en omstrexen Heden zondag: Staat van Beleg in naburige landelijke gemeente KLEIN LOGBOEK h% «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Met het badwater het kind weggooien of 11 juliviering verboden te Impe bij Lede Drie doden op de snelweg te Nieuwerkerken Kleine dingen uit de Grote Ronde Stadsalbum. Apartheidskieken... Oilst... in die tijd Kongres Algemene Wezenbond te Aalst 1939 Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU EEN KEUS NERGENS TE VINDEN INGANG VRIJ 22ste JAARGANG Nr. 54 ZATERDAG 9 JULI 1956 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Impe Zij die beweren dat ik geen goed Vlaming ben... die liegen, zegt burgemeester Van Leuven what 's a name te Impe. Het is allemaal begonnen met die Vo.ksunie- of verscholen Volksunie mannen. Met verscholen Volksunie mannen bedoelt de burgemeester van Impe diegenen welke geen lid zijn van die partij, maar ze stiekum toch niet verwensen... De 11 ju.iviering dateert nog uit de tijd toen E. II. De Brouwer te Impe pastoorde en kende de laatste jaren een weerklank tot buiten de onmid dellijke omgeving. Weet ge, mijnheer, zegt de burge meester, dat hier nog die Pater Brauns heeft komen spreken... Daarbij zijn het altijd die van Lede die zich met onze zaken komen be moeien. Zo was dat ook het geval toen vorig jaar de Belgische vlag werd afgerukt van de gemeentege vel. Een affaire die nog niet gedaan is, mijnheer. Neen, zegt de burgemeester, die 11 julimis heb ik nooit bijgewoond. Dat was ten andere een speciale, bij komende mis. Natuur.ijk heb ik niets tegen een Leeuwevlag, ik heb zelf de aankoop door de gemeente nog vorig Jaar voorgesteld. Ach, mijnheer, ik ken echter toch een volksvertegenwoordiger die me eens gezegd heeft dat hij ook nog geen Leeuwevlag heeft Voor de rust op mijn gemeente ben ik wei verplicht geweest de 11 juli viering te verbieden. Boos Burgemeester Van Leuven, landbouwer en sedert 7 jaar aan 't hoofd van zijn 800- koppige gemeente, is boos. Op een tafel in zijn woonkamer ligt een brief klaar; die is gerichi aan de redaktie van de Gentse krant «Het Volk» waarin, zegt de burge meester, een reiaas is verschenen van een Leedse korrespondent, die niet de juiste weergave is van wat ik hem heb gezegd. Ze moeten dat ginder rechtzetten en de juiste versie van ons gesprek publiceren. Inmiddels noemde «De Gazet van Ant werpen» de beslissing van het gemeente bestuur waardoor de 11 juliviering wordt verboden, ook al diktatoriaal. Gemeente IMPE Provincie Oost-Vlaanderen De Burgemeester, Gelet op de beslissing van de gemeenteraad van 6 juni 1966, houdende verbod opgelegd op 10 juli, van elke toespraak en optocht door de straten van de ge meente. Gelet op de verschillende aankondigingen dat deze 11 juliviering met optocht toch zal doorgaan, niettegenstaande het verbod van het gemeentebestuur. Gelet op artikel 94 van de gemeentewet. BESLUIT Art. 1 Ten einde de openbare rust en orde in de gemeente niet te verstoren, zijn alle samenscholingen van meer dan 5 personen verboden op het grondgebied van de gemeente op 10 juli 1966. Art. 2 Overtreders aan dit besluit zullen gestraft worden met politiestraf- fen. Art. 3 Afschrift dezer zal overgema akt worden aan de Heer Gouverneur en aan de gemeenteraad voor bekrachtiging. Ballade van de Vlaggestokken De poppen zijn aan 't dansen gegaan, vorig jaar. Het begon alles met het ver wijderen van de Leeuwevlag aan de ge meentegevel die daar zonder toelating was aangebracht door enkele spuiters. De burgemeester, naar hij zelf zegt, wou de hand houden aan de strenge voorschrif ten die voorschrijven dat, eventueel, een Leeuwevlag daar zo maar niet mag wap peren. Een gemeentehuis is een officieel ge bouw de voorschriften zijn duidelijk Links de Nationale Driekleur, rechts de Leeuwevlag of de Waalse Haan. Maar te Impe was het gemeentebestuur er nooit in geslaagd te zorgen voor méér dan één vlaggestok... Zodoende... Het verwijderen van de Leeuwevlag zette kwaad bloed. De Belgische Driekïeur die in de plaats kwam werd dan, door Lede naars zegt men, afgerukt en verscheurd. Een gerechtelijk onderzoek werd daar omtrent ingesteld. Toen dan, dit jaar, met het oog op 11 juli, het komitee in een behoorlijk schrij ven aan het gemeentebestuur toelating voor de herdenking en meteen ook een subsidie vroeg, verwierp de gemeenteraad (Gemeentebelangen I en Gemeentebelan gen II) het verzoek met 5 neen-stemmen en twee onthoudingen Geen 11 juliviering meer te Impe. Krachtproef Het komitee besloot toen tot een toch wei vernuftige oplossing. De Guldenspo- renherdenking zou doorgaan ten aanzien van gans Impe, maar dan precies op het grondgebied van Lede via een straat die als het ware in de onmiddellijke nabj- heid van de kerk en de dorpsplaats ligt. Dit ailes zag de burgemeester met lede ogen en bracht" hem tot het oes'uit dat zondag 10 juli alle samenscholingen van meer dan 5 nersoncn op het grond gebied van Impe zou verboden zijn. Met andere woorden de staat van be leg zou van kracht zijn en daartoe werd beroep gedaan op de Rijkswacht van Lede. Misverstand Wat te Impe gebeurt zou men gemaks halve kunnen herleiden tot een dorps politieke affaire, met de onvermijde lijke folkloristische en humoristische ingrediënten. Maar het is ook mogelijk dat «Impe» meer is dan dat, m.a.w. een illustratie van het reinste misverstand. Dan mag daarbij toch worden onder lijnd dat de «Vlaamse zaak» niet ge diend wordt door diegene die te pas (vervolg op laatste blz.) Woensdagavond omstreeks 21.30 u. deed zich een verschrikkelijk verkeersongeval voor ter hoogte van de gemeente Nieuwer kerken waarbij 3 slachtoffers te betreuren waren. Mevrouw Dame»ie Senesael, echtgenote Cools, wonende te St. Gillis-Brussel, reed met haar personenwagen in de richting van Brussel met achteraan in het voertuig haar dochtertje, Veronique Cools, 10 maanden, toen zij plots door een ongekende oorzaak de kontrole verloor over het stuur. De wagen reed door de beplantingen van het middenvlak en kwam op de andere rij strook terecht waar hij met volie geweld frontaal in botsing kwam met de personen wagen bestuurd door de h. Robert Rems, ingenieur uit Olen, die in de richting van Oostende reed. De aanrijding was verschrikkelijk het kindje en de twee bestuurders bleven op slag dood. Het duurde geruime tijd vooraleer men de slachtoffer uit de wrakstukken van de wagens kon bevrijden. Slechts na een twee tal uren konden de vernielde voertuigen van de rijstrook verwijderd worden, zodat tijdens de/e periode het verkeer op de snel weg m de richting van Oostende volledig gestremd moest worden De rijkswacht van Denderleeuw. Aalst sn Herzele verscheen ter plaatse om het verkeer te regelen. Nadien stapte ook het parket af op de plaats van het ongeval. (van onze sportmedewe rker in de Ronde) ALPE D'IIUEZ. De Ronde is in de Alpen. Voor één keer werden kleine etappesteden uitgepikt. Daardoor werden natuurlijk logiesproble- men gesteld, vooral omdat nog een hele vlucht renners in de wedstrijd blijft. Tot de kleinste hotels werden ingenomen. En kele Belgische volgers vonden zo een hotel in Baix-aan-de-Rhone. Toen zij de eerste stap op de drempel hadden gezet, kregen zij een prachtige folder overhandigd, met deze tekst «Hier logeerden Spaak (tijdens zijn wittebroodsweken), Tsjombé, Pompi dou, Peter Townsend, en volgende gekende figuren in hun beroep...» Een hele rij functies van reder tot voorzitter van de bond der pasteibakkers... Een van de Belgische volgers ontdekte een beroep dat niet werd vermeld. Hij schreef «Mr... Fainéant...» Wat zeggen de politiekers hiervan... De tijdrit werd gereden tegen een ge middelde snelheid van 42 km. per uur. Dat is niet zo heel veel. Voor de renners was het overigens een harde dobber op een zeer zwaar parkoers. Jacques Anquetil weet het best. Maar niet zo goed als de chauffeur die Willy Planekaert begeleidde. Hij durfde het eenvoudigweg niet aan de Groene Trui te volgen in de bochten. Wilïy reed de tijd rit dan maar alleen. Rapper dan de wa gen... En dat in een Ronde van Frank rijk... Voor de start van de rit naar Alpe d'Huez sprak Luc Varenne nog even met Tom Simpson. Het onderwerp was weer het interview dat de Franstalige radiore porter had afgenomen van Tom. Het is zo treffend dat wij het even willen vertelïen. Ongeveer in deze bewoordingen Tom misschien wilt U uw kindjes nog even groeten... Dag kindjes Jamaar, in 't Frans. Zij spreken niet het Frans... In het Engels dan Mijnheer Luc. zij spreken alleen Neder lands, dU6 praat ik Nederlands met hen... Zonder kommentaar. STOP T CONCERT De verkeersregeling tijdens het kermis- weekeinde in het Aalsters centrum heeft in diverse middens aanleiding gegeven tot kritiek. Was de aanwezigheid van amper één politieagent op het Vredeplein tijdens de brandweerplechtigheden zaterdag 11. reeds opmerkelijk, erger was het nog op de Grote Markt, waar de voorbijsnorrende auto's de concerten als het ware onmogelijk maak ten. De muzikanten van de koninklijke harmonie «Ai Groeiend Bioeiend» trokken dan ook de passende konklusies en stopten voortijdig hun uitvoering. In de Nieuwstraat, ter hoogte van de Hopmarkt, waar kermistuigen opgesteld waren, moest het publiek en dan vooral het jeugdig publiek zaterdag en zondag 11. voortdurend op zijn hoede zijn voor het autoverkeer. Misschien zal men van de betrokken zij de laten opmerken dat in verschillende straten die naar de Grote Markt leiden de verplaatsbare verkeersplakkaten Plaatselijk Verkeer of Doorrijden Verbo den opgesteld stonden. Maar dan heeft men rekening gehouden zondpr de waard in rasu dp fameuze auto racers die bv. ter hoogte van de Korte Nieuwstraat en de Keizerlijke Plaats deze verkeersplakkaten gingen opstellen waar het hun beliefde nl. op het voetpad van de Keizerlijke Plaats. Enz... en is men ten stadhuize stilaan niet van oordeel dat het de spuigaten uit loopt AAN DE PARLEMENTAIREN UIT 'T ARRONDISSEMENT Het arr. bestuur van de VVB Aalst heeft in een schrijven resp. gericht aan de par lementsleden Moyersoen, Otte, Van Hoorick Van Leemputten en Coppens haar waar dering uitgedrukt voor de houding die deze parlementsleden hebben aangenomen tij dens de stemming betreffende de inover- wegingneming van het wetsvoorstel Ver roken. Anderzijds heeft dit bestuur aan de PVV-volkvertegenwoordigers D'Haeseleer en Waltmel zijn afkeuring uitgedrukt voor hun negatieve, on-Vlaamse houding. STREEKTOERISME Door de Vereniging ter Bevordering van het Toerisme aan het Donkmeer wordt op zondag 17 julias. het traditionele Vene- liaans Waterfeest ingericht. NAAR KOORDINATIEKOMITEE Vernomen wordt dat op initiatief van verschillende Aalsterse verenigingen zou overgegaan worden tot de oprichting van een plaatselijk Vlaams Koordinatiekomitee. imtmm De Dendermondse Jazzformatie die te Comblain - la - Tour optreedt. Met een belangrijk man uit het Aaisters verenigingsleven gesproken over bevoegde sprekers inzake «racisme». Je weet wel voor of tegen de apart- heidswet in Zuid-Afrika, voor of tegen de integratie van de negers m de U.S.A., enz. (Want het racisme is niet beperkt tot ho- gervermeide landen. Moet je eens zien hoe men in dit gezegend land de Spanjaarden, de Sicilianen, de Catalanen, de Italianen, om niet te spreken van de Algerijnen, de Marokkanen, de negers bekijkt.) Achter hoeveel voorhoofden schuilt het plaatje Niet voor zuiderlingen, negers en ander raar volk... Dat herinnert me het volgend recent ta fereeltje In een grootwarenhuis in onze stad lag op Kermiszaterdag een kunstma tig vetgemest, gepluimd kieken, hagel blank te wachten op een koper. Helaas het werd volsiagen veronacht zaamd, zoniet misprezen, dat arme kieken. Er stonden nochtans voldoende belangstellende plaatselijke kieken- fretters. Maar dat vette ongelukkige kieken was door een pril lief Spaans vrouw ken te dicht benaderd. Misschien wou dat vrouwken ook maar alleen, heel even dat kieken strelen in een opwel ling van onvoldane culinaire verlan gens. Ach, het was nochtans een heel mooi, net donkerharig vrouwken. Maar nie mand van de dames wou het kieken nog kopen, ten koste van welke prijs ook. Nee, het was meteen een apart heidskieken geworden. Ach, als we er aan denken dat vier honderd jaar geleden ook de Aalsterse meisjes lang niet kwaad waren op de Spaanse soldeniers, dan krijg je de indruk dat het racisme er met reuze- schreden is op vooruitgegaan. J.A.N. Op 8, 9 en 10 juli 1939 werd te Aalst het 40e landelijke congres van Oud-Wezen gehouden. De ziel van de ganse organisatie was de zeer verdienstelijke Aalstenaar Isidoor Hallaert, die nu bijna tien jaar geleden te Herdersem overleed. Dat kongres, dat zowat het hoogtepunt was van het Aalsters kermisprogramma het laatste voor de oorlog uitbrak ging gepaard met een reeks feestelijkheden concerten, toneelvoorstellingen en wat al meer dat toen nog belangstelling kon ver wekken. Hoe zag er in die tijd de samenstelling uit van traditionele erekomitees Daarvan geeft dit van het Wezenkongses wel een beeld Erevoorzitters Baron R. Moyersoen, toen nog senator en voorzitter van de Hoge Vergadering; de h. G. De Blieck, erevoor zitter van de K.K. Oude Wezenkring; De ken Reynaert van St. Martinusparochie, een schijnbaar wat gesloten figuur, maar een zeer intelligent priester die zijn taak in de moeilijke oorlogs- en naoorlogse ja ren op prachtige wijze heeft vervuld. Voorts de arrondissementskommissarïs de h. Bouckaert, die toendertijd het nog gebruikelijke uniform voor zijn funktie voorzien, bij elke gelegenheid droeg; bur gemeester Nichels, het type van de oude socialistische pioniers, die zeer populair was in de arbeidersmiddens; Bert D'Haese, en E. Van den Berghe, de twee belang rijkste figuren uit het toenmalige Vlaams nationalisme in de streek, resp. senator en volksvertegenwoordiger; Pieter Van Schuy- lenbergh, katholiek volksvertegenwoordiger en met A Van Geert, bestendig afgevaar digde, eveneens m dit komitee, een der leidende figuren in de plaatselijke kriste- lijke arbeidersbeweging. Tenslotte nóg ^Marcel De Ridder, besten dig af ge vaardige en zowat de «syndikalis- tische» figuur in het VNV; de oud-senators J. De Neve en H. Gravez; de schepenen De Stobbeleir, Cornells, Berghman, De Prez; stadssekretaris F. De Meyst; politie- kommissaris J. Van de Winckel, een man die vo.gens traditionele opvattingen zijn funktie alle eer aan deed; O Van der Scheuren en L. Burny, ondervoorzitters van de Wezenbond Aalst.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1