en omstraKen Hartstochtelijk pleidooi voor de Denderstreek in de Kamer Zonnig één mei-week-end DE PLANNEN VOOR NIEUW ZIEKENHUIS Voltooiing Aalsterse Ringlaan niet voor 1970 <2>e CYTleiboon\ Aalstenaars zwermden uit Optochten, vlaggen en leuzen De snelste... EURO FAIR-PLAY 1966 Interkommunale samenwerking noodzakelijk Oazet van Aaist NEC SPE, NEC MET U VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 24114 Postrekening: 381.72 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120.F Jaarabonnement 230,F 22ste JAARGANG Nr. 35 DONDERDAG 5 MEI 1966 2,50 F HET NUMMER VOLKSVERTEGENWOORDIGER VAN HOORICK WIJ ZIJN HET BEU ONZE NO OD TE KLAGEN. DENDERSTREEK KAN GEEN ACHTERBLIJVEND GEBIED BLIJVEN AALSTERSE AJUINEN «Intussen wordt deze streek steeds meer een verlengstuk van Brussel, niet alleen door het expansieritme van de Brus selse agglomeratie, maar ook door de afwezigheid van welk ritme ook in de Denderstreek, die al te stiefmoederlijk wordt bedeeld.» Tijdens de' Kamerzitting van don derdag li. heeft volksvertegenwoor diger Van Hoorick, ter gelegenheid van de bespreking van de begroting van Openbare Werken 1966, een hartstochtelijk pleidooi gehouden voor de Denderstreek, waarvan hij de diverse noden aanklaagde ten aanzien van een nationaal beleid dat ter zake is beperkt gebleven tot een opeenstapeling van vriendelijke beloften en dit door de opeenvol gende ministers sedert 1960. Sinds jaren staan wij hier voor de ministers van Openbare Werken als voor een klaagmuur, zei de h. Van Hoorick. «lie o.m het erbarmelijke wegennet \an de streek schand vlekte. De lezer zal zich herinneren dat wij hier in een vorige uitgave de aan dacht vestigden op enkele voorhis torische exempels van staats- pro vincie- c-n interkommunale wegen. Samen met de recente tussenkom sten van volksvertegenwoordiger R. Otte moge dit pleidooi van zijn kol- lega Van Hoorick een nieuwe aan loop betekenen die moet leiden tot een efficiënte ministeriele belang stelling voor de streek. Een verlengstuk van Brussel In zijn toespraak zei de h. Van Hoorick o.m Door iedereen wordt de Denderstreek geciteerd om de overdreven arbeidsmobi liteit en het gebrek aan werk in eigen streek. Intussen wordt deze streek steeds meer een verlengstuk van Brussel, niet alleen door het expansieritme van de Brusselse agglomeratie, maar ook door de afwezig heid van welk ritme ook in de Dender streek, die ai te stiefmoederlijk werd be deeld. Werken die onontbeerlijk zijn voor de industriële vestigingen en die een onmid dellijk rendement kunnen hebben, zoals de Noorderiijke omleiding te Aalst en de Oos telijke omleiding te Ninove, blijven op uitvoering wachten ondanks de beloften van de opeenvolgende ministers sedert 1960. Ik wrijf dit de huidige minister niet aan, aldus de h. Van Hoorick, vermits de h. De Saeger een krediet voorziet voor een nieuwe brug op de Westeiijke omleiding te Ninove en beloofde de Oostelijke omlei ding aldaar in 1967 uit te voeren. Noch tans vernamen wij inmiddels dat de ring te Ninove niet zou opgenomen zijn in het vijfjarenplan en dat het Noordervak van de ring tc Aalst naar 1970 zou worden verschoven. Mogen wij vernemen of dit met de waarheid strookt Ontsluiting Zuid-Oost-Vlaanderen Spreker wees ook op het feit dat er niet de minste vooruitzichten bestaan inzake de N.Z. weg, vertrekkende van de E3 in Craig Breedlove, 28 jaar, bereikt met zijn wagen een snelheid ivan meer dan 965 km per uur. Dit is het record ten huidige dagen verwezenlijkt. Een van de folkloristische gebruiken in de Dirk Martensstede is gedurende vele jaren de planting van een meiboom ge weest. Dat werd overigens in vele wijken gedaan, waar nadien een vreugdedans werd gedaan rond de boom, symbool van de in trede van de meimaand. De inwoners van de Borluutstraat in de omgeving van het stedelijk ziekenhuis ken nen die traditie zeer goed. Maar toch zal er dit jaar geen meiboom geplant worden. Enkele spuiters hebben de oorzaak hiervan besparingen op de stadsbegroting in klinkende taal omgezet. Op de straat werd immers een klein houten gewrocht in mekaar getimmerd, omfloerst met de kleuren rood en wit van de stad Aalst en met het opschrift «Nieuwe Meiboom. Zeer klein ingevolge besparingen door de stad Aalst.» Deze «boom» stond helemaal op de rij weg en was dus uiteraard een hinder voor het verkeer, maar zelfs voorbijrijdende politie- of rijkswachtmensen hebben niets ondernomen om het te doen verwijderen. Uit sympatie wellicht voor de «getroffen» inwoners en... voor de zon van mei... de omgeving van Lokeren over Dendermon- de, Aalst en Ninove naar Zinnik (zoals is voorgesteld door het Sodegecplan n.v.r.) door de minister zelf als zeer nood zakelijk voor de streek geacht. Er is evenmin een vooruitzicht voor de ontsluiting van Zuid-Oost-Vlaanderen, waar de ontvolking kan gestopt worden door een snelweg Brussel Geraardsbergen Ronse, naar Kortrijk en Doornik, waarbij niet alleen zuidelijk Vlaanderen, maar ook nooderlijk Henegouwen zou zijn gediend. Preciese vooruitzichten Zo blijven wij dan in het arrondisse ment Aalst met erbarmelijke wegen zitten, zoals de smalle en bochtige weg tussen Aalst en Ninove, zoals het dodenvlak Ni- nove-Schepdaal op de rijksweg nr. 9. Al de gemeentebesturen tussen Nmove en Dil- beek hebben aangedrongen op het aanleg gen van een derde rijstrook, wat mogelijk zou zijn door dc verwijdering van de spo ren van de buurttram die door een auto buslijn zou kunnen worden vervangen. Wij wensen i: :ize streek effektieve verwezenlijkingen, duidelijk omschre ven vooruitzichten die niet steeds op nieuw verdaagd worden, omdat wij het beu zijn onze nood te klagen en wij de Denderstreek met haar 550.000 inwoners niet langer als een in alle opzichten achterblijvend gebied willen laten over het hoofd zien. De h Van Hoorick onderstreepte nog dat hij de politiek van de minister niet betwistte, maar haar alleen ontoe reikend achtte. Het departement zal inderdaad tegen 1970 wel enkele we gen van internationaal belang hebben voltooid, maar slechts fragmentarisch tegemoet zijn gekomen aan de noden van de Denderstreek. K.S.C. Eendracht Aalst behaalt de het XVIe Tornooi der Miniemen Euro De Europese fair-play beweging is vijf tien jaar lang bezig geweest op opvoed kundig en sportief gebied, binnen het ka der van het Internationaal Tornooi der Miniemen. Zij gaat uit van de overtuiging, dat wan neer sportbeoefenaars zich jong vertrouwd maken met de eerbied voor de anderen, dat een waarborg betekent voor meer ver broedering onder de mensen van morgen. Zij wil dat ideaal nastreven over alle grenzen heen door jonge sportbeoefenaars uit verschillende landen samen te brengen. Ze beoogt door middel van de sport de jeugd een morele vorming te geven, de betrekkingen tussen de mensen te verbe teren en tevens een Europees bewustzijn tot stand te brengen. Haar initiatiefnemers zien in dit Euro pese rendez-vous van het fair-play moge lijkheden voor een humanisme in de mo derne tijd. Dit streven is immers geheel gericht op de Mens. wisselbeker van Prins Alexander in Fair-play. Maandag 2 mei heeft de jeugd van K.S.C. Ee-dracht Aalst een prachtige prestatie geleverd door voor de eerste maal het Tornooi der Miniemen te winnen, dit ten overstaan van een deeiname van meer dan 100 ploegen uit clubs en uit het officiële en het vrije onderwijs, uit verschillende landen van Europa Duitsland. Belgie, Frankrijk, Nederland, Italië, Luxemburg. Men kan zich de vreugde voorstellen bij deze jonge knapen toen zij uit de handen van Prins Alexander de Wisselbeker aan dit tornooi verbonden in ontvangst moch ten nemen. Afgevaardigde H. Becqué deelde in de eer met volgende ploeg Boriau Mare, De Koninck Kudy, De Neef Firmin, Van der Haegen Paul, Wijnant Daniel, Roeland Frans, Van der Eist Mar cel, Van Delsen Eugeen, Van de Winkel Albert, Schouppe Paul, Rubbrecht Maurits, Janssens Enk, Van den Bempt William, Everaert Robert, Dierickx Johan. Een reeds lange traditie getrouw was dus uok tijdens het één mei-weekeinde de zon van de partij. De aktieve partijgangers allerhande wa ren zondagvoormiddag druk in de weer. De Grote Markt-terrassen kregen het na- elfuren-mis-klienteel en boven het stadhuis stak eenzaam in het felle zonlicht de lands- vlag. Maar even na de middag waren de leuzen vergeten en kwam de hunkering om er maar eens uit te zijn aan haar trekken. Blijkbaar was het Aalsters stadspark te klein voor de honderden wandelaars, zodat sommigen met terugschrokken voor speur tochten m de Osbroekse beemden en op het sportstadion. Het klem-toerisme bloeide m de nabij gelegen oorden als Ilekelgem, Overmere- en Berlare-Donk, waar het traditionele kiienteel in grote mate aanwezig was. Een mei-weekeinde bracht in elk geval reeds een voorsmaakje van de grote trek die in 't verschiet ligt. Meer socialisten dan vorig jaar in een rustige en kleurrijke 1 mei stoet, die in de voormiddag doorheen het stadscentrum trok. Niet al.een uit Aalst, maar ook uit tal van andere gemeenten uit het arron dissement waren afvaardigingen opgeko men. In de optocht stapten o.m. mee volks vertegenwoordiger Van Hoorick. senator Van der Bruggen, raadsleden Nichels, Ver- nimmen, Van Droogenbroeck, De Geest, enz. Opgemerkt werd ook de aanwezigheid van oud-raadslid R. De Smet. Opmerkelijk was de vrij sterke ACOD- fraktie. De PVV had daags voordien de vice- premier W. De Clercq uitgenodigd op haar Een mei-feest. Het Een mei-feest, zei de PVV-minister, is niet langer meer het voor recht van een of andere groep of klasse. Het is duidelijk voor iedereen die be zorgd is omtrent de ziekenzorg in het Aal sterse dat de Dirk Martensstede dringend behoefte heeft aan een nieuw stedelijk ziekenhuis. Naast een drietal poliklinieken is de ziekenhuis-verzorging er afgestemd op de O.L. Vrouwkliniek en het St. Elisa- beth-ziekenhuis, dat door de Commissie van Openbare Onderstand wordt uitgebaat. De toestanden in het stedelijk ziekenhuis kunnen reeds sinds enkele jaren niet meer aanvaard worden. De gebouwen en instal laties worden met de mogelijke middelen steeds aangepast aan de moderne eisen, maar met de beschikbare bedden kan men in geen geval een degelijke verzorging waarborgen. Indien de cijfers worden aan vaard die onlangs nog op de raadszitting van Aalst werden aangehaald 1.020 noodzakelijke bedden voor Aalst en zijn agglomeratie van 175.000 mensen dan komt de huidige, capaciteit nauwelijks tot het strikte minimum. Het is natuurlijk niet alleen een pro bleem van verzorging. Ook de financiële kant speelt een grote rol. Door de verlie zen die thans geboekt worden in de ver zorgingsinstellingen van de COO heeft men altijd opgezien naar een investering die vele honderden miljoenen zou vergen. Maar nu het probleem zo acuut is ge worden, aanvaardt eenieder dat een inspan ning moet gedaan worden. Meerderheid en oppositie zijn het er over eens dat de be rooide financie.e toestand geen argument mag zijn om de ontwerpen op de lange baan te schuiven. Er moet iets onderno men women. DE EERSTE STAP De eerste stap werd gezet de COO heeft beslist een nieuw ziekenhuis te bou wen voor 600 bedden. De uitgave wordt geraamd op 510 miljoen, maar zal wellicht het miljard bereiken. Meteen nam de COO de beslissing op de terreinen van het hui dige hospitaal een uitbreiding te voorzien met zestig bedden in een nieuwbouw die ongeveer 12 miljoen zou vergen. Daarmee zou de ziekenzorg in de onmid dellijke toekomst enigszins kunnen worden verbeterd. Ondanks enkele kleine wrijvin gen zijn deze beide beslissingen momenteel uit het stadhuis van Aa;st vertrokken voor de lange lijdensweg naar de hogere minis teriele diensten. Dus moet men zich geen illusies maken omtrent de afhandeling, hoe groot ook de wil en de overtuiging is om er de meeste spoed achter te zetten. DE OMLIGGENDE GEMEENTEN Tussen het stadsbestuur en de COO werd een eerste ontwerpregeling onderzocht om trent de financiering de Staat en Provin cie zouden natuurlijk maximaal subsi diëren, terwijl de stad 10 °ft zou bijdragen, wat een uitgave van minimum 50 miljoen zou betekenen. Indien de stad deze fond sen zou moeten verstrekken wanneer uit eindelijk de bouw zou aangevat worden de terreinen zouden gelegen zijn in de omgeving van het nieuwe rustoord voor bejaarden op Sint Job zouden de inves teringen op andere fronten volledig lam gelegd worden. Daarom zou de COO zelf alle middelen uitputten die mogelijk zijn alvorens de (slechte) Aalsterse stadskas zou aangesproken worden. Maar ook het tekort in de uitbating zal aan de orde komen. Het onderzoek over het aantal patiënten heeft uitgewezëïi dat minstens vijftig procent van de verzorgde zieken afkomstig zijn uit de omliggende gemeenten. Voor de tekorten moet echter de Aalstenaar alleen inspringen, vermits hij de noodzakelijke belastingen moet be talen. Inspanningen om tot een intercommu nale werking te komen hebben nog niet veel aarde aan de dijk gebracht, maar het is duidelijk dat alleen in die richting een oplossing moet gezocht worden. Eventueel zou men in Aalst zelfs overwegen langs wettelijke beschikkingen de commissies van Openbare Onderstand uit de omgeving te betrekken in het bijdragen van de no dige fondsen. Hierbij zou dan uitgegaan worden van de vaststelling dat vele COO uit de omgeving over meer financiële mid delen beschikken dan de stad Aalst zelf. Die problemen zuilen dus de bouw van een nieuw ziekenhuis beinvloeden.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1