en omstreKen De noodzakelijkheid van een strenge kontrole KLEIN LOGBOEK O H Na het melkerijschandaal te Deftinge Unie der Belgische Zuivelindustrie reageert Vandalisme op het Aalsters kerkhof Tientallen graven beschadigd Tragische afloop van verkeersongeval Wijs en onwijs... Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU DE GAZET VAK AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26. Aa!st Telefoon: 241.14 Postrekening 981.72 3^ maandab 62.50 F 6 maandab 120.F Jaarabonnement 230,F 22ste JAARGANG Nr. 61 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1966 2,50 F HET NUMMER /erd euw ge- dog jnia den- jker ;sul- hele huis )oed nent i ge reld t om houd doelt rtho trijd 5 f ge die ir door dezt waac boos da' ech Bef zoel elijkf ositif De beruchte affaire van de vervalsing v. meikerijderivaten, via het toevoegen van kunstmatige vetstoffen, volgens een zeer vernuftig systeem, in de melkerij van Deftinge, werpt een schril licht op bepaalde praktijken in de zuivelsector in 't bijzonder en in de voe dingssector in het algemeen. Men kan noc.'itans niet zeggen dat de verantwoordelijke instan ties aan het probieem van de voeding achteloos voorbijgaan. Voor wat bv. de zuivelsector bet eft kan ons land, na Nederland, worden gerekend tot deze landen waar de wetgeving het strengst is inzake vervalsing en bedrog. En toch zegt men te Brussel in bevoegde middens, biedt deze wetgeving onvoldoende armslag. Wa: voor de ««klassieke» geheimstokerijen, geldt ook voor andere gevallen van onwettige praktijken Lelden staat destraf, gezien de vigerende wetge ving, in verhouding met de (soms miljoenen) winsten die de betrokken ontduikers, vervalsers, hebben kunnen opstrijken. u35 Jin an di aat ii verge iighe erlijk Defoe rusoe in eö moe (onin in oi n boe >ud wille schi Mau ils er Hee egaa onde Dp zi ipbre and WETGEVING HERZIEN Het is de vraag of de wetgever het niet over een andere boeg moet smijten en de zaak ten gronde moet herzien, gelet op het feit dat deze beteugeling van vervalsing van voe dingswaren en al wat er ruim gezien mee te maken heeft," in feite geba seerd is op teksten van 1890... die uiteraard wel recenleiijk werden «bijgewerkt». Het ligt niet in de bedoeling in het kader van deze bijdrage deze wet geving uit de doeken te doen. Dat moet dan maar de taak zijn van de juristen in 't parlement, die o.m. naar aanleiding van de zaak Deftinge zich moeten gaan bezinnen omtrent de vraag Is de wetgever voldoende ge machtigd om de «overtreders» (sic) te bestraffen in de mate dat zij de volksgezondheid in 't gevaar hebben gebracht Met de sanering van de voedings sector, ruim genomen, is ook de faam van tientallen grote bedrijven en duizenden kleine eerlijke hande laars gemoeid, maar die in de hui dige omstandigheden al te gemakke lijk over een kam worden geschoren met onverantwoordelijken die een minderheid uitmaken en die men nu eenmaal in alle maatschappelijke sectoren aantreft. De zaak Deftinge bv. heeft ten on rechte. GANS TEN ONRECHTE, de goede reputatie van ernstige bedrij ven in 't gedrang gebracht. FEITEN Voor de vleesverwerkende groot- en kleinhandel geldt ook wat geldt voor de zuivelsector. Typisch is in dit verband het ver boden gebruik van «sodium-sulfide» bij gemalen of gehakt rauw vlees, waarvan wetenschappelijk vastge steld werd dat het voor de verbrui ker schadelijk is, schoon het in som mige landen nog wel wordt toege laten. Zoals de lezer wellicht weet, heeft het toevoegen van dit produkt bij ge malen of gehakt rauw vlees tot doel dit laatste voor enkele dagen een frisse, natuurlijke kleur te geven. Ofschoon er volslagen onschade lijke vervangprodukten zijn, maar die hoogstens de frisse kleur voor 1 dag waarborgen, blijft het gebruik van sodium-sulfide enorm verbreid. In een stadje waar men tot de kontrole overging dienden niet minder dan 90 procent van de vleeshauwers gever baliseerd. Men kan het niet eens zijn met de distributiepolitiek van de grootwarenhuizen, van uit het middenstands-standpunt uit bekeken, maar men moet ze alvast ten goede aanreke nen dat zij angstvallig op hun reputatie letten In de meeste grootwarenhuizen oefent de directie een strenge kontrole uit op de afdeling voedings waren, speciaal de vleeswa ren en het gebruik van so dium-sulfide. Het betrokken personeel moet bij zijn aan werving akte nemen van de desbetreffende wettelijke be schikkingen, mede van de sanctionering (ontslag) bij eventueel overtreden van de wet. Men kan zich de vraag stel len waarom vele vleeshou wers in het land ook niet be ter de adviezen volgen van hun beroepsverenigingen. In een Zuid-Belgisch stadje, waar men tot de kontrole overging van eieren, naar verluidt ingevolge een T.V.-reportage, ontdekte men dat eieren werden in de handel gebracht met een luchtlaag van ca. 9 a 10 mm., waar de maximum luchtlaag die is toegelaten 6 mm. betreft. Het bleek meteen vast te staan dat deze eieren, in koelinstallaties weliswaar bewaard, ongeveer twee maand oud waren. Een ander aspect is het toevoegen van kunstmatige vetstoffen aan bo ter die dan als Handelsboter op de markt wordt gebracht. De mogelijkheid bestaat ook dat in overdreven mate sommige scnaóe- lijke stoffen worden toegevoegd aan bier en vruchtensap, ten einde de verzuring te voorkomen. Dat sommige vervalsingsprocedes ook mogelijk zijn voor wijnen en geestrijke dranken zal de lezer wel niet onbekend zijn. (vervolgt) VEROORDEELD BEDRIEGLIJKE PRAKTIJKEN. De Unie der Belgische Zuivelindustrie wijst er in een mededeling op dat zij op nationaal en internationaal vlak steeds de nadruk heeft gelegd op de noodzaak van criteria en kwaliteitsnormen die de verbruiker de nodige waarborgen moeten bieden betreffende de kwaliteit en de zui verheid der zuivelprodukten Ook verleent de Unie tevens haar financiële steun aan wetenschap pelijk zuivelonderzoek, dat o.m. gebeurt in de Universiteiten van Leuven. Gent en Gembloers, terwijl zij anderzijds reeds is tussengekomen bij de officiële instanties om bepaalde bedrieglijke praktijken te vermijden. Het bewustzijn van de vele inspanningen die reeds op beroepsvlak gedaan werden, inspanningen die he laas vaak tot vruchteloosheid zijn gedoemd wegens het gebrek aan coördinatie tussen de bevoegde en ver antwoordelijke diensten, was een prikkel te meer voor de diepe veront waardiging van onze zuiveldiensten van de niet te verontschuldigen prak tijken die zo pas aan het licht kwamen EEN STRENG ONDERZOEK Maandag werd op het Aalsters kerkhof met ontsteltenis vast gesteld dat onbekenden tijdens de nacht een ca. dertigtal gra ven Hebben beschadigd. Foto's en bloemenperken werden als het ware vernield. De stedelijke politie die zich ter plaatse kwam vergewissen van dit vandalenwerk, stelt al het mogelijke in het werk om de dader(s) op te sporen. Het is inderdaad niet de eerste maal dat op deze dodenakker onbe kenden hun zonderlinge woede botvieren. Er wordt in dit verband op ge wezen dat de begraafplaats tij dens de nacht is afgesloten, zo dat de dader(s) naar men aan neemt voorzien van de nodige tuigen over de muur moet(en) klimmen. 12 JARIGE MARGARETA PETERS OVERLEDEN De twaalfjarige Margareta Peters die vrijdagavond II. op de Capucij- nenlaan ter hoogte van het zwembad onder een personenwagen terecht kwam, is aan haar verwondingen overleden. Margareta Peters werd het slacht offer van een verkeersongeval toen zij de rijweg overstak en niet be merkte dat een auto in aantocht was. Zij werd met volle geweld gegre pen en naar het ziekenhuis overge bracht, waar men een schedelbreuk vaststelde. Alle medische zorgen hebben evenwel niet mogen baten. VEILIG RIJDEN Volgens de World Road News is een van de beste adviezen die men beginnelingen - automobi listen kan geven, het volgende Beschouw elke andere automo bilist als een idioot en wees op alles van hem voorbereid Op het gemeentehuis te Welle werd hulde gebracht aan de heer Emiel Bebolle, die hier gelukgewenst wordt door burgemeester Vanderpoorten om zijn verdiensten ais afgevaardigde van de elektriciteitsmaatschappij en als penningmeester van de fanfare Sint Cecilia. (Cl. Het Volk) C. VERSTANDHOUDING Onder de titel «Gaat Vlaanderen de weg op van de deklerikalisatie schrijft volksvertegenwoordiger B. Van Hoorick in «Vooruit» naar aan leiding van de Leuvense perikelen o.m. «Wanneer niet alleen de Leuvense studenten maar ook de christene ar beiders het gezag van de bisschop pen als inrichtende macht van de katolieke universiteit gaan betwisten en aanvoeren dat een instelling die voor 95 procent door de gemeen schap wordt gefinancierd, uiteraard een zaak is waarin deze gemeen schap wezenlijk moet betrokken zijn, dan is dit ontegensprekelijk 'n nieuw geluid in de kristelijke lekenwereld.» Van deze opvatting vindt de h. Van Hoorick overigens een beves tiging in «Raak», het blad van de K.W.B., dat steller dan ook herhaal delijk citeert. «De houding van de kerkelijke overheid in het arbeidersvraagstuk in de 19e eeuw, aangehaald door een der arbeiderskorrespondenten van «Raak» is inderdaad niet verheffend geweest en het ging nochtans ook om Vlaamse en doorgaans gelovige arbeiders. De hogere geestelijkheid behoor de tot de verfransingsmachine met haar franstalige pensionaten en an dere instellingen die de laatste bas tions van het franstalig onderwijs in Vlaanderen zijn gebleven. En zo zouden wjj kunnen voort gaan met andere feiten en waarhe den waarin ook de kristelijke volks mens en geestelijken die dichter bij het volk staan, thans meer inzicht hebben verworven. Het is niet uit leedvermaak dat we hieraan herinneren. Men begrijpe dat wij ons verheugen in de huidige evo lutie. De reaktie tegen het klerikalis me uit de hoek van vele kristelijke Vlamingen opent nieuwe mogelijk heden van verstandhouding tussen socialisten en katolieken op alle vlakken en in een ander en nog rui mer perspektief tussen het socialis me en de godsdienst. Ons land, Vlaanderen, de vooruitgang in alle domeinen en niet het minst het ge loof zelf, kunnen daar slechts wei bij varen». Aldus tot besluit volks vertegenwoordiger Van Hoorick. HERINNERING In een recent interview heeft de bekende sportjoernalist Poi Jacq- mijns herinneringen opgehaald aan vele bekende figuren uit zijn reeds lange loopbaan. Een van hen, zei P. Jacqmijns, zal me steeds bijblijven de Aalsterse Eendrachtspeier Gas ton De Block een persoonlijkheid, een gentlemen... 55 MILJOEN Wereldoorlog II geeft volgende cijfers 55.293.000 doden en 35 mil joen gebrekkigen, aldus het Jaar boek van de Duitse dienst die oor- logsdokumenten en -registers bij houdt. In 14-18 waren er 9.736.897 do den en 21.100.000 gebrekkigen. Duitsland zelf betaalde de oor logswaanzin met 7.375.800 slacht offers, waarvan 3 miljoen vermisten die als overleden worden beschouwd Eveneens in de jaren 1939-45 kwamen er in Duitsland ca. 1,8 mil joen burgers om door luchtbombar dementen. PROEF OP DE SOM Het Westvlaamse blad «Wekelijks Nieuws» brengt volgend verhaaltje dat bepaalde uitbuitingsmethodes aan de kust, tijdens het hoogseizoen aan de kaak moet stellen «Een Belgische vrouw heeft de proef op de som genomen en in een van onze badplaatsen aan de West kust in een vreemde taal een doos stekjes gevraagd. Zij kreeg dit voor de prijs van 2 fr. en er staken wel geteld tien stekjes in het doosje. Wij willen dat niet veralgemenen, maar het is een feit dat in de maanden juli en augustus tal van handelaass het onderste uit de kan willen.» AALSTERS KULTUURSCHOON In een brief aan het stadsbestuur pieit de V.V.A.K. voor het behoud van de H. Geestkapel aan de Katte- straat, gelet op de geplande verkoop van het K.O.O.-complex. De V.V.A.K. wijst o.m. op de his torische betekenis van deze kapel en stelt voor deze desgevallend in te richten als een sociologisch museum met als voornaamste figuren Priester Daens en Jan Bijl, de twee grote Aalsterse sociale pioniers. Wat dit laatste voorstel betreft, nl. de inrichting van een dergelijk museum, zijn wij om verscheidene redenen van oordeel dat het Oud- Hospitaal daartoe de aangewezen plaats is. Een dergelijk «museum» heeft overigens weinig zin als het de bedoeling is hoofdzakelijk piëteits volle herinneringen te exposeren. Het lijkt ons belangrijker het op te vatten als een centrum waar op verantwoorde wijze, alle historische dokumenten en wetenschappelijke werken in de voorbije decennia over deze periode geschreven, worden sa mengebracht ten gerieve van werke lijk geïnteresseerden. Men maakt zich illusies als men denkt dat een museum, zelfs over het leven van Priester Daens en Jan Bijl. als een toeristische attraktie zou mogen be schouwd worden. Indien men daarenboven niet be hoedzaam te werk gaat zou men in verband met de bestemming van de H. Geestkapel wef eens het gevaar kunnen lopen dat toevallig best «past» in het publicitaire kader van een eventueel grootwarenhuis. En wie grootwarenhuis-publiciteit zegt, moet zich ook daarover al geen «zoete» illusies maken. Met alle eerbied voor het pleidooi tot behoud van de H. Geestkapel, maar de vooropgestelde bestemming iijkt minder gelukkig.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1