en omstreKen Twintig jaar Kristelijke Arbeidersbeweging in de streek Sr Aalsterse taxihouders hebben 7-dagen-werkweek «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Aanpassing der tarieven - Betere verstandhouding noodzakelijk "Op de man af...„ Taxitarieven worden NIET verhoogd Dekt Aalsterse vlag de ware lading met Voorstel tot wijziging Index gestegen RICHARD DE, SCHEPPER uittredend voorzitter van het A.C.V. arrondissement Aalst NEC SPE, NEC METU Gazet van Aalst SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 22ste JAARGANG Nr. 76 ZATERDAG 1 OKTOBER 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Zij zijn een verirouwd oeeiu geworaeu in hel stadsbee.ü in ae omgeving van nei atation. L>e achi taxi voertuigen t. voor ae taaiknoboeis, een nuurauiu voorzien van een taximeter, zoais in Aalst) iieoben er sinds veie jaren hun piaatbje veroverd. z.ij wachten met open armen ten deuren) op de reizigers die uit het station komen en die op zachte Kussens doorneen ue stad willen gevoerd worden, regen de prijs van... Dat kan met zomaar gezegd worden, want meteen worut een hoofdstuk aange sneden dat de taxihouders wei bijzonder aan het hart ligt, de prijs voor de ritten. Een van de mensen cue al heel wat jaren heeft doorgebracht voor hei station gaf ons deze cijfers «Een gewone rit kost 30 fr. Voor minder kun je in Aalst geen taxi nemen. Waneer men nu weet dat de prijs 8 fr. per kilometer bedraagt, kan gemak kelijk uitgekiend worden, hoe ver deze 30 fr. wel strekken. Het is een prijs die ai sinds een hele tijd vaststaat, maar die zeker niet meer aangepast is aan de hui dige evolutie van prijzen en levensduurte.» Op het terrein van de prijzen ligt even eens het probleem van de investeringen In Aalst zijn de taxiwagens (alle verge lijkingen en vaststellingen zijn begrijpe lijkerwijze steeds gebaseerd op de wagens die de vaste staanplaatsen van het station bezetten) meestal zeer behoorlijke wagens. Zij die ooit in Gent of Brussel hebben «getaxied» zullen wellicht weten dat in de grote centra meer en meer naar kleine wagens wordt gegrepen. Zij zijn sneller in het drukke verkeer en de investering is niet zo groot. Nu is het wel zo dat deze voertuigen ook als praalwagens bij huwe lijken en dergelijke kunnen aangewend worden, doch deze opdrachten schaden dan steeds de ritten die aan het station nor malerwijze gedaan worden. Hoe ook, af en toe zit hier toch een be hoorlijk extraatje aan vast. Toch zou het heel wat gemakkelijker kunnen geregeld worden indien het tussen de Aalsterse taxi houders (als vertrekpunt kunnen de acht van het station worden genomen) tot een behoorlijke samenwerking kwam. GEEN RUST- OF VERLOFDAG «Voor ons begint de dag om 8 uur 's mor gens tot 1 uur 's nachts. Elke dag van de week, op zon- en feestdag, zonder ooit éen vakant.enootje te kunnen kraken», zegde een van de taxihouders. «Waarom zouden wij met tot een overeenkomst kunnen ko men om op geregelde tijdstippen een rust dag te hebben. Het zou voor iedereen een welkome gelegenhe.d zijn om eens wat anders in het eentonige levensritme te brengen. De man die dit eventueel kan ver wezenlijken, zal ongetwijfeld een hele krachttoer doen.» «Kun je niet zelf iets ondernemen «Wat wil je, de verstandhouding die er nu heerst, is zowat het minimum wat kan gevraagd worden en niemand voelt veel lust om er aan te beginnen, vooral omdat geen rooskleurige vooruitzichten kunnen gesteld worden.» Het zal dus nog niet voor vandaag of morgen zijn... POLITIE EN KWADE KLANTEN En toch blijven de taxihouders volhar den. Zodra zij op de draaimolen zitten, kunnen zij met meer uit het raderwerk. Zij worden van dag tot dag, van jaar tot jaar vastgeankerd in hun beroep en de proble men worden elke dag achter de schaarse voldoeningen verborgen. «Wij hebben het nochtans enkele jaren zeer moeilijk gehad. Dat was in de periode toen de politie werkelijk tot in de puntjes het doen en laten van de taxihouders wilde regelen en de stipte toepassing eiste van het reglement. Sindsdien is er in de ge meenteraad door raadslid Willems een verbetering bekomen van het bestaande re glement en zijn wij enigszins vrijer ge worden.» «Aalst is dus geen moeilijke stad meer?» «Op dit punt zeker niet en overigens ook met met de klanten. De overvallen die el ders schering en inslag zijn, zijn bij ons zeer schaars, maar wij zijn ook zeer kort met de mannen die ons minder interessant voorkomen Bij mij gaan zij in e.k geval zeer vlug op het stoepje staan...» TOEKOMSTPLANNEN Tenslotte wilden wij van onze zegsman nog vernemen wat hij precies zou willen wijzigen in de bestaande werkregeling. «Het is een driepuntenprogramma 1. Vaststelling van een rustdag en een dege lijke verlofregeling; 2. Aanpassing van de prijzen; 3. Aanpassing van het reglement waarin o.m. zou voorzien worden dat even tuele prijsverhogingen vlugger kunnen ingevoerd worden. Dit zou niet de bedoe ling hebben regelmatiger prijsverhogingen te kunnen vragen, maar het zou ons in staat stellen het hoofd te bieden aan de stijging van de prijzen op het moment van de prijsverhoging zelf en niet veel later...» Stof voor overtuigde werkers of... toe komstdromen die illusies zullen blijven?... De T.V.-uitzending «Op de man af» te Aalst heeft een slechte pers gekregen. Men is van oordee» dat de uitzendmg smakeloos was zonder meer en de brave Frans Breckpot en andere Aalstenaars de dupes waren. De Nederlandse kuituur is weer eens voortreffelijk gediend geworden door de Vlaamse T.V. In elk geval bood deze uitzending ruime aanknopingspunten ten voordele van de tricolore publiciteitscampagnes voor het Belgische bier. Naar verluidt gaat de Vlaamse T.V. nu ook aan de directie van «Het Laatste Nieuws», via het Brusselse stadsbestuur vragen «haar bakkes te houden» Tijdens de kabinetszitting van gisteren besliste de regering niet over te gaan tot een verhoging van de taxitarieven. Aalsterse taxichauffeurs wachten aan het Stationplein op klienten. DE AANKOOP VAN HET KASTEEL 'iERLINDEN Het moet zijn dat sommige Aalstenaars oordelen dat de huidige stadsvlag niet de ware lading dekt. In eik gevai zaï tijdens de eerstvolgende raadszitting, op 7 oxiober as., door raads lid Wi.lems een voorstel woiüen te berde gc-brachl inuoudende de wijziging van de vlag in rood-wit-geei, in plaats van de huidige kleuren rood-wit. Een en ander zou naar venuidt uigegeven zijn door historische overwegingen. Het ziet er naar uit dat deze specifieke Aalsteisé ..angeiegenheid zal aanleiding geven tot een «debat» voor specialisten. Tijdens deze.fde zitting zal ook het prin cipieel akkoord betreffende de aankoop van het Kasteel Ter Linden besproken worden. Men weet dat de stad de gelegenheid heeft* dit kasteel te kopen voor een bedrag van 3 miljoen. Ofschoon uiteraard de gebeur lijke bestemming nog niet definitief is, zou het plan om het complex als ontspannings centrum om te vormen ruime kansen ma ken. De dagorde van deze gemeenteraadszit ting behelst voorts meer dan 50 punten o.m. nog enkele vragen inzake de verkeers veiligheid. De index v.-.n de kleinhandelsprijzen ver toont voor de maand september een stij- g ng van 0,53 punt tegenover de vorige maand. Dit komt ne: r op 130.38 punt tegenover 129,85 punt n de maand augustus. «Monseigneur Calewaert, bisschop van Gent, ontvangt op 24 december, vooravond van Kerstmis, een afvaardiging van de Aal sterse arbeiders. Zij vragen zijn morele steun. De Kerstdagen brengen geen nieuws Dij. Iedereen voelt het aan dal een wettelijk stelsel van vergoedingen met bepaalde prioriteiten bij een sluiting nodig blijkt. Op 30 december trekt een optocht met zwarte vlaggen door de stralen van Aalst, gevolgd door een ontvangst op het stadhuis. Arbeiders en hiui vertegenwoordigers ver zetten zich, maar staan machteloos. De man uit de straat zegt «de werkman trekt aan 't kortste eindje». Op de laatste dag van 1957, 31 december, gaat de buitengewone algemene vergadering door. Arbeiders ver zamelen zich en nemen met «zwarte vlag gen» post voor de ingang van de N.V. Roos, Geerinckx en De Naeyer ,aan de Pieter Cornel iskaai. Een na een komen de wagens van de aandeelhouders voorbij. Kort na 10.30 u. kan de voorzitter de vergadering openen. Er wordt heen en weer gepraat, het wordt een woelig debat, dat eindigt op een stemming. Van de 48.000 zijn er 38.899 aandelen vertegenwoordigd. 21.190 stemmen tegen de voortzetting en 17.703 zijn voor de verlengenis van de N.V. Roos. Geerinckx en De Naeyer wordt ge- likwideerd... De vergadering stelt nog vier vereffenaars aan, die 1 t.h. ontvangen op wat zij ten goede maken. Het sociale on recht is geschied...» (1) Vraagt men Richard De Schepper. 20 Jaar voorzitter van het Kristelijk Vakverbond van het arr. Aalst, naar zijn indrukken op het ogenblik dat hij zijn funktie gaat door geven, dan herinnert hij zich niet zonder enige bitterheid de eindejaarswisseling 1957-58, toen te Aalst door de sluiting van fabrieken honderden arbeiders en arbeid sters gebroodroofd werden. Er zijn ge.ukkiglijk ook schoner dagen geweest voor deze al te bescheiden mail, wiens sociaai streven in eerste instantie is geleid geworden door een rechtvaardig heidsgevoel. Van Richard De Schepper kan inderdaad naar het woord van de dichter worden gezegd dat hij «de zware last op zich gedragen had een eerlijk man te zijn». DENDERHOUTEM Ergens moet er een korrelatie schuilen tussen de sociale opvattingen die een jeug dige De Schepper er reeds op na hield, en het milieu Dênderhoutem waar hij in 't begin van deze eeuw geboren en ge togen werd. Denderhoutem, dat betekende in de eer ste decennia van deze eeuw, de vereenzel viging met het streven van een advokaat De Backer, een der pioniers in de Daensis- tische beweging en in de eerste Kristelijke Volkspartij. Denderhoutem, dat was in de twintiger jaren ook een begrip voor de nog .evende gedachte aan de pioniers van het Daensis- aie, deze beweging die het tempo van de totale doorbraak van de kristelijke demo- kratie zou versnellen, met de som van re sultaten die het huidig maatschappelijk bestel in ons land op onmiskenbare wijze mede heeft vorm gegeven. Met dit prille sociale gevoel en met een even spontane belangstelling voor het Vlaamse herste is Richard De Schepper geleidelijk opgegaan in de Kristelijke Ar beidersbeweging m de Denderstreek So ciale fn Vlaamse strijd waren voor hem één. SOCIALE AKTIE Een gesprek met Richard De Schepper is een bevreemdende ervaring. Want hoe tegemoetkomend voor eenieder, hij is er niet de man naar om over zichzelf uitvoe*- rig te praten. Nu reeds ziet hij met een onbehaaglijk gevoel de dankbetuigingen tegemoet, waaraan hij vanwege zijn bewe ging, dat zijn duizenden mensen in de streek die hem hoogachten, niet zal ont snappen. En toch is hij dé Vakbondmilitant in de onderwijssector, sedert 1925 onafgebro ken in de beweging. Met een ander ver dienstelijk Aalstenaar, Henri Walgraeve, gewezen nationale voorzitter van de Cen trale van het Personeel van het Technisch Onderwijs aangesloten bij het A.C.V.werd in het begin der dertiger jaren, in akkoord met het Aartsbisdom, de hernieuwing van het Technisch Onderwijs voorbereid waar op men ook in de naoorlogse jaren verder zou bouwen. De groei van de Kristelijke Vakbeweging in het arrondissement heeft Richard De Schepper, in een verantwoordelijke funktie, als voorzitter sedert 1946, steeds aan het hart gelegen. Met figuren als de huidige Deken van Gentbrugge, E.H. De Deyn, E.H. Van der Cruyssen, Deken van Deinze, en last but not least E.H. De Vos, Deken van onze Keizerlijke Stede, en huidig proost E.H. Schotsaert, heeft Richard De Schepper het wel en het wee van het Groen Kruis mee gemaakt. Waar hij vandaag de dag een beweging presideert, maar dan demokra- tisch, die in het arrondissement 28.000 le den telt en waarvan de uitbouw steeds cre- sendo gaat. Voor hem zijn die twintig jaar een pe riode waarin de arbeidersbeweging in ons land een reeks veroveringen, bij wijze van zeggen, heeft in de wacht gesleept, die on miskenbaar een kentering hebben teweeg gebracht in de huidige sociale structuur. Noem maar op, zegt Richard De Dhr. Richard De Schepper hier bij zijn welkomwoord op het jongste A.C.V.-kongres. Zo heeft hij tientallen verbondeiijke, gewestelijke en plaatselijke vergaderingen van het A.C.V. voor gezeten. Scnepper, datgene wat ue arbeider heeft verworven. üp de eerste plaats uc volledige uitbouw ^an Ue maatschappen jxc zekerheid niet on aanvechtbare rechten op ziekte vergoeding, werkloosheidsvergoeding, ouderdom en vroegtijdige dood, betaaid verlof en gezins vergoedingen. En verder de verkorting van de arbeidsduur door de uitvoering van tien betaaide feestdagen, de drie weken verlof en de vijfdagenweek waarvoor het A.C.V. speciaal geijverd heeft. Wat de dank en het vertrouwen van de arbeidersmassa voor gevolg bad. Komt ook nog de over gang van de maatschappelijke zekerheid naar bestaanszekerheid, supplementaire vergoeding bij winterwerkloosheid. Met ge waarborgd dag.oon en thans het gewaar borgd weck.ood. Het tot stand komen van de vastheid van betrekking in hel arbeids- en bediendenkontrakt en het begin van de integratie van de arbeider in de onderne ming .angs syndikale delegaties, komitees voor ve gheid en gezondheid en onder nemingsraden met de aanvaarding van het syndikale feit en opname van arbeiders- vertegenwoordigers m paritaire komiitees, bedrijfsrad en n de nationale arbeids raad. Deze pa erre van volledig ewi ig en meteen van de K v Ar beweging, is zijn grote vreu, ,i grote fierheid. inzet in de Kriste- i jke Arbeidersbeweging heeft Richard De Schepper met een verrassend ruime belang- stellin" voor alles wat leeft en beweegt n dezr sïre van pendelarbeiders en bedienden, n belet om telkens ook zijn aktieve medewerking te verlenen aan alle moge i .ke ::i. t:even op het kulturele vlak. Jarenlang bestuurslid van het Davids- fonds, effectief 11 juli-vierder, immer be- (vervolg op blz. 2)

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1