2>e en omstreKen GIAP, de sterke anti- Amerikaanse generaal CARROUSEL KLEIN Verkeerskommissie vergaderde LOGBOEK A.C.W.WEEK BESLOTEN Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 DOCUMENT A TIE BUITENLAND 5 miljoen Belgische sigaretten per week roken de Nederlanders DE MOORSELBAAN... Rond de Leuvense aanhouding van raadslid Jan Caudron Gazet van Aalst NEC 9PE, NEC MCTU... ids al - - 20.55 22ste JAARGANG Nr. 40 10 ZATERDAG 21 MEI 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER 15 B richten arques 19,3( i Joei 22,1( E ïeatle. rs - B. GIAP Een naam die zelden of ye - nooit in de internationale berichtgeving iieuw voorkomt, want hoogstens bekend in de top 19.ft militaire milieus van het Pentagon, het weei Kremlin en vanzelfsprekend ook in Peking. 20,8 jn jjet nu meer dan tien jaar oude Zuid- 83 Vietnam Noord-Vietnam - konflikt is 22»^ g€neraal Vo Nguyen GIAP de sterke mili taire man uit Hanoi, de rechterarm van het Noord-Vietnamese staatshoofd Ho Tsji ord-v; It - Men kan bezwaarlijk beweren dat deze ais Noord-Vietnamese generaal zijn vak niet ort - kent, wanneer men zich herinnert dat de 17,1' Amerikanen zijn verplicht geweest hun 18,0 ((Militaire Missie» ter sterkte van 300 man •o's ej in 1955, te verhogen tot enkeie honderd- nte - duizenden en er maar niet in slagen op steiij het militaire vlak een beslissing af te 0,® i 20,® dwingen. 22,4 De guerilla-oorlog van de Vietkong is grotendeels het gevolg van militaire kom- petentie van de Noord-Vietnamese opper- 23,4 bevelhebber Giap, die 'behoudens minister van defensie ook lid is van het centrale comité van de Noord-Vietnamese Kommu- ;s j ristische Partij. 14,4 In kommunistische kringen word Giap 't ee overigens beschouwd als de opvolger van 15.4 Ho Tsji Minh. estivi lau ooo nero GIAP is het typisch voorbeeld van de usflu jonge intelligente man die onder (Frans) -2®'l koloniaal bewind getroffen wordt door de ien schaamteloze exploitatie van zijn land door het Westen. Een jonge nationalist die voor de bevrijding van zijn land alles veil heeft en wiens vaderlandsliefde gediend wordt rplai rtei NATIONAAL VOORZITTER, WILLY D'HAVE, AAN HET WOORD i tr: De ACW-week die in Aalst uitzonderlijk imet ^en dagen telde, werd op waardige wijze inde besloten. Nadat een grootse ziekendag motc honderden mensen naar de feesthalle had unrrt '-elokt woensdagnamiddag, en E.H. Faes al hen opbeurende woorden had toegesproken ag heeft de nationale voorzitter van het ACW, ;,j i de heer VViily D'IIavé, zelf het slotwoord mop g-'daan. Hij had er immers aan gehouden hed( dl' Aaisterse inrichters te feliciteren met vo dit initiatief, dat gedurende een tiental volg» ds?en het ACW In het hart van de Ajuin- •n v J aeeft gepland. De nationale voorzit ter betoogde overigens dat Aalst ais voor beeld mag gesteld worden in de inspan ningen van het ACW om de arbeidersbe weging naar een betere toekomst te bren- ST 8en' PROMOTORS GEVIERD drad Vooraf werd in de feesthalle een slot- a J bijeenkomst gehouden waarop oud-minister csffl Moyersoen, volksvertegenwoordiger Roger "r ()tte, E.H. Deken Devos, E.H. Schotsaert, Ie bestuurder der Sociale Werken, en alle "8 j leidende figuren van de verscheidene tak- )nD ^en va" het ACW aanwezig waren. voorzitter Piet Rousseau sprak een kort g jj dankwoord uit aan alle medewerkers die op f'e tentoonstelling hebben opgebouwd en. hul die enig aandeel hebben genomen in de aktiviteiten tijdens de ACW-week. Nationaal voorzitter Willy D'Havé sprak zijn tevredenheid uit omdat het ACW in deze week iedereen een p.aatsje gegeven had, zowel de zieken als militanten, de gehandicapten en de gepensioneerden. Hij loofde nogmaals het werk van de pioniers die in 1891 de nieuwe richting hebben be paald, die thans nog de leidraad van het ACW is. Hij riep vooral op tot solidariteit in de ganse christelijke arbeidersbeweging nu het ACW uitgegroeid is tot de sterkste arbeidersorganisatie van het land en zelfs in Europa tot voorbeeld mag worden ge steld. Hij richtte zich ook tot de jeugd en deed •een algemene oproep om op 4 juni in de Heizei een bewijs te leveren van de kracht van het ACW. E.H. Deken Devos zegde zijn volle mede- •werking toe aan initiatieven zoals de week van het ACW, waarna E.H. Schotsaert in het bijzonder de verdiensten van voorzitter Rousseau en secretaris Vanderelst prees. Nadat E.H. Goethals nog even op de in spanningen van de wijk Mijlbeek had ge wezen, viel het doek over een uitzonder lijke organisatie. adi| De Nederlanders roken per week ten Minste vijf miljoen Belgische sigaret ten. Aldus blijkt uit ramingen van "winkeliers in rookwaren. De Nederlandse douane noemt deze raming niet overdreven. Kruimelsmokkel en normaa! grensverkeer brengen de Belgische sigaretten over de Nederlandse grens. Zeker een miljoen Belgische sigaretten komen wekelijks binnen via de énciave Baarle-Hertog. De winkeliers beleven een gouden tijd. In de weekeinden komen vele honder den Nederlandse automobilisten aldaar Belgische sigaretten inslaan. Topdagen van 1.000 auto's zijni genoteerd. Per inzittende mogen normaal 100 sigaretten worden meegenomen. Velen nemen echter pakken tegelijk mee. De douane-kontrole is moeilijk en tijdrovend. Om kettingbotsingen te voorkomen boeten op drukke dagen soms zrelfs steekproef kon troles worden gestaakt. Touringcarbedrijven hebben Baarle-lHeirtog reeds in hun reisschema's opgeno men. Zoals bekend zijn de sigaretten fin ^Nederland per pakje 7 F duurder door het kommunisme dat ten minste tegen elke vorm van kolonialisme is, ook ai heeft hij, net als Ho Tsji Minh, waardering voor de Europese, bepaaldelijk voor de Franse kuituur. De lotgevallen van zovele andere natio nalistische leiders in Azie en Afrika vallen hem dan ook te beurt. Hij komt in de ge vangenis terecht, nadat hij als student in de rechten, in de toenmalige kolonie Indo- China, ingevolge zg. subversieve aktie, werd aangehouden en veroordeeld. Toen, even voor de tweede wereldoorlog GIAP is dan ca. 30 jaar oud is hij reeds een verkleefd lid van de Kommunis tische Partij, evenals zijn echtgenote. Zijn familie wordt zwaar getroffen door de Franse bewindvoerders. Zijn vrouw over lijdt in de gevangenis, zijn zuster wordt onthoofd. In tegenstelling met Soekarno zal hij niet kollaboreren met de volgende bezetters, met name de Japanners, die in 1941 het toenmalige Indo-China bezetten. Als de oorlog beëindigd, is, staat hij samen met Ho Tsji Minh aan het hoofd van de Vietnamese nationalisten. Er wordt gepraat en onderhandeld met de Fransen die teruggekeerd zijn en pogen het oude koloniale bewind te herstellen, mits enkele schijnbare toegevingen. IVJeteen brengt GIAP zijn guerilla-theorien in de praktijk tegen de Fransen, die slechts in 1954, met de ruïne van Dien Bien Phu de waarde ervaren van zijn militaire kennis. Op hun beurt, en tot Oi- heden, Ieren ook de Amerikanen dat GIAP in het Vietna mese konflikt een niet te onderschatten man is. De Aaisterse Verkeerskommissie is na een lange winterslaap gewekt. Zij kwam woensdagnamiddag bijeen on- 'ler v 'rzifclerscn, van burgemeester Blanckaert en ia aanwezigheid van hoofdpolitiekommissaris Blanckaert, politiekommissaris Geeroms, stadsin genieur Deprez en de afgevaardigden van de verschillende gemeenteraads- frakties. Het is zeer de vraag in hoeverre ook deze vergadering van de verkeerskommis sie tot konkrete resultaten zal leiden. De ganse bespreking verliep inderdaad in een nogal verwarde sfeer, niet te na gesproken enkele behartingswaardige opmerkingen van sommige 'eden. Wil deze zoveelste Aaisterse kommissie voortreffelijk werk leveren dan is het no dig dat haar samenstel.ing niet langer is afgestemd op de politieke frakties in de raad. Enkele uitzonderingen niet te na gespro ken, o.m. Politiekommissaris Geeroms, die Het Aalsters V.U. gemeente- en provin ciaal raadslid Jan Caudron werd zoals de meeste onzer lezers bekend is, maandag namiddag tijdens de studentenbetogingen te Leuven samen met nog anderen opge leid door de politie. Gistervoormiddag zou hij voor de Raads kamer van Leuven verschijnen die zich zou uitspreken over het al dan niet bekrach tigen van een aanhoudingsmandaat. Dit voorval heeft in Aaisterse kringen, waar Jan Caudron in de meest uiteenlo- lopende middens ruime sympathie geniet, beroering verwekt. Naar verluidt van de inlichtingen die konden vernomen worden, zou Jan Cau dron op het ogenblik van zijn aanhouding niet betrokken zijn geweest bij de studen tenrelletjes. Zijn aanwezigheid in de uni versiteitsstad zou inderdaad in geen ver band gestaan hebben met de evenementen die zich aldaar tijdens de jongste dagen hebben afgespeeld. Buurman Jan is een held. Hij bezit een auto. Een grasperk. Rozelaars. Fruit bomen. Een Japanse kerselaar. Vanzelf sprekend lijdt het geen twijfel dat hij een gehuwd man is. Buurman Jan is een aspekt van de mo derne samen.evmg. Hij valt onder de toepassing van de vijfdagenweek, geniet kindertoeslag, geboortepremies, vergoe ding voor overuren. Maar... maar de zes de dag van de week rust nemen, mag men niet m de letterlijke betenis be grijpen. Op zaterdagochtend trekt buurman Jan de motor van de grasmachine op dreef en rijdt zijn grasperk af, dat ligt tegen een heuvelflank. Zijn woning pronkt hogerop, tegenover de blauwe hemel. Buurman Jan werkt in het zweet zijns aanschijn. Bijtijds wat rust houden baat niet want de motor draait én verbruikt. Buurman Jan rijdt het grasperk af in één ruk. Dat alles is slechts een begin. De auto wordt eveneens elke zaterdag afgewas sen. Het wassen speelt geen rol. De bumpers moeten elke keer opnieuw blin ken. Alle spieren worden daarbij aan gesproken. De glans is weerspannig. En ja, op zondag voigt een ritje naar de zee, naar het minnewater, naar de Zimmertoren. Maar de steeds toene mende drukte, weerspannige remmen, leeglopende banden. Heb je ooit al buur man Jan, de goeie buurman Jan, mis troostig, het schreien nabij, totaal ont moedigd, met bleke wangen en bevende vinger de stukgereten bumper zien aan wijzen, de bumper welke hij gisteren nog zo had geschrobd Manten. de doorsteek van de Moorselbaan wordt meer en meer werkelijk heid. De Hoveniersstraat zal dus wat de voertuigen betreft stilaan rustig genoeg zijn om er een «boompje» te zetten over het drukke verkeer van weleer. De doorsteek krijgt immers vorm en de fietspaden liggen al kant en klaar. Maar over het tracé van de weg is niet iedereen zeer geestdriftig. In de kleine bocht die nog moest voorzien worden, staan immers behoorlijk wat hindernissen, die het gezicht ten zeerste belemmeren. Bovenstaand kiekje om deze woorden te bevestigen... herhaaldelijk reeds blijk gaf ten gronde vertrouwd te zijn met de moderne techniek van de verkeersveiligheid, zijn de meeste leden van deze kommissie hoogstens ter zake bezieid met veel goede wil. Het zou ons niet moeilijk vallen het stadsbestuur een behoorlijk namenlijstje aan de hand te doen van kompetente Aai sterse ambtenaars in ministriele diensten, die als leden van deze verkeerskommissie ten minste met kennis van zaken zouden spreken. Maar net zoals ook voor sommige andere stedelijke kommissies is men daar blijkbaar niet op gesteld. STUDIEBEURZEN Het zou de moeite lonen te onderzoeken in welke mate het groeiend aantal studie beurzen in verhouding staat tot de werke lijke demokratizenng van het onderwijs in ons land. Op het eerste zicht is een dergelijke vraag noga. paradoxaal. Maar het blijkt er met het huidig systeem naar uit te zien dat in te vele gevallen de studiebeur zen nog terecht komen, waar men ze in feite niet strikt nodig heeft. In zekere mate zijn statistieken terzake in dit verband een aanwijzing, althans als men geredelijk aanneemt dat het be roeps- en technisch onderwijs nog steeds meer leerlingen telt die afkomstig zijn uit bescheiden arbeidersgezinnen dan het hu- maniora-onderwijs. Bij gebrek aan recentere gegevens moge deze van het schooljaar 1963-64 volstaan. Percentsgewijze bedroeg het aantal bur salen en dit voor de ganse schoolbevol king in het lager middelbaar onderwijs 6,05 c/o, in het hoger middelbaar onderwijs 16,85 '/e. Daartegenover voor wat het tech nisch onderwijs betreft resp. 1,23 en 7,84 ZENUWOORLOG Geruchten doen de ronde dat in de hoofdstad sommige geneesheren hun tarie ven «aangepast» hebben. Zo bv zou voor een konsultatie de tarief van 70 tot 100 F verhoogd zijn. Men doet er natuurlijk goed aan dergelijke geruchten met een korrel tje zout te nemen. De geneesheren zouden zichzelf een slechte dienst bewijzen indien zij van de situatie zouden gebruik maken. M. a. w. dreigen zij aldus in een valstrik terecht te komen, net als zoveel jaren geleden het is gebeurd in Engeland, in de maanden die vooraf gingen aan de nationalisatie van de geneeskunde. LEUVEN DEMOKRATISCH In de mededeling van het Aktiekomitee Leuven wordt o.m. gezegd «Het Studentenkomitee Leuven is de overtuiging toegedaan dat de fundamen tele demokratisihe tendenzen die zij ver tegenwoordigt ook ditmaal de bovenhand zullen halen zoals in de geschiedenis van onze gemeenschap herhaaldelijk bleek wij denken hier o.a. aan de figuur van Priester Daens, eens verguisd, thans in ere hersteld, aan de arbeidersbeweging, we denken aan het tot stand komen van het Nederlandstalig onderwijs in weerwil van •de beruchte uitspraken. In de realisatie van een katholieke universiteit in Wal lonië en een Nederlandstalige universiteit te Leuven, beiden in hun natuurlijk mi lieu, zien wij de voortzetting van deze steeds dezelfde demokratische tendens. De Vlaamse gemeenschap zal tegen wie ook zijn universiteit te Leuven Vlaamse stad realiseren». UNIVERSITAS MAANDAG A S. PROTESTBETOGING De Aaisterse studentenvereniging Uni- versitas richt maandagavond te 19.30 uur een protestbetoging in tegen de episcopale beslissing inzake ^le Universiteit van Leu ven. In een mededeling aan de pers worden alle Aaisterse verenigingen, zo politieke als kulturele, opgeroepen zich achter het Aktiekomitee Leuven te scharen en aan deze manifestatie deel te nemen. Steeds volgens deze mededeling zal een eigen ordedienst, in samenwerking met de stadspolitie, er voor zorgen dat deze be toging een ordentelijk en waardig verloop zal kennen.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1