?>e en omstreken Nieuws van 't Aaisters stadhuis r&_. In het teken van de Brandweer KLEIN LOGBOEK JEUGD OP GULDENSPOREN- VIERING K.O.O.-gronden - Palabers rond «.Schijf verplicht»» Kermis-weekeinde Optocht in het Stadspark U. "A Onverkwikkelijk.. De kapel in de Kattestraat... Kerrebroek... St NEC SPE, NEC METU. Gazet van Aalst DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 381.72 3 maandab. 52,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F 22ste JAARGANG Nr. 53 DONDERDAG 7 JULI 1966 2,50 F HET NUMMER Tijdens de raadszitting van vorige week, waarover reeds verslag werd uitgebracht, werd ook een en ander gezegd in verband met de verkoop van gronden aan de firma Simon Dhondt-Temmerman, Molenstraat te Aalst, voor de vestiging van een nieuwe fabriek op het Wijngaerdveld. De konkiu- sie van het debat was de bezorgdheid voor een selektie in het toewijzen van percelen voor nieuwe fabrieken, de samenwerking tussen de ekonomische dienst van de stad Aalst en het Expansiekomitee voor Aalst en omliggende. Ook werd een overeenkomst met de P.V.B.A. Friac goedgekeurd, waarbij het bedrag door de stad geïnvesteerd op 20 miljoen wordt gebracht, met dien verstan de dat 2,5 miljoen door de firma zelf zal verzekerd worden. Enkele bijkomende wer ken aan dit gebouw werden meteen goed gekeurd. Een lening van 369.000 F werd goedge keurd voor de herstellingswerken aan de vuilniswagen die in een aanrijding te Erpe werd betrokken. Hierbij werd aangedron gen op een degelijke verzekering van deze voertuigen, terwijl navraag werd gedaan naar het gebruik van de veegmachine die werd aangekocht. De raad besloot de openbare verlichting te verbeteren in de Nieuwbeekstraat en keurde een bestek goed voor het leveren van betonstenen en betontegels. In dit ver band werd meegedeeld dat een nieuw sys teem wordt uitgewerkt in verband met het aanleggen van voetpaden. Voor de bouw van het slachthuis werden meerwerken aangenomen voor 4.107.286 F, terwij) aan het stadsbestuur machtiging werd verleend gronden te verkopen in de Hoogstraat en op de hoek van de Leopoid- laan-Tweehagenstraat. Een tweetal voorstellen van de COO wer den gunstig geadviseerd, o.m. in verband met de verkoop van de gebouwen in de Kattestraat, nummers 32 en 34, en de aan koop van een gebouw te Moorsel, Rijger- straat. De geiden voortkomend uit de ver koop zullen aangewend worden voor de uitbreiding van het bestaande en de bouw van een nieuw ziekenhuis. Door sommige raadsleden werd hierbij aangedrongen op een nieuwe bes.issing in verband met de bestaande kapel in de Kattestraat, die vol gens het huidige plan van aanleg zou be houden blijven. De raad keurde een aantal wijzigingen goed aan plans van aanleg, o.m. voor het Centrum, ingevolge de vraag van het in stituut Dames van Maria voor het bouwen van schoollokalen in de Rozemarijnstraat; voor de Sint Jobstraat (vraag h. Talloen); Valerius de Saedeleerstraat (vraag h. Van- dereecken); Station (vraag h. Hanssens); Rozendreef (vraag h. Vanderveken); Boter- melkstraat (vraag h. Roelandt). De voorwaarden werden vastgesteld voor de openverkiaring van de plaats van leraar ih lyrische kunst aan de Akademie. BLAUWE ZONE EN KLACHTEN De raad besliste een aantal maanden ge leden de blauwe zone in te voeren voor de straten m de omgeving van de Grote Markt. Thans werd beslist deze regeling ook te voorzien op de Grote Markt zelf. zodat ook daar voortaan de «schijf» verpiicht wordt. Dan was het de beurt aan de raadsleden zelf om hun wensen op tafel te brengen Het was eenvoudigweg niet meer bij te houden. Dat is dan meteen het beste bewijs dat de nieuwe regeling aangaande de inter pellaties helemaal geen bevrediging schenkt. Er werd gesproken over de tunnei m de Kerrebroekstraat, de onbewaakte over weg op Kerrebroek, de verkeersmoeilijk heden in de Alfred Nichelsstraat (dit werd overigens ook al door ons blad aange klaagd), de Haring, de Kattestraat-hoek Vrijheidstraat, de Landbouwerstraat, de Moorselbaan-Leopoldiian, het voetpad op de Brusselsesteenweg, de verlichting op de Zeebergbrug, het aanbrengen van plaatjes met de benamingen van de bomen in het stadspark, het toekennen van toelagen aan verenigingen, het vaststellen van nieuwe normen, de inspanningen van de stad Aalst om alle Franstalige opschriften die door Aalsterse firma's worden gebruikt te weren in één woord een kleine verkenning van alle horizonten in de politiek. Allemaal verantwoorde vragen en voor stellen die echter in een openbare zitting van de gemeenteraad s.echts zouden moe ten besproken worden, indien het kan weerlegd worden dat de stadsbestuurders op de eenvoudige vragen niet zouden ge reageerd hebben... GEHEIME ZITTING Tijdens de geheime zittinn van de ge meenteraad werden volgende punten be handeld Oppensioenstelling van sommige leden van het stedelijk personeel. Herziening van het stadsaandeel in het rustpensioen van de h. P. Hendrickx, gewezen politieagent. Beslissing van de plaatselijke Commis sie van Openbare Onderstand dd. 2 juni 1966, houdende bediendenpersoneel der COO kaderwijziging-aanvuliing afdeling IV ziekenhuis en kaderwijziging werk- iiedenpersoneel. Ontslag op eigen verzoek van Mej. Ma ria Cogen als vast waarnemende lerares piano afdeling Binnenstraat, aan de ste delijke Akademtë voor Muziek, Ballet en Toneel. Individuele weddevaststelling van som mige leraars aan de stedelijke Akade mie voor Schone Kunsten en aan de stedelijke Akademie voor Muziek, Bal let en Toneel. Het stadspark is zaterdagavond als het ware opnieuw ontdekt door hon derden Ajuinen die er de taptoe bij woonden van muziekkorpsen van verschillende brandweergroepen. Te dezer gelegenheid werd ook het verplaatste monument van wijlen Schepen De Wolf, de promotor van het prachtige stadspark, plechtig begroet door het Aaisters stadsbe stuur. Schepen G. C'aus herinnerde aan de betekenis van het werk van wijlen zijn voorganger, die in moeilijke omstandigheden, tijdens de eerste wereldoorlog, werkgelegenheid ver schafte aan tal van Aalsterse arbei ders, meteen echter ook kon voor komen dat velen naar Duitsland zou den gedeporteerd worden. KONGRESSEN Voordien had reeds een optocht plaats gehad naar het Vredeplein, alwaar bloemen werden neergelegd voor het monument van de slachtoffers van de twee wereldoorlo gen. In deze optocht stapten benevens het Aaisters brandweerkorps met komandant De Vidts aan het hoofd, ook burgemeester en schepenen, alsmede verschillende bui tenlandse afvaardigingen, .ow. charmante Franse jongens en stoere Duitse kerels. Na de p.echtigheid op het Vredeplein werd het feest ingezet in het stadspark al waar men voor de gelegenheid een dans vloer had geplaatst en het melkhuisje in een bierhuisje werd omgeschakeld. Zondag hadden dan de kongressen plaats van de oud-brandweermannen, onder voor zitterschap van Ere-kommandant De Vidts er. van de Koninklijke Belgische Brand weerfederatie, onder voorzitterschap van Kommandant van Raemdonck. Verschillende problemen die de brand weermannen aanbelangen werden door di verse sprekers uitvoerig te berde gebracht. Tenslotte had nog een ontvangst plaats ten stadhuize, waarop woord en weder woord resp. door burgemeester Bïanckaert en kommandant De Vidts werd uitgespro ken. Aalst Kermis 1966 stond meteen in het teken van de sympathieke brandweerlui, die met kunde ook hun eigen dorst konden blussen... VERLOF Ook wij gaan met verlof, en wel van 16 tot en met 25 juli Onze uitgaven verschijnen dus niet op 21 en 23 juli a.s. Pas waren zaterdagavond op het Vre deplein de laatste klanken van de Bra- banconne uitgestorven of het kwam tot een onbehaaglijke scène tussen een Aai sters politieman en een _tweetai burgers. Een van deze laatste, een autobestuur der, wilde inderdaad zijn wagen parkeren op het Vredeplein, waarrond de ganse verkeersregeling overigens tijdens de plechtigheid in 't honderd was gelopen. Een politieagent die nadrukkelijk en luid verklaarde dat hij en niemand an ders de baas was van het Vredeplein, verbood aan de betrokken autovoerder het voorgenomen maneuver uit te voeren en dit niettegenstaande tientallen andere wagens aldaar waren geparkeerd. Omdat de autovoerder op zijn stand punt bleef en zijn wagen op het plein reed, kwam hij meteen op het boekje van de politieagent. De tweede burger, een bewoner van de Nieuwstraat, b.eek daarbij getroffen in zijn rechtvaardigheidsgevoel en nam het op voor de autovoerder. Deze houding interpreteerde de Aal sterse politieman als smaad en zodoende werd ook de brave burger geverbaliseerd. Belangstellend publiek Benevens et telijke Aalstenaars, tientallen vreemde brandweermannen die met een... be vreemdende buk de ganse scène volgden. Bij dit alles moet toch worden aange tekend 1. Het stopzetten van het verkeer bv. ter hoogte van de vroegere gebouwen Friac bij de aanvang van deze vader landse plechtigheid, gebeurde dank zij een we.willend optreden van een brandweerman. Er was aldaar op dat ogenblik geen enkel politieman te bespeuren. Pas nadien kwam er één ter plaatse. 2. Op het Vredeplein stonden reeds lang voordien én verplaatsbare verkeers- plakkaten «Parkeren Verboden» én tientallen auto's geparkeerd. 3. Een vaderlandse plechtigheid wordt door dergelijke tafereeltjes op een tergende manier ontsierd. 4. Op de aanwezige Aaistenaars en de geïnviteerde vreemde brandweerman nen maakte dit tafereeltje een... be vreemdende indruk. L. In de Kattestraat zullen in de komende jaren vrij grote wijzigingen doorgevoerd worden. Indien het plan dat voor het cen trum van de stad werd aangenomen, zal uitgevoerd worden, zou de Kattestraat en omgeving zelfs he.emaal in een ander kleed worden gestoken. De verkoop van de ge bouwen van de COO palend aan de De Rid derstraat, is een eerste stap naar die uit voering. In de jongste raadszitting werd hierover trouwens gesproken. Maar enkele raadsle den bleken plots verrast toen zij vernamen dat de bestaande kapel zou behouden blij ven. Schepen Claus replikeerde hierop dat de raad dit p.an had goedgekeurd en dat urbanistisch gezien de gekozen oplossing heel wat positieve gegevens inhoudt. Niet temin bleven enkele raads.eden er bij dat het plan nog eens moest doorgekeken wor den. Dat kan nuttig zijn, maar het zou in elk geval heel wat logischer geweest zijn het plan te onderzoeken wanneer het op het programma stond. Formalitaire beslissin gen kunnen soms heel wat inhouden... Tijdens een uitzending op de Vlaamse Radio in verband met de verkeersveilig heid heeft een Aalsterse luisteraar een probleempje aangeraakt dat uiteindelijk in de raad belandde. En terecht. Hij stelde de vraag hoe een ongeval moet geïnterpre teerd worden in een haakse bocht onder een tunnei waar slechts één voertuig voor bijkomt. Zonder enige verkeerspiaat na tuurlijk. Een bevoegde rechter noemde dit geval niet lovend voor het betrokken stadsbe? stuur. De tunnel is die van Kerrebroek Aaist. Het betrekken bestuur, de stad Aalst zelf. En inderdaad, dit gevaarlijk punt verdient wel enige aandacht. Ten minste een aan duiding dat het verkeer er gevaarlijk is, of onmiddellijk een voorrangsteken... De dag dat een ongevai zal moeten be treurd worden, zal de verantwoordelijkheid wel uitgezift worden... Voor de vroegtijdige Guldcnsporen- viering te Aalst, vrijdagavond 11., in de feestzaal van het stadhuis, was er ditmaal een gro-te opvallende jeugdige belangstelling. Van overheidswege werd deze jaar lijkse «vieaing» bijgewoond door sche penen Claus, Van Hoorick en Van Sinay, alsmede enkele gemeenteraads leden. Voorzitter E. Saeys begroette de aan wezigen en stelde de Guldensporen vie ring 1966 onmiddellijk in het teken van de Leuvense aktualiteit. We shall overcome In een zeer zakelijk beloog herinnerde de feestredenaar, de h. C'.em De Ridder, sekretans-generaal van het Davidsfonds, aan de recente historiek in verband met de Leuvense Universiteit. Spreker beklem toonde eens te meer de eis van het Vlaan deren 1966 Een autonome Nederlands talige Universiteit te Leuven, wat de over plaatsing betekent van de huidige Frans talige afdelingen naar Wallonië. Er moet een einde komen aan het privi legie van de Waalse katolieken, aan de Waalse kolonisatie van Leuven. In verband met de Leuvense kwestie, wees de h. De Ridder op de invloeden ach ter de schermen van financiële groepen, die blijkbaar bepaaide belangen in het Leuvense willen vrijwaren. Het artistiek gedeelte van dit Gulden- sporenfeest werd verzorgd door Pro Musica o.l.v. Gaston de Cock, Ria Scharphout, een voortreffelijke declamatie, en Miel Cools, die tenslotte begeestering wist te verwek ken, niet in het minst met het We shall overcome... VRIENDELIJKE OUD-BURGEMEESTER Belgische journalisten die een werkbe zoek brachten aan het Nato-hoofdkwartier in Frankrijk, konden onder vele andere bezienswaardigheden ook een prachtig wandtapijt bewonderen van Gaspard De Wit. Het was een hooggeplaatst Nato-amb- tenaar, de h. Oscar Debunne, die de jour nalisten op dit Belgisch kunstwerk attent maakte. De h. O. Debunne is een Belg en was van 1952 tot 1956 burgemeester te Aalst. Se dertdien was hij achtereenvolgens belast met een Uno-opdracht in India en (vanaf 1960) verbonden aan de politieke afdeling van de Nato. BOOS Verschillende jonge liberalen, lid van de PVV in het Aalsterse, zouden niet te spre ken zijn over de houding van volksvertegen woordiger D'Haese'.eer inzake het wetsvoor stel Verroken. Men zal zich herinneren dat de h. D'Hae- seleer tegen de inoverwegingneming heeft gestemd, een houding waarin hij natuur lijk zal gevolgd worden door de Ronsische senator Cuvelier. Men had, aldus deze jonge liberaien, ten minste veswacht dat de h. D'Haeseleer zich zou onthouden hebben. Intussen hebben dezelfde jongeren even- we. niet de moed om hun tendens kracht bij te zetten bv. door de oprichting van c-en Aalsterse afdeling van het Willems fonds. MINDERWAARDIG Er is destijds in deze en andere Oost- viaamse regionale bladen gereageerd ge worden tegen de toneelvertoningen van toenmalige «reizende» gezelschappen, die ten overstaan van wat een provinciaal, zoai niet dorps publiek werd genoemd, het niet te nauw namen met de artistieke eerlijk heid. Met een «erkende» reputatie in gro tere centra, meenden toen sommige be- roepsakteurs of aktrices zich wel een of ander patronagesdppertje te mogen per mitteren. Men ontkomt niet aan de indruk dat een gelijkaardige «artistieke» oneerlijkheid ook niet vreemd is aan sommige plastische kunstenaars die eveneens met een «erken de» hoofdstedelijke reputatie, uitgenodigd voor dee.name aan groepstentoonstellin gen, maar liefst hun artistieke afval in zenden. Praat men met deze artistieke jonkers over hun werk in deze provinciale groeps tentoonstellingen, dan ervaart men dra hoe onverschillig ze staan tegenover dergelijke plaatselijke initiatieven... Och ja, zij hebben die vriendelijke lui van daar of ginder in de provincie een genoegen willen doen; hun beste werken zijn toevallig tentoongesteld in Amstei> dam, in Frankfurt, of waar ook in de wijde wereld. Vandaar, vandaar dat de kulturele vere nigingen die zich onbaatzuchtig inspannen, vandaar dat de gemeentebesturen die be reidwillig afdokken van zich moeten afbij ten Wat niet goed is voor Antwerpen of Brussel, mag het ook niet zijn voor Aalst of Ninove of Geraardsbergen of Erembo- degem of Lede. De mogelijke provo's die artistieke hap penings plannen in de streek, moeten zich desgevallend ook niet de grootstedelijke afval laten ontsnappen. NIEUWE AANWINST VOOR AERO-CLUB Verleden week landde op de piste het nieuwe toestel vcror Aero-Club Aalst, een vierplaatser, type Moran en van Franse makelij, behaalt een snelheid van om en nabij de 200 km. per uur. Immatrikulatie OO-ACA. Het vliegtuig is uitgerust met radio, wat voortaan de piloot in staat stelt ook op gro tere pleinen te landen, zodanig dat voor taan vanuit Aalst ook buitenlandse vluch ten gepland worden. Deze aanwinst is belangrijk voor de le den van Aero-Club Aalst. ELC.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1