2>e en omstreKen de alcohol-test KLEIN LOGBOEK Oudpremier Lefevre te Aalst Cda 2^^ 'e 10 jaar St. Maartens- kollege te Lede Hoogbouw te Hekelgem FOTO VAN DE WEEK Wijs en onwijs Zware aanrijding te Aalst NEC 6PE, NEC METU... Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 381.72 3 maandab 62.50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F 22ste JAARGANG Nr. 39 DONDERDAG 19 MEI 1966 2,50 F HET NUMMER uit agr i ge' raatl t 16 ;spla ïwgrt ge! i. 58 pa.ej sten nweg pal« isten; in we: De aic-ohol is het oudste roesmiddel van de mensheid. Bedenk de geschiedenis van vader Noe in het oud testament en de brui loft van Kana in iiel nieuw testament. Onze Germaanse voorvaderen kenden geen wijn. Het koud klimaat liet 't kweken van de wijndruif niet toe. Men oeweert zelfs dat üe Noorse Vikingers vooral be lust waren op wijn en hun strooptochten op het roven van wijn gericnt waren. Zeer snel hebben de Noordervolken ge leerd om uit water, ma.t en gerst een lichte alcoholische drank te brouwen, die men bier noemde. Zowel in de wijn als in het bier is het roesmiddel, de aicohol of liever de ethyl- aicohol. Als dusdanig is de ethyl-alcohol een ver dovingsmiddel. Trouwens op de slagvelden van Napoleon werden de soldaten in Fran se dienst eerst met wijn dronken gemaakt alvorens men een lidmaat amputeerde. Alcohol is ook een voedsel en een ge neesmiddel, het wordt zeer snel in het or ganisme opgeslorpt, men neemt aan dat na een uur al de ingenomen alcohol in het organisme is opgenomen of ten minste vaar 80 procent. De opneming van de alcohol geschiedt voor 20 procent in de maag en voor 80 procent in het eerste gedeelte van de dunne darm. Vandaar dat de resorptie bij nuchtere personen veel sneller ge schiedt dan bij mensen die alcohol drinken met een gevulde maag. De opneming ge schiedt rechtstreeks in het bloed, terwijl andere stoffen eerst dienen afgebroken en langs de aderpoort in de bloedcirculatie komen. Dit maakt het groot gevaar van de alco hol, hij heeft een rechtstreekse invloed op ons zenuwstelsel, door de bloedcircu latie. Slechts 10 5 12 procent wordt uit het menselijk organisme geelimineerd, hetzij langs de longen en de mond, hetzij langs de nieren in de urine. 90 procent van de alcohol wordt in het lichaam verbrand. Deze verbranding geschiedt door een cofer- ment van de lever. Mensen die een niet normaal werkende lever hebben, zijn dus gevoeliger aan alcoholische dranken. Anderzijds hebben stoffen die de wer king van de lever begunstigen, glucose, insuline en sommige vitaminen, een nut tig effekt op de verbranding of de vernie tiging van de alcohol in het organisme. Het trukje om iemand sneller nuchter te maken door hem een g.as warm water met een lepel suiker te doen drinken, be rust dus op juiste gegevens. DE ALCOHOL-GRADEN Wanneer met van alcoholische dranken spreekt gewaagt men van graden. De bepaling van een graad alcohol is de verhouding in volumen van de alcohol, uitgedrukt in absolute alcohol, tegenover het volumen van de alcoholische drank, om kort te zijn, een likeur van 35 graden betekent dat op een liter er 350 cc of «lever milliliter zuivere alcohol aanwezig is. Maar met bier moet men oppassen. Soms wordt met graden iets anders bedoeld. Wanneer men spreekt van bier van 15 gra den, dan zitten hier twee bepalingen in. Uitleg hierover zou ons te ver leiden. Wat is nu het gehalte van sommige al coholische dranken Voor bieren gaat men van 2 tot 5 soms tot 6 graden. Voor wijnen van 8 tot 12 graden. Zoete wijnen .(aperitiefs en porto) van 15 tot 20 graden. Likeuren gaan van 30 tot 60 graden. Rhum en cognac hebben doorgaans 45 graden. DE OPSLORPING IN HET LICHAAM >De opslorping van de alcohol verschilt van persoon tot persoon en zelfs de inwer king op het organisme kan zeer verschil len. Hetzelfde gehalte aan alcohol kan bij twee personen een zeer verschillend effekt hebben, de ene kan werkelijk onbewust geworden zijn van zijn daden, terwijl bij de andere de aandacht zal verscherpt zijn. Nochtans is de grens van de vermindering van de aandacht zeer snel bereikt. Men neemt aan dat reeds bij 0,5 gram a'cohol op een kilogram bloed bij de mees te mensen een vermindering geeft van het reageervermogen. Bij 1 gram op 1 liter oloed worden reeds zekere symptomen van dronkenschap waargenomen. De dronken schap begint bij 1,5 gram en kan gaan tot ó,5 gram per liter bloed. Hogere dosissen worden dodelijk en men neemt aan dai wie een liter genever drinkt, wat overeenkomt met 350 gram a'.cohol, veel risico loopt ten dodelijke afloop te kennen. Alles hangt ervan af hoe snel men de genever- fles leeg maakt. Als algemene formule wordt aanvaardt dat iemand die 60 kgr weegt en 60 ml alcohol tot zich neemt, wat overeenkomt met zowat 4 a 5 glazen zwaar bier, een alcoholgehalte geeft in het bloed van 0,1 procent, zo deze g azen snel na elkaar ge nomen worden. ELIMINATIE VAN DE ALCOHOL We hebben reeds gezien dat 2 a 3 pro cent van de ingenomen alcohoi zich ver wijdert langs het ademhalingsstelsel, van daar de ADEMTEST-PROEF, om vast te ste len of een bestuurder van een rijtuig eventueel dronken is. Ik zeg hier werke lijk, de bestuurder van een rijtuig, want ook een fietser zou aan deze proef dienen onderworpen te worden, ook hij kan oor zaak zijn van dodelijke ongevallen. Anderzijds wordt ook nog een kleine hoeveelheid langs de urine uit het lichaam verwijderd, in principe moet omtrent 90 procent van de alcohol door het lichaam verbrand worden. Wetenschappelijke onderzoeken hebben bepaald dat het alcoholgehalte in het bloed daalt met ongeveer 150 mgr per liter bloed wat overeenkomt met 7 5 8 gram alcohol voor iemand met een normaal gewicht. Voortgaande op deze cijfers en wetende de tijdspanne tussen de bioedaftapping en het verlaten van de drankgelegenheid kan men vandaag omtrent bepalen hoeveel al cohol iemand tot zich genomen heeft. Hier schuilt het groot gevaar voor de slijters van drankhuizen, omdat zij kunnen verantwoordelijk gesteld worden voor de dronkenschap van k'.ienten. Daarom een goede raad laat nooit een dronken klient met zijn rijtuig vertrekken. Hoe nu cleze bepalingen van dronken schap worden bepaald zullen wij belichten in een volgende bijdrage. M. DE BISSCHOP. Openingswoord op tentoonstelling in Oud Hospitaal Zaterdag as. 21 mei, zaï oud-premier Theo Lefevre de tentoonstelling openen «Hedendaagse Tapijt weef kunst» in het Oud Hospitaal. Deze artistieke manifestatie wordt inge richt door de Bank van Brussel in samen werking met de h. G. De Wit, Meester- Tapijtwever van de Koninklijke Kunstta pijtweverij Gaspard De Wit. Deze tentoonstelling blijft geopend tot 12 juni as., telkens van 14 tot 18 uur in de week: de zondag van 10.30 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 18.30 uur. it aa: t te f n vat nnafc do« zochtJ ST IAAI Zondag as. viert het St. Maartenskollege te Lede zijn tienjarig bestaan In 1956 startte inderdaad E.H. Bosteels met een 6e Moderne, als filiale van het St. Maarteninstituut van Aalst en wel in het schoolhuis van direkteur D'Haenens. Geleidelijk werd het kollege uitgebreid. In juli 1961 werd de Bellaertschool aan gekocht met het oog op de planning van een modern schoolcomplex. De eerste nieuwe gebouwen werden in gezegend in mei 1962 door Mgr. Calewaert. Programma van de feestelijkheden 10.30 uur Massale optocht langs de Behaertstraat, Nieuwstraat, Olmendreef, Kasteeldreef, Dorp en Nieuwstraat. 11.00 uur Gekoncelebreerde eucharis tieviering op de speelplaats, ingang Nieuw straat. 16.30 uur Groot turnfeest door al de cerlingen aangeboden aan hun ouders en vrienden met jubileumrede door Mgr. Schelfaut, vicaris-generaal voor onderwijs. 19.00 uur Gezellig samenzijn in de eigen lokalen van het kollege met Dolf De Winter, alias OTORONGO, met stem mingsmuziek van THE GERDIS en met het optreden van de OKKAZIEBIETELS. Terzelfdertijd heeft ook de trekking plaats van de grote tombola ten voordele van het Bouwfonds van het kollege. 250 APPARTEMENTEN Een aanlegplan van het Hekelgemse gemeentebestuur voorziet de aanbouw van 250 appartementen in het Fosselbos. Mo menteel worden daaromtrent verdere be sprekingen gevoerd. De Brabantse grensgemeente zal ook eerlang overgaan tot de oprichting van een nieuw gemeentehuis. 81 JARIGE BURGEMEESTER MOENS GEHULDIGD TE HERDERSEM Zondag werd te Herdersem burgemees ter Moens gehu.digd. De 81 jarige burger vader werd voor het eerst tot burgemeester benoemd in 1921. Dit mandaat vervulde hij tot 1926, waarna hij van 1927 tot 1947 gemeenteraadslid was, om dan vanaf dit laatste jaar tot op heden zonder onder breking zijn burgemeestersambt te bekle den. Tijdens de huldiging werd o.m. het woord gevoerd door de PVV-minister van Buitenlandse Handel, de h. De Winter. Aa'.; 1 I i .72; 52,50 20, 30,— alst i In de Brabantse gemeente Moortebeek ontstond tijdens het voorbije weekeinde brand in de woning van een brandweer man, die wegens dienst afwezig was BRANDEN IN OMLIGGENDE GEMEENTEN Zo de politie de laatste weken ook al de handen vol heeft met het achterhalen van de daders van diefstallen allerhande, werd het Aalsters brandweerkorps ook niet veel rusttijd gegund. In verschillende gemeenten ontstond in derdaad in partikuliere woningen brand. De bovenverdieping van een huis aan de Brilstraat te HaaAert werd maandagnamid dag totaal vernield, spijts het optreden van de brandweer. Te Burst ontstond een nachtelijke brand in een woning aan de Wilgendreef, terwijl, ook maandagnamiddag, een schuur van een woning te Iddergem vuur vatte. Meisje uit Erondegem levensgevaarlijk gekwetst Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur deed zich een erge aanrijding voor op de Gentse steenweg te Aalst, tussen twee personen wagens. De schok was zo hevig dat een meisje uit een der wagens ernstig aan het hoofd werd gewond. Hildegarde Van den Eynde, wonende Hoogstraat 26A Erondegem, werd in allerijl noar het ziekenhuis overgebracht maar haar kwetsuren waren zo ernstig dat zij enkele tijd nadien naar het Academisch Ziekenhuis te Gent moest vervoerd worden. Er wordt dan ook voor haar leven ge vreesd. LEUVEN I De beslissing in verband met de toekomst van de Universiteit van Leuven moet voor al diegenen verrassen die onvoldoende re kening houden met de werkelijke machts posities in dit land. Deze beslissing is andermaal de beves tiging van het feit dat in dc hoogste ge- zagsmilieus a.hier de opvatting behouden blijft dat de huidige staatsstruktuur de enige waardevolle is Want ook en niet het minst in dit licht dient het eenheids statuut van de Universiteit van Leuven te worden gezien, evengoed als de grote aarzeling bv. om een afzonderlijk bisdom Limburg op te richten. Men moet aanvaarden dat het episcopaat inzake het Leuvense probleem met over een nacht ijs is gegaan toen zij de nu gekende beslissing trof. De Vlamingen kunnen daarbij nu het gejuich van de Franstaiigen registreren. Zij zullen zich nu moeten hoeden voor bitterheid in het besef dat ook het vastge.egde statuut van de Universiteit van Leuven maar (voorlopig) definitief is. Het verleden heeft inderdaad bewezen dat de tijd de geesten wel kan verlichten. Sedert lang wordt het Neder lands wei aangezien als een taal die ook is geschikt voor «hogere aangelegenheden des geestes». LEUVEN II De laatste jaren meer en meer gewoon aan een toon anders dan voorheen meer maals het geval was, is de bisschoppelijke verk.anng in verband met Leuven wel ver rassend. Het treft ook La Libre Belgique die maandag 11. schreef «II faut souligner aussi le ton de ferme autorité du document qui repond certainement a l'attente géné rale des bons esprits». Deccennia lang weten de Vlamingen wat La Libre door «des bons esprits» verstaat. N.v.r. De Brusse.se krant maakt daar bij duidelijk een allusie op de (oorspron kelijke) Franse tekst die voorkomt onder «Appel a l'opinion et aux membres de l'Université» Wij citeren «Cet appel de- vient un ordre quand ïl s'agit des mem bres du personnel académique, scientifique et administrate, des deux régimes linguis- tiques. Personne nest obligé de postuler une fonction a l'Université.» C V P. AALST Zondag as. wordt een nieuw plaatselijk C.V.P. bestuur gekozen. De uittredende voorzitter, de h M. De Bisschop, is enig kandidaat voor dezelfde funktie. TRADITIONELE OPENBARE AANBESTEDINGEN Dit zijn Tom Stafford en Eugene Cernan, de astronauten van de Gemini 9. Voor Tom Stafford is dit de 2de ruimtevlucht. Hij was inderdaad in december II. aan boord van de Gemini 6 die een geslaagd ruimterendez- vous had met de Gemini 7 Het proces van de zg. onregelmatige aan bestedingen dat thans voor de Rechtbank van Dendermonde wordt behandeld werpt een schril licht op blijkbaar diepgewor telde gewoonten in de Rijksadministratie. Men ontkomt niet aan de indruk dat de vervo.gde personen nog wel te goeder trouw waren, overtuigd dat zij de traditio nele wegen bewandelden toen zij bv. na lieten sommige rekeningen van leveringen aan Vadertje Staat te kontroleren In deze zaak wordt als belangrijkste be schuldiging vooropgesteld het feit dat be stellingen werden betaald zonder... totaal uitgevoerd of geleveid te zijn, enz. terwijl het niet onwaarschijnlijk is dat partiku liere gebouwen profiteerden van openbare werken. Misschien moet te Dendermonde Bar bertje ditmaal niet hangen, wijze rechters weten wel dat voor hen slechts klein grut zit. A'tijd dezelfde oude geschiedenis...

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1