en omstreken Raadszitting Problemen allerhande B.S.P. Federatie Aalst KLEIN LOGBOEK Waar Siesegem en financiën samenvloeien... Uitbreiding van bibliotheek... SIESEGEMKOUTER... VERDAAGD Aalst-Leuven... Zeshoek. Vuilnisbelten... Geen Nato in Belgie Integriteit Nederlands taalgebied Om niet te vergeten... Brand stoorde Huwelijksfeest te Borsbeke De hernieuwing van de plaatselijke C.V.P. raad ,[>t Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU... 22ste JAARGANG Nr. 47 VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening 381.72 3 maandab 52,50 F 6 maandab 120,F Jaarabonnement 230,F DONDERDAG 16 JÜN! 1966 2.50 F HET NUMMER De aktie «financiële gezondmaking» gaat dus verder. Nadat voor enkele tijd werd beslist een aantal stadseigendommen te verkopen, hebben de gemeenteraadsleden er in de jongste zitting een 300 tal nieuwe opcentiemen doorgejaagd. Dat moet, want anders kunnen de personeelsleden in stads- nienst niet meer uitbetaald worden. Het is dus de hoogste tijd dat de Staat zich even buigt over de financien van de steden en gemeenten ,want bodemloze va ten kunnen nooit gevuld worden. Uiter aard is de vergelijking broos, maar vele steden en gemeenten verkeren in een toe stand identiek aan deze van vele kolen mijnen een vijftal jaren geleden. Ook dan geloofde men niet dat drastische maat regelen moesten worden genomen. Nu is dat voor iedereen een realiteit geworden. Hoe ook, er komen 12 miljoen inkom sten bij, maar de programmapunten wor den niettemin toch door het getouw ge jaagd. Zo heeft de stad de gebouwen van de Commissie van Openbare Onderstand in huur genomen, in de Kattestraat, om er een deel van de stadsadministratie en een uitbreiding van de bibliotheek onder te brengen De stadswerkiieden zullen het grootste deel van de werken uitvoeren, zo dat de uitgaven wellicht kunnen gedrukt worden. Maar er werd ook over andere werklie den gesproken. Over de mannen van de reinigingsdienst die (dixit L. Rombout V.U.) zich niet houden aan de uurregeling en talrijke mensen ontstemmen. De reinheid van de stad kwam nog te berde tijdens de ondervragingen, waarin burgemeester B.anckaert raadslid Caudron van antwoord moest dienen over het on derhoud van de «privé»-vuilnishopen, ter wijl de h. Vandeneede in feite de meest positieve bijdrage bracht met het voorstel het K.B. waarbij de Siesegemkouter tot industriegebied werd uitgeroepen, in te trekken. Schepen Ringóir nam een moedige houding aan toen hij aankondigde dat eerst de beslissing van de vleeswarenfabriek zal worden afgewacht alvorens ter zake maat regelen te treffen. Overigens moet dit K.B. vervangen wor den door een ander met even positieve voorstellen. En dat kon toch niet in een ommedraai geschieden... Maar zeer dui delijk werd gezegd dat de raad zou moeten beslissen of de eventuele vestiging mocht doorgaan of niet... Het voorstel van PVV-raadslid Van den Eede, houdende de intrekking van het K.B. (waardoor in september 1962 de Siesegemkouter als industriezone werd aangeduid) kreeg onmiddellijk' de volle aandacht van de raad. De voorgeschiedenis Dit K.B. kwam tot stand nadat 't stadsbestuur bezorgd om de ekonomische expansie, rekening had gehouden met de plannen van de Filature Impériale die als alternatief stelde Siesegemkouter, zoniet overplan ting naar Gent... met alle gevolgen van dien voor de Aalsterse werknemers van dit bedrijf. Tot bleek dat de F.I. plots haar plannen liet varen (ingevolge de opslorping door U.C.) kwam er belangstelling uit de Brusselse hoek via Les Patrons Char- cutiers. De beslissing van dit ca. vierhonderdkoppige bedrijf om zich in de Siesegemkouter te vestigen blijkt evenwel als maar door op de lange baan te worden geschoven. Na een korte gedachtenwisseling werd men het er over eens om deze affaire te verdagen naar de vo.gende zitting. Schepen Ringoir hoopt alsdan te beschik ken over de nodige gegevens die een beslissing omtrent de Siesegemkouter moe ten mogelijk maken. De V.U.-motie die de gemeenteraad tot een steilingname inzake de Univer siteit van Leuven beoogde te dwingen splitsing en de Waalse broeders en zusters naar het... Centrum van Wallo nië kreeg zoals te verwachten was. geen kans. De burgemeester achtte deze motie niet ontvankelijk, daarbij steunend op een overheidsschrijven dat de vroede va deren voorschrijft binnen de gemeente lijke perken te blijven. De burgemeester verwees daarbij naar het gevaar van pre cedenten, maar was bereid over de ont vankelijkheid van deze motie te laten stemmen. Er werd wat over en weer gebabbeld en meteen namen de schepenen Claus en Van Hoonck de gelegenheid te baat om ten persoonlijke titel én namens hun frakties te verklaren dat zij zich wel principieel met de geest van de motie konden akkoord verklaren, maar het standpunt van de burgemeester bijtra den. Zo gezien was er dus wel eigeniijk een BSP CVP VU meerderheid, zoniet naar de letter, althans naar de geest. Alleen de PVV hield zich op de vlakte. Aan de discussie die er eigenlijk geen was -.ver: - r einde gemaakt door de burgemeester die de openbare zitting meteen voor gesloten verklaarde. De verkeerskommissie is weer aan de orde. Er wordt trouwens langs alle zij den aangedrongen op de regelmatige bij eenroeping van deze kommissie. Thans werd meegedeeld dat de wens werd uitgedrukt aan het kruispunt van de Zeshoek verkeers.ichten te plaatsen, net zoals dit in de voorbije dagen voor andere belangrijke kruispunten werd ge daan. Dan zal de commissie zich ook met de «blauwe zone» bezighouden, want er wordt nog steeds gesproken over de maatregelen die op de Grote Markt moe ten worden genomen in verband met het parkeerprobleem. In de marge van dit verkeersprobleem stipte de Aalsterse schepen voor Open bare Werken aan dat in Aalst 750.000 fr. zou moeten uitgegeven worden om in de straten de noodzakelijke aanduidingen voor beurtelings parkeren te doen aan brengen. Hij deed zelfs een voorstel dat wel eens tot de parlementaire kringen zou moeten doordringen waarom kan niet wettelijk voorzien worden dat stra ten die slechts een bepaalde breedte hebben, rechtstreeks een systeem van beurtelings parkeren krijgen. Dan zou men niet meer verplicht worden tiental len platen te plaatsen. Zo tenminste denkt een gemeente-be heerder er over. En de parlementariërs... GEHEIME ZITTING In de geheime zitting werd een diplo mabijslag verleend aan de h. Hubert Droes- saert; werden de hh. Aelbrecht en Dewin- ne, stadswerkiieden, en Victor Van Impe, politieagent, op pensioen gesteld; werden personeelsleden in disponibiliteit gesteld; werd aangesloten bij de Administratieve Gezondheidsdienst voor het medisch tóe- zicht; werd een princiepsbeslissing getrof fen voor toekenning van een premie aan brandweermannen; werd een bevordering geregeld in het lager kader van de brand weer en werden wedden geregeld. Er is heel wat te doen inzake de vuil nisbelten die in de stad op de pnvé- gronden ontstaan. Door de stedelijke ad ministratie werd, op .ast van burgemees ter Blanckaert, reeds een massa brieven geschreven naar de eigenaars van die gronden, maar slechts weinigen hebben een degelijke afsluiting aangebracht. Op een bepaalde plaats, waar dagelijks hon derden mensen aan een ongeval werden blootgesteld, bracht de stad zelf een afsluiting aan, maar zal nu de rechtsple ging moeten inzetten om de onkosten hiervan terug te krijgen. De stedelijke vuilnisdiensten hebben al volledig koste oos een paar keer het vuilnis van die terreinen weggeno men, doch nu zal het wapen van de pro- cessen-verbaai worden getrokken. Alleen schrikt men een beetje teruè om eige naars die dan toch een inspanning heb ben gedaan om hun terreinen af te slui ten, maar waar «ongewenste bezoekers» toch over het muurtje kijken en. stor ten op het boekje te zetten. In de gemeenteraad kwam echter een onwrikbaar standpunt tot uiting om op die weg te gaan en de minderheid vooral wilde die maatregel zien Tijdens de laatste raadszitting kwam ook de Sporthalle op de dagorde voorzien aan de Rozendreef. Maar Okapi Aalst die hiervan geen gebruik zal maken en zijn eigen halle aan de Oude Denderlaan voorziet, heeft af te rekenen met moeilijkheden bij de afbraak van een fabrieksschouw. De afbraakwerken moesten stilgelegd worden omdat de nodige veiligheidsmaatregelen niet getroffen waren. Hier 'n zicht op de laan met bedoelde schouw. De federatie Aalst van de BSP heeft zich op haar administratief congres van 11 juni 11. uitgesproken tegen de voorge nomen vestiging van het Nato-hoofdkwar- tier in Belgxe die de bevolking met onrust vervult. Het congres meent dat, in het be lang van het samenbestaan van de twee taalgemeenschappen, de taal wetten dringend en volledig hun toe passing te Brussel moeten vinden en spreekt zich in verband met de Ka- tolieke Universiteit Leuven uit voor de integriteit van het Nederlands taalgebied in Belgie. Het congres nam een aantal maatregelen voor de dynamische ontwikkeling van de socialistische gedachtenstroming en voor de versterking van de BSP in het arron dissement, die breed openstaat voor de jeugd en voor alle progressisten. Waar in de BSP alle filosofische en godsdienstige opvattingen als privaataangelegenheden worden gerespekteerd, wenst het congres een nog bredere opening tot stand te bren gen in de richting van de knstelijke arbei ders en progressisten, die mede willen ijve ren voor een wereld van vrede, broeder schap, vrijheid en rechtvaardigheid. Aldus een persbericht van de BSP fede ratie Aalst. NOG DE PROTESTMOTIE VAN DE AALSTERSE VERENIGINGEN Te Borsbeke, in de zaal Scheifout, Pro- vinciebaan, vierde zaterdag 11. het echtpaar Mortier-Deloy hun huwelijksfeest. Rond 17 uur, bij de bereiding van de maaltijden, werd plots opgemerkt dat er vuur was ontstaan aan een der butaan- flessen. De vlammen verspreidden zich vliegensvlug en in een oogwenk stond een afdak m lichte laaie. De Aalsterse brandweer werd opgeroe pen, ^*rwijl alle aanwezigen onmiddellijk het vuur bestreden. Enkele ruiten vlogen aan scherven terwijl ook het afdak verder werd beschadigd, maar nadien slaagden de brandweerlieden er toch m het onheil te overmeesteren. Het waren bewogen momenten voor het paar, maar alles beperkte zich gelukkig tot stoffelijke schade. In een vorige uitgave werd reeds de tekst gepubliceerd van de protestmotie van de Aalsterse kulturele verenigingen i.v.m. de beslissing van de Belgische Bisschoppen inzake de toekomst van de K.U.L. Volgende verenigingen verklaarden zich met deze motie akkoord Bolaska; Davidsfonds Aalst; Davidsfonds Aalst-Mijibeek; De Achterliwe; De Rank; De Schakel; De Vriendschap; Groep Tijl; Guidensporenkomitee; IJzerbedevaartkomi- tee; Jeugd en Muziek; Katolieke Filmliga; Kern '63; KVHU Aalst; 't Land van Riem; Priester Daenskomitee; Rederijkerskamer «Arbeid en Kunst»; Rederijkerskamer «De Catharinisten»; Societas Pro Ecclesia Slen- ti, Universitas; Verbond V.O.S.; Vlaamse Kiub; VTB-VAB; VVB. K.O.O. BOUWGRONDEN De KOO heeft enkele belangrijke beslis singen moeten treffen. Deze stonden in verband met de gronden en gebouwen die ir. de Kattestraat ter beschikking komen. Enkele tijd geleden hebben de oudjes er immrs de loka.en verlaten waar sinds zo vele jaren het tehuis was ondergebracht. Zij hebben nu in de nieuwe bouw in de omgeving van Sint Job een rustiger omge ving gevonden, maar hun vroeger tehuis zal niet helemaal onder de sloophamer vallen. Een gedeelte van de gebouwen langs de rechterzijde zal immers voorbehouden wor den voor de stadsadministratie, en voor de noodzakelijke uitbreiding van de stadsbi bliotheek, die weldra zevenduizend lezers zal tellen. De nodige werken worden al uitgevoerd om de leeszaal, een afdeling van de boekbinderij en andere diensten onder te brengen. Een huurkontrakt werd aangegaan met de stad, dat jaarlijks zal vernieuwd worden, maar dat zes maanden voor de vervaldatum kan opgezegd worden. De andere vleugel aan de overzijde zal onder de hamer vallen. De beslissing werd getroffen om deze percelen te verkopen. De fondsen zullen aangewend worden als reserve voor de dag dat het nieuwe zieken huis zal worden opgericht. Maar hoofdzaak is dat de basis van een nieuw ziekenhuis werd gelegd en dat is het voornaamste... Volgens de nieuwe statuten, goedgekeurd op het jongste nationaal congres te Luik, moet de plaatselijke raadsvergadering her nieuwd worden door algemene verkiezing en coöptatie om de drie jaar. Te Aalst geschiedde dit in de loop van de laatste twee weken. De herverkiezing gebeurde op 22 mei en de coöptatie op 13 juni. Werden rechtstreeks verkozen de hh. Appelmans Jozef, Baert Karei, Mvr. Blan- ckaert-Bourgeois, Mr Camu Alain, Mej. De Brauwer Frieda, de hh. De Cock Nestor, De Cock Roland, De Haeck Frans, De Landsheer Odilon, De Leenheer Jozef, De Troyer Odilon, De Vey.der Amand, De Villé Jan, Guns Roger, Liebaut Willem, Rousseau Georges, Rousseau Petrus, Saeys Edgard, Uvm Prosper, Van de Perre Henri, Van der Eist Gustaaf, Mej. Van Roven Anny, de hh. Verleysen Frans en Vmck Hubert. Deze rechtstreeks verkozen raads'eden coöpteerden, op voordracht, de volgende personen De hh. Blanckaert Petrus, Blommaert Jozef, Corthals Albert, Crombeen Marcel, De Bruyn Jean-Marie, De Cock Roger, De Vos Ignace, DTIondt Luc, Sterck Victor, Van Geem Benedict, Van Royen Emiel en Willems Christiaen. Zijn verder lid van deze raadsvergade ring de heer Moyersoen als parlementslid, de heer Verleysen als deputee prov. Oost- Viaanderen, de hh. Ciaus, Ringoir, Van Sinay, Van der Veken, Daelman, Willems, Bogaert, Dufour als leden van de gemeen teraad. verder* de hh. Barrez en Teirlinck als leden van de COO. De voorzitter Marcel De Bisschop werd door de leden van de partij met bijna 90 procent herkozen tot plaatselijke voorzitter. Op te merken valt dat een derde van de nieuwe raad, verkozen en gecoöpteerd, jon ger zijn dan 35 jaar. En dat de oude gene ratie, de wijze mannen van boven de 50, ook amper nog een derde uitmaakt. Dit bewijst dat te Aalst de operatie ver jonging van de partij een werkelijkheid is.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1