bedraagt. De oekumenische beweging wordt vooral ge dragen door jonge mensen. De bisschop van Helsinki is ervan overtuigd dat deze beweging het direkte gevolg van Vati- kaan II is. WERKVERSCHAFFING Ik heb gehandeld uit beroepseer, mijnheer de rechter, zei dezer dagen een brandweerman uit Lyon, die te rerht stond wegens... negen brandstich tingen... Ze zeiden hier in Lyon, vervolgde de brandstichtende brandweerman, dat het pompierskorps toch maar luierik- ken waren, dat wij hier eigenlijk over bodig waren...

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1