en omstreken L Kultureel "LEVEN,, Seizoen 1966-67 1967: Wereld jaar van het Toerisme KLEIN LOGBOEK Programma's bij de vleet KERN '63 Uitgesproken sociale richting Jeugd toekomstbeeld Debat Leuven Vorstelijk inkomen... Verdienstelijke Aalstenaar voor de T.V. MODE voor de MANNEN Duur, duurder, duurst. Wijs en onwijs. VERKEER Plechtige dankmis te Aalst NEC SPE, NEC METU Gazet van Aal 22ste JAARGANG Nr. 71 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 Er komt beweging in dé Aalsterse kulturele verenigingen. Terwijl het Da- vidsfonds en De Rank in hun diverse programma's gaan aanknopen bij de aktualiteit en op een voorbeeldige wijze ook de links-rechts barrikades ver der proberen te doorbreken door het inrichten van een gezamenlijke «avond» heeft Kern '63 reeds een programma voor het komende toneelseizoen be kendgemaakt. Hot programma van de Week van Kunst en Kuituur is vrijwel af en brengt eveneens enkele aktuele aanknopingspunten. Wat alvast Kern '63 betreft Er zijn uiteraard geen ronkende innovaties. Wel goeddoordachte plannen die de vleugelslag van Kern '63 steeds wijder maken. Zo zal binnenkort de jeugd op de planken verschijnen. De start van het jeugdtoneel zaï natuurlijk verder door Kern '63 over koepeld worden, maar het ligt in elk geval in de bedoeling de jonge talenten vrije teugel te laten. Voor de jonge toneellief hebbers die niet voor het voetlicht staan, zal Kern '63 via de scholen trachten iets te bereiken. De scholen zullen immers weer aangezocht worden de vertoningen bij te wonen en alle kontakten die dienaangaande al werden gelegd, hebben tot hiertoe be vredigende resultaten opgeleverd. ANDRE VAN DAELE WAAROM WALTER BONI WIE André Van Daele stelde vast dat Aalst nog steeds een toneelstad blijft. Tien ak- tieve kringen brengen in het toneelseizoen immers week na week opvoeringen, die zo wat tweeduizend vaste toneelbezoekers lokken. Dat betekent heel wat, rekening houdend met de occasionele belangstelling ciie bij een goed repertorium toch bijzon der groot kan zijn. In het vierde speeljaar van Kern '63 zal niet zo erg veel veranderd worden aan het scenario van de voorbije jaren. Frans Roggen zal verder met twee voeten in Kern '63 staan en weer twee stukken regisseren, terwijl alle medewerkers begrijpelijk ver der in de rangen blijven. Het staat echter vast dat met de groei van Kern '63 ook een meer veeleisend en een kundiger toneelpubliek werd gevormd. Dit toneelgezelschap is niet in het Aalsters toneeltalent gebleven. Kern '63 heeft naast beroepsakteurs ook semi-professionals aan gezocht, naast amateurs uit de kringen van Aalst en amateurs die niet aan een bepaalde vereniging zijn verbonden. Het hoofddoel blijft echter voor alles goed toneel te brengen... Over die doelstelling gaf Walter Boni een en ander vrij. Tijdens de kontakten die Kern '63 had met de belangrijkste ka mertoneelgezelschappen van Vlaanderen werden enkele opvallende verschillen ge noteerd. Eerst en vooral beschikt Kern '63 niet over een eigen toneelzaal zoals de ge zelschappen uit andere steden. Bovendien is het Aalsters gezelschap niet rechtstreeks op dezelfde leest te schoeien als de baan brekers van het eigentijdse experimentele toneel, noch van de geengageerde gezel schappen. Kern '63 wil meer een repertoire gezelschap zijn, met een uitgesproken so ciale richting. Een kring die een kulturele uitstraling heeft in alle lagen van de bevol king en die de theateraktiviteit ook hand In hand doet lopen met de kulturele wer king. Hoewel op dit domein begrijpelijker wijze een samenwerking met de bestaande kulturele verenigingen wenselijk is, kan toch een warme belangstelling voor het toneel bereikt worden. Met de plannen van de Aalsterse toneel vereniging Kern '63 om een jeugdgezel- schap te vormen, is het ganse probleem van het jeugdtoneel te Aalst aan de orde gekomen. Tijdens de Week van Kunst en Kuituur werd telkens een inspanning ge daan om de jonge toneelliefhebbers dich ter bij het doek te brengen, doch werkelijk aktief toneel werd niet zo vaak op de plan ken gebracht. Daarenboven is het gebleken dat gast- voorsteliingen telkens heel wat bijval ge noten terwijl in verscheidene scholen ook regelmatig toneelbezoeken in Brussel en Gent gepland worden. Nochtans ziet men met veel interesse uit naar een bevestiging van de jeugdige ta lenten op de planken zelf. Het is immers al meer dan eens opgevallen dat vereni gingen heel wat inspanningen moeten op brengen om de rolbezetting waarin jonge krachten voorzien zjin degelijk te vullen. VERROKEN - FAYAT VOOR AALSTERS FORUM Op initiatief van De Rank en het Davids- fonds wordt op maandag 26 september een forumavond georganiseerd met als sprekers volksvertegenwoord ger Jan Verroken en Oud-Minister Fayat. In dit domein ngl wellicht nog heel wat werk verborgen, al is het duidelijk dat de klas voor toneel die in de stedelijke aka- dem.e werd opgericht toch de ideale spring plank zal zijn. LICHAMELIJKE TRAINING De gekende akteur Waiter Boni zal deze cursus leiden. Iliij vertelde een en ander over de vooruitzichten. De eerste maanden van de 3 jaar lange cursus worden in beslag genomen door de «lichamelijke opleiding». Het is een tech niek dn de lijn van de yogaleer die vooral op een beheersing van de handelingen aan stuurt. Nadien komt het voordragen van fragmenten, bij voorkeur van klassieke schrijvers, en tenslotte mime- en geheu genoefeningen. Ook zullen stukken worden ontleed, maar het ligt m geen geval in de bedoeling regie-onderwerpen aan te snij den. De Amerikaanse Time geeft een iijst van vorstelijke inkomens naai' aanlei ding van het voorstel van de Neder landse regering om de civiele lijst aan zienlijk te verhogen. Het blad geeft de cijfers in dollars en we herhalen ze in dezelfde muntsoort. Het lijstje van Time luidt als volgt Koningin Juliana van Nederland per jaar 1.436.000 dollar Koningin Elisabeth II van Engeland per jaar 1.330.000 dollar Koning Boudewijn van Belgie per jaar 1.068.000 dollar Koning Frederik IX van Denemarken per jaar 657.000 dollar Koning Gustaaf Adolf van Zweden per jaar 533.000 dollar Koning Constantijn van Griekenland per jaar 500.000 dollar Koning O.af V van Noorwegen per jaar 225.000 dollar Het voor koningin Juliana in deze lijst genoemde cijfer is het nieuwe, als het regeringsvoorstel in de Kamer er door gaat; het huidige cijfer is 690.500 dollar. Het nieuwe cijfer, aldus kon- kludeert Time, maakt de Nederlandse koningin tot de hoogst betaalde mo- narche van Europa. Elders vinden we de Amerikaanse opmerking, dat nu Amerika moet be zuinigen, het blijkbaar vanouds to rijke Nederland best in staat zal zijn om bv. de NAVO-bijdrage te verhogen en van de USA wat drukkende zorgen af te nemen of te verlichten, met amt in de ontwikkelingshulp en in de kisten van de troepen in Duitsland. De min'S- ter van ontwikkelingshulp, inr. Th. Both, d.e als goedgeefs bekend staat, ontvangt reeds bij voorbaat h.erbij alle hulde. De bekende en verdienstelijke bloedge ver Frans Breckpot zal de hoofdfiguur zijn in een TV-uitzending waaraan ook ver schillende andere Aalsfenaars hun mede werking verlenen. De datum van deze uitzending zal laKr worden bekend gemaaat. In het teken van de Internationale Verstandhouding 1967 wordt het wereldjaar van het Toe risme. Tijdens de as. Assemblee van de Verenigde Naties zal dit officieel worden geproklameerd. Dit initiatief wn tevens een bijdrage zijn tot de Vredesgedachte. Men heeft de voorkeur gegeven aan 1967 omwille van diverse verjaardagen en inter nationale evenementen Zo o.m. de Wereld tentoonstelling te Montreal en het 100 jarig bestaan van Kanada, de 50e verjaring van de U.S.S.R., de 50e verjaring van de ver schijning van O. L. Vrouw te Fatima, het duizendjarig bestaan van Bagdad en de 400e verjarmg der stichting van Caracas. Als het aan Parijs ligt, gaat de man in de komende herfst en winter gekleed in colberts, waarvan de slippen afgeronde hoe ken hebben. De jasjes liggen los om de taille en eigenlijk raken ze het lichaam alleen op de schouders en op de borst waar ze (als in de trapeziumlijn) licht op moe ten rusten. De zakken zijn horizontaal of even schuin geplaatst. De revers blijven smal. De mouwen zijn hoog en smal ingezet, waardoor het silhouet lang lijkt. Om de gestalte iets jongs te geven, worden de schouders vierkant en smal gehouden. De jasjes worden met het jaar langer en wie zich dit seizoen heel modieus wil vertonen draagt zijn colbert tot bijna op het dijbeen. Blijkens de indexcijfers van de klein handel is de provincie West-Vlaanderen «de duurste» van 't land, met een index cijfer van 132,7. Dan volgt Oost-Vlaanderen met 131,2. De agrarische Luxemburgers leven 't goedkoopst met een indexcijfer van 127,8. INDEX Er komen nieuwe produkten op de indexiijst. Men gaat zich voortaan niet langer meer baseren op bv. de prijzen van herensokken en borden. Wel blijft de prijs van de dames kousen. Komen nieuw voor op de indexlijs.. tandentrekken MEISJE ZWAAR GEWOND De kleine Magda De Wijngaert werd ingevolge een aanrijding op de Molen dries zwaar gewond. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Hier de nieuwe priester, E.P. De Valkeneer, samen met zijn ouders en familie. (Cliché Het Volk) E.P.De Valkeneer heeft in de St. Maar tenskerk zijn dankmis opgedragen voor een nokvolle kerk. Voordien hadden vele vrien den uit de omgeving van de Leo de Bethu- nelaan, Kerkhofbaan en Kattestraat (waar hij vroeger woonachtig was) de nieuwe priester afgehaald aan zijn woning vanwaar hij met talrijke andere gelovigen begeleid werd naar de kerk. Aam het altaar werd E.P. De Valkeneer bijgestaan door E.H. Janssens, rector van het St. Jozefscollege, E.H. Moens, missio naris, EE. HH. gebroeders Sanders, resp. prof. aan het St. Maartencollege te Aalst en pastoor te St. Martens-Lierde, en E.P. De Brabander. E.P. Sneyders hield de kan selrede. Na de kerkelijke plechtigheid werd aan de genodigden en personaliteiten, waaron der oud-minister Ludovic Moyersoen en schepen Claus, in het St. Jozefscollege een ontvangst aangeboden. Tijdens deze ont vangst werden talrijke geschenken aan de nieuwe priester overhandigd. DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon; 241.14 Postrekening; 381.72 6 maandab. 120.F 3 maandab. 52,50 F Jaarabonnement 230,F 2,50 F HET NUMMER BOUWNIJVERHEID NIEUWE METHODES De Beig.sche bouwnijverheid houdt nog te vee. vast aan de traditionele methodes. De noodzakelijkheid van rationalisatie dringt zich dan ook meer en meer op. Zo niet komt het bouwen van private goed kope woningen meer en meer in 't gedrang. In de verantwoordelijke professionele kringen van het bouwbedrijf staat het pro bleem van een verantwoorde rationalisatie dan ook op de dagorde. Een en ander heeft ook te maken met het groeiend tekort aan behoorlijk kaderpersoneel. Terwijl elk jaar bijna 7.(JOU technici het onderwijs verlaten komen er daarvan amper een 150-tal te recht in de bouwsector. Ten aanzien van dit gebrek aan kader personeel krijgt het plan voor de opleiding van gespecia.iseerd personeel in de bouw bedrijven dan ook vorm. Daartoe werd een speciaal Fonds voor de vakopleiding in de bouwnijverheid opgericht. Op het landelijk kongres van de bouw bedrijven dat tijdens het voorbije week einde te Namen doorging, kwam het pro bleem van de xauonalisatie te berde waar bij men als belangrijkste stap beschouwt het steeds meer gebruiken van geprefabri ceerde elementen, in atwachting dat men mettertijd ook m ons land naar de volle dige prefabricate zou overgaan. MYSTERIE VAN ONDERWIJS In een (Brabantse) Kijksonderwijsinstel- ling stonden dezer dagen, bij de aanvang van het nieuwe schooljaar, 2, zegge twee, ieraars voor een en dezelfde cursus m één en dezeh'de klas. De ene hernam zijn taak als leraar wijl hem officieel was medege deeld dat z.jn interim-opdracht verlengd was, de andere was per staatstelegram in kennis gesteld van zijn nieuwe opdracht. Vorige week duurde dit ministerieel on- derwijs-mysterie nog voort. Tot groot jo lijt van de leerlingen en tot meerdere kop zorgen van de betrokken schooldirectie. Het zou allemaai met zo erg zijn indien dit maar ue enige Later was van het Mi nisterie van Onderwijs. Wie par.ementaire vragen lust, v.ndt wel stof in de Belgische onderwijssector. EEN VERSIE Wij hebben het altijd jammer gevonden als van de ene dag op de andere iemand uitgescholden werd tot verrader van het Vlaamse volk. Ze.fs de ijver.ge Jan Verroken heeft dit verwijt ooit wel moeten «aanharen». De man van het bekende recente wetsvoorstel zal dus wel de iaatste zijn de Vlaamse pa. lementairen die enkele maande i geleden tegen dat wetsvoorstel stemden ook al als «verraders» te bestempelen. Waarmede zeker met de houding van de volksvertegenwoordigers D'Haeseleer en Wa.tmel kan goedgepraat worden. De vrij sportieve veeg uit de pan die zij namens de VVB mochten in ontvangst nemen, was niet onverdiend. inm.ddels loont het bij wijze van infor matie toch wel de moeite even de versie te geven die, vrij geloofwaardig, de ronde doet omtrent de houding van de hh. D'Hae seleer en Waltmel. Het luidt dat beiden aanvankelijk zeer positief stonden tegenover het wetsvoorstel Verroken maar te elfder ure en gezeten rond een Brusselse dis de «goede raad» van Partijvoorzitter Van Audenhove heb ben moeten in ontvangst nemen. Wa* met terdaad «goede raad» van een nationale partijvoorzitter te betekenen heeft, weten wel alle mandatarissen, tot weike partij zij ook mogen behoren. De PVV-voorzitter zou beide volksverte genwoordigers gewaarschuwd heoben voor de gevolgen van een precedent dat hun gebeurlijke goedkeuring van het wetsvoor stel Verroken zou doen ontstaan. Een pre cedent, dixit Van Audenhove, dat gretig zou misbruikt worden door de francofone Mundeieer en ,cs. Met andere woorden, Van Audenhove ver angde dat voor alles de partijtaktiek stipt zou gevolgd worden én door de Vlaam se én door de Franstalige PVV-parlemen- tairen. Als deze versie juist is dan zal het zaak sa jn voor de volksvertegenwoordigeis D'Haeseleer en Wa.tmel dat zij de Munde- leers (en ook de franskiljonse Cuveliers) in de gaten houden. Het zou helaas kunnen blijken dat deze laatsten wel wordt toege laten wat de PV V-man datarissen uit de Denderstreek bij partijverzoek verboden werd.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1