en omstreken PINKSTEREN ROND HET BEZOEK VAN DE KONING Het taalgebruik in het Hoger Onderwijs Prijzsn werkelijk zontfer konkurrentie «Oilerle DE KEIZER» Vlaandarenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Het wetsvoorstel over door JAN VERROKEN tcyw, ui* NEC S?E, NEC METÜ Gazet van Aalst 22ste JAARGANG Nr. 42 25 21j ZATERDAG 28 MEI 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER 5 E 2J I Het woord Pinksteren is afgeleid van het Griekse telwoord «pentekostes», dat vijftigste betekent. De kerk noemt dus ai- leen maar een telwoord om aan te duiden, wat op de vijftigste dag na Pasen te Jeru zalem gebeurde en in de beide eerste hoofdstukken van het boek «Handelingen» wordt beschreven. De kerk deed dit in navolging van het Oude Testament. Want ook de Joden vier den de vijftigste dag na Pasen. Dit is bij hen de dag van de wetgeving op de Sinai, vijftig dagen na de Exodus, de uittocht uit Egypte. Het telwoord heeft dus een historische maar ook een symbolische betekenis. Beide malen duidt het aan, dat het eigenlijke, waar het op aan komt, op Pasen gebeurde. De uittocht uit Egypte, het diensthuis, was de eigen.ijke verlossing en bevrijding van Israel, waaraan op de vijftigste dag er na in de geboden van de Sinai lijn en richting werd gegeven. Het is in het Nieuwe Tes tament niet anders. De verrijzenis na Gol gotha is op Pasen het eigenlijke, maar op die vijftigste dag erna krijgt het ver- lossings.even zijn «geest», zijn richtsnoer. De eenheid en harmonie in deze dubbele parahei van Oud en Nieuw Testament mag een wonder heten, dat e.ke literaire com positie van mensenhand ver overtreft. En wat gebeurde er nu eigenlijk op die vijftigste dag na Pasen Er zijn dan uit wendige tekenen, tongen als vuur en een talenwonder, alsmede inwendige begees tering. Op het laatste komt het aan. Die uit wendige tekenen zijn a.leen tekenen, sig nalen van het grote, dat in het inwendige plaats grijpt en «de uitstorting van de H. Geest» wordt genoemd. Wat is hier «Geest» Het Griekse woord ervoor is pneuma, wat betekent adem, levensadem, leven. Deze uitstorting van de H. Geest is meer dan ons normale gees- te.ijke leven, want redelijke, denkende mensen waren de 120, die toen in de Pink sterfeestzaal waren vergaderd, tevoren ook. Bezien we het nader, dan merken we op, dat de kleine gemeente na de hemelvaart nog steeds niet goed weet, wat ze moet doen. Dat was reeds zo sinds Pasen. De Emmaüsgangers gingen toen geergerd naar huis. Petrus en de zijnen zochten hun vis sersboot weer op en moesten daarvandaan worden gehaald. Op Pinksteren vindt men de kleine groep getrouwen bijeen in gebed en besluiteloos heid. Het is ook geen kleine zaak. De Meester stond op en voer ten hemel. Maar zij, wat moeten en kunnen zij zonder Hem doen Een groepje vissers en tuinlieden in een machtige wereld, waar alles en allen tegen hen zijn. Gaan praten met ieder en overal waar het maar kan Och kom, wat zal het baten Al wint men er een paar, wat helpt het We kunnen het ons goed voorstellen; niets doen, neen, dat weten ze al; dat deugt niet; maar wat dan wei De vraag verwart hen, zoals het ons zou verwarren. En dan plotseling gebeurt het. De Geest (niet met een kleine, doch met een grote G) komt over hen en ineens weten ze allen wat ze moeten doen. Op hetzelfde ogen blik zijn ze missionarissen, apostelen, zen delingen geworderj, die getuigen, getuigen om er nooit mee op te houden. Petrus begint ermee. Zijn Pinksterrede is de eerste; en ze is de beste die ooit in de wereld werd gehouden. De anderen volgen, vo gen, tot het eind van de wereld geschiedenis. Hierin branden van binnen meer tongen van vuur dan in het uitwendige teken en hierin is de éne wereldtaal van de Heilige Geest, die al e volken en talen overwint totdat de éénheid van de Bruiloft des Lams is gekomen. Zo is de christenheid één Pinksterleger des Heils, nu nog steeds en 4ot Jezus wecr- komt. IN TROUWZAAL Het bezoek van de koning heeft uiter aard een lichte koorts veroorzaakt op het Aalsters stadhuis. Terwijl eensdeel de h. P. Klinkenborgh, verantwoordelijk voor het stadhuiselijke protokoi, de nodige onderrichtingen kreeg, wordt de Trouwzaa", waar de vorst zal ont vangen worden, netjes gemaakt. Op het stadhuis zitten sommigen inmiddels wat verlegen met de nogal bedenkelijke pla fond en stofferige lusters. ONDERRICHTINGEN Zoals reeds gemeld zijn op deze ont vangst uitsluitend uitgenodigd het burge meester en Schepenkollege, de raads'.eden en de parlementairen van het arrondisse ment. Hierbij volgt de burgemeester zeer stipt de onderrichtingen die hem net als aan andere burgemeesters uit de streek, wer den verstrekt door het paleis te Brussel. De ontvangst ten stadhuize zal overigens zeer kort zijn. EEN OPROEP TOT DE BEVOLKING In een persbericht doet de burgemeester een beroep op de bevolking om de huizen te bevlaggen, vooral dan in het stadscen trum en de wijk H. Hart, langs waar de vorst voorbijkomt tijdens zijn bezoek aan het industriepark. De tentoonstelling van wandtapijten in 't Oud Hospitaal kent een onge ëvenaarde belangstelling. In dit verband kan terloops herinnerd worden aan het feit dat koning Leopold en Prinses Rethy enkele tijd geleden een atelier bezochten waar deze wandtapijten worden vervaardigd. j) De beste manier om uw gedachten scherp en precies uit te drukken is nog ze Ineens in een wetsvoorstel vast te leggen. Daarmee weet ieder een ineens wat gij wilt en wat gij niet wilt. Dit is wellicht voor een leek in het gf vak wat minder leesbaar, maar het iro gaat toch. nt lot Volksvertegenwoordiger BIJ EEN KONINKLIJK BEZOEK Het bezoek dat onze Koning, op zijn per soonlijk initiatief, aan de Denderstreek gaat brengen, zal bijzonder diegenen ver heugen die met de sociale en ekonomische ontwikkeling van ons gewest zijn begaan. Twee jaar geleden kwam de Koningin naar Aalst om de bloemenveiling te be zichtigen en aldus de belangstelling van het Hof voor onze tuinbouwers te betonen. Thans wordt de industrie en de ïnfra- struktuur als nudde.punt der belangstel ling genomen. Het geplande bezoek zal aan de Koning toelaten met de tainjke problemen die in onze streek gesteld zijn, kennis te ma ken. Streek van pendelarbeiders heeft zij een blijvende behoefte aan steeds ruimere werkgelegenheden ter plaatse. Daarom dient de industrie en de vestiging van nieuwe bedrijven aangemoedigd. Wij hebben ook een grote behoefte aan betere verkeerswegen. Het Aktiekomitee heeft sinds jaren een urgentieprogramma uitgewerkt. Het behelst onder meer een nieuwe op rit tot de autostrade ter hoogte van Erpe- Mere, de inrichting van de oosterse om leiding der stad Ninove, met aanleggen van industrieparken langsheen de geplande weg, en niet het minst, het doortrekken van de ringlaan te Aalst, ten einde de H. Hartlaan over de Dender en spoorwegbaan met de Boudewijnlaan en de Gentse steen weg te verbinden. Voor wat de oprit betreft zijn de ontei geningen begonnen, te Ninove is het eer ste deel van de omleiding bijna voltooid, zeer onlangs werd te Aalst een belangrijke vergadering gehouden om definitieve plan nen voor Aalst en Ninove uit te werken. Er komt dus schot in de zaak. We hopen vurig dat het bezoek van Zijne Majesteit, dat een aanmoediging is voor onze gemeentebesturen en voor al onze werkers, vruchtbaar zal zijn voor onze streek en haar bevolking en het startsein zal geven voor verdere ontwikkeling en nieuwe initiatieven. L. MOYERSOEN voorzitter Aktiekomitee Voor wie moeilijker een wettekst leest, kan de «Toelichting» helpen. .01 Hel kwam ons voor, dat ook onze jh lezers recht hebben op de kennis van de preciese tekst waarvoor we in vo de volgende dagen zullen worden f toegejuicht of uitgescholden. Wat ons interesseert is... dat wij in eer en geweten hebben gehandeld. :a TOELICHTING er. nc Ue J°ngste wet op het gebruik van de fe, talen in bestuurszaken en in het onder- t WIJS en de wet op het gebruik der talen w ln ^et gerecht, zijn gegrondvest op het w 2'nsel van de eentaligheid van respek- irt t,eve,Uk het Nederlandstalige en het Franstalige .andgebied en de gelijkheid van beide talen in het hoofdstedelijk ge nu bied. Alleen voor het taalgebruik in het hoger on erwijs ontbreekt een wettelijke rege- Jng. Het tot stand komen ervan kan be- sc ouwd worden als een normale toepas- Asmg van de beginselen die de wetgever eeft gevolgd bij het uitvaardigen van alle 1 taa.wetten sedert 1930. We*telijke regeling moet betrekking I e Kn op instellingen van hoger on- erwijs en op alle aktivitciten van deze instellingen. Het spreekt vanzelf dat de omschrijving van de taalgebieden dezelfde moet zijn als deze die de wetgever in de jongste taalwetten heeft vastgelegd. Het langer ontbreken van een regeling van het taalgebruik in het hoger onderwijs of een taairegeling die zou afwijken van de beginselen die het tot stand komen van de taalwetgeving over het algemeen heb ben geleid, zou een bron van wanorde en onlust kunnen worden. Deze wetgeving op het taalgebruik in het hoger onderwijs is noodzakelijk vanwege de op gang zijnde expansie ervan. Gelet op de hoge inves teringen die degemeenschap zich de eerst volgende jaren voor het hoger onderwijs, voor het vrij als voor het Rijksonderwijs, moet getroosten en dat de facto op het taalgebruik een definitieve invioed zal hebben, is het tot stand komen van een wettelijke regeling uiterst dringend Bij onderhavig wetsvoorstei wordt van het volgende uitgegaan In een democratisch geordende sa menleving is een kuituur- of taalbarrière tussen de intellektuelen en de massa na delig. De beginselen van de homogeniteit van beide taalgebieden en van de gelijk heid van beide talen in Hoofdstad-Brussel dienen zonder enige restrictie door de wet gever toegepast op bet hoger onderwijs, zodanig dat de planning van de op tu zijn de ezpansie er rekening mede houdt. In zonderheid wat betreft het hoofdstedelijk gebied is het noodzakelijk dat op het ho gere kulturele niveau de gelijkheid van beide landskulturen wordt bevestigd. De zelfstandigheid van de directies wordt op dezelfde manier bepaald als voor de an dere onderwijstakken. Vanwege de grote investeringen die er zouden nodig zijn om in sommige gevallen de apparatuur te verdubbelen wordt even wel voorzien dat de twee taalstelsels insti tutioneel bij elkaar kunnen aanleunen. Een geleidelijke maar in de uju uit gestippelde ontwikkeling dient bij de toe passing in acht genomen. Dit zelfde wetsvoorstel voorziet dat af wijkingen kunnen gewettigd zijn, gelet op het internationaal karakter van de weten schap en de speciale aard van sommige disciplines. Ten einde misbruiken te vermijden wordt echter bepaald dat deze afwijkingen voor ieder geval afzonderlijk uitdrukkelijk door een wet moet worden bepaald. Gelet op de speciale situatie van som mige afdelingen van de Katolieke Univer siteit te Leuven worden reeds in onder havig voorstel uitzonderingen vermeld voor de theologie, het kerkelijk recht, die overigens deels in het Latijn worden ge- uoceerd, en voul net Jlogtu' Piuiosopiiiscb Instituut. Het is anderdeels vanzelfsprekend dat deze wet de medewerking van gastprofes soren niet mag verhinderen en er geer. beperking aan het taalgebruik kan gesteld worden bij de organisatie van wetenschap pelijk collocquia. Vreemde talen en aan verwante vakken moeten kunnen worden gedoceerd in de betrokken taal. Gelet op de taak van ons land om mede te werken aan de opleiding van studenten, maakt de wet het mogelijk dat iedere Belgische instelling van hoger onderwijs, speciale cursussen kan inrichten voor deze studen ten. Niet alleen de andere landstaal maar ook vreemde talen kunnen daarbij als voer taal aangewezen zijn. Het is bv. niet onbe kend dat een aantal Duitse of Nederlandse Instituten met dit doel gastcolleges ln het Engels inrichten voor buitenlanders. Uit het voorgaande blijkt dat door on derhavig voorstel iedere overhaasting die het hoger onderwijs of het wetenschappe- ijk onderzoek zouden hinderen, vermeden wordt. De sociale taak van het hoger on derwijs t.a.v. de eigen kuituurgemeenschap achten wij van primordiaal belang. Voorts inag de wetenschap niet aan hinderende restricties worden onderworpen. De artikels die betrekking hebben op het opste.len van begrotingen en rekenin gen worden onmiddellijk van kracht en een werkelijk toezicht wordt op deze rege ling voorgeschreven. De financiële inspanningen die de Be.- gische gemeenschap zich voor de beide rijksuniversiteiten getroost is vergelijkbaar en duidelijk. De begrotingen die de wet gever stemt worden opgesteld volgens het beginsel van de gelijkheid van beide lands kulturen. Het is normaal dat alle instellingen van hoger onderwijs aan dit principe worden onderworpen en een volstrekte duidelijk heid op dit gebied moet de verstandhou ding onder Nederlandssprekenden en Franssprekenden bevorderen en de burger vrede ten goede komen. Eventuele afwij kingen die vanwege speciale omstandig heden aangewezen zijn zullen gemakkelijk aanvaard worden indien hieromtrent geen enkele geheimhouding bestaat. In onderhavig wetsvoorstel worden ins- jks t.a.v. de taalstelsels, maatregelen op pedagogisch gebied en op het gebied n de effectus civilis voorgesteld. TerwiLe van de goede communicatie en de kulturele doorstroming in de maat schappij is het o.m. noodzakelijk dat ad- vokaten en notarissen werkelijk behoren tot de taa!- en kuituurgemeenschap in de welke zij hun beroep uitoefenen. TONEELSTUK OVER PRIESTER DAENS Er blijkt rie laatste jaren meer en meer belangstelling te bestaan voor de geschie denis van het Daensisme, Na van Isacker en cs. is inderdaad ook de toneelschrijver Karei van Deuren ge respireerd door de figuur van Priester Daens. Voor een toneelstuk met als cen trale figuur de Vlaamse sociale voorman, is Karei van Deuren in elk geval bezig met een voorbereidende studie. Van deze Antwerpse toneelschrijver zijn bekend «Het Huis» en «Naar de hel gaat men altijd alleen». Clk. in onze volgende uitgave publiceren wij de integrale tekst van het wetsvoorstel. BURGEMEESTERS VERGADERING TE ERPE Woensdagavond had te Erpe een verga dering plaats van burgemeesters uit de gemeenten nabij de autosnelweg. Er werd van gedachte gewisseld omtrent de diverse infrastrukturele mogeiijkheden die de oprit naar de autosnelweg te Erpe tot gevolg kan hebben. Het Aktiekomitee voor Ekonomische Expansie was vertegenwoordigd door de heer E. Saeys.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1