Vt en omstreken Het Zandtapijt te Hekelgem CARROUSEL. POLITIE RECHTBANK MAAKT GESCHIEDENIS Staken artsen vrijdag (ook in de streek) uit solidariteit met getroffen kollega? "7? IN AFWACHTING Wijs en onwijs Geschiedkundige nota NEC SPE, NEC METU Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening 981.72 3 maandab. 6 maandab. Jaarabonnement 62,50 F 120 F 230,— F 22ste JAARGANG Nr. 37 DONDERDAG 12 MEI 1966 2,50 F HET NUMMER De politierechtbank van Aalst heeft met het vonnis tegen een geneesheer ah es- zins geschiedenis gemaakt, ineteeu een belangrijk element geleverd dat kan toe gevoegd worden bij het nu reeds zo lijvige en triestige Belgische dossier van de ziek teverzekering. Triestig alleszins omdat dit probleem in ons land al te veel wordt gesteld vanuit een optiek die in te grote mate geïnspi reerd wordt door politieke hartstochten, door een kortzichtigheid die een misken ning is van de basisgegevens waarop ctn moderne vooruitstrevende maatschappij dient gegrondvest te worden In een rechtsstaat dient de wet te wor den geerbiedigd. Maar afgezien van dit juridisch aspekt is het zeer de vraag of deze Aalsterse his torie niet van aard is tijdens de eerstvol gende dagen en weken de atmosfeer te vertroebelen, daarbij vooral gelet op het feit dat een akkoord omtrent de honorari kon verwacht worden. In politieke middens te Brussel was men gisteren in elk geval de mening toe gedaan dat een nieuwe artsenstaking toch zou kunnen vermeden worden. De huidige CVP - PVV regering wenst alleszins op dit vlak geen politieke krachtproef. Dit verklaart misschien waarom sommi ge (ook Vlaamse regeringskranten) vrij wel geen gewag hebben gemaakt van het Aalsterse vonnis, noch ter zake weinig of nietszeggende kommentaren hebben geleverd. Wil men dichter komen bij de oplos sing van het probleem van de ziektever zekering dan is het niet zeker dat een reeks van veroordelingen zoals dit te Aalst daartoe zullen bijdragen. Wat inmiddelds niet wegneemt dat ook geneesheren zullen moeten aanvaarden dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet. Hoe men over die wet ook moge denken, welke morele verantwoording men ook moge aanvoeren die, aanleiding heeft ge geven tot het overtreden van die wet Dur lex, sed lex: De politierechtbank van de Dirk Martensstede heeft hét vonnis uitgesproken dat tijdens het voorbije weekeinde de medische wereld in ons land en ook daarbuiten in rep en roer heeft gezet. Men kent de gegevens: Voorzitter Mter. De Coninck van Noyen veroor deelde de geneesheer uit hoofde van wat een overtreding is van het KB inzake de geblokkeerde honoraria. Afgezien van het feit dat de betrokken zaak daarmede lang niet is uit gevochten, de geneesheer is inderdaad in beroep gegaan, zodat de zaak voorkomt te Dendermonde, vormt deze uitspraak w illens nil lens een be langrijk element op het politiek-sociale vlak tijdens de verdere ontwik keling van de ganse ziekteverzekering-affaire. REAKTIES In de kringen van de mutualiteiten in de streek werd naar aanleiding van dit in zekere zin wel ophefmakende vonnis, gewezen op het feit dat nog tal van ande re klachten voorhanden zijn. Vernomen wordt dat in eik geval een po litieonderzoek aan gang is tegen een an der geneesheer, eveneens naar verluidt op grond van een dergelijke klacht. (Zoais men weet seinde het agentschap Belga zaterdag 11. dat voor wat het ganse land betreft, in totaal 1000 soortgelijke klachten werden ingediend). De plaatselijke afdeling van de Synd:- kale Kamer (strekking de Boe) besloot tijdens een vergadering dezer dagen te Aalst eveneens tot staking over te gaan. Hierbij wordt vooral de nadruk gelegd op het solidariteitskarakter van deze geplan de staking, na hel vonnis tegen de Aal sterse geneesheer. In de kringen van het Algemeen Syndi- kaat, dat zoa'.s men weet tegen de staking is gekant, betreurt men in de gegeven om standigheden deze uitspraak die van aard is verdere besprekingen rond een moge lijk akkoord op losse schroeven te zetten. Steeds" in deze middens legt men de na druk op het feit dat precies te Aalst dit vonnis werd uitgesproken waar nochtans vorig jaar n.a.v. de artsenstaking de at mosfeer in de streek in dit verband min der vertroebeld werd. Ter ihformatie kan nog vermeld worden dat een der klachten tegen de veroordeel de Aalsterse geneesheer neergelegd werd door een lid van de liberale mutualiteit. Limburg is een provincie, welke ons nauw aan hét hart ligt. Misschien komt dat, vermits mijn voorouders er hebben gewoond en gewerkt. Misschien is het, omdat frij zoveel houden van de veel zijde lentebloesems. En inderdaad, waar beter dan in die kontrijen kan men zien en genieten de vele boomgaarden trots mekaar in lange rijen aanvullend. De volle bloei is weliswaar over zijn hoogtepunt heen. Bladeren verdringen het alzijdige wit. De natuur krijgt stil aan haar zomerpak. De appelaars begin nen pas nu te zwellen. Hun bloemen zijn een rijke bron voor de bijen. De imkers hopen steeds dat de weersomstandig heden de appelbloei gunstig zijn. Dan worden nadien de raten geledigd. Een toeristisch ritje doorheen Lim burg toont ons de nasmaak van de onge repte vennen, de mastebossen, de Kem- pische hoevetjes verscholen langsheen de zandwegels. Schilderijen van Jacob Smits hebben het dekor van wat weldra zal verloren zijn. We bewonderen in de schilders van de gouden eeuw, de praal en pracht van weleer. Wij bewonderen er steeds meer de echte ziel van het Kempenland vastgelegd door Jacob Smits. Wij hebben alweer de mooie geveltjes bewonderd. De muren met baiken en klei bezet. We hebben de mooie glooi ingen der balken gevolgd. Deze nateke nen is geen gemakkelijk opzet. Wij hebben de koordenvlechter be zocht, die vlijtig in zijn hoeve, of zeg gen we beter hut, met knoestige vingers en vlakke ernst zijn ambt voltooid, we tend dat na hem de geheimen van zijn kunde in de graven bedolven blijven. Boven zijn huisdeur had een vlijtige hand een woord geschilderd. Een woord dat weinig opvallend, maar typerend en veelbetekenend is, voor wie kan naden ken EENVOUD. Eenvoud Een woord geschilderd in vals gotische letters Maar met de kracht van een zweepslag. Eenvoud. En doorheen de boomgaar den de zon, op zoek naar bevruchte b'.oe- VALSE GEBITTEN VOOR VEE Het ministerie van landbouw van Argentinië is begonnen met het ver schaffen van valse gebitten voor stie ren en koeien op een van de experi mentele boerderijen in de provincie Buc-nos Aires. De gebitten zijn vervaardigd uit een soort goedkoop plastiek. Veeartsen op de boerderijen hebben melding ge maakt van «uitstekende resultaten». In 1966 werd een belangrijke bij drage bereikt, die volgens reeds be schikbare gegevens, mag geschat worden op ruim 120.000.000 F. Vergeleken met 97.132.090 F in 1965 betekent dit een stijging van onge veer 30th In Vietnam ligt het probleem van de ziekteverzekering vooralsnog wat anders... In het jaar 1865 woonden te Hekelgem, op de plaats waar men nu het huidige «Oud Zand tapijt» kan bezoeken, de ech telingen P. Callebaut-Van der Cruys. Te dien Tijde noemde deze herberg «Den Des'te.». te was_de plaats voor de meeste notajiele verkopingen van het omliggende Het echtpaar Petrus Callebaut-Van der Cruys had vier kinderen, een zoon en drie dochters, waarvan speciaal Adèle 1860 en Victorine 1863 onze aandacht gaande houden met betrekking tot het ontstaan en de geschiedenis van het Oud Zandta- pijt. Het was in die tijd een aloud volksge bruik dat de mensen de vloeren van hun woningen, welke toen meestal nog niet geplaveid waren, met wit zand bestrooiden Bij gelegenheid van een huwelijk, of wanneer iemand op bezoek kwam, bij het uitgaan van de processie, strooiden de mensen figuren m wit zand. Ook de waar din van Den Destel hie.d deze gewoonte hoog m ere. Adéle hielp haar moeder bij dat werk. Als tienjarig meisje strooide zij bij het uitgaan van de processie, in het midden van de straat een groot paneel met bloemen. Het pronkstuk was meters lang. Wat een gebeurtenis in Hekelgem Adè le werd aangemoedigd. Het meisje spaar de tijd noch moeite om zich in haar nieu we bezigheid te bekwamen. Zij wendde weidra ook gekieurd zand aan en strooide tapijten midden in de ge.agzaal van het ouderlijk Tiuis. Maar deze stukken werden vertrappeld. En zo kreeg Adèle van vader cn moeder de toelating om in een zijplaats haar kunst verder te beoefenen. De klan ten stonden dra in volle bewondering. De mensen kwamen ver uit de oiniiggende gemeenten om te kijken en te bewonde ren. In 1873 werd de naam van de herberg Den Destel voor goed van het uithangbord verwijderd, en zeer gepast vervangen door de naam Zandtapijt. Adèle vervolmaakte zich dag aan dag in haar werk. Zij legde zich weldra toe op het tekenen en schilde ren. Zij waagde het dra zelfs beroemde oude Schilderijen van gekende meesters met zand te kopieren. De resultaten waren verbluffend. Uit a.ie hoeken van Vlaande ren kwamen kijkiustigen naar Hekelgem. En in 1881 werd Adèle door Zijne Majes teit koning Leopold II naar Brussel ge roepen, om er bij gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van de «Grand Ser- ment Royal de Bruxelies», in een der salons van het paleis een zandtapijt te strooien. De vorst gaf Adèle als blijk van zijn waardering voor haar werk, een gou den medaiile met zijn beeldenaar tot ge schenk. Adèle beschouwde de blijken van er kenning niet als een bekroning, maar ais een aansporing om te volharden. Na lang zoeken vond zij ook het middel om klei nere zaridtapijten op doek te fixeren. Voor taan werden deze ze.fs zonder gevaar om uitgewist te worden, heel gewoon aan de muur opgehangen. Adèle CaHebaut liet zich weldra door haar zuster Victorine vervangen, daar zij lange reizen moest ondernemen doorheen gans Europa. Zij verbleef te Brussel en te Rijsel. In 1889 beoefent zij haar kunde op de «Exposition Universelle de Paris» Zij strooide ook een groot zandtapijt in het paleis van de koning van Denemarken en kreeg daarvoor een prachtige gouden ring met edelsteen. In 1906 was zij werk zaam op de -Expositie te Berlijn, waar ze een groot portret van Leopold II strooide. De oude herberg Zandtapijt in Hekel gem kreeg steeds meer verwaardheid en de stoomtram voerde honderden bewonde raars aan. Üok jonggehuwden plaatsten een uitstap naar Hekelgem op hun agenda in de wittebroodsweken. Knecht Frans hield in de tuin de paarden bij de leidsels In 1908 werd de herberg geheel omge bouwd. Het houten paneel, waarop het zandtapijt werd gestrooid, kreeg nu een oppervlakte van bijna negen vierkante me ter. De beroemde uitvindster begon sa men met Victorine nieuwe tapijten te ont werpen. Deze samenwerking gaf als vrucht zeer mooie resultaten. Na het einde van de eerste wereldoor log, toen het levenswerk van Adèle tot volle bloei was gekomen en zij de hoogste waardering genoot, moest zij echter om gezondheidsredenen haar aktiviteiten ver minderen. Victorine deed de zaak alleen verder, doch zij liet zich dra helpen door haar nicht Maria De Boeck (1889) die als kind in de herberg veel over de vloer kwam en door Adèle als opvolgster was voortbestemd. Adèle Callebaut overleed in 1924 en met haar verdween «de uitvindster» van de Zandtapijtkurtst. Haar naam en die van haar tapijten blijft voor altijd met die van haar geboortedorp verbonden. Maria De Boeck wierp zich met jeugdi ge ijver in de haar opgelegde taak. Zij strooide zelfs een beeld van de koninklij ke familie van Italië. En op een middag ontvangt zij het hoge bezoek van prinses Maria, zuster van koning Umberto, die op doortocht te Hekelgem, niet wou nalaten het zandtapijt te bezoeken. In 1948 werd door Maria De Boeck de oude herberg Zandtapijt geheei afgebro ken en vernieuwd. De naam werd nu «Oud Zandtapijt» gesticht in 1873. Hierdoor wil men bij de toeristen de aandacht vestigen op het feit, dat hier en nergens anders de beroemde uitvndster van het zandtapijt gewoond en geleefd heeft. Victorine Callebaut stierf in 1950 Zij was de laatste grote getuige van de groei en, de bloei van de zandtapijtkunst te He kelgem. De laatste jaren van haar leven wijdde zij zich aan de opleiding van Ro ger De Boeck (1930) die nu met vaste hand de oude traditie van deze Brabantse kunst bij uitstek weet te hanteren. Ook Roger De Boeck houdt de faam hoog, tot zelfs in het buitenland. Hij maakte in Nederland een zandtapijt tij dens de Oranjefeesten te Breda. Verleden jaar werd op het paleis te Brussel een portret van koningin Fabioia ofgcgcvcn. Op dit ogenblik is de herberg het Oud Zandtapijt nog altijd een der meest ge kende pleisterplaatsen uit de streek. In 1955 werd de gelagkamer opnieuw ver groot en aangepast aan de toe'oop van vooral Engelse toeristen. Heden ten dage worden regelmatig nieuwe tapijten ge strooid en tegen de Sinksentijd kan men de Heer De Boeck rege.matig aan het werk zien bij het strooien van nieuwe ta pijten. Met deze kleine historische schets, van een kunsk welke nu bijna honderd jaar geleden op punt werd gesteld, hebben wij gepoogd u wegwijs te maken in deze bloei ende tak van fo.klore. En het is waar dat men het dorp weet liggen, waar de zand- topijten worden gestrooid Maar in deze tijd van het snelle verkeer kan men best even verpozen te Hekelgem. Met een glaas je gerstennat en de lucht van hoploehtin- gen in de buurt kan men zolang, en zo veel men wil, een zandtapijt leren bewon deren. Lode Steve»berg

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1