Pe en omstreKen De plannen voor het nieuw ziekenhuis A KLEIN LOGBOEK <2>e «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Moderne medische uitrusting voor de bevolking van primordiaal belang. Studie klaar over drie jaar Studie door Gemeentedienst van Belgie Terreinen Plan 600 bedden Toelating: 300 kapel van de ^eeót B.R.T. nervositeit Aalsterse T. V. uitzending: Top-secret.. Officieus bevestigd... Carla Galle naar Mexico Wijs en onwijs... NEC SPE, NEC METÜ Gazet van Aalst BINNENHUIS VERSIERINGEN INGANG VRIJ 22ste JAARGANG Nr. 72 ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER De noodzakelijkheid van een nieuw, eigentijds ziekenhuis voor de Aalster- se agglomeratie wordt door niemand meer betwist. Dat het huidig St. Elizabethziekenhuis niet langer meer beantwoordt aan de gestelde eisen inzake verpleging, verblijf en administratieve koordinatie werd hier reeds vroeger voldoende aangetoond aan de hand van de diverse verslagen, o.m. deze van de Medische Kommissie van het Ziekenhuis. Het tekort aan behoorlijke verblijfsmogelijkheden is o.m. een voortdurende zorg voor de ziekenhuisverantwoordelijken en zou wel eens bij een of andere ramp fatale gevolgen kunnen hebben. Het is goed dat men zich van de situatie in de verantwoordelijke kringen terdege bewust is. De onophoudelijke inspanningen van de KOO-voorzitter zijn in dit opzicht vooral bemoedigend. Zo-als reeds geme.d zal de Qemeente- dienst van Belgie de studie opmaken voor het nieuw ziekenhuis, nadat de destijds aangestelde architekt, de h. Vergaert, heeft afgezien van zijn opdracht. Met deze studie zou minsten een drietal jaren gemoeid zijn. Voor het eerst s men er ook in geslaagd bij de Directie van de Dienst voor Open bare Gebouwen van het Ministerie van Vo-Iksgezondheid een werkelijke belangstel ling voor een nieuw Aalsters ziekenhuis als het ware los te slaah. De noden inzake medische verzorging zu len overigens ook aan Minister Hulpiau nog eens duidelijk worden uiteengezet ter gelegenheid van zijn aanstaande bezoek aan het Tehuis voor Ouden van Dagen o-p 6 oktober a.s. Hopelijk slaagt men er ook in op de as. vergadering van de burgemeesters uit het Aalsterse tot een akkoord te komen op interkommunaal vlak. De inplanting van het nieuw ziekenhuis is voorzien op «Beekveld», zijnde terreinen gelegen tussen de Merestraat en de Molen- dreef. Aldaar beschikt de KOO inderdaad reeds over ca. 3* ha. De noodzakelijke ove rige terreinen, minstens 4 ha., zouden met tertijd worden onteigend. Een bodemon derzoek werd reeds met gunstig gevolg uitgevoerd. De keuze van de terreinen wordt ove rigens bepaald door de gezonde omgeving en de nabijheid van de grote verkeersaders o.m. binnen afzienbare tijd ook van de Aalsterse Ringlaan. In de studie van de Medische Zieken huiskommissie werdt ten andere duidelijk geschreven «Het leven van de getransmiseerde hangt dikwijls af van de snelheid waarmede een goed uitgerust centrum kan bereikt worden. Het is dus nood zakelijk dat men om het ziekenhuis te bereiken, het stadsverkeer kan vermij den, en dat er tevens direkte aanslui tingen bestaan met de hoofdwegen, waar de meeste zware ongevallen zich voordoen.» Ook «Het is psychologisch van groot belang dat de zieke een uitzicht heeft op de omgevende natuur.» De bezwaren die men niet ten onrech'e kan naar voorbrengen tegen een eventuele nabijheid van de geplande industriezone Siesegemkouter, zullen mettertijd wegval len. Diverse tekenen aan de wanci wijzen er inderdaad op dat de bestemming van de Siesegemkouter in een gunstiger rich ting zal gaan. Dat het stadsbestuur om- wil.e van a-sociale speculaties hier omzich tig te werk gaat is verantwoord. Werd voor het nieuw ziekenhuisplan aan vankelijk een beddenaantal van ca. 600 vooropgesteld, dan ziet het er evenwel naar uit dat s.echts een toelating van ca. 300 zal bekomen worden. Niettemin zullen de plannen van meet af berekend worden op een latere uitbreiding. Op basis van een kosstprijs van 800.000 frank per bed zou in het beste geval een staatssubsidiering van 650.000 frank kun nen verwacht worden. In principe bedraagt de staatstussenkomst 60 procent. De subsi diering van s*adsw? e bedraagt 10 procent. De beperking van het aantal bedden heeft natuurlijk te maken met de traditio nele budgetaire overwegingen. In afwachting geschiedt ook de uitbrei ding van het St. Elizabeth-ziekenhuis via geprefabriceerde paviljoenen. Het zal dus binnen afzienbare tijd niet meer nodig zijn dat men de wandelgangen van het oude ziekenhuis tot ziekenkamers omvormt... Men kan de KOO-voorzitter, de h. Van Droogenbroeck, gelukwensen om zijn door tastendheid, en met hem ook de KOO-leden en het medisch korps. Dt Kapel van de H. Geest (hiernaast naar een tekening van de Aa'stenaar Arthur Thybaert) blijft in de «aktualiteit». Vrijdagnamiddag genoot zij de bijzondere aandacht van Prof. De Smit van de univer siteit van Gent, een specialist in de archeologie en architektuur, die over het oude hidhuis zijn advies zal uitbrengen. Er is ook op 22 september een sectiever gadering van Openbare Werken voorzien waar de kwestie van de Aalsterse kapellen za! behandeld worden. In «Pierlala» van Jan B. J. Luyckx, vol gende voetnota «In de Kattesfraat, staan de op eenen grond gegeven, ten jare 1328. door L'even Godeverts en zijn zoon Jan. De kapel jaarteekende van 1470 en is in 1841 herbouwd». Het bericht over een «Aalsterse TV-uitzending» (zie D. G. v. A. van 15 sept.) heeft blijkbaar bij de BRT verwondering zoal niet verontwaardiging verwekt. Van deze verwondering of verontwaardiging werden wij telefonisch door een TV-man op de hoogte gesteld. Het luidde dat over deze uitzending niets mocht uitlekken. Bijaldien geen staatsgeheim, is deze uitzending dan toch om redenen die ons niet duidelijk zijn een TV-top-secret. Vandaar men zou dat lokale krantje eens duchtig de levieten lezen. Het ware goed om weten of dezer dagen een soortgelijk telefoontje heeft ge rinkeld in de kantoren van «Het Laatste Nieuws». Want maakt daar bv. «Het Volk» geen melding van wat genoemd wordt «mis bruik van vertrouwen». Volgens de Gentse krant heeft nl. de h. Maeriens, directeur van «Het Laatste Nieuws» en ook 1 d van de Raad van Behc-cr van de BRT, ten behoeve van zijn krant, informaties gebruikt die hij alleen uit hoofde van zijn BRT-mandaat kon vernemen. Meer, volgens «Het Volk» zou in «Het Laatste Nieuws» ook een stripverhaal van start zijn gegaan dat eveneens kans maakte als jeugdfeuilleton door de TV te worden geprogrammeerd. Het ware dus goed om weten c. (Zie ook elders in dit blad Stadsalbum Aalsterse TV-uitzending). De Discriminatie van de Denderstreek. N.C.M.V. Aalst reageert tegen plan Handelsdirectie N.M B S. Zie elders in dit blad. Carla Galle is in de voorbije maanden niet meer uit de kijkers geweest. Toen zij haar eerste recordpoging waagde op 16 apri! te Aalst en ook slaagde, vermoedde men dat zij nog voor enkele verrassingen zou zorgen. In een korte periode van zes weken heeft zij tot hiertoe liefst zes neuwe records gevestigd. De laatste recordtijd kwam op 3 september jl. op het bord met 2 min. 41 sec. 4 tienden over de 206 m vier zwemwijzen. Iedereen die het protest van de kenners had toegejuicht toen Carla Galle niet werd weerhouden voor de Euro pese kampioenschappen te Utrecht, hoopte dat zij tenminste de bevestiging zou krij gen voor de reis naar Mexico. Met haar recordtijd van 5 mm. 37 sec. 3 tienden over de 400 m vier zwemwijzen is zij ove rigens op de 13e plaats verschenen van de Europese ranglijst. Enkele dagen geleden had Carla Galle vernomen dat de Belgische Zwembond haar voor Mexico had weerhouden. Binnenkort zullen de geselecteerden immers een zuur- stofkuur aanpakken in Mexico en daar wil de zij begrijpelijk bij zijn. Tijdens het voorbije weekeinde werd dit bevestigd, zo dat de reis van Carla Galle naar Mexico nu prakt.sch in kannen en kruiken is Vlaamse T V. gaat te Aalst op de man af politiek metselen met LEVENDE STENEN. «De Vlaamse V olksbeweging moest een krachtig, intens bezocht gesprekscentrum geworden zijn. Een gezagstrust, waar een duide.ijke eenheid van doelstelling tot stand komt. Het is eerder in de andere richtng geevolueerd. In de periode 1963 b jvooi beeld toen iedereen op stang werd gejaagd door de taalwetpsychose, nam men vaaK -net genoeg tijd om de wetteksten befioorlijk te lezen. Vandaag is de LodewijK de Raet-suchting wel het enige rteie ontmoetingsm.lieu voor mensen uit üe verschalende partijen.» Aldus Jan Ver roken in een vraaggesprek voor het week blad «De Nieuwe». Verroken waarschuwt hier ook voor het .gevaar teveel s.ogans ineens te lance ren la.c.satie, demokratizenng, autono mie, statuut van de hedendaagse student... In elk dorp waar de Meredith-mars zal voorbijtrekken zal ze misschien een slogan bij op de kar gooien. Beter is het voor lopig nog vast te houden aan één duidelijk, eenvoudig prob.eem de overheveling. De andere elementen vallen voorlopig nog buiten de algemene consensus. Zij zullen de toekomst echter vanzelf tot een op lossing komen, als wij vooraf de grote vragen maar goed beantwoordt krijgen. Wanneer je fruit gaat stelen door een gat in de haag, stop je zakken dan ook met overvol met appelen, want dan kun je niet meer terug door het gat. En laten wij ook n.et vergeten onze poli tiek nog altijd m het Viaaras te vertalen, binnen de bevattelijkheid van de volks mens. Over 20 jaar kan de Vlaamse poli tieke termmiiogie al veel wetenschappe lijker en ingewikkelder klinken... Aan po litiek doen betekent metselen met ieve„- de stenen.» DE ÊUw'ÜPA-EtN.PÊRSPRIJS 1966 AAN Dr. GUIDO NAETS. De werkgroep Europa-Eén heeft besl >ten de jaarlijkse persprijs toe te kennen aan de zeer verd.ensteiijke Antwrpenair, I r. Gu do Naets. Deze eminente Europese politicus is kor responden t van meerdere buitenlandse persorganen en tijdschriften. In Duitsland is hi' bv'drij\.g voor de Deutschlandfunx en ;n Frankrijk voor La Vie Frangaise en l'Européen. In Belgie is hij bekend als Europees medewerker van radio en tele- v.sie. H.j is Europees kroniekschrijver in het zeur degelijke VEV-weekblad. Tijd en Kuropa-Eén nam verschil.ende artikels daaru.t over. Dr. Guido Naets (slechts 34 jaar) is de jongste is de jongste prijswinnaar in de reeks, Dr. Alois Cordemans de oudste. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan de steller van de meest aktuele artikel in 1 luropees-federa.istisch perspektief. De prijs zal overhandigd worden op za terdag 8 oktober a.s.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1