en omstreKen Nog steeds het gevaar van brandrampen KLEIN LOGBOEK YOU NEVER HAD IT SO GOOD. Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 130 brandkatastrofen in 1 jaar tijds Aandacht voor de gehandicapten in het Aal ster se rr~~ Erg werkongeval te Aalst De moordzaak te Haaltert ï>e lazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. 22ste JAARGANG Nr. 36 ZATERDAG 7 MEI 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Enkele recente branden o.m. in de Binnenstraat te Aalst en nabij de spoorweglijn te Denderleeuw, waar bij vrijwel de ganse inboedel werd vernield, wijzen er op dat niettegen staande moderne brandweerkorpsen een soortgelijk onheil nog steeds niet denkbeeldig is. Een statistiek die zo pas werd ge publiceerd door de Beroepsvereni ging van Verzekeringsmaatschap pijen, herinnert er aan dat jaarlijks in ons land fenomenale geldsommen en zaken ingevolge brandrampen verloren gaan. Zo hebben tijdens 1964 110 branden een totale schade van circa 700 miljoen frank veroorzaakt. Daarbij werd dan enkel reke- nmg gehouden met de rampen waarbij de aangerichte schade meer dan één miijoen bedroeg. Voor het afgelQpen jaar is de balans iets positiever 130 branden met een totale schade van 600 miljoen frank. Daarnaast zijn er nog de ontelbare rampen waarbij de schade beneden het miljoen bleef. Een der zwaarste katastrofen die men in 1964 noteerde was de brand in een Ant werpse petroleumraffinaderij waar de schade 280 miljoen frank bedroeg. In 1965 werd dit «rekord» niet verbeterd ofschoon bij een brand in een opslagplaats van een grootwarenhuis te Zeliik voor 180 miljoen frartk schade werd aangericht. In de lange lijst van de 130 katastrofen die het ganse jaar door de frontpagina's van de pers hebben gesierd, nemen de fa- brieks- en warenhuisbranden, evenals de restaurants, bioscoopzalen, scholen en I woonhuizen de voornaamste p'.aats in. Alleen al in 7 van de 130 branden no teerde men al voor meer dan 10 miljoen frank schade. De «zwartste» dag wordt in dezelfde statistieken 31 mei genoemd, toen in nauwelijks enke.e uren tijds voor 29 miljoen frank zaakwaarden op 3 verschil lende plaatsen de prooi van de vlammen werden. Buiten de rechtstreekse financiële scha de spelen nog allerlei andere faktoren een belangrijke rol, n,. het feit dat bij soortgelijke rampen in industriebedrijven talrijke arbeiders hun betrekking verliezen of dat de firma die door een katastroof wordt getroffen niet langer haar verplich tingen tegenover haar klienteel kan nako men. BRANDWEER WORDT TE LAAT GEALARMEERD Naast deze saaie opsomming van cijfers leren dezelfde statistieken ons nog andere interessante zaken. De voornaamste oorzaken van de brand rampen dienen voornamelijk gezocht in het gebruik van defekte of versleten stroom kabels, overbelasting van het stroomnet, maar ook het gebruik van lastoestellen, overhitting van drijfriemen en gasontplof fingen. Ook werd onderzocht welke de eigenlijke oorzaken zijn die dikwijls de uitbreiding en de omvang van de ramp in de hand werken. Men is daarbij tot de konklusie gekomen dat in vele gevallen de voor brandbestrijding onontbeerlijke waterkra nen niet vo.doende in aantal, ofwel ver keerd geplaatst zijn om, vooraleer de brandweer ter plaatse is, uitbreiding van het vuur te verhinderen. Een andere oorzaak wellicht de voor naamste is dat in de meeste gevallen de brandweer te laat wordt ter hulp ge roepen. Men wil aanvankelijk persé met eigen, vaak ontoereikende, middelen het onheil bestrijden in plaats van onverwijld een beroep te doen op de bevoegde instan ties. Op die manier gaan waardevolle mi nuten verloren die niet zelden een ramp zouden kunnen voorkomen. TENTOONSiilLLSKG EN ACTIEPUNTEN Sinds enke e jaren wordt in het Aalsterse een bijzondere inspanning gedaan om de gehandicapten een waardige steun te ver lenen. Levensvreugde Aalst was hierin een van de grote initiatieven, doch elke dag wordt aangevoeld dat meer moet ge daan worden. In het kader van de Jubelweek van het AOW van 7 tot 15 mei zal door de Kato- lieke Vereniging voor gebrekkigen en ver minkten een bijzondere inspanning gedaan worden om de gehandicapte en zijn proble men dichter bij de massa te brengen. Daarom zal een tentoonstelling gehouden worden in de feesthaile waarop werken van gehandicapten zullen tentoongesteld worden en waarop de aandacht zal geves tigd worden op hun scheppingskracht. Ook werd een oproep gedaan tot de ge meentebesturen om in de gemeentepolitiek maatregelen te voorzien ten bate van de gehandicapten, meer - in het bijzonder in verband met de parkeerproblemen. Er wordt gevraagd aan de gehandicapten een bijzondere toelating af te leveren waardoor zij m drukke straten zouden kunnen sta tioneren. Zodoende zouden ze niet ver plicht worden verre verplaatsingen te doen wanneer zij in de stad zouden vertoeven. Hierop zal zeker gewezen worden tijdens de week van de gehandicapten. ARBEIDER ERG GEWOND In de Glucoseries Réunies, Van Wam- bekekaai, deed zich een erg werkongeval voor. Bij het reinigen van ketels sprong plots een boorkop in de richting van de arbeider Bceckman Wil y, wonende Lan- gestraat 43 te Aalst. De arbeider liep hierbij erge verwon dingen op en moest naar het hospitaal van Aalst worden overgebracht. «Nooit hadden de Belgen het zo goed» is een van die uitspraken van een onzer poli tici. de Engelse konservatieve ex-premier Mac Millan You never had it so good tijdens de laatste verkiezingen achterna Het Belgisch proletariaat dat weleer karnemelkpap en aardappelen als exclu- I sieve armoekost te verorberen kreeg, is er inderdaad op vooruit gegaan. Het is, Goddank, geworden een verzameling van j kleine huiseigenaars, van fiere autobezit- j' ters, van jaarlijkse verlofgangers aan zee of in het buitenland. De «ondergrondse» jenever uit de tijd van arm Vlaanderen is vervangen door grootwarenhuis-whisky, al dan niet in de bar met koelkast, het I fluwelen pak door een goedzittend konfek- fiekostuum. j You never had it so good. I Maar men vergeet toch terloops dat in dit welvarend land nog duizenden ouder- I Iingen in zeer krappe omstandigheden le- ven van een armzalig pensioentje. Men vergeet bv. dat het voor een gemid deld bescheiden gezin nog heel wat proble men stelt om een zoon of dochter univer- i siteit te laten lopen, dat een langdurige ziekte nog steeds voor de man van de straat een financiële katastrofe betekent. Kortom dat deze welstand nogal relatief is, want in vele gevallen volslagen afhan kelijk van de mede-arbeid van de vrouw waar is de tijd van moeder aan de haard en gebaseerd op het stipt naleven van zware jarenlange financieringskontrak- ten. Men kent de variante les gouverne- ments changent, mais les banques restent. j Zeker, in het licht van de schrijnende ellende, elders in de wereld, in de Zuid- Amerikaanse staten, in Azie, in Afrika, is de situatie in ons land en in andere Wes- j terse landen van aard om ons zeer geluk- kig te stemmen. Maar niet om de opvat ting bij te brengen het gaat goed, we zijn er bovenop. Want afgezien van de materiele aspek- ten, zijn er vooral op het vlak van de zui ver menselijke verhoudingen in onze zeer beschaafde en welvarende samenleving nog treffende tekorten. Indien de kleine man niet meer het slachtoffer is van uitbuitende konserva tieve lui, indien beroepsverenigingen, vak bonden stèeds klaar staan om zijn rechten te verdedigen, is hij de kleine man nog te dikwijls het voorwerp van een ver ouderde kastementaliteit. Het volstaat een blik te werpen in de strukturen van tientallen organisaties en instellingen, waarvan zelfs zeer eerbied waardige en ook kristelijke, om tot het in zicht te komen dat de man van de straat, nog steeds in onvoldoende mate aan zijn menselijke trekken komt. Van deze kastementaliteit zijn o.m. ty pische voorbeelden de wijze waarop de man met de spreekwoordelijke pet ook al draagt hij die niet meer onthaald wordt in ziekenhuizen, kantoren, en noem maar op, om niet te spreken van het feit dat hij bij zovele officiële gelegenheden wel gehuldigd wordt maar toch aangezien blijft als een vriendelijk maar alleszins ondergeschikt personage. Om niet te spreken van het bekende historische feit de Vlaamse pende'arbei- ders die door de Brusselse bourgeoisie op paternalistisch vriendelijke wijze uit de hoogte worden bejegend, of als een voor werp wordt beschouwd dat wel hygië nischer is dan Spaanse, Marokkaanse, Turkse, enz. In deze orde van gedachten, believe het de lezer eens grondig na te denken over een hulde recentelijk gebracht aan een Limburgse vrouw die meer dan driekwart eeuw een aristokratengezin had «gediend». R.S. OP 31 MEI VOOR OOSTVLAAMS ASSISENHOF Men zal zich herinneren dat tijdens de oudejaarsavondperiode van vorig jaar de genaamde Philemon De Buel uit Erem- bodegem zijn echtgenote Helena Saenen in een herberg te Haaltert-Ede neerschoot. Deze moordzaak komt thans op 31 mei a.s. voor het Assisenhof van Oost-Vlaan- deren. Dezer dagen vertoefde te Aalst de Indische arts en Yogaspecialist Yogiraj Sri Swami Satchidanan- daji - what 's a name - en dit op uitnodiging van de Yogavereniging Aalst. ...En altijd moedig, troostend voor man en kind Het lieve woord van Moeder... NA VIER JAAR. Vier jaar na de goedkeuring van de wet op de ruimtelijke ordening staat men in ons land nog geen stap verder, mag men ongeSv"\ift verder steden en landschappen verknoeien, worden urbanisatie wetten geïn terpreteerd en toegepast nog wel door officiële diensten op de meest zonder linge wijze. Van konkrete verwezenlijkingen van gewestplannen komt niets terecht hoog stens is er voor wat betreft de ruimtelijke ordening reeds een agglomeratiekommissie opgericht voor... Brussel. Iemand moest te Brussel eens vragen hoe dat nu eigenlijk staat met die fameuze gewestplannen voor de Denderstreek Terecht heeft de h. Van Hoorick tijdens een tussenkomst in het debat over Open bare Werken de aandacht gevestigd op deze gebrekkige pqlitiek met als duidelijke vragen Wanneer zal tot de oprichting van de gedecentraliseerde organen van R.O. wor den overgegaan en zal de Nationale Kom missie van de R.O. hierover geraadpleegd worden Wat wordt er gedaan om het voor de ruimtelijke ordening onontbeerlijke bodem beleid in te stellen door een «dynamische mobilisatie van het onroerend openbaar patrimonium» TOEKOMSTIGE «GEHEELONTHOUDERS» Tijdens de Aalsterse raadszitting van vrijdag 11. heeft raadslid de h. D'Haeseleer voorgesteld dat bij hoogdringendheid de verkeersreglementen en het onderhoud van de verkeerstekens zouden besproken wor den. Burgemeester Bianckaert was niet zeer overtuigd van het dringend karakter van een dergelijke bespreking maar liet toch de raad bij stemming beslissen. Meteen werd het voorstel van de h. D'Haeseleer verworpen, meerderheid (CVP-BSP) tegen minderheid (PVV-VU). Voor wie de partijtradities in de Aal sterse raad kent is het evenwel belangrijk te vernemen dat zich onthielden de CVP raadsleden De Bisschop en Van der Veken en de BSP raadsleden Nichels en De Gheest De partijtucht dient inderdaad onder geschikt te worden aan het persoonlijk geweten en men mag aannemen dat de voormelde zich onthoudende raadsleden hebben geweten dat er in de lokale ver keersveiligheid nog heel wat gaten zijn. Het wachten is nu op de vo.gende raads zitting. De voormelde raadsleden moeten inmiddels maar volharden, zelfs al lopen zij gevaar als «geheelonthouders» te wor den aangezien Voor de rest kan van de PVV minder heid worden gezegd dat zij bij de pinken' is. Wat sommige raadsleden nog moeten V.T.B. VOORZITTER 70 Op 2 mei li. is Jef van Overstraeten, algemeen en nog steeds zeer dynamisch voorzitter van de VTB-VAB, 70 jaar geworden. Geboren St. Truidenaar heeft «de Jef». zoals hij weieens oneerbiedig maar niet zonder waardering en erkenning voor zijn grote verdiensten ais talentrijk organisator van Viaanderens grootste vereniging, werd genoemd door leerlingen en medewerkers, sedert tientallen jaren Aalsters burger recht verworven. Als overtuigd Vlaams nationalist, maar zonder enige partijpolitieke binding, blijft hij de eerbied afdwingen, ook al staat hij gekend als een veeleisend man. Want pre cies in deze laatste hoedanigheid is zijn optreden ten dienste van de Viaamse kul- turele ontplooiing herhaaldelijk doorssiag- gevend geweest. Van harte feliciteren wij dan ook deze eminente Limburgse Aa.stenaar Ad mui tos annos. REGIONALE EN INTERPROFESSIONELE FAI ROONSOKGANISATIE Na de vorming der nieuwe regering hebben wij zowel van de leiding van het ACV ais van deze van het ABVV verkla ringen gehoord die er op wijzen dat de gemeenschappelijke akkoorden olijven be houden, waaruit wij menen te mogen be- s.uiten dat het naar mekaar toegroeien der beide strekkingen zal voortgaan. Het ligt geenszins in onze bedoelingen deze neiging te beoordelen. Als de natio nale leiding der beide syndikale bewegin gen vinden dat het zo best is, dan is dit hun volste recht. Maar dan staat daar ïegenover de hopeloze verdee.dheid der patroonsorganisaties. Zeker, er is het Verbond der Belgische Nijverheid, dat voor de ekonomie van het ïand een buitengewoon belangrijke aktie ontplooit. Wij stellen echter vast dat buiten in enkele zeidzame nationa.e federaties, er geen regionale organisaties bestaan die het kontakt leggen en verstevigen tussen de nationale organisaties en de leden. Dit kontakt is dan ook volstrekt onvoldoende en heeft voor gevolg dat de beslissingen die in de top getroffen worden en naar onder worden opgedrongen, met tegenzin of zelfs niet worden opgevolgd. Men be grijpt onmiddellijk de noodlottige gevol gen die deze toestand kan en zal hebben in het geval dat zich ernstige moeilijk heden op het nationaal vlak op syndikaai gebied zouden, voordoen. Het wil ons voorkomen dat de Kamers voor Koophandel als regionale interprofes sionele patroonsorganisaties hier een be langrijke ro» te spelen hebben. De Kamers voor Koophandel staan, en dit moet zo blijven, buiten en boven alle politiek. Aldus het Editoriaal van het aprilnum mer van het tijdschrift van de Kamers voor Koophandel en Nijverheid van Aalst, Dendermonde en Oudenaarde. VERBODEN Op het 1 mei-feest van de Gentse BSP federatie heeft de plaatselijke partijsekre- taris politieke graten gevonden in de uit voering van «Limburgs Blues», dat noch tans aanvankelijk op het programma van het optredend gezelschap was voorzien. Reden «Limburgs Blues» evoceert ook het Zwartberg-drama van de voorbije win ter.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1