De en omstreKen Minister De Saeger naar Denderstreek KLEIN LOGBOEK Streekproblemen onder de loepe De streek en de wet op de Ekonomische Reconversie Rijkswegen Twist Vrouw in bedenkelijke toestand aangetroffen Vondst te Lede Arrondissements rechtbank Diefstallen in Stedelijk Ziekenhuis Verdachte verdween spoorloos In het teken van de pendelaankoop Nationale Maatschappij B.S. inviteert... De toestand van de provinciewegen In 't belang van de bevolking enplntense samenwerking van parlementairen noodzakelijk Aktiekomitee voor Ekonomische Expansie verruimen tot representatieve instelling voor algemene streekontwikkeling Tragisch voorval Man door luik gevallen Vierjarig jongetje verdronken te Erembodegem Plechtige Eremis te Aalst Gazet krin, Frit NEC SPE, NEC METU van Aalst 22ste JAARGANG Nr. 73 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26. Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 381.72 6 maandab. 120.F 3 maandab. 52,50 F Jaarabonnement 230,F 2,50 F HET NUMMER T, t le E ;n ki t ee rsti w gri Tijdens een bijeenkomst van de parlementairen uit de streek op uitnodiging van het Aktiekomitee voor Ekonomische Expansie wérd uitvoerig van gedachte gewisseld omtrent verschillende Denderstreekproblemen. Naar verluidt zou tijdens deze b»jeenkomst ook de mogelijkheden voor sommige gewesten uit het arrondissement betreffende het geno-t van de wet op de Ekonomische Reconversie te berde gebracht zijn. Alleszins zou het Geraardsbergse tot deze ontwikkelingsgebieden gerekend worden. De oprichting van een Interkommunale komt hierbij tegemoet aan de plannen van Openbare Werken. Industriegronden zouden ter beschikking kunnen gesteld worden te Nederboelare en Onkerzele. Ook het Ninoofse zou van deze wet kunnen profiteren, terwijl een derde industrie zone te Erembodegem zou tot stand komen. Anderzijds wordt vernomen dat minister De Saeger eerlang een werkbezoek zal brengen aan de Denderstreek, waarbij inzonderheid aandacht zal geschonken wor den aan de Rijkswegen Ninove-Brussel, Aalst-Ninove en Oombergen-Wetteren. Toen de Aaisterse Rijkswacht zich dins dagnamiddag in een huis gelegen in de Ingang van Bremten, nabij de Valerius de Saedeleerstraat aanbood voor een onder vraging van de aldaar wonende Mevr. De Schoenmaeker en Willy De Kerpel, inge volge ccn klacht van kinderverwaarlozing, kwamen zij tot een verbazende vaststelling. De rijkswachters troffen er inderdaad de iwouw aan in een uitgeputte toestand. Mevr. De Schoenmaeker, die zich nog met moeite kon behelpen, verklaarde door haar vriend De Kerpei geslagen te zijn. Laatstgenoemde werd voorgeleid voor ondervraging, maar ontkende de verklaring van de vrouw, die inmiddels hoogdringend 1 cjniedische hulp diende te ontvangen. VO.M ;erK 1, g ogstl UIT DE BEZETTINGSJAREN Tijdens afbraakwerken aan een gebouw te Lede werd een vondst gedaan die de bezettingsjaren in herinnering bracht. Tot hun grote verwondering troffen werklieden inderdaad enkele honderden P o pakjes sigaretten, merk V.F., met voor- "oorlogse prijs 1.80 F. Opwachting bij Minister Wigny In verband met de problemen die voor het Aalsterse gesteld zijn ingevolge de «Gerechtelijke Hervorming» zal volgende week een Aalsterse afvaardiging door de minister van Justitie, de h. Wigny, worden ontvangen. In het Stedelijk Ziekenhuis werd dins dagmorgen van verschillende patiënten en verpleegsters geld ontvreemd. Zware vermoedens wegen op een onbe kende persoon die geruime tijd in de zie kenzalen rondzwierf Gelijkaardige diefstallen zouden zich m ziekenhuizen elders in het land reeds heb ben voorgedaan. Blen politieonderzoek werd ingesteld. Luidens een mededeling van de N.M.B.S. zullen vanaf 1 oktober tot 31 december de reizigers die zich buiten de spitsuren met de trein naar Brussel begeven, via de lij nen Denderleeuw-Brussel en Waver-Ottig- nies-Brussel, een vermindering van 50 t.h. krijgen op de aangeduide treinen tussen 9 uur en 16.30 uur en na 19 uur. Dit geldt zowel voor le als voor 2e klas. De kinderen van 4 tot 10 jaar hebben een vermindering van 75 t.h. Het volstaat voor de reizigers een biljet «buiten de spitsuren» aan te vragen omdat zij van deze nieuwsoortige vermindering kunnen genieten. Volgens de N.M.B.S. is het doel van dit nieuw systeem een rationeler gebruik van het spoorwegmaterieel. N.v.R. Inderdaad, maar dan ten koste van o.m. de commerciële centra in de Den derstreek én ten voordele van Brussel. Waarom stelt de N.M.B.S. niet meteen gratis reizen voor aan diegenen die dage lijks hun aankopen te Brussel willen ver richten. Mét een geschenk erbij aan wie in Brussel als voortaai het Frans-van-bij ons spreekt... Waarop wacht de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen OP KABINET EERSTE MINISTER Roger Otte en Jan Verroken Pleidooi voor Zuid-Oost-Viaanderen Volksvertegenwoordiger» Roger Otte en Jan Verroken hebben op het kabinet van de Eerste Minister een onderhoud gehad in verband met de specifieke ekonomische problemen van Zuid-Oost-Vlaanderen. Er werd o.m. uitvoerig van gedachte ge wisseld in verband met de toepassing van de wet op de Reconversie op de streek van Oudenaarde, Geraardsbergen en Ninove. Een delegatie bij de gouverneur In verband met de toestand van sommige provinciewegen zal eerstdaags een de.egatie van mandatarissen door de gouverneur worden ontvangen. O.m. zou de aandacht worden gevestigd op de fameuze baan Aalst-Oudenaarde, die vooral op het grond gebied Erpe-Mere, Burst-Borsbeke meer en meer een gevaar oplevert voor het verkeer. O poi: Het ziet er naar uit dat ten aanzien van e situatie in de Denderstreek (zie ons blad nrs. 66, 67, 68, 70, 72) tijdens de eerst volgende maanden een drukke aktiviteit {vanwege de parlementairen uit het arron dissement mag verwacht worden. Een aanloop hiertoe blijkt reeds de bij enkomst te zijn die dinsdag 11. in de kan oren van hot Aktiekomitee voor Ekono- tische Expansie werd gehouden. In een andere richting zijn eveneens nandatarissen van oordeel dat dringend et de provinciale overheid moet gepraat vorden. Eerlang mag ook het bezoek van ainister De Saeger verwacht worden, een ezoek dat naar verluidt méér dan een outine-tocht doorheen de Denderstreek ou zijn. Waarom zou ook een minister Van Els- ande eens geen werkbezoek brengen aan een streek die met meer dan 200.000 inwo ners het nog steeds moet stellen zonder een kuituurcentrum o o o Wat er ook van zij het is inderdaad noodzakelijk dat de parlementairen uit de streek intenser gaan samenwerken dan tot dusver het geval is geweest, willen ze met gezag Ln de ministriele kabinnetten voor de Denderstreek gaan pleiten. Het scheppen van een waarachtige sfeer tot samenwerken, wat meteen ook weder zijds vertrouwen veronderstelt, kan noch tans niet zo moeilijk zijn op voorwaarde dat men uitgaat van de overweging dat het belang van de bevolking, dat zijn meer dan 200.000 mensen, primeert op het ortho doxe partijbelang. Is dit te veel gevraagd aan parlemen tairen wier politieke positie in hun resp. partijen toch wel vrij stevig is o o o De vraag kan overigens ook gesteld wor den of het werkterrein van het Aktiekomi tee niet moet verruimd worden. Dat bij de oprichting van het komitee in 1959, de aandacht in allereerst instantie ging naar de ekonomische problematiek in de streek, lag toen in de lijn van de verwachtingen. Veel pleit er voor om ook de socio-kulturele situatie op streekniveau aan te pakken. Een zelfde opvatting werd overigens reeds vooropgesteld in de studie Sodegec Een algemeen orgaan voor de streekont wikkeling dat eendeels de ekonomische ontwikkeling van de streek zou beogen, anderdeels zou instaan voor de socio-kul turele belangen. Voor wat deze laatste betreft zou o.m. de oprichting van een Kuituurcentrum te Aalst een eerste stap zijn. Spijts een betrekkelijke materiele wel vaart, blijven in de Denderstreek nog na- weeen van het «Arm Vlaanderen» van wel eer. Anno 1966 is het niet te vroeg om de streek daarvan te genezen. Clk. VAN VELE DWALINGEN BEKEERD Op 11 sept. 11. mochten koning Leopold en de prinses van Retie hun zilveren huwe lijksjubileum vieren. Zij mochten van links en rechts gelukwensen in ontvangst nemen. Het is steeds goed dat men zich oprecht verheugd over het geluk van zijn evenmensen, w.e ze ook zijn, klein of groot. Het was deze maand inder daad 25 jaar geleden dat te Laken door kardinaal Van Roey dit opzienbaarwekkend oorlogshuwelijk werd ingezegend. De toenmalige primaat van Belgie, nauw verbonden aan de monarchie, zou overigens in de kerkelijke zondagsdiensten het be richt over dit huwelijk laten mededelen. In de oorlogspers verscheen een laconiek communique van ao hofmaarschalk. Meteen woog het dossier van een latente koningskwestie een doorslaggevende blad zijde meer, een dossier dat in 1945 een ex plosief element zou zijn in de binnenlandse politiek, in de verhoudingen Vlaanderen- Wallonie. Zoveel is reeds zeker dat de rol van meer dan een van de akteurs m dit ko ningsdrama anders was dan tot dusver ge dacht werd. Van deze akteurs is de beminnelijke Van Acker zeker een der belangr.jkste geweest. Zo men in dit land sommige daden van koning Leopold met kwade trouw heeft ge ïnterpreteerd dan is dit niet minder het geval geweest t.o.v. de huidige Kamervoor zitter. Geleidelijk erkent men dat de kapitula- tie op 28 mei 1940 werd ingegeven door louter humanistische overwegingen; maar geleidelijk weet men ook dat Van Acker met andere bedoelingen naar Salsburg is geweest dan deze die hem door zijn poli tieke tegenstrevers werd toegeschreven. Voor de vergiftigde politieke sfeer die in dit land vijf jaar heeft geheerst inge volge de koningskwestie zal menig konink lijk adviseur uit Salsburg 1945 wel mede verantwoordelijk geweest zijn. Uit de ganse geschiedenis hebben ken nelijk de trouwe koningsgezinde Vlamin gen reeds lang nuttige lessen getrokken. En naar men mag hopen ook de katoheke kerk in Belgie. Dat men rechts en l.nks van vele dwalingen uit die tijd is bekeerd geworden is bemoedigend. Daarom moge de rest geschiedenis zijn. LEVE BENELUX Baron van der Straeten-Waillet, Dr. Paar- dekooper, enz. ten spijt houden onze taai broeders uit het Noorden er nog steeds zonderlinge opvattingen op na wat ons land betreft. Dit moge bv. nog eens blijken ait een brief gericht aan ons blad vanwege een inwoner uit Dordrecht Is de brie. ge adresseerd aan Le Journal d'Aalst, de in houd vangt aldus aan «Dear sir, A Satur day (3 september) the braasband «Jubal» from Dordrecht, Ho.land, gives a show in Aalst» enz. enz... Natuurlijk bedoelt de man het allemaal zeer goed In de overtuiging Jat de offi ciële taal van Aaist de Franse is, en bij gebrek van voldoende kennis van deze taal, geeft hij, zoals m *t Noorden g- briukelijk is, de voorkeur aan t.ie van Sti3k';spec-re of zo ongeveer... Je vraagt je af met wie die vriendelijke man uit Dordrecht hier wel mag gepraat hebben. Inmiddels, leve Benelux en met voorname hoogachting... 37 JARIGE AALSTENAAR PLOTSELING OVERLEDEN De 37 jarige Valery Corthals, wonende aan de Oude Dendermondsesteenweg, is tijdens een wandeling aldaar ingevo'.ge een hartaderbreuk plotseling gestorven. In de Felix De Herstraat te Aalst deed z.ch een erg ongeval voor toen Frans Roe- landt, wonende Felix De Herstraat 22. bij het werk een misstap deed en door een luik van de zoldering viel. Hij kwam een viertal meter lager terecht en werd zwaar gekwetst vervoerd naar het Akademisch Ziekenhuis te Gent, waar een schedelbreuk vastgesteld werd. Men vreest voor zijn leven. Zaterdagavond omtreeks 19 uur is een vierjarig jongetje in een regenput verdron ken te Erembodegem-Terjoden, Geraards- b^rgsesteenweg nr. 70. De 4-jarige Geert Ghijsels was er met zijn ouders bij zijn grootouders, die aan het werk waren in de garage. Doordat de waterbedeling in de gemeente onderbroken was werd de regenput opengemaakt om water te putten voor het werk. Terwijl het jongetje op de binnenkoer speelde is hij in de regenput verdwenen. Slechts nadat zijn ouders en grootouders wanhopig in de hovingen en bij buren had den gezocht vonden zij het jongetje terug in de put. De H. Hartparochie was in feeststemming ter gelegenheid van de plechtige eremis van E. P Verleysen. De nieuwe priester werd aan zijn woning tegen de H. Hartkerk afge haald door afgevaardigden van alie christelijke organisaties van de parochie, vele vrienden en talrijke personaliteiten o.w. schepenen Claus en Van Sinay. Aan het portaal van de H. Hartkerk werd E. P. Verleysen verwel komd door de zanggroep van de St. Lievensschool met godsdien stige zangen. De kanselrede tijdens de dankmis werd gehouden door E. H. Pastoor De Cubber. Na de kerkelijke plechtigheid werd in de feestzaal van de fabrieken Gilbos een ontvangst gehouden waarop talrijke personaliteiten tegenwoordig waren. Deze ontvangst werd opgeluisterd door het zangkoor «Pro Musica» o l.v. G. De Cock, terwijl de nieuwe priester namens de fanfare St. Cecilia uit Herdersem op een luisterrijke serenade werd vergast. De nieuwe priester bij het verlaten der kerk samen met familie en E.H. De Cubber.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1