en omstreKen 'Aalsterse raad een circus i KLEIN LOGBOEK Wichtje verstikt te Aalst CARROUSEL. 'DE KEIZERLIJKE PLAATS Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 P.V.V.-RAADSLID WAEGEMAN Aalsters verleden... 1 Gazet van Aalst NEC CPE, NEC METU. 22ste JAARGANG Nr. 34 ZATERDAG 30 APRIL 1963 MET BIJVOEGSEL 2.50 F HET NUMMER VINNIGE BESPREKING ROND PLAN NIEUW ZIEKENHUIS BELANGSTELLENDE GENEESHEREN IN DE PUBLIEKE GALERIJ Enkele vroede geneesheren die uiter aard enkele uren hadden opgeofferd om de bespreking over de bouw van een nieuw ziekenhuis te volgen, zullen wel licht niet zo vlug terugkeren. Zij hebben alleen kunnen vernemen wie verantwoor delijk is voor de laattijdige behandeling van het C.O.O. voorstel over de bouw van een nieuw hospitaal en de uitbrei ding van het bestaande, terwijl in feite over de grond van de zaak plans, inrichting, e.a. niets werd verteld. Tenzij men op de banken van het kollege ook niets wist over deze voorstellen... Gelukkig hebben zij de echte circussfeer kunnen meemaken tijdens een uurlange bespreking over de ontvankelijkheid van voorstellen van oppositie-raadsleden, een discussie die werkelijk niemand tot eer kon strekken. Raadsiid Waegeman be weerde tenslotte dat de raad een «circus» was, maar toen hem werd gezegd dat hij dan ook tot dat circus behoorde, was alles begrijpelijk helemaal anders getint. Hoe ook, de moties van orde blijven dus een pikant sausje in de raadszittingen... Ook werd door enkele raadsleden een inspanning gedaan om behoorlijk ABN te spreken en durfden zij het zelfs aan hun collega's te verbeteren. Spijtig moest, wegens de financiële toe stand, het onderricht voor adultcn afge schaft worden, anders zou hier wellicht de basis van een nieuwe cursus gelegd zijn... Rekeningen De rekeningen van de kerkfabrieken van Sint Martinus, Heilig Hart en Opstanding werden aangenomen met resp. 863, 6762 F batig saldo en 3100 F tekort. /Enkele kasnazichten werden eveneens goedgekeurd, evenals de eindafrekening van het bedrijf voor waterbedeling. Voor de waterdienst werd een nieuwe regeling aangenomen voor de aanpassing van de tarieven der aansluitingen. Hierbij worden nieuwe tarieven vastgesteld, die meteen aan de index zullen gekoppeld worden. De waterprijs zelf zal echter ongewijzigd blij ven. Verkoop van gronden Enkele beslissingen van de C.O.O. aan gaande de verkoop van gronden in de Kat- testraat en Klaterbaan werden gunstig ge adviseerd, waarna aan het kollege machti ging werd verleend stadseigendommen te verkopen met het doel de financiële toe stand enigszins aan te zuiveren. Het zijn gronden in de Hoogstraat, op de hoek van de Tweehagenstraat en Leopoldlaan. Alfred Nichelsstraat, Koningin Astridpark en Den- dermondsesteenweg. Deze financiële toestand kwam ook ter sprake bij de behandeling van een motie die aan de verantwoordelijke regerings leiders zni gezonden worden, in verband met de «berooide» financiële toestand van de stad. Hierbij werd door de oppositie herinnerd aan de kritiek die op de begro ting 1966 werd uitgebracht. Raadslid Dhaeseleer (PVV) hekelde ook het personeelskader dat voor de biblioteek werd aangesteld, maar schepen Van Hoo- rick (BSP) betoogde dat door deze perso neelsleden een bewonderenswaardige in spanning werd gedaan om kennis te ver werven inzake het biblioteekwezen. De voorgestelde tekst werd tensio ,*e aanvaard, met voorbehoud voor de vermel ding «noodzakelijke uitgaven», iets wat de ministers heel waarschijnlijk toch niet zullen ontdekken. En deze financiële toe stand kon ook niet losgemaakt worden van de bespreking over de bouw van een i leuw ziekenhuis. Nieuw ziekenhuis De C.O.O. had in dit verband een dub bele beslissing genomen, die echter werd gekoppeld en de uitbreiding van het be staande hospitaal met 60 bedden beoogde, evenals de bouw van een nieuw ziekenhuis voor 510 miljoen. Iedereen ging akkoord met de dringend heid van deze werken, alleen werd er ge redetwist over de verantwoordelijkheid in de laattijdige behandeling van dit C.O.O. voorstel. Tetfslotte werd nog meegedeeld dat met de C.O.O. ook een principieel akkoord werd bereikt over de financiering van dit zie kenhuis en waarbij de C.O.O. eerst alie eigen middelen zal aanwenden alvorens de tussenkomst van de stad zal geïnves teerd worden. Hierop komen wij later nog uitvoerig terug. Raadsiid De Bisschop (CVP) beklem toonde dat het dringend noodzakelijk is de omliggende gemeenten in de bouw te betrekken en deed een oproep tot alle IN tegenstelling met wat vele Aalstc- naars menen, is de benaming Keizer lijke Plaats niet geinspircerd gewor den door de historische betekenis van de aloude keizerlijke stede. Het was nog wel naar aanleiding van de plechtige ontvangst van Napoleon en zijn toenmalige gade, Marie-Louise op 17 mei 1810, dat het toenmalige stadsbestuur be sloot over te gaan tot de nieuwe bena ming... Place Imperiale, ter vervanging van de demokratische Place de la Repubi- que, aldus genoemd om enkele jaren voor dien de Franse Sansculotten terwille te zijn. Vroeger sprak men ook van de Karme- lietenvesten, de Paardenkouter, de Waran de en de Kastanjevesten. Laatstgenoemde naam is bij enkele oude, rasechte Aalste- naars nog wel in zwang. Even na de laatste wereldoorlog werd de «Keizerlijke Plaats» vervangen door Rooseveltlaan. Maar steds eer... stads wijs om het zo eens te zeggen met de destalinizatie van de St Annalaan (enkele tijd Stalin- laan genoemd, en in de volksmond tijdens de oorlog Hitlerlaan) bleek ook de histo risch nagedachtenis van Amerika's oor logspresident niet bestand tegen oude Aal sterse tradities. hMAISON D'AUTRiCHE» De Keizerlijke Plaats heeft bij de Oude Aalstenaars steeds een bijzondere reputa tie gehad. Als oude Ajuinen het spottend hadden over de Aalsterse kapitalisten, maakten zij bij voorkeur een allusie op de. Vesten. In sommige verkiezingspamfletten van de vorige eeuw vindt men daarvan nog wel <le weerslag. Deze reputatie was overigens niet on verdiend Want reeds in de 17 eeuw was de Keizerlijke Plaats zowat de buurt van vooraanstaande families. Aangenomen wordt dat in een huis aan deze «plaats» in de eerste helft van de 17 eeuw, de verga deringen werden op touw gezet die leid den tot de eerste vrijmetselaarsloge van Vlaanderen. Het is evenwel onder het Franse Kei zerrijk dat men er bekende, rijke families treft, die er de eerste woningen in Empi- restijl ïeten oprichten. Zo o.m. ajn er üan IJ gevestigd de famiies: Ridder Joris-Joannes Pauwelaert, de families de Craeckcr. Schellekens. van Wambeke, De Moor, Ter- linden van der Noot, De Vreckem, de Schaepdrijver, De Pauw, Cumont e.a Aan de Keizerlijke Plaats was ook m de jaren 1810 en later het beste Aais-.er.se «hotel» gevestigd met name «Maison d'Au- triche». Het was in die tijd bekend voor de beste omeletten en Franse wijnen. Eer, volledige rijkelijk met Sauterne besproei de maaltijd kostte er anno 1815 5 F drinkgeld inbegrepen. politieke frakties om hun invloed aan te wenden bij de betrokken gemeentebestu ren. Kinderkrib-werken De raad stemde ook in met het voorstel tot de bouw van een kmderkrib in de Ra- penstraat. Dit bouwwerk zal opgetrokken worden in samenwerking met het Centrum voor Herscho.ing en zal 911.000 F kosten. Er worden een 45 tal bedden voorzien drie reeksen van 15 terwijl de geplande bouw van huizen voor bejaarden in deze buurt niet zal doorgaan. Nieuwe nijverheden Op het Wijngaerdveld werden een twee tal verkopingen van gronden aan nijve- raars goedgekeurd. Zo zaï de 4alsier.>e fir- ma Roosen Emiel een fabriek prichten voor de vervaardiging van stijlmeubelen, terwijl de N.V. Shunt uit Watermaal een industrie voor betonelementen zai bouwen. Een hele reeks openbare werken werden aanvaard een aantal wegenwerken op de Gheeraerdtslaan, Dewolf-, Ringoir- eiNCor- neliskaai, Hoge Vesten, IJzerenwegstraat en Walstraat voor 3.049.000 F. wegenwer ken op het Wijngaerdveld voor 5.760.000 F, 846.000 F voor de openbare verlichting, 233.000 F voor bouwmaterialen, 81.000 F voor heesters en planten, 78.000 F voor materialen, 78.000 F voor aanwervingen op Onegem, 167.000 F voor werken in de meis jesschool op het Vredep.ein, 121.000 F voor gronden op de wijk Debheck. De punten over nieuwe werken en uit gaven aan de nijverheid Friac, Albrecht- laan, werden verdaagd, terwijl een bestek werd aanvaard voor wegenwerken aan de Beukendreef, waar de expansie van de wijk een hoge vlucht heeft genomen. Een aantal gronden werden aangewor ven op de Kriekenlaan, Klaterbaan, Bies- straat, Hoezestraat, terwijl ook enkele plans van aanleg werden gewijzigd. De raad keurde de prineiepsbesiissing goed voor de oprichting van een lagere graadklas in de stadsscholen Kerrebroek- straat, waar de nodige lokalen beschikbaar zijn, en stemde in met de afschaffing van onderricht voor adulten in het stedelijk onderwijs, o.m. voor mode, huishoudkunde algemene vakken en Frans in de school van het Vredeplein. (vervolg laatste blz.) De aloude Keizerlijke Plaats te Aalst... VERKEERSVEILIGHEID De verpletterende indruk dat het ver keersdrama te Asse heeft verwekt, moge hopelijk tot gevolg hebben dat men het probleem van de verkeersveiligheid scher per dan ooit onder de loepe gaat nemen. Dat probleem is er niet alleen een van de strijd tegen het alkoholisme bij auto voerders, het is er ook een van het wegen net en het is er ook een van de autoindus trie, niet het minst van de handel in tweedehandswagens spijt technische kontroie van morele verantwoordelijk heid tenslotte van eenieder, van hoog tot laag. Misschien krijgt de Rijkswacht nu wel eerlang een aantal eigen helicopters, moe ten deze inderdaad niet langer worden ontleend bij het leger. En een of ander parlementair zou mis schien eens moeten nadenken over de nut tigheid van een wetsvoorstel inhoudende de mogelijkheid tot inschakelen van spe ciaal opgeleide miliciens in de kontroie op het verkeer tijdens het hoogteseizoen. WERK OP DE PLANK In deze koiommen werd vroeger bij her haling cV nadruk gelegd op sommige te korten in de verkeersveiligheid te Aalst. Er is sedertdien wel heel wat ten goede veranderd. Maar zoals hier onlangs werd betoogd, blijven de bevoegde instanties ten aanzien van sommige stadslanen, wijken en belangrijke verkeerspunten nog in ge breke. Dit is overigens ook de .n^nni? van en kele lezers, die blijkbaar bewige door de tragische gebeurtenissen te Asse, in een gezamenlijke brief hun klachten uiten om trent de verkeersveiligheid te Aalsi, die zij voor de kinderen en de \oetgangers nog steeds onvoldoende achten. Wij gaan er niet langer over uitweiden - De aangewezen plaats om deze ganse aan gelegenheid met kans op sukses te behan delen is de Aalsterse gemeenteraad, waar van de achtbare voorzitter, de heer burge- meester, de verkeerszaken onder zijn be voegdheid heeft. Welnu, als in om 't even welke partij- 1 fraktie nog één raadslid voldoende poli tieke verantwoordelijkheid bezit, voldoende verantwoordelijkheidsgevoel tegenover zijn kiezers, dan wordt van hem verwacht dat hij deze tekorten aanklaagt. Hij hoeft daar mee geen afbreuk te doen aan de doeltref- fende maatregelen door Openbare Werken genomen, noch aan de goede wil van de leden van de Verkeerskommissie. Aan de hand van de vaststellingen na een speur- tocht doorheen de stad, mag men een reeks konkrete antwoorden verwachten op zijn vragen. Het wachten is thans op dat moedige raadslid. Mochten resultaten uitblijven dan zal het aangewezen zijn dat zwart op wit, en men mag er zich aan verwachten, op zeer deskundige wijze, deze tekortkomin gen inzake verkeersveiligheid in deze ko lommen worden naar voor gebracht onder de lapidaire leuze De zebraverf wordt duur betaald. Dat het om meer gaat dan zebralijnen zal alsdan wel duidelijk blij ken. VOOR EEN SCHONER STAD Schepen Claus heeft wel te ijveren voor een schoner stad en voor de toekomst lof- waardige plannen te koesteren. Maar in middels is het toezicht op dit soort van overtredingen waardoor een mooier stads beeld voortdurend in 't gedrang komt, onvoldoende. Enkele voorbeelden De hoek van het Esplanadeplein en de Steenweg naar Den- dermonde wordt meer en meer een ver- doken vuilnisbelt. De hoek van de Gustaaf Papestraat en Capucienenlaan biedt al geen netter beeld, enz. Een drastisch optreden van de stedelijke politie kan hier heel wat verhelpen. Nu gaat men er blijkbaar achteloos aan voorbij, zodat tedere opruiming van de stedelijke diensten nutteloos is geworden. LAUREAAT Prof. Dr. Herman Uyttersprot werd de Staatsprijs voor Kritiek en Essay toege kend. De laureaat is afkomstig uit Den derbelle en was jarenlang een gewaardeerd leraar aan het Koninklijk Atheneum te i Aalst. NIEUW ZIEKENHUIS In onze uitgave van donderdag 11. ver scheen een toelichting tot de Aalsterse raadszitting. Het zetduiveltje toverde een bedrag van 150 miljoen voor een nieuw ste delijk ziekenhuis, waar natuurlijk 510 mil joen bedoeld was. In de kinderkribbe, gelegen op de Sint Annalaan te Aalst, werd het 7 maand oud wichtje William Jacobs, zoontje van het echtpaar Jacobs, wonende in de Binnen straat 9, dood aangetroffen. Een bijgeroepen geneesheer kon alleen de dood vaststellen te wijten aan verstik king. VOETGANGSTER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND TE AALST Malvina Cocqueriaux, wonende Gentse steenweg te Aalst, wandelde donderdagna middag op voornoemde steenweg, toen zij ter hoogte van de Sint Annalaan door een personenwagen werd aangereden. De voetgangster werd tegen de rijweg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Zij diende in zorgwekkende toestand naar de kliniek te worden overgebracht. MARGRIETJE VAN DE VESTEN «De Aalsterse geschiedenis vertuit dat Margrietje, het dienstmeisje van het hotel «Maison d'Autriche» aan de Keizerlijke Plaats anno 1815, aller liefst was, maar ongenaakbaar voor de heren en met geen goud te betalen, trouw als zij bleef aan haar jongen, Gaston de vaartkapoen van de Aal sterse Hoge Vesten». De Noordzee heeft haar eigen sfeer. Zo lang het kiliig blijft kan iemand moeilijk van charme spreken. Misschien heeft char me voor verschillende mensen een verschil lende betekenis. In elk geval dezer dagen kan men de strandgenieters met een overjas en een sjaal zien pronken in een kleurige Iigzelel. En eigenaardig, elkeen zoekt de zonzijde. Het is helemaal niet ongewoon de mensen allemaal achter ie kabientjes te zien liggen of zitten. Wat gebeurt er Ei woei een frisse noorderwind. Mistvormmg boven de zee verkiaarde ons, iat het in het binnen land warmer is. Gek de mensen allemaal met hun rug naar de zee te bekijken. Net of het ver keer van auto's en vrachtwagens veel in teressanter is. Maar toch wordt het strand reeds ingenomen. En toch hebben al enke len onder ons het gevoel dat de zomer wel dra gaat beginnen. Maar, o wee! Heb je de boeren al eens bezig gezien I Veertien dagen na Pasen beginnen ze pas aardappelen te poten. Er wordt geploegd van "je welste. Het hele programma van de zaaier is overhoop. En dat met die vele nattigheid. En nu je denkt dat het slechte weer voorgoed voorbij is, die vergist zich alweer Gisteren deugdelijk warmer, vandaag heb je genoegen aan de deugdelijke warmte van je jas. En maar niet wanhopen. September ligt ook niet zo veraf meer. Doch eerst juni en augustus. De meimaand houdt ons de herinneringen voor van nachtelijke tochten met gitaar en een lied. ...Schoon lieveken, waar waart gij die eerste meinacht Manten.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1