2>e en omstreken yr Denderstreek-situatie in het licht van de Oostvlaamse arbeidsmarkt Dagen Leger-Natie 1966 te Aalst «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Weinig bemoedigend. de kapel n k van Meule- schette VERKEERSVEILIGHEID Parlementaire aktie Het oud kapelleken van Meuleschette (1693) Wijs en onwijs... Archeologische vondst Vier eeuwen geleden... <=]$eeldenótcrm van 1566 bracht keerpunt in onze gevchiedenió NEC SPE, NEC METU Gazet van Aalst BINNENHUIS VERSIERINGEN INGANG VRIJ 22ste JAARGANG Nr. 70 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER De recentelijk door de provinci- Oost-Vlaanderen bekroonde mono grafie van Annie Voordeckers «De Arbeidsmarkt in Oost-Vlaan deren» moet ook de aandacht gaande houden \an al wie bekom merd is om de Denderstreek. Bedoelde publikatie bevat ruime gegevens ook met betrekking tot de situatie van de streek. A. Voordeckers stelt o.m. voorop dat in de periode 194»6-4»7 de te werkstelling in de secundaire en tertiaire sector in het arr. Aalst ten minste met 1.500 eenheden moet stijgen. Voltrekt zich deze evolutie niet dan «is de kans groot dat in 1971 Sint Niklaas het twee de be'angrijkste Oostvlaamse te werkstellingsgewest zal zijn en dit ten nadele van Aalst». De provincie Oost-Vlaanderen had einde 1964 een bevolking van 1 289.011 Inwoners, waarvan 259.897 in het arr. Aalst. In hetze fde jaar is er voor het eerst in de naoorlogse jaren een positief migratie saldo, noteert A. Voordeckers. De ontwikkeling van de Kanaalzone zal dit ongetwijfeld verder in de hand werken. «Naar absoluut aantal is het vertrekover- schot het grootst in het arrondissement Aalst; het grootste gedeelte hiervan heeft zich in het arrondissement Brussel geves tigd». Pendel Oost-Vlaanderen is bij uitstek de provin cie van forenzen. Op 100 aktieven zijn er 20 die buiten de provincie werkzaam zijn. In tegenstelling met de andere Oost vlaamse arrondissementen is in Aalst (en ook in Dendermonde) de pendel minder belangrijk toegenomen. «Maar deze gewesten totaliseren thans nog 75 ten honderd van de pendel naar de provincie Brabant». Sociaal ekonomisch onverantwoord Als norm voor niet verantwoorde pendel- arbeid telt A. Voordeckers de dagelijkse afwez.gheid van meer dan 12 uur. In dit opzicht is de situatie ongunstig in Ouden aarde (26 procent), Aalst (25 procent) en Dendermonde (22 procent). Daaruit mag gekonkludeerd worden dat er in Oost-Vlaanderen nog steeds te weinig arbeidsgelegenheid is. «In een gebied met Zottegem als kern en begrensd in het westen döor de stad Oudenaarde en in het oosten door de lijn Aalst-Ninove, is meer dan een vijfde van de mannelijke beroepsbevolking aangewe zen op lange afstandspendel In verschil- ende gemeenten bereikt dit percentage zelfs 40 procent». «In feite vormt gans het zuidelijk en zuid-oostelijk gedeelte van de provincie één groot forensgebied». Arr. Aalst gemeenten met 250 tot 499 mannelijke lange afstandspendelaars Aalst 692 Nieuwerkerken 417 Herzele 323 Zottegem 306 Mere 294 Haaltert 286 St. Maria-Oudenh. 277 Onkerzele 265 St. Lievens-Houtem 264 Overboelare 258 Werkgelegenheid A. Voordeckers noteert in dit verband dat wat betreft de werkgelegenheid in >i it Een verzoekschrift Door de bewoners van de Capucienenlaan werd een verzoekschrift gericht aan het stadsbestuur waarin de nadruk wordt ge legd op de noodzakelijkheid tot meer ver keersveiligheid op deze laan. Tijdens de voorbije weken hebben zich inderdaad aldaar verschillende verkeerson gevallen voorgedaan, waarvan één met do delijke afloop. Op initiatief van het Komitee voor Eko- nomische Expansie zal eerlang een verga dering worden belegd van de parlemen tairen uit het arrondissement. Tijdens deze bijeenkomst zullen de di verse streekproblemen besproken worden. Pentekening van Jan Van Malderen. De eerste melding van deze kapel vindt men in 1668; de tweede jaar- tekende van 1693; deze kapel is afgebroken in 1894; alsdan werd de huidige gebouwd, aan de hoek der Meuleschettestraat Vermoe delijk was het de Meuleschette- kapel die, in een oorkonde van 1535, voorkomt onder de bena ming van O. L. Vrouw-ten-Riemen. h LEGER EN NATIE Wie in Djojakarta op Midden-Java zijn stem wil verheffen moet daarvoor eerst de toelating vragen aan de mili taire autoriteiten. Het plaatselijk pers bureau heeft meegedeeld dat in de universiteitsstad het roepen van leuzen en het schreeuwen in het algemeen verboden is. Oost-Vlaanderen, het aandeel toegenomen is van het arr. St. Niklaas (plus 2,8 t.h.) en van Dendermonde (plus 2,2 t.h.). In de andere arrondissementen vermin derde dit aandeel ook, weze het in mindere mat.e, in het arr. Aalst (0,2 t.h.). Wat verder in 't bijzonder het arrondis sement Aalst betreft, wijst schrijfster er op dat de plaatselijke tewerkstelling licht stijgend is dank zij enkele nieuwe bedrij ven. In de textielsector in het arrondissement houdt zij rekening met een daling van 1000 arbeidsplaatsen. De confectienijverheid evolueerde tot dusver gunstiger. «In de periode 1966-67 zou volgens onze prognose de tewerkstelling in de secundaire en de tertiaire sector met iets meer dan 1 500 eenheden stijgen. Indien de expansie van het Brussels be drijfsleven zich niet zal hebben doorgezet tot in het arrondissement Aalst, is de kans groot dat in 1971, St. Niklaas het tweede belangrijkste Oostvlaamse tewerkstellings gewest zal zijn en dit ten nadele van Aalst.» In de periode 1966-67 verwacht men voor het arr. Gent 7.600 nieuwe werkgelegenheden. Daarop zou Sint Niklaas volgen met 3.000 nieuwe werkgelegenheden, terwijl in Aalst en Dendermonde de vermeerdering ca. 1.506 eenheden zou gedragen. Een conclusie var^de schrijfster o.m. in verband met de streek «De meer centraal in Oost-Vlaanderen gesitueerde gedeelten van de arrondisse menten Oudenaarde, Aalst, Dendermonde, zullen ongetwijfeld binnen de directe in vloedssfeer van het Gentse nijverheidsge- bied komen te liggen.»... Door de Vriendenkring van de officieren van Aalst worden op 9, 10, 11 en 12 sep tember de «Dagen Leger-Natie 1966» inge richt, die voor vele Aaistenaars werkelijk een unicum zullen betekenen om nader kennis te maken met de Beigische strijd krachten. Deze groots opgevatte tentoonstelling waaraan vooral het genie-wapen en de ge zondheidsdienst van het leger hun mede werk ng ver.enen, gaat door in de kazerne van het O.C.G.B. in Aalst, beter gekend onder de naam «Pupillen», en op het Es- planadeplem. De dag voor de officiële opening was voorbehouden aan de pers. Het voornaam ste punt van de agenda was een geleid be zoek aan de tentoonstelling. Vooreerst werd de afdeling van de ge zondheidsdienst bezocht waar men de meest moderne apparatuur vindt. Op het grote binnenplein van de kazerne staat het veldmateriaal met o.a. heelkundige en tandheelkundige camions, opgesteld in ten ten waar in geval van nood operaties kun nen uitgevoerd worden. Het materiaal van de gezondheidsdienst mag werkelijk up-to- date genoemd worden. In het zwembad van de kazerne werd vervolgens door het genie-wapen een de monstratie getoond van kikvorsmannen die enkele staaltjes van hun kunnen ten beste gaven. Hier was eveneens een mobiel wa terzuiveringsstation aanwezig dat onzu.ver water onmiddellijk in drinkbaar water kan filteren. In een klooster m de Denderstreek werd dezer dagen een reserve choco lade uit de jaren 1938-39 ontdekt. Het goedje had weliswaar een wat bleke kleur gekregen, maar was voor de rest nog eetbaar en smakelijk Een bezoek aan een andere tentoonstel lingszaal toonde ons een overzicht van de wapens die in het midden van de 19e eeuw gebruikt werden. Vooral interessant hierbij is het aspekt vroeger en nu. Zo kan de bezoeker zichzelf overtuigen van de voor uitgang die op het gebied van de verdedi gingsmiddelen gemaakt werd. Een afdeling hiervan die door het publiek nog niet zeer gekend is maar zeker de aandacht trekken zal, is dat van de opsporing van de uitwer kingen van kernontp offiügen evenals de ontmijningsdienst. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van zwaar materieel op de Esplanade die ongetwijfel l het meest tot de verbeelding van de bezoeker zal spreken. Hier zijn verschi,lende vervoer middelen van de genie bijeengebracht, w aaronder een kraan van 20 ton, de Michi gan-bulldozer, maar vooral de tank-brug, het nieuwste snufje. D.t gevaarte met een gewicht van meer dan 56 ton kan een brug van meer dan 14 ton vervoeren, deze ont plooien en over een afgrond leggen, auto matisch ontkoppelen en er zelf overheen rijden. Deze tank-brug zal ongetwijfeld het meest de aandacht trekken. Wanneer men de enorme inspanningen overweegt die de organisation van dezt groots opgevatte tentoonstelling zich ge troost hebben om een dergelijke manifes tatie op touw te zetten, moet ieze expositie wel haar doel bereiken, namelijk de ge wone mens dichter brengen tot die instel ling die men «het leger» noemt. Dit jaar is het precies vier eeuwen gele den dat de beruchte beeldenstorm een vol ledige kentering in onze vadernndse ge schiedenis heeft gebracht. Het begon allemaal midden augustus 1566, toen enkele tientallen arbeiders en boeren, meestal jongelui, gewapend met knuppels, stokken, rieken en zeisen het klooster van Steenvoorde bestormden en er alles vernielden wat aan de rooms-kato- lieke kerk eigen was misgewaden, altaar- kleden, heiligenbeelden en schilderijen vie len ten prooi aan de vern.elszucht van de opgezweepte massa. De overblufte burgerij machteloos over en weer geslingerd tussen zin voor orde en afkeer van de ultra-kato- lieke, als buitenlands aangevoelde landsre gering, bleef zonder verhaai tegenover dit brutaal geweld. De beeldenstormers waren met Steen voorde niet aan hun proefstuk. Reeds vroe ger had men dergelijke incidenten, zij het dan eerder geïsoleerd, kunnen noteren, of schoon die van mindere omvang waren. Van Steenvoorde slsoeg het onheil spoedig over naar een groot deel van de provincies van de Lage Landen, o.m. naar Aalst en verder de grote centra als Gent en Antwerpen. De beeldenstorm, keerpunt in de vader landse geschiedenis, raasde over het gehele land, maar in mindere mate in het Waalse landsgedee.te en helemaal niet in de steden waar een of andere autoriteit met vastbe radenheid optrad tegen de histerische jon gelui. Het waren in iedere stad gewoonlijk slechts enkele i.entallen die de kerken be stormden, maar zoals het zo vaak gebeurde en iater in onze geschiedenis nog zou voorkomen was het dikwijls het geweld van een heethoofdige minderheid dat het haalde op de redelijkheid van een meer derheid. Politieke, ekonomische en godsdienstige oorzaken De beeldenstorm had zowel politieke, ekonomische als godsdienstige oorzaken. De opstand van de Nederlandse gewesten past geheel in het kader van de Westeuro- pese geschiedenis. Bij het einde van de Middeleeuwen viel de partikularistische standenmaatschappij uiteen om plaats te maken voor een gecentraliseerde staat. Toe nemende handel en nijverheid hadden hier en elders een sterke burgerij doen opko men die bovenai veiligheid en orde beoog de. Zo vormden de kap.taalkrachtige bur gers zich natuurlijke bondgenoten m de strijd tegen de bevoorrechte edellieden. Onder Fihps II werden de centralistische krachten nog sterker en de koning kon ze ook prachtig verweven met zijn godsdien stige plannen, zoals bijvoorbee.d de inde- i.ng van de bisdommen. Hij maakte de Lage Landen volledig ondergeschikt aan de belangen van de rooms-katolieke kerk zoals hij die zag en aan de belangen van zijn Spaans-Italiaans wereldrijk. De Neder landers lagen Filips II niet, maar omge keerd lag Filips de Nederlanders niet. Hij vond in geen enkele laag der bevolking steun voor zijn plannen, zelfs niet bij de massa van het volk, die evenais de burgerij gevoel.g was voor de nieuwe godsdienst. Dit religieuze element gaf een bijzondere scherpte aan de strijd. Toen kende men de opkomst van het Protestant.sme en meer bepaald het Cal vinisme dat zich in die dagen beter ver stond met het kapitalisme dan het rooms- katolicisme. De massa was ontvankelijk voor het Calvinisme, ook op ekonomische gronden. De boeren, maar vooral de textiel arbeiders en de kleine drapeniers maakten een slechte beurt en de boetepredikingen van de calvinistische demagogen schenen een uitweg te bieden u.t de grauwe ellende van elke dag. In de zomer konden de hage- preken nog voistaan, maar bij het begin van de herfst vreesden de predikers hun toehoorders te verliezen en zij hadden ge bouwen nodig. Daarom moesten de kerken worden aangepast aan de nieuwe eisen. De vertwijfelde arbeiders waren onmiddellijk bereid en het is geen toeval dat de beel denstorm begonnen is in West-Vlaanderen waar de ekonomische crisis het scherpst was. De beeldenstorm bracht zoals we hoger zegden een keerpunt. Van dat ogenblik af nam de opstand tegen de regering revolu tionaire vormen aan, de kloof tussen ko ning en onderdanen was meteen onover brugbaar geworden. De strijd kan begin nen.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1