en omstreKen Overval op postkantoor te Aalst rEobNleeni "logboek mm Volgend jaar geen Aalsterse Week van Kunst en Kuituur door twee gewapende kerels Zijn de bandieten uit de streek Met kleine personenwagen Wagen teruggevonden Parket ter plaatse Aalst zoekt meer armslag.. 100 jaar Val. De Saedeleer Eerste Minister te Aalst op 14 oktober De wereld van vandaag Inhuldiging nieuw Rustoord voor bejaarden de ene brug is de andere niet... Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. DE QAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26. Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening. 301.72 6 maandab. 120.F 3 maandab 62,50 F Jaarabonnement 230.F 22ste JAARGANG Nr. 77 DONDERDAG 6 OKTOBER 1966 2,50 F HET NUMMER door volksvertegenwoordiger OTTE CARITAS. Is Brussel totnogtoe het uitver koren terrein geweest van de gang sters, dan was het deze maal de Ajuinstad die in het nieuws kwam met een brutale overval op een post kantoor op de Moorselbaan, waarbij ongeveer 400.000 fr. werd gestolen. Het was even voor 17 uur toen twee ge wapende kerels het hulppostkantoor op de Moorselbaan binnen kwamen en onder be dreiging van een pistool de postontvanger de h. Philemon Wauters, en zijn bedienden verplichtten voor een muurkast plaats te nemen. Een van de bandieten hield de postbe dienden in bedwang terwijl zijn gezel de laden doorsnuffelde. Zij verdwenen onge stoord met hogergenoemde buit, terwijl zij in hun overhaasting een nog groter bedrag dat in de toonlade voor het grijpen lag, onaangeroerd lieten. De twee bandieten hebben werkelijk ge handeld met een stoutmoedigheid die bij na ongelooflijk is. Inderdaad, op het tijd stip dat zij voor hun overval hadden uit gekozen is het juist zeer druk in deze straat daar op dat ogenblik vele personen uit de fabrieken van de omgeving hun dag taak eindigen. Anderzijds geven de grote vensters van het postkantoor uit op de straat, zodat men praktisch van buiten alles kan zien wat binnen gebeurt. De twee kerels hadden een nylonkous over het hoofd getrokken, terwijl een van hen een alpenmuts droeg waarop nog een gewone hoed stond. Toen een van de ban dieten tot de postonvanger en zijn bedien de «Handen omhoog» riep, hebben beiden menen een dialect te verstaan uit de streek van Aalst, zodat het best kan gebeuren dat zij uit de streek afkomstig zijn. Dat de kerels trouwens de overval zeer rustig deden, kon een getuige, de jonge man Mare De Veylder, die rechtover het postkantoor woont, best vertellen. «Ik heb het wagentje waarmee zij zich verplaatsten aan het postkantoor zien staan, een verouderde kleine Renault, waarvan men zelfs de kleur niet meer kon herkennen. Nadien kwamen er twee man nen uit het postkantoor en een van hen nam plaats achter het stuur, deed de motor draaien en opende dan de deur voor zijn spitsbroeder. Zij reden rustig in de rich ting van het centrum en deden zo gewoon dat ik niet de minste argwaan koesterde. Het was pas nadien toen ik over de overval hoorde dat ik besefte dat ik de daders had gezien.» Een uitgebreid onderzoek door de Aal- sterse politie, rijkswacht en B.O.B. met ook afzetting van alle wegen door gewa pende politiemannen, leverde toch een re sultaat op, daar de kleine wagen van de bandieten werd aangetroffen op de Sint Annalaan. Hogergenoemde getuige kwam trouwens de wagen herkennen. Van de twee bandieten heeft men echter nog steeds geen spoor. Het Parket kwam dinsdagavond voor ver der onderzoek ter plaatse. Verdere gege vens werden niet verstrekt. Over enkele dagen wordt de Week van Kunst en Kuituur geopend te Aalst. Het is de zevende organisatie en. ook de laat ste. Deze beslissing is nog niet officieel, maar het blijkt thans dat iedereen voor een nieuwe richting is gewonnen. Nochtans is het programma 66 nog vrij indrukwekkend, althans voor de kunstlief hebber die na de eerste kontaktname een oordeel moet vellen. Zij die de groei van de Week van Kunst en Kuituur hebben*1 meegemaakt, zullen niet zo erg beroerd worden. Op kultureel geb'ed heeft Aalst immers alles geboden wat maar enigszins kan gewenst worden. Precies die vaststelling is de grondslag geweest van het voorstel de Week van Kunst en Kuituur niet langer in haar Hui dige vorm te behouden. Wat in de toekomst zal georganiseerd worden, staat nog niet vast, maar in elk geval is Aalst van plan een grotere armslag te verwerven m het kulturele leven van de provincie Ooat- Vlaanderen en weilicht ook van het land. Toen het initiatief werd genomen om een Week voor Kunst en Kuituur op het getouw te brengen werd een drievoudig doel nagestreefd deze week moest een spoorslag zijn voor het kulturele leven in Aalst, de belangstelling voor de kulturele waarden moest opgevoerd worden en tus sen de kulturele verenigingen moest een gezonde samenwerking nagestreefd worden. Nu de zevende Kunstweek in het ver schiet ligt, mag NU al gezegd worden dat dit doel is bereikt. Het kulturele leven in Aalst heeft een spoorslag gekregen, er is een samenwerking tot stand gekomen en de kulturele waarden werden meer dan ooit geherwaardeerd, o.m. Aalsters Toneelver bond (toneel), tentoonstellingen over plas tische kunsten (tapijten van Dewit, Van Saene, Jespers, Tijtgat), de stijgende faam van de Aalsterse Akademie voor muziek, toneel en ballet, en tenslotte de groeiende inspanningen ten bate van de volksoplei ding, voordl dan in verband met het biblio theekwezen. Het aantal werken is van 17.000 naar 55.000 gestegen, het aantal lezers van 2.575 tot 7.000, en het aantal uitleningen van 32.913 tot 200.000, dit in een periode van zes jaar. Opvallend is bier bij wel dat de agglomeratie 31 procent uit maakt van het aantal lezers. Hieruit werd de conclusie gemaakt dat de samenballing van een aantal kulturele manifestaties in één week overbodig is ge worden. Dit deed meteen de gedachte rijzen dat de Week van Kunst en Kuituur ietwat voorbijgestreefd is en door andere initia tieven moet vervangen worden. Deze nieuwe vormen moeten nog gezocht worden, maar reeds werden enkele interes sante gedachten vooropgezet in 1967 de viering van de geboorte van Valerius De Saedeleer 100 jaar geleden, een retrospec tieve Pieter Coecke, een muziekuitvoering door alle Aalsterse koren. Bovendien ook een bestendige zorg voor het jeugdtoneel, dat momenteel m de verscheidene toneel maatschappijen toch nog niet volledig aan bod kan komen. Het kultureel komitee zou tenslotte een nauwer kontakt moeten na streven met de kulturele verenigingen om een aktie te voeren tot over de Aalst-- -se grenzen. Aalst staat dus voor de keuze ofwel de slaapkamer worden van duizenden men sen die in Brussel of in de Gentse kanaal zone werken, ofwel een attractiepool zij van een agglomeratie van 300.000 mensen en een degelijke kulturele infrastructuur verwezenlijken. Het is duidelijk dat een kunstweek hier in geen rol kan spelen. Wel andere initia tieven die in de komende maanden zullen gezocht worden. P.E. OPENING TENTOONSTELLING «STAATSZAAK IS IEDERS ZAAK.. Eerste Minister Van den Boeynants zal op vrijdag 14 oktober a.s. een kort bezoek brengen aan Aalst. Hij heeft er aan gehouden de tentoon stel, ing te openen die op die datum in de feesthalle opent over «Staatszaak is ieders zaak», de rondreizende expositie, die in enkele steden al een overweldigende be langstelling kende. Aalst is overigens de eerste stad in de provincie Oost-Vlaanderen die deze ten toonstelling mag begroeten. Het programma voor het bezoek werd nog niet officieel vastgelegd. De West-Berüjnsc. burgemeester, de socialist en oud - verzetsman Willy Brandt heeft vorige week vrijdag bloe men gezonden aan de dochter van de thans in vrijheid gestelde Spandau- gevangene, de gewezen Nazi-minister Speer. Brandt wou hierdoor uiting geven aan zijn achting voor een meisje die twintig jaar lang al het mogelijke heeft gedaan om haar vader te doen in vrij heid stellen. Heden donderdag, 6 oktober, te 10 uur, heeft de inhuldiging plaats van het nieuwe «Rustoord voor Bejaarden» op de wijk St. Job te Aalst. Vlaanderen, dat in dit land nog altijd en op zoveel andere terreinen de eisende partij blijft, stelt op dit moment gemoti veerde eisen ï.v.m. het universitair onder wijs. Ook op dit gebied wil Vlaanderen zijn toekomst veilig stellen. Van jaar tot jaar vermeerdert het aantal Nederlandsspre kende universitairs. Daarom wil het Neder lands intellectueel potentieel, in zijn taal gebied, op universitair niveau, ruimere en betere kansen tot valorisatie veroveren. Het is een feit, dat het probleem Leuven nauw verband houdt met het meer en meer zelfbewust worden van Vlaanderen, met het bewustworden van de intrinsieke waarden van de eigen Nederlandse kuituur en taal en vanzelfsprekend met het stijgend aan tal Nederlandssprekende universitairs. De Vlamingen zijn fier, dat de K.U.L. een wereldfaam geniet. Maar die reputatie kan haar van haar verplichtingen tegenover het Vlaams niet ontslaan. De K.U.L. heeft in de eerste plaats betekenis voor ons land en meer bepaald voor de jeugd van ons land. Vlaanderen wil dat de K.U.L. een vol waardige uitsluitend Nederlandse uni versiteit wordt, die volledig in dienst staat van de ontplooiing der Vlaamse gemeenschap. Wie begaan is met de taalhomogeniteit van het Vlaamse landsgedeelte aanvaardt met dat de overheveling van de Franstalige afdeling van de K.U.L. naar Wallonië op de lange baan wordt geschoven. Vandaar het groeiend verzet tegen een aanloop tot de algemene tweetaligheid van «een-zeer groot-Brussel». Er bestaat een Franse staatsdienst in de universitaire gebouwen en een Franse pa rochiekerk te Leuven. In Heverlee is een Franse school en te Herent werd een exclu sief Franstalige universitaire privé-kliniek opgericht. Dat wijst erop dat heelwat fran cofone milieu's er alles op zetten om vaste voet te houden op het Vlaamse taalgebied. Het probleem Leuven is geeh zaak van de inrichtende macht van de K.U.L. alleen. Wegens de belangrijke staatssubsidies, die dc K.U L. j. -i.l jks ontvangt, is het ook een zaak. van de gemeenschap en van het par lement. De Viaamse gemeeusciiap reageert en eist e^n totale overheveling van de Franstalige universiteit naar Wallonië, niet naar de taalgrens. De overheveling is onvermijdelijk ge worden. Daar ai wordt op dit moment in het Vlaamse land gemobilizeerd en worden gekoord.neerde akties voorbereid. Dat is het verwachte gevolg van de ondemokra- tische weigering van het Belgisch parle ment de dnloog aan te gaan over het we., voorstel Verroken, cat ik als lid van de pariementa-re commissie voor nationale opvoeding heb ondertekend. Klinieken en Dejaarüenieiiuizen richten een dringende oproep tot aile edelmoedige mannen en vrouwen van het v iaamse ïanu. Zij zouden graag aan eike patient een gastvrij en harteiijx ontnaai verzekeren; met warme, doch tactvolle be.angsteiiing elite patient volgen, evenzeer psychoiogiscn als fysisch; rustig en kalm aan elke patient de nodige tijd besteden. Caritas - Gemeenschapsdienst biedt een kans aan iedereen voor wie medemenselijk heid geen ijdel woord is, aan iedereen die de zieken en bejaarden de luxe van een extra-verzorging wil schenken. Caritas - Gemeenschapsdienst staat open voor al diegenen tussen de 17 en de 60 jaar gn bereid zijn tweemaal vier uur per maand te heipen m een verplegingsinsteiling en dat gedurende ten minste vier maanden. Men moet tevens ook een weekeindcursus volgen (van zaterdag 14 uur tot zondag 14 uur) waar men vertrouwd wordt ge maakt met de verplegingsinnchting, de wereld van de zieken, de belangrijkste tech nieken van ziekenzorg, de geest die de Gemeenschapsdienst bezielt. Overnachting ter plaatse is verplicht. Inlichtingen te Aalst worden verstrekt in het St. Augustinusinstituut voor Ver pleegkunde, Leopoldlaan 19. ACHTER DE FACADE Bovenstaande is een bondige samenvat ting van een mededeling aan de pers Inderdaad een S.O.S. voor vrijwillige hulp in verplegingsinrichlingen. Men kan deze oproep van Caritas slechts van harte aanbevelen bij diegenen die in de mogelijkheid zijn metterdaad op de bres te springen en wier sociaal gevoel nog niet is afgestompt door de welvaart psychose. Misschien kan men meteen ook de beden king maken dat er ergens iets misloopt wanneer private instellingen genoodzaakt worden een beroep te doen op de goede wil. In een maatschappelijke structuur waar de liefdadigheid nog als «instelling» dient te functioneren, moet het wel zijn dat de Staat in zijn taak tekort schiet. En de Staat is niet alleen de wetgever maar ook wij allen. Een oproep als deze van Caritas impli ceert inderdaad dat er een ontstellend te kort is aan begrip, aan belangstelling voor de duizenden zieken, voor de duizenden ouden van dagen, al e kongressen, alle liefdadigheid ten spijt. Menselijke nood gaat dus nog schuil achter de facade van de welvaart. Het zou wel kunnen zijn, ook m eigen stad, waar er bv. een zeer intens kultureel leven is, de politiek weelderig tiert, de folklore ruimschoots aan zijn trekken komt. Als het nu nog eens een zeer harde winter wordt gaan allen wel weer kolen bezorgen, oude kledingstukken schenken, de medelijdende plooi m ons gelaat niet te na gesproken. So-ms heeft men de indruk dat de gein- stutionaliseerde liefdadigheid in dit land nog steeds voortsukkelt volgens de «nor men» uit voorbije eeuwen. Een of ander raadslid te Aalst van om 't even welke partij moest zich ooit eens bekommeren omtrent de efficiente werking van een stedelijke sociale dienst. De ene brug is de andere niet De brug van de Zwarte hoek staat onder staatsbeheer, met alle gevolgen daarvan. Een specimen uit de 19e eeuw- se Denderhistoriek. Meteen, voor wie scherp toekijkt, ook een frappant voorbeeld van wat hier enkele weken geleden werd bedoeld met «Lelijke Denderstreek». Een goed punt voor de groene beplantingen langsheen de Dender. En de andere brug, St. Annabrug, veruit de behoorlijkste brug over het ganse Dendertraject tussen Ninove en Dendermonde, dateert als wij ons niet vergissen uit de oorlogsjaren. Van vroegere N.M.B.S.-infrastructuur creaties krijgen wij aan de hand van dit prentje meteen ook een idee. A propos, van N.M.B.S. gesproken een nieuw reizigersstation Hoe staat het met de plannen voor

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1