en omstreken Brussel gefavoriseerd ten nadele van Denderstreek KLEIN LOGBOEK 13e Feestmarkt te Aalst NIEUWE ORGELPUNTEN OP OKTOBERFEESTEN TE WIEZE N.M.B.S. drijft plan door ter bevordering van pendel-aankoop Hoog bezoek te Aalst Wijs en onwijs... Onderwijs ^(oemeH|ee 1966 verkozen te c\Aaivt Annik Paelstermans laureate Werkverschaffing In Vlaams welvaartsdorp Commerciële expo en befaamd Frans circus i er- 7)6 Gazet van Aalsl NEC SPE. NEC METU DE GAZET VAK AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 6 maandab. 120,F 3 maandab. 62,50 F Jaarabonnement 230,F Postrekening: 381.72 22ste JAARGANG Nr. 67 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1966 2,50 F HET NUMMER De Handelsdirectie van de N.M.B.S. heeft vrijdagnamidsag besloten het plan uit te voeren strekkende tot begunstigde tarief voor reizen naar Brussel binnen een straal van 30 km rond de hoofstad, met uitzondering tijdens de spitsuren. In onze uitgave van zaterdag werd uitvoerig gewezen op de kommer, cie.e draagwijdte van deze beslissing ten voordele van Brussel, maar ten nadele o.m. van de Denderstreek. Het bericht in ons blad heeft inmid dels reeds deining verwekt in diverse middens in de streek. Scherp protest van arrondissementsfederatie B.S.P. Zo heeft de arrondissementsfederatie Aalst van de BSP tijdens een uitvoerige bespreking van de toestand van de Dender streek op het gebied van de tewerkstelling en de verkeerstechnische, ekonomische, sociale en kulturele uitrusting, een scherpe pi otestraotie opgesteld tegen de achteruit, stelling van de Denderstreek en het hoger vernoemde N.M.B.S.-plan Ir, deze motie, die aan de pers werd overgemaakt, stelt de BSP arr. Aalst vast dat in verhouding tot de natuurlijke aan groei van de bevolking, de werkgelegen, heid in het arrondissement Aalst verder is afgenomen en dat het gebied Aalst zelf weldra a.s nijverheids- en handelscentrum zijn tweede plaats zal verliezen. Met verbijstering, aldus de tekst van de motie, heeft de BSP kennis genomen dat in het vijfjarenplan van de Minister van Openbare Werken, volgens de tot hiertoe bekendgemaakte gegevens, niets is voor zien vcor de modernisering van de weg- vei bindingen en andere infrastrukturele uitrustingswerken in de Denderstreek. Vt orts wordt het feit aangeklaagd Jat het Ministerie van Openbare Werken blijft talmen met de aanduiding van de studie groep d e het gewestplan Aalst - Ninove - Geraar-lsbergen - Zottegem moet uitwer ken. In deze motie wordt de bevolking ge waarsch iwd tegen de bestaande neigingen om van het arrondissement Aaist steeds meer de slaapkamer van Brussel te maken en thans in bijkomende orde van de nog verder ;«f -negen Gentse kanaaxzene. Met verontwaardiging nam de BSP fede ratie V nis van de inzichten der Natio- Op initiatief van de Federatie voor Toe risme in Oost-Vlaanderen werd zaterdag voormiddag een bezoek ingericht aan Aalst. De eregenodigden waren een dertigtal hogere ambtenaren van de verscheidene departementen, die begroet werden door burgemeester Blanckaert, schepen Van Hoorick, stadssecretaris Vandeviele, Dhrn. Blanckaert en Ignace De Vos van de Aal- sterse Akadem.e. Er volgde een rondleiding in het Oud Hospitaal waar de h. Van Parijs nadere bijzonderheden gaf over de historische waarde van dit gebouw. Over de werken van de leerlingen der Akademie werd ver volgens gesproken door Ignace De Vos. De bezoekers spraken hun bewondering uit over de kwaliteit van deze werken en het peil van het kunstonderwijs in de stal Het zou ook in ons land kunnen gebeu ren Mensen die in dienstverband offi cieel hun beklag maken omdat zij worden betaald om niet te werken. Dit is het geval in Blackpool (Engeland) waar 45 spoorwegbedienden een gezamenlijk schrijven tot de minister van Verkeers wezen hebben gericht. Zij zeggen in die brief o.m. Wij worden betaald om niets te doen. Wij krijgen geen werk en het lijkt er naar dat wij nooit zullen moeten werken. Wij zijn het hartsgrondig beu. Dezelfde Engelse spoorweglui schreven in die brief ook spontaan dat zij alle da gen moe zijn van het kaarten... nale Maatschappij van Belgische Spoor wegen om, na de pendel-arbeid ook de pen del-aankoop in Brussel te bevorleren ten nadele van de handel in het arrondissement Aalst. De uitvoering van dergelijk plan kan slechts de lokale voortbrengst en han del schaden. Het zou de koncentratie te Brussel in de hand werken in tegenstrijd met een politiek die op dekoncentratie en decentralisatie zou moeten afgestemd zijn. Tot besluit wordt in deze motie een op roep gericht tot alle arbeiders, handelaars bedienden, inteJektuelen, om met klem te protesteren tegen de wraakroepende achteruitstelling en behandeling van het arrondissement Aalst en eensgezind de vitale belangen van onze streek en haar inwoners te verdedigen. Tot besluit stelt de BSP voor aan de andere politieke, sociale en belangengroe pen van het arrondissement, te beraad slagen over een gemeenschappelijk optre den. Ook Volksuniefraktie van gemeenteraad protesteert De V.U.-fraktie van de Aalsterse gemeen teraad heeft via de lokale pers akte geno men van het plan vari de Nationale Maat schappij voor Belgische Spoorwegen, strek kende tot het toekennen van 50 ten hon derd vermindering op de treintarieven naar Brussel binnen een straal van 30 km., een tarief die bij wijze van experiment voor lopig reeds zal ingevoerd worden op de lijn Denderleeuw-Brussel. De V.U.-fraktie besluit daaruit dat ander maal de ekonomische koncentratie naar Brussel wordt bevorderd en dit tot nadeel van de omliggende kleinere agglomeraties, o.w. ook de Denderstreek. De V.U.-fraktie noemt dit NMBS-plan dan ook een frappante aanslag op de kom- merciele belangen van Aalst, het hart van de Denderstreek. De V.U.-fraktie protesteert met klem tegen de uitvoering van dit plan. De V.U.-fraktie verzoekt dan ook de Mi nister van Verkeerswezen ter zake daad werkelijk tussen te komen. De V.U.-fraktie vraagt dat het Aalsters stadsbestuur eveneens kiachtig zou reage ren en de nodige voetstappen aanwenden bij de betrokken instanties ter vril waring van de belangen van de handeldr.jvende bevolking. Bloemenfee I960, Annik Paelstermans, samen met de eredames Christiane Van Royen en Lieve Van den Bossche, en de voorgaande Bloemenfee, mej. Luyckx. Aalst heeft zijn Bloemenfee 1966 ver kozen. Het was lang geen gemakkelijke taak voor de jury, want alle kandidaten schenen wei die titel waard. Tenslotte werd de uitslag voor een nok- volle feesthalle bekendgemaakt Annik Paelstermans uit Aalst werd tot Bloemen fee 1966 uitgeroepen en haar eredames zullen Christiane Van Royen en Lieve Van den Bossche, eveneens uit Aalst, zijn. De titel blijft dus dit jaar weer in het Aalsterse evenals vorig jaar toen Hilde Luyckx uit Nieuwerkerken titelhoudster werd. Terloops kunnen we wel vermelden dat Nieuwerkerken dit jaar weer op de titel loerde vermits de burgemeester, de heer Meulemans, aanwezig was om de zus ter van de fee 1965, mejuffer Sonja Luykcx naar de overwinning te loodsen. BLOEMEN IN DE FEESTHALLE... Tijdens het variétéprogramma werden de zeven kandidaten aan vele vragen onder worpen. Annie Bonnaerens uit Lede ver telde onder andere dat zij houdt van mu ziek en reizen, terwijl Anita Roggeman uit Schoonaarde van muziek, dans en zwem men houdt. Annik Paelstermans verklapte met veel vitaliteit dat zij veel van bloemen houdt en zeer bedrijvig is op het basket ballterrein. Christiane Van Royen uit Aalst houdt eveneens van bloemen en goede lektuur en Lieve Van den Bossche zoekt ontspanning in wandelen en bloemen. Miriam Chalas uit Aalst brengt haar vrije tijd door met artistiek tekenen, terwijl Sonja Luyckx zeer graag bloemen kweekt. Na de voorstelling door de kandidaten moesten de kijkers en de jury beslissen. Ten slotte werd Annik Paelstermans ge kroond tot Bloemenfee 1966. De feeen van de voorbije jaren, Yvette en Hildegarde, schaarden zich rond de nieuw verkozen fee, waarna de bloemen en prijzen uitgereikt werden. Nadien werd de prijs Flora overhandigd aan de firma Schelfout uit de Molenstraat te Aalst. Buiten wedstrijd werden nog onderscheiden de heren Dhondt en De Stobbeleir. Alweer een overweldigend succes voor de traditionele jaarlijkse feestmarkt. Burgemeester Blanckaert sprak tijdens de ontvangst op het stadhuis woorden van lof voor de marktkommissie en de Markt- liedenbond en vestigde de aandacht van de aanwezigen op het belang van de weke lijkse markt voor de stad. Nadat schepen Ringoir eveneens zijn be wondering voor de werking van deze vere niging uitgesproken had werd een ont vangst aangeboden. De aanwezigen, vergezeld door talrijke personaliteiten, begaven zich dan naar de Belfortzaal waar het salon van de volks tuinen werd bezichtigd. Vergezeld van de Aalsterse Bloemenfee werd een rondgang gehouden langs de markt en werd eveneens de keizer-demon. streerder gevierd. Hij mocht levens het plaket van de stad Aalst in ontvangst ne men. Schepen Ringoir en de andere persona liteiten wensten de exposanten van de bloemenmarkt geluk, waarna bloemen neer gelegd werden aan het monument van Koningin Astrid. OP RUST Met ingang van 1 september is Mevrouw Englebert, bestuurster van de Centrale Meisjesschool (Stadsschool) Vredeplein, op rust gegaan. Jarenlang vervulde Mevrouw Englebert haar taak op stipte en toege wijde wijze. 100 muzikanten 180 kelners en diensters in uniform 75 opzieners 125 vreemde werkkrachten voor administratief werk 130 leden eiger personeel Vanaf 24 september tot 9 aktober as. gaan te Wieze de nu reeds sedert enkele jaren internationaal befaamde Oktober feesten door. Op een perskonferentie heeft de h. De Mol herinnerd aan de groei van dit jaarlijks fantastisch festijn en enkele nieuwig heden die dit jaar de honderdduizenden bezoekers weeral zul len verrassen aangekondigd. VERWACHT 350.000 BEZOEKERS De inrichters verwachten dit jaar ca. 350.000 bezoekers, waarvoor behoudens de drie grote Hallen ter beschikking staan een honderdtal kalveren, een twintigduizend kiekens aan 't spit, 62.000 broodjes, ca. 2000 karrewielen boerenbiood, niet te na gesproken de Beierse gas*- kapellen, de 14.000 muz kanten van 300 verschillende fanfares uit Bel- gie, Nederland, Duitsland, frankrijk Engeland en het Groot Hertogdom. Voor het eerst zal dit jaar in het kader van de Oktoberfeesten ook een Nationale Handelstentoonstelling worden ingericht in 'n nieuwe nal. Aansluitend bij deze hal op het nieuwe terrein, komt het befaamde Franse circus «Rancy» zijn tenten opslaan. Het familiealbum van dit circus vermeldt de meest illustere namen. Rancy gaf inderdaad reeds glans- en bravourvoorstel'hgen in alle Europese steden. Het bezit een der grootste circusmenagerien van het vasteland Er worden vertoningen voorzien in de namiddag voor de gepensioneerden, dit tegen gunsttarie ven en 's avoids voor het gewone publiek. Vanuit Wieze zal ook op zondag 25 september te 11 uur de T.V. mis plaats hebben. KULTUURSCHOON De argumenten van de V.V.A.K. voor het behoud van de kapel van de H. Geest in de Kattestraat worden blijkbaar niet zo maar door de KOO instanties aanvaard. Naar verluidt zouden deze dan ook het oordeel willen kennen van niet- Aalsterse deskundigen, o.m. van de h. E. Langui, direkteur-generaal van Schone Kunsten. De KOO wenst het antwoord op de vraag of de architectonische en historische betekenis van dit gebouw opweegt tegen het eventueel «ver lies» van naar raming een 5 miljoen, die het niet «te gelde» maken van het terrein waarop de kapel zich be vindt, zou medebrengen. In de verschillende raadsfracties is men intussen verdeeld over deze kwestie. De volgende gemeenteraad brengt dus alleszins leven in de... «kapel». AALST - ISRAEL De h. L. Moyersoen vertrok begin dezer week naar Israel waar hij in Jerusalem als lid van een Belgische parlementaire afvaardiging de opi ning van het nieuwe Israëlitische parlementsgebouw zal bijwonen. BOOSAARDIG De «Gazet van Antwerpen» wijdt op haar beurt beschouwingen aan het voorzitterschap van de Kamer en prijst de h. Van Acker als een wijs man. Het voorzitterschap van de Kamer acht de Antwerpse krant een te be langrijk ambt om het zo maar aan de eerste de beste toe te vertrouwen. Een Kamervoorzitter moet iemand zijn die bv. bij een eventuele Bel gische republiek als president in aanmerking kan komen. Men kan zich dan ook moeilijk een President D'Haeseleer voorstellen aldus steeds «De Gazet van Antwerpen». Nu weet stilaan iedereen dat Ant werpen nooit Brussel loslaat. Boos aardige Sinjoren, die zich natuurlijk wel een President Craeybeckx, Kie- booms en Van Eynde kunnen voor stellen. Om Kamiel maar met rust en peis te laten... DE SCHOONSTE REDEVOERINGEN Een Amerikaanse Rotarier heeft aan het maandblad van de Interna tionale Rotary-beweging een lijstje gezonden van de redevoeringen, die hij beschouwt als zijnde de schoon ste aller tijden. Daaronder komen voor een poli tieke rede van Demosthenes, uitge sproken te Athene in het jaar 330 voor onze tijdrekening: de lijkrede van Julius Caesar door Marcus Anto- nius in het jaar 44 voor onze tijd rekening: de Bergrede door Christus in Galilea; de redevoering van Mar tin Luther in de Rijksdag te Womrs; de openingsrede van George Was hington in de Amerikaanse senaat op 30 april 1789; het beroep op de natie van Lloyd George te Londen in 1914; de rede van Clemenceau in de Franse Nationale Vergadering in de zomer van 1918; deze van Lenin over «De Dictatuur van het Proleta riaat» in 1919; Ghandi's redevoering over «Niet-samenwerking» te Ma dras in India tep jare 1920; «Bloed, Zweet en Tranen» van Churchill in mei 1940; en de «Oproep voor de Vrede» van Pius XII in 1941. Voor het Nederlandstalig taalge bied zou men hieraan kunnen toevoe gen de toespraak van Max Havelaar tot de hoofden van Lebak, zoals zij is verschenen in Multatuli's gelijk namig boek. En voor Aalst een toe spraak van Priester Daens tot de arbeiders in 't begin van deze eeuw.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1