i en omstreken /f SOCIALE TOESTANDEN IN HET MIDDEL EEUWSE AALST LOGBOEK «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 De Voedingssektor. KLEIN DE NOODZAKELIJKHEID VAN EEN STRENGE KONTROLE St. Annabrug gesloten voor het verkeer Wijs en onwijs... NSC £PE, NSC METU Gazet van Aalst SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 22ste JAARGANG Nr. 62 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMEP «Een grote plaag was de bedela rij. De bestrijding gold vooral de vreemdelingen, «rabsuten en broodbidders buten stands ghebo- ren». In 1403 moesten ze het land van Aalst binnen de drie dagen verlaten, onder bedreiging een iichaamsdeel te verliezen.» Eenieder is er van overtuigd met uitzondering van de «ver valsers» natuurlijk dat een doeltreffende kontrole op de voe dingswaren meer dan ooit no odzakelijk is. In ons land is het nochtans zo dat de ambtenaren die belast zijn met de kontrole over onvoldoende bewegingsvrijheid beschikken. Gedurende de eerste helft van de dertiende eeuw bouwden onze voor ouders een schepenhuis en een hos pitaal, symbolen van hun ontvoog ding en van hun gemeenschapszin. Ook de behoeftigen werden niet vergeten archieven vermelden den HEILIGHEN GHIEST in 1303, het HEILECHENGHEESTHUUS in 1380 Een blauwe steen in de poortgang van het (vroegere) tehuis voor oude vrouwtjes spreekt over «het gesticht genaamd het H. Geesthuis, wier op richting opklimt tot voor de 13e eeuw...» Een renteboek van 1329 vertelt ons dat deze inrichting toen reeds beschikte over een aantal ren ten en over een aanzienlijk grond bezit de liefdadigheid had hier ai vroeg een georganiseerde vorm ge kregen. In den beginne was de armendis in handen van de parochiale geeste lijken en geschiedde de uitdeling aan de behoeftigen hoofdzakelijk in de kerk, na afloop van de goddelijke diensten. Langzamerhand kreeg de H. Geesttafel een zo grote uitbreiding dat ook leken hieraan werden toe gevoegd die de naam kregen van H. Geestmeesters. Sedert de 14e eeuw werden zij benoemd door de stede lijke magistraat het godsdienstig- caritatief initiatief kreeg een offi cieel karakter. Het was intussen een gewoonte geworden dat begoede burgers bij hun afsterven de armen bedachten met geld en-of goederen. In de hoofd kerk werden regelmatig omhalingen gehouden en in de 16e eeuw trokken geestelijken en proviseerders iedere woensdag met bussen door de stra ten van de stad om giften in te za melen. Geld werd de armen slechts wei nig geschonken dit gebeurde alleen indien de testamentaire beschikkin gen dit uitdrukkelijk vermeldden, of als hulp aan zieken en kraamvrou wen. In 1534 ontvingen 80 personen kledingstukken, 71 kregen schoenen en 15 werden op kosten van Je ar mendis gekist en begraven. Natuur lijk zal, in dramatische tijden wij denken bijv. aan het einde van de 16e eeuw het aantal giften heel wat groter geweest zijn. Voedings middelen waren steeds hoofdzaak bij de bedelingen zo werd iedere zondag in de kerk brood jitgedeeld aan de armen. Het jaargetijdenboek van de H. Geest, vernieuwd in 1477, vermeldt o.m. de onderstand die moest gege ven worden aan de behoeftigen die aanwezig waren bij de jaargetijden. De lijst van deze giften is belang wekkend omdat ze ons een inzicht brengt in de voeding van de middel eeuwse mens. Het getal broden met de geldwaarde erbij wijst het aantal behoeftigen aan die in aanmerking komen. Ziehier enkele voorbeelden k 26 broden en 26 maal 12 deniers (munt) 13 broden en 13 ctukken vlees, io broden, 13 x 13 deniers, een vierendeel spek, een vierendeel kaas en een schotel erwten, 17 broden, 12 deniers en 6 harin gen, 30 tarwebroden en 30 pakjes vij gen, 13 witte broden en t3 pinten wijn. Gedurende de vasten kregen de behoeftigen haring en smout; op an dere tijdstippen bonen, erwten, vlees en ook brandhout. Het onderwijs en het aanleren van een ambacht geschiedde op kosten van de H. Geesttafel. Een grote plaag was de bedelarij vooral bij «quade conjuncture des tijts». De bestrijding gold vooral de vreemdelingen, «rabauten en brood bidders buten slands gheboren». In 1403 moesten ze het land van Aalst binnen de drie dagen verlaten, onder bedreiging een lichaamsdeel te ver liezen. Ondanks deze strenge maat regelen groeide het aantal rondzwer vende bedelaars en leeglopers steeds aan en was het stadsbestuur vervolg op tweede blz.) Beperkte bewegingsvrijheid Een frappant voorbeeld van dit gebrek aan bewegingsvrijheid van deze ambtenaren is het feit dat hun maximum 5.000 km., zegge en schrijve vijfduizend kilometer per jaar, voor autoonkosten wordt ver goed. Dat is zowat het aantal kilo meter dat zelfs een gezapige «zon dagschauffeur» overschrijdt in één jaar. Op basis van deze preciese voor schriften moet een ambtenaar van het Ministerie van Volksgezond heid dan maar trachten dat hij bv. een gedeelte zo groot als de helft van West-Vlaanderen grondig «uit kamt». Met andere en duidelijker woor den Men kan stellen dat de kontrole op de voedingswaren mede afhanke lijk is van een ministerieel huishoud- reglement betreffende de vergoeding van autoonkosten. Geef toe... Openbare instellingen Het «schandaal Deftinge» doet inmiddels ook de *raag rijzen in wel- l'n 1-. -JC'.- -» |Q~ wordt uitgeoefend op ex evering van voedingswaren aan instellingen als bv. ziekenhuizen, tehuizen voor ou den van dagen, enz., via de «omis sies van Openbare Ónderstand. En niet alleen aan deze instellin gen, maar ook aan andere met name onderwijsinrichtingen, jeugdtehuizen enz. Het moge dan zijn dat in ons land sommige lokale instanties een regel matige kontrole laten uitoefenen voor wat de zuivelprodukten betreft, de waarheid is dat men op dit terrein blijkbaar nogal veel aan het toeval overlaat en aan de al dan niet des kundigheid van overigens strenge ekonomen. Het zou in elk geval voor het Min. van Volksgezondheid moeten duide lijk zijn dat hier mogelijk nog braak land ligt, dit betekent dat de voor zichtigheid ten overstaan van zieken kinderen en ouderlingen hier moeder van de bezorgdheid moet zijn. Dat in een bepaald gewest van ons land ooit een priester-ekonoom pas na drie jaar heeft kunnen vast stellen dat hem al die tijd ten behoe ve van honderden internaatsleerlin gen, vlees, niet van slechte, maar dan in elk geval van minderwaardige kwaliteit aan... kwaliteitsprijzen werd geleverd, kan een alleenstaand geval zijn. Maar het is voldoende omdat in elk geval hier de kontrole moet verscherpt worden. Het is ook goed en wel aan kleine winkeliers strenge (noodzakelijke) reglementeringen voor te schrijven omtrent de inrichting van hun maga zijnen, hun meteen te verplichten tot belangrijke financiële investeringen, bijaldien de kontrole op de produktie zelf in grote voedingsbedrijven o.m. in melkerijen vervalsingen kan voorkomen. Goede voorbeelden Er zijn wel enkele positieve pun ten inzake de sanering in het voe dingsbedrijf. Bevoegde personen verklaren 1. De jongere generatie, ook in de handel van de voedingswaren, heeft meer verantwoordelijkheidszin waaraan ongetwijfeld een werkelijke beroepsopleiding niet vreemd is. 2. Het gebruik van kleurstoffen tri de voedingswaren is in Belgie aan een zeer strenge reglementering on derworpen. 3. Het Belgisch Hotel- en Restau rantwezen kunnen inzake het gebruik van vopdingsprodukten, mede hygie ne, aio oo~ -Hort pc. steld. 4. Last but not least Op hun «onvervalste» voedingswaarde geta xeerd veel lof, naar verluidt, voor on ze Belgische frituurkens. 5. De grote zuivelbedrijven in ons land gaan zelf preventief te werk via speciaal wetenschappelijk perso neel. C VAN 22 AUGUSTUS A S. De h. Lagrou, hoofdingenieur-di recteur van Bruggen en Wegen, laat weten dat de werken tot het herstel len van het brugdek der St. Anna brug over de Dender te Aalst, een aanvang zullen nemen op 22 oogst 1966. Diensvolgens zal het wegverkeer over deze brug onderbroken worden vanaf deze datum voor een periode van 10 dagen tot en met 31 oogst. Het verkeer kan omgeleid worden langs de Zwarte Hoek- en Zeeberg- bruggen. De nodige signalisatie zal door de zorgen van de aannemer aangebracht worden. AKTUALITEIT ZEG JE Na de Voetbalbeker, de Wereldkampioen schappen in de trein, op de bouwwerven, in de kantoren, in de stations en natuurlijk in de café's. Afgezien daarvan, geof toe dat gespierde (al dan niet gedrogeerde) man- nenbenen even beziens waardig kunnen zijn als mini - rokjes en tuiii- quanti. PLANNING Het voorstel van de V.V.A.K. be treffende de bestemming van de H. Geestkapel in de Kattestraat, brengt andermaai de ganse planning van de Aalsterse Infrastructuur ten be hoeve van de kulturele expansie te berde. Wat met het (nog te bouwen) Kuituurcentrum, 't Oud Hospitaal, de Belfortzalen, enz. De financiële situatie van Aalst is van die aard dat men zich ongetwij feld niet te veel begoochelingen moet maken omtrent de uitvoering op korte termijn van de plannen van het Kuituurcentrum. Geen enkel zinnig mens twijfelt er aan dat hier eveneens DRINGEND een modern ziekenhuis nodig is. Voor beide projecten is het staats- manna onontbeerlijk. Vandaar... De vraag is dan ook of het niet aangewezen is dat men met de aan vang van die planning niet langer het Kuituurcentrum afwacht m.a.w. al vast een definitieve bestemming ge ven aan het Oud Hospitaal en er benevens het stedelijk museum (waarvan de inventaris eens grondig moet onderzocht worden op zijn wer kelijke waarde^ het archief, ook bv.. het «sóuiuiogiscn mu^ _..n« derbrengen. Er zal dan nog voldoende ruimte blijven voor tentoonstellingen, schoon recente ervaringen van expo santen dat de Belfortzaal (om be grijpelijke commerciële motieven) als expositie-centrum méér de voor keur verdient. ZiEKENHUISPLANNEN In het kader van een Interkommu- naïe zoals deze ter sprake zal ko men op de reeds aangekondigde ver gadering van burgemeesters uit het Aalsterse in september a.s., zou in samenwerking met de Gemeente diensten van Belgie als een der be langrijke programmapunten de plan nen voor een interkommunaal zieken huis ter sprake worden gebracht. «DE LACHENDE KERK» Voor wie «ze» niet gehoord heeft tijdens het Eenmanskabaret van Fons Jansen in het Kursaal te Oos tende «Het Concilie hoe boeiend, 2.500 vrijgezellen die diskussieren over het huwelijk». BANKWEZEN Van de 500 grootste banken ter wereld zijn er 220 Amerikaanse. De grootste Europese bank is de Italiaanse Banca Nazionale del La- voro. Voor wat Belgie betreft zijn de Generale Bankmaatschappij, de Bank van Brussel en de Kredietbank resp. gerangschikt onder nr. 57, nr. 81 en nr. 142. Deze laatste bank "boekte op internationaal niveau al dus een vooruitgang van 4 plaatsen. NETTOWINST De autoindustrie Citroen boekte, voor wat ons land betreft in 1965 een nettowinst van 16,32 miljoen F. In Hekeigem woedt woedt, ja, dat is het woord een ware rattenplaag.- En dat terwijl te Hameln, in Duitsland, tot einde augustus elke zondag om 12 uur op het terras van het raadshuis het vermaarde «Raitenfangerspiele» plaats vindt. Waarop wacht men te Hekei gem

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1