en omstreKen TEN STADHUIZE r -ïsBSiSSSs ••eras» Nieuw Rustoord voor Bejaarden plechtig ingehuldigd te Aalst Hoe ver reikt de V.S. ontwikkelingshulp «Oalerle DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Eerste fase in bejaardenzorg... Nog de overval op Postkantoor - KLEIN LOGBOEK REKENSOMMETJE De Gerechtelijke Hervorming Minister Wigny ontvangt Aalsterse delegatie Sinds 1945 meer dan 6.000 miljard uitbetaald Kritiek in de V. S. NEC CPE, NEC METU Gazet van Aalst SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 22ste JAARGANG Nr. 78 KATERDAG 8 OKTOBER 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Het is voor de oudjes in liet nieuwe rustoord te Aaist een uitzonderlijke dag geweest. De officiële inhuldiging van dit prachtig complex heeft hen immers meer dan ooit in de belangstelling gebracht. Maar vermits minister van Volksgezondheid, de h. Huipiau, aanwezig was, heeft de C.O.O.-voorzitter Van Droogenbroeck toch niet geaarzeld te onderstre pen dat dit nieuwe complex slechts een eerste fase is in de bejaardenzorg in de stad. Er blijven immers nog talrijke ouden van dagen in de Sint Lieven-vleugel van het hospitaal, waar zij in onwaardige omstandigheden moeten verblijven en waar alleen de zorg van het verplegend personeel voor hen een straaltje zon brengt. Verder deed de C.O.O.-voorzitter ook beroep op de minister om de andere plannen die door Aalst zouden worden ontworpen met de nodige steun te omrin gen. Hierbij werd blijkbaar het nieuwe ziekenhuis bedoeld, waarvoor de plan nen worden gemaakt. De inhuldiging van het nieuwe complex ging tevens gepaard met een hulde van verdienstelijke kloosterzusters en leden van het C..O.O.-personeei, zodat het nieuwe rustoord werkeiijk in alle aspecten in de kijker stond. INWIJDING VAN DE KAPEL De personaliteiten werden begroet aan de ingang van hel rustoord door voorzitter Van Droogenbroeck" en de leden Victor Coessens, Etienne Bogaert, Frans Barrez, Pierre Teerlinck Evarist Beeckman, Frans Dedecker en dr. Vanderbeke; burgemeester Blanckaert, schepenen Claus, Van Sinay en Van Hoorick, volksvertegenwoordigers Otte en Dhaeseleer, senator Vanderbrug- gen, député Wim Verleysen, arrondisse- mentskommissaris Van Beneden, brand weerbevelhebber Devidts, A.C.V. sekretaris Willy De Turck, hoofdpolitiekommissaris Bombeeck, kommissaris Geeroms, stadsont vanger Wailly, wn. stadssecretaris Van de Wiele, E.H. Schotsaert, bestuurder der Sociale Werken, E.H. Deken De Vos, de overste en broeders die voorheen de be jaardenzorg onder hun hoede hadden in de Kattestraat, en talrijke anderen. Zij begeleidden Z. Exc. Mgr. Van Pete- ghem, bisschop van Gent, en Minister R. Huipiau in het nieuwe complex. Mgr. Van Peteghem wijdde eerst de nieu we kapel, geassisteerd door EE.HH. Schot saert en Van Moor, waarna een rondgang werd gehouden geleid door architekt Blanckaert, ïr. Geerts, diensthoofd Louis Ringoir, Jozef Buyl en Laurent Dewinter. Alle aanwezigen spraken hun bewondering uit voor de stijl van dit gebouw en vooral voor de kape! waar de kruisweg van de Aalsterse glazenier Th. Meersman en de stijlvolle glasramen een schitterende in druk laten. DE FEESTZITTING C.O.O.-voorzitter Van Droogenbroeck leidde de feestzitting in. Hij onderstreep te dat vooral wordt gestreefd naar een passende verzorging van de bejaarden, waarbij het kontakt met de aktieve bevol king niet verloren gaat. Hij dankte wijlen Georges De Veylder, die in 1947 de eerste keer over de oprichting van een modern rustoord sprak in de C.O.O., evenals bur gemeester Blanckaert, destijds voorzitter van de C.O.O. en schepen Ringoir, die in 1955 besloten een voorontwerp te .aten bouwen. De C.O.O.-voorzitter pleitte verder voor nieuwe plannen om de oudjes die on dergebracht zijn in de Sint Lieven-vleugel van het hospitaal een passende verzorging te waarborgen. Etienne Bogaert, voorzitter van het ko- mitee der werken, herinnerde aan de figu ren die de bouw van het complex moreel en op alle andere domeinen hebben ge steund en betrok hierin het ganse verple gend personeel en het C.O.O.-personeel. Er werd tevens een buitenlandse afvaar diging verwelkomd van het «Prinses Bea- trix»-streekziekenhuis te Goerinchem. Minister Huipiau sprak gelukwensen uit voor de C.O.O. in deze realisatie en herin nerde er tevens aan dat het nieuwe rust oord ook een kampioen in zijn rangen telt, Frans Breckpot, wereldkampioen van de bloedgevers, die enkele tijd geleden door de Vlaamse televisie werd gehuldigd. De minister reikte vervolgens onder scheidingen uit aan EE. Zusters Paula en Gabrielle, 35 jaar aktief, E. Zuster Rita, 25 jaar aktief, en aan de heren J. Calle- baut, secretaris, R. Vinck, bureauchef, en Louis Ringoir, technisch diensthoofd, die m dit complex met het C.O.O.-personeel werkelijk heel wat verwezenlijkt hebben. Daarmee kan het rustoord voor bejaar den het gewone levensritme hernemen in het rustige kader waarin het werd inge plant. Het heeft bijna twintig jaar gekost om dit complex tot een goed einde te bren gen, maar de investering van 50 miljoen betekent in elk geval een stap in Ge goede richting. De zonnige toekomst van 169 oud jes werd immers verzekerd. 64 punten op de dagorde van de raadszitting. Vooraf had de uitreiking plaats van diploma's van Laureaat van de Arbeid. Op de raadszitting van vrijdagavond wer den door verschillende raadsleden volgende vragen gesteld Wijziging bestemming van de Siesegem- kouter. Wijziging van het gemeentelijk regle ment betreffende de bevordering of aan stelling tot hoofdonderwijzer (es). Voorstel om wijziging te brengen aan het bijzonder plan van aanleg nummer 1 voor de wijk «Centrum» bestemmingsplan (H. Geestkapel). Vraag om inlichtingen in verband met het niet aanbrengen van een plaat «Stop» aan het rond punt «Haring» en «Hoeze- straat» waar dagelijks groot gevaar dreigt. Vraag om inlichtingen in verband met de verlichting in de Sint Jobstraat, weg waar een groot verkeer over gaat. Voorstel tot wijziging van de kleuren der stadsvlag rood-wit-geel in plaats van rood-wit. Vraag aan de heer schepen van Volks gezondheid betreffende het drinkwater. Vraag aan de heer schepen van Volks gezondheid voor het treffen van voorbehoe dende maatregel tegen griep bij het stads- personeel. Het probleem der huisvuilverwijdering. Invoeren van snelheidsbeperking tot 60 km. per uur voot het grondgebied der stad Aalst. Kultuurontwikkeling in onze stad. In onze volgende uitgave brengen we uitvoerig verslag over deze raads zitting. DODELIJK ONGEVAL TE HERDERSEM Donderdagavond omstreeks 20 uur werd de 73-jarige Lucienne Lebiicq, wonende Grote Baan 247 te Herdersem, ter hoogte van de kerk bij het oversteken van de steenweg, gegrepen door de personenwagen bestuurd door Achiel Cornells, wonende Regeisbruggestraat te Aalst, die nochtans aan een zeer kleine snelheid reed. De onge.ukkige werd tegen de rijweg geslingerd en werd met een zware hoofd wonde op slag gedood. De rijkswacht van Aalst kwam ter plaat se voor de nodige vaststellingen. PLECHTIGE UITVAART VAN DHR GUSTAAF COOREMAN, Voorzitter van het Algemeen Middenstandsverbond te Aalst Donderdag 11. had onder een grote pu- b.ieke belangstel.ing de begrafenisplechtig heid plaats van de h Gustaaf Cooreman, in leven Stichter-Voorzitter en Bestuurslid van verschillende middenstandsinstellm- gen. VERDER ONDERZOEK In verband met de overval op het post kantoor te Aalst wordt vernomen dat de rijkswacht tot de vaststelling zou gekomen zijn dat de bandieten, na hun wagen in de Sint Annalaan te hebben achtergelaten, in de nabijgelegen Volksverheffingstraat plaats namen in een voertuig dat aldaar geparkeerd stond. Hieruit zou dus kunnen blijken dat nog een derde persoon bij de overval betrokken was. PERSOON OPGELEID TE MOORSEL In verband met de postoverval werd J.V.B. uit Buggenhout door de politie van Moorsel opgeleid. Tijdens de ondervraging bekende J.V.B. betrokken te zijn geweest bij diefstallen in meisjesscholen te Aalst en te Moorsel, maar ontkende iedere medeplichtigheid aan de overval op het postkantoor. De ondervraging wordt voortgezet l m» |nr Rrjrifro n WTir 1*1 Van een van de zeven voorziene Etri mo-appartementsgebouwen had za terdag II. in tegenwoordigheid van talrijke personaliteiten en genodigden de onderdakstelling plaats. Dit eerste gebouw telt 150 appartementen en zal in de zomer 1967 volledig afgewerkt zijn. MISSIONARISSEN IN KONGO MOETEN MOEDIG OP HUN POST BLIJVEN Paus Paulus VI heeft audiëntie verleend aan Mgr. Mulindwa, aartsbisschop van Bu- kavu in Kongo. Tegenover een DIA-korres- pondent gaf de aartsbisschop zijn indruk ken weer over deze ontvangst. De Paus verzekerde hem dat hij van zeer nabij de gebeurtenissen in Kongo volgt en dat hij zeer getroffen was door wat de missies in dat land wordt aangedaan. Maar, aldus de Paus, wij zijn ervan overtuigd dat hetgeen in Kongo gebeurt van voorbij gaande aard is en vroeg of laat de vrede zal terugkeren. De Paus wees o-p de nood zaak dat de missionarissen moedig op hun post zouden blijven. De huidige moeilijk heden eisen dat de Kerk moet gediend worden met nog meer moed dan in het verleden gebeurde. Na een bezoek aan Itaiie en Zwitserland zal Mgr. Mulindwa ook nog Nederland en Duitsland bezoeken. Tenslotte zal hij, voor aleer naar zijn residentie terug te keren, nog een maand in Belgie verblijven om er het nodige missiepersoneel voor zijn aartsbisdom te recruteren. VLAAMSE VERENIGING VOOR FAMILIEKUNDE De vereniging die iedereen voorlicht en helpt bij het opzoeken van zijn stambooon, verwacht U te Aalst op maandag 17 oktober a.s. te 20 uur in de zaal «De Vrede», Vrede plein, Aalst. Er is gelegenheid tot vragen stellen en uitwisseling van gegevens. Dinsdag jl ontving dhr. Wigny, Minister van Justitie, een delegatie van het arron dissement Aalst, bestaande uit de parle mentairen Moyersoen en Van Hoorick en de leden van de Aalsterse Studiekoanmissie voor de Gerechtelijke Hervorming Referen daris Van den Bergh, J.M. De Bruyn en Chr. Willems. De voorzitter van deze kom missie, K. Fransman, alsmede volksverte genwoordiger D'Haeseleer en schepen Rin goir hadden zich laten verontschuldigen. Het onderhoud, dat ruim een uur in beslag nam, had betrekking op de verzuch tingen van het bestuurlijk arrondissement Aalst om een einde te stellen aan de hin derlijke splitsing van dit arrondissement op gerechtelijk gebied. Deze verzuchtingen werden door de mi nister gegrond en redelijk genoemd. Ook de oplossing, die door de Aalsterse de.egatie werd voorgesteld, leek ie minis ter praktisch en gerechtvaardigd. Deze op lossing bestaat er in Aalst te onttrekken aan Dendermonde en verenigd te houden met de vier andere kanton van het arron dissement; en voor dit gebied rechtsinstel lingen van de verschillende bevoegdheden te doen zetelen te Aalst. Het is geboden dat onze mandatarissen alle krachten aanwenden om die oplassin? haar politiek beslag te geven Die aangelegenheid is van buitengewoon belang voor de toekomst van Aalst; ieder een gaat hiermede akkoord; dat iedereen er dan ook de verdiende be.angstelling voor aan de dag legge. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog spendeerden de V. S. in totaal voor 122 miljard dollar, of omgerekend ruim 6.010 mil jard B.F. aan ontwikkelingshulp, bedrag dat gespreid werd over verschillende landen. Op het ogenblik staan in totaal nog 97 be hoeftige naties op de U.S.A.-lijst Het tot dusver door de V. S. totaal bedrag aan uitgekeerde ont wikkelingshulp stemt overeen met de globUe begroting van zeven staten. Dit rekensommetje heeft er toe geleid dat verscheidene vooraanstaande Ameri kaanse politici meer eisen willen stellen aan de bondgenoten, en meer bepaald dan aan de Duitse Bondsrepubliek. Zij zijn na melijk van mening dat Bonn meer hulp zou kunnen verlenen en daarmee de Ameri kaanse betalingsbalans meer zou kunnen ontlasten, dan door de alom in de V. S. bekritizeerde omweg langs een niet langer meer doeltreffende wapenaankoop. Andere Amerikaanse leidende politieke figuren, vooral de oppositieleden, zijn voor standers van eert onpopulaire voortzetting van de tot dusver geleverde hulpverlening, nu zo menen zij althans de meeste Amerikaanse staten toch met de jaren ge woon zijn geworden een bepaald en ze ker niet gering percent van hun budget voor ontwikkelingshulp aan Washington af te dragen. In werkelijkheid hebben haast alle Wes terse landen hun ontwikkelingshulp van jaar tot jaar zien toenemen. Het gehel° vrije westen leverde in 1965 in totaal 512 miljard frank voor dit doel, hetzij 54 mil jard meer in vergelijking met het voor gaande jaar. De U.S.A. nam van die 54 miljard zo maar eventjes 37,8 miljard voor zijn rekening. De Bondsrepubliek en Groot Brittannie verhoogden hun bijdrage met ongeveer 2 procent, terwijl Frankrijk 5 t.h. minder in de grote kas van de Westerse ontwikkelingshulp stortte. Wat de doorsnee Amerikaan in verband met de omvang van hun eigen hulpverle ning het meest dwars zit en bedenkelijk stemt, is op de eerste plaats de merkelijke daling van de nationale goudvoorraad. Deze daalde inderdaad van 1680 miljard dollar in 1956 tot 1260 miljard in 1966. De U.S.A. boetten aldus 420 miljard dollar aan goud in dat zij voor het merendeel besteedden aan behoeftige naties. De V. S. ergeren zich in 't bijzonder aan de houding van Frankrijk dat zijn over schot aan goudreserves in Washington steeds p.eegt om te ruilen in goud zulks ter stabilizering van de nieuwe Franse frank ofschoon deze natie met omgere kend 450 miljard frank de hoogste ekonc- mische hulp verwierf die de V S. oo-it aan een land leverde. Het lijdt geen twijfel dat de eerstvolgen de V. S.-regering aan dit ganse probleem van ontwikkelingshulp en ontwikkelings samenwerking een vette kluif zal hebben en dat het laatste woord daarover nog niet gezegd is.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1