De en omstreken «Op de man af» in de Ajuinstede ANDORRA. KLEIN LOGBOEK Toneel 1966-67 Wereldrecordhouder bloedgeven FRANS BRECKPOT gehuldigd door Vlaamse Televisie DE VOS KILO Een merkwaardige tentoonstelling Staatszaak is ieders zaak Ringlaan Aalst pas voorzien in 1968 Bouwvergunningen door Kern '63 Veto tegen literaire avond in Oud Hospitaal BOMVOLLE STADHUISZAAL VOOR VERROKEN EN FAY AT Leuven Vlaams NEC SPE, NEC METU Gazet van Aalst DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening 381.72 6 maandab. 120.F 3 maandab 62,50 F Jaarabonnement 230,F 22ste JAARGANG Nr. 75 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1966 2,50 F HET NUMMER Aalst is een reus rijker. Een reus naar het evenbeeld en de gelijkenis van een simpele, maar hoogst verdienste lijke burger die meteen toch altijd ook een sympatieke Aaisterse klepper is gebleven de thans 73 jarige Frans Breckpot. Die reus stond dinsdagavond op de binnenkoer van 't stadhuis op het ogen blik dat in de stedelijke feestzaal het programma «Op de man af» werd uit gezonden. Daarmede is Frans Breckpot wel defi nitief de Aaisterse geschiedenis en folklore ingegaan, bijaldien dit nog niet het geval was... Frans Breckpot, frontsoldaat 14-18, die het Belgisch leger een pad in de korf wou zetten toen hij zijn paard aan de man trachtte te brengen voor 150 fr. en aan zijn majoor verk. aarde dat het dier op het veld van eer was gesneuveld onder de vuige Duitse obussen. «Nieuwe Reus Frans Breckpot» 1.058 keer heeft deze stoere fel Aalsters bier-drinkende Ajuin bloed gegeven en is blijkens zijn verklaring dinsdagavond tot overmaat van naastenliefde wel bereid dit zelfs nog te doen voor een ras-echt Dender- mondenaars als L.d.L. ofte Lowie De Lent- decker, die dit programma (joviaal) pre senteerde. Al moet daar onmiddellijk aan toegevoegd worden dat L.d.L. af en toe de voor ons prettige indruk gaf dat hij zijn Aaisterse pappenheimers niet helemaal ver trouwde. Men zou zo kunnen zeggen Zo ue Dendermondse waard, zo vertrouwt hij zijn gasten. «Oilst» Merci, merci Frans Vanwege de voorzitter van de Bond van de Bloedgevers in ons land mocht Frans Breckpot een gouden herinneringsplakket in ontvangst nemen. Hij zou daarenboven m t bezA gesteld worden van een serie vaatjes bier met een inhoud die qua hoe veelheid overeenstemt mei het aantal liter bloed dat hij tot dusver heeft gegeven voor patiënten. Een koor van St. Barbarakamer onder leiding van T. Van Gijsegem zong ook nog een «gelegenheidschanson», terwijl de h. Huylebroeck van de Aaisterse Burgerlijke Stand, Breydelzoon De Lil, Zuster Aloysia van het Stedelijke Ziekenhuis en oud-sport- vedette Karei Voogt herinneringen over Frans Breckpot opdisten. De Aaisterse folklore was ook goed ver tegenwoordigt want in de zaal waren o.m. nog aanwezig Pee Kees-Van der Stockt, oud politiek gardist De Stobbeleir en ten be hoeve van de Aaisterse annalen de h. Fritz Courteauz. Het was goed dat Dr. Matthieu van de Bloedtransfusiedienst enkele professionele informaties kon verstrekken, meteen meer aandacht vragend voor een werk waarvan de betekenis blijkbaar nog niet voldoende is doorgedrongen. Ook De Lachers met president Oovaert en beeldhouwer Van der Steon waren van de part.j. Tekst Theo Van Gijseghem Jan Beeckman. Wijze Venez Saint Nicolas Tei n es gien olsjteneer die Kilo ni 'n kaan A es zu populair as onze zwerte maan Van Moyibeik tot Sint Job kenne ze zenne kop Kilo de Vos es door, ge Zieget on zen oor. Refrein En hee van toijd insj bioed vandoen Ge moetj doveir gien inoeitje doen Vroaget on Frans de kampioen, kampioen. Ne gielen dag arrond es Kilo op de boon Va weirken werd'n te moei, heiget noeit ni gedoon Mo ne goeje pot bier, drinkten hei me plezier Op tien kommet ni oon, Kilo lotj ze ni stoon Me karnaval dreig Frans de reizen in de stoet We moeten 't lerlijk zeggen KilO' dei da goed A danst'nder me alhier, a spronk er me langstoor «'t Es Kilo», riep ied'rien, «ge zieget on zen oor» De Vos hei bloet gegeiven na al joore lank En vè dad eidel weirk verdintjen onzen dank Het was hem aal geioijk, ver eirem of ver roijk In da mensjhevend sport heit'en 't wereld record Slotrefrein Merci, merci Kilo de Vos (bis) Giel Olsjt bedankt Kilo de Vos, onze Vos. Tijdens het pro?.—mma «Op de man af», T.V.-uitzending van 27 september 1966 gezongen door leden van de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer Sinte Barbara, onder de leiding van de heer Theo Van Gyseghem, Deken der Camere. In de Aaisterse feesthalle wordt van 14 tot 26 oktober as. een tentoonstelling op touw gezet onder het motto «Staatszaak is ieders zaak». Op deze tentoonstelling, die kosteloos toegankelijk is elke dag van 9 tot 19 uur, wordt op bevattelijke wijze voorgesteld het ontstaan en de geschiedenis van de Belgische staat, de grondwet, het vorsten huis, de gemeenten en provincies, het par lement en hoe een wet tot stand komt. Verder worden belicht, de sectoren onderwijs, landsverdediging, justitie, open bare werken en financien. In laatstge noemde sector wordt op bevattelijke wijze voorgesteld hoe de staat het geld van de belastingbetaler gebruikt. Ten slotte wordt er een afdeling gewijd aan Be.gie in Europees verband en de technische hulp aan ontwikkelingslanden. Het is met uitgesloten dat deze tentoon- sielling officieel wordt geopend door Eerste Min ster Van den Boeynants, die zoals men weet in het kader van wat men noemt een nieuwe regeringsstijl belangstelling heeft voor k-gelijke initiatieven. Vier verdienstelijke leden-brancardiers van de Diocesane I^ourdesbedevaart van het Bisdom Gent werden te Lourdes onderscheiden en te Aa'st gehuldigd. Het zijn de hh. Jozef Appelmans, Gustaaf Bosteels, Jozef De Man en Louis Van Ypersele. Het Aktiekomitee voor Ekonomische Ex pansie van het arr. Aalst ontving van de lieer Minister De Saeger een schrijven, betreffende de Ringlaan. In genoemd schrijven meldt de minister dat hij opdracht heeft gegeven dat de ont- eigeningsplannen hem tegen einde decem ber moeten voorgelegd worden. Dit zal toelaten de nodige onteigeningen in 1967 te laten uitvoeren. Gelet op de timing heeft hij ook reeds de nodige schikkingen getroffen opdat het bedrag, nodig voor de werken zelf, voor lopig geraamd op 42 miljoen, op de begro ting van 1968 zou voorzien worden, zodanig dat de werken in dat jaar zouden kunnen aangevat worden. Volgende bouwvergunningen werden door het stadsbestuur verleend De Boeck Albert, bouwen van woning op Gentsestg. Matthijs Suzanne, bouwen van garage in Bredestr. 385 De Schrijver Jozef, bouwen van 2 woningen op Moorsel- baan Muylaert Jules, bouwen van ten toonstellingszaal in Bredestr. 81 Raep- saet Jan, verbouwen van handelshuis in Kattestr. 19 liemans-Bollen, verbouwen van handelshuis in Kattestr. 35— .DeRoose Petrus, bouwen van woning in Regelsbrug- gestr. Adriaenssens Jules, bouwen van villa in Gerstenbaan Mcganck Pierre, bouwen van appartementsgebouw en gara ges op Dendermondsestg-Esplanade Van Roy Gustaaf, bouwen van woning in Bre destr. Van Roy Louis, bouwen van wo ning in Bredestr. De Grauwe Herman, bouwen van woning op Oude Dendermond- sestg. Vinck Marcel, verbouwen van woonkamer tot garage op Oude Dender- mondsestg. Schockaert Gustaaf, bouwen van woning in Beekstr. Volgende zondag, 2 oktober, wordt het doek gehaa.d voor de eerste loneelvoorste.- iing van het seizoen 1966-67. Kern '63 be gint meteen zijn vierde speeljaar met Max Frisch' onvolprezen «Andorra», een psy chologisch drama dat niettemin boordevol aktie steekt. Simultaantoneel en alleen een figuurlijk doek, want het marktplein van Andorra n.et het echte dwergstaatje uit de Pyreneeen, maar een denkbeeldige staat, symbool van elke verdrukking overal ter wereld ligt breed voor de toeschou wer open nog eer de akteurs het betreden. Er zijn vaer voorstellingen voorzien zondag 2, maandag 3, zondag 9 en maandag 10 oiktober, telkens te 20 uur stipt in de stadsschouwburg op het Vredeplein. De abonnementsvoorwaarden bleven dezelfde en voor de jeugd werd de prijs voor vier voorstellingen op amper 80 frank gebracht (gewoon abonnement 140 frank, aan de kassa of door overschrijving op p.c.r. 8936.97 van Kern Toneel Aalst, Kerkhof- iaan 39 enkelkaarten 45 F; jeugd 25 F). De verwachtingen zijn hooggespannen, voornamelijk na de recente perskonferen- tie, waarop de bedoelingen en het program ma van Kern nader werden toegelicht en waarvan een omstandig verslag in dit blad reeds eerder verscheen. In de voornaamste rollen krijgen we Harry Deswarte en Tony ELinck, Rolle De- nert, Theo Demunck, Lena Siau, Walter Boni, die ook voor de regie instaat, Jane Van Hoorick, André Van Daele, Leo Ver tongen, Dirk De Vriendt, Rik Van Steen- berghe, André Bossaer, e.a. BURGEMEESTER EN SCHEPENKOLLEGE Een verzoek van groep Bom Naar geme.d wordt heeft het burgemees ter en Schepen kol lege gemeend niet zijn goedkeuring te kunnen hechten aan een verzoek tot het organiseren van een lite raire avond in het Oud-Hospitaal. D:t verzoek ging uit van de groep Bom, wier gelijknamig gestencileerd tijdschrift zoals men zich zal herinneren, onlangs door het Parket van Dendermonde in beslag genomen werd. (E.N.) ARR. C V P. KONGRES Op 13 november as. zal te Herzele het statutair kongres van de C.V.P. arrondis sement Aa.st gehouden worden onder het voorzitterschap van de h. G. Claus. JAARLIJKS 10 MILJOEN Voor de verbreding van de Gentsesteen weg, traject St. Annalaan - Capucienenlaan zal jaarlijks 10 miljoen voorzien zijn op de begroting van het Departement van Openbare Werken. Zoals men zich zal herinneren werd door de Staat onlangs het complex Cartonnage Vanopdenbosch aangekocht. De Leuven avond van het Davidsfond9 De Rank, die maandagavond In de Aaisterse stadhuiszaai doorging, kende een overweldigende belangstelling. Volksvertegenwoordiger Jan Verroken en Oud-Minister Fayat lichtten er hun standpunten toe in verband met de Universiteitssituatie te Leuven. Oud-Minister Fayat bracht spontaan hulde aan de politieke moed en stand vastigheid van zijn kollega. Beide sprekers pleitten vanzelfsprekend de overheveling van de FranstaFiige afdeling van de Leuvense Universiteit naar Wallonië. Verroken situeerde het ganse probleem in het kader van de taalwetgeving, terwijl Fayat uitvoeriger han delde over de universitaire problemen in het algemeen in ons land. Uit de twee toespraken citeren wij hierna enkele markante uitspraken. Deve vergadering werd ingeleid door volksvertegenwoordiger Van Hoorick na mens De Rank en L. Opsomer namens het Davidsfonds. Volksvertegenwoordiger VERROKEN Een eerbare oplossing van het pro bleem Leuven ligt in de lijn van de politiek die de Walen zelf hebben ge volgd toen zij n.a.v. de taalwetgeving in 1932 steeds hebben betoogd dat zij onder geen beding in Wallonië (Vlaamse) uitzonderings - scholen (zelfs geen kleuterscho.en) zouden aanvaard hebben voor de kinderen van de duizenden Vlaamse landbou wers en arbeiders die er werkten en woonden. De Universiteit van Leuven is in haar huidige structuur een lidteken dat overgebleven is uit het maatschap pelijk bestel tijdens de jaren 1830- 1890, een periode die niets te maken had met de demokratie. Men spreekt van de eerbied voor een eeuwenoude instelling die de Univer siteit van Leuven zou zijn Univer sitaire problemen moeten opgelost worden in de optiek van deze tijd, niet in deze van vijf eeuwen geleden. Terwijl in de voorbije jaren steeds meer bevoegdheden worden overge heveld naar de Europese structuren is men blijkbaar bang in dit land be voegdheden over te hevelen in funk- tie van belangen van twee volksge meenschappen. Er is in dit land een konservatieve middengroep die beurtelings wijst naar Vlaamse en Waalse problemen in de hoop aldus een immobilisatie te handhaven. De verwerping van het wetsvoorstel heeft geen POLITIEK belang Men za. in 1968 een normale oplossing niet kunnen ontwijken. Oud-Minister HENRI FAYAT Het probleem Leuven moet gesteld worden in het raam van de algemene bezorgdheid voor de algemene opgang van de Nederlandse kuituur in Vlaan deren. De Bormsverkiezing m de jaren die voorafgingen aan de volledige ver nederlandsing van de Gentse Univer siteit bewijst dat het uitblijven van een oplossing van Vlaamse problemen een gevaar inhoudt voor de eenheid van het land. De densiteit van de Vlaamse univer sitaire gemeenschap in vergelijking met de Waalse is onvoldoende en moet dan ook binnen de eerstvolgende jaren vermeerderd worden door de demokratizering van het onderwijs. Het «More Brains» blijft voor Vlaan deren van kracht. De samenwerking tussen de verschil lende universiteiten in Vlaanderen eendeels en met de universiteiten in Nederland anderdeels is noodzakelijk. Weike zin heeft de kulturele auto nomie als ze haar weg niet kan vinden in de universiteiten

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1