De en omstreKen Raadszitting te Aalst Beschouwingen in verband met de Streekproblematiek Stadskleuren onder de loep^!^ Interpellaties moeten gebreideld worden NEC SPE, NEC METU Gazet van Aalst DE GAZET VAK AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26. Aa!st Telefoon - 241.14 Postrekening: 301.72 6 maandab 120.F 3 maandab 62.50 F Jaarabonnement 230.F 1 22ste JAARGANG Nr. 79 DONDERDAG 13 OKTOBER 1966 2.50 F HET NUMMER Het is nu zeer duidelijk geworden. De vrijheid die de raadsleden krijgen in het indienen van interpellatie-vragen gaat te ver. Niet dat men op glad ijs loopt maar het heeft allemaal geen zin. Indien de interpellaties aan het einde van een dagorde enig nut moeten opleveren, mag men ongetwijfeld toch eisen dat vooraf wordt geweten waarover precies zal gepraat worden. Kan dat niet, dan kan het raadslid even gemakkelijk een briefje schrijven. Nu is het in elk geval verloren tijd. In de toekomst zou men er dus moeten toe komen dat telkens een korte inhoud van het gevraagde onderwerp wordt bijgevoegd (zonder de goede troeven bloot te leggen natuurlijk) waardoor de bevoegde schepen zich duidelijk kan infor meren. Nu eindigt het allemaal in een vrij simplistisch «het zal onderzocht wor den», iets wat uiteraard slechts verloren tijd is. En indien men dan toch wijzigt, moet er voor sommige raadsleden ook iets ver anderen in de samenstelling van de dagorde. «Te veel punten», beweren zij. «Wij krijgen geen tijd om de dossiers grondig in te studeren». Bravo, indien iemand die moed wil opbrengen, maar dan kunnen de raad(sel)- heren misschien zelf beginnen en niet te veel bijkomende vragen aün de dag orde toe te voegen. En zij zitten op alle banken verspreid... eede V.C., met an 4 JO F. «Café Neef Bor- tegei lie COMMISSIES Dat liet voorgestelde systeem noodzake lijk is geworden, bewijst o.m. de jongste zitting. Op een ander domein dan nog. In de bespreking die niet zoveel inhoud kan hebben, gezien de aangehaalde redenen, is het vormen van een commissie altijd de laatste toevlucht. Sinds de commissies van de raad eindelijk nu nog uit hun slaap zijn gewekt, heeft men toch een beet je te zeer van het commissie-menu gegeten. Acht voorstellen werden ingediend voor het vormen van nieuwe commissies. Een voor de stadsk.euren, een voor het zwem bad, een voor de griepinenting, een voor de Kattestraut en de II. Geestkapel, en dat op een ogenblik waarop de officiële raads commissies nog niet alle zijn gewekt. Neen, de raad zelf mag ook wel eens het nuttigste werkinstrument zijn. Maar dan moeten de vleugels op hun wijdste breedte gespreid worden OPENBARE WERKEN De raad keurde een aantal leningen goed voor de aanleg van wegen, o.m. van 325.000 fr. voor de gerechtelijke onteigening van een eigendom hoek Leopoldiaan en Bin nenstraat, van 839.000 fr. voor eigendom men in de Klaterbaan, van 156.003 fr. voor de Rozendreef, Onegem en Bergekouter. Ook werden aanwervingen aangenomen in de Marktweg, in de Karei van de Woestij nestraat, Silvain Vanderguchtstraat en Af- fligemdreef voor de verwezenlijking van de bijzondere plannen van aanleg. In verband met de gronden in de Karei van de Woestijnestraat werd door schepen Claus (CVP) medegedeeld dat de C.O.O. die er over ruime percelen beschikt, de wens heeft uitgedrukt deze gronden als groene zone voor het nieuwe rusthuis te behouden. Door de aanwerving van de eigendom men in de Silvain Vanderguchtstraat is de stad meteen op weg het kastee'. Terlinden, de vijvers en prachtige tuinen te verwer ven. De aankoopsom bedraagt drie miljoen te vermeerderen met een tweetal index- stijgingen en zal na verloop van tijd aan gewend worden voor kuituur, sport en spel. De raad keurde ook de plaatsing goed van een bijkomende verlichting aan de hock van do Bevrijdingstraat en Vooruit zichtstraat evenals de aankoop van bouw materialen voor een bedrag van 675.750 fr. Ook werden wijzigingen goedgekeurd aan het plan voor het Centrum (vragen dr. Devos, Keizerlijke Plaats, De Vuyst, Vredeplein, G.uc. Réun. Oude Dender), Sint Jobstraat (wwe Verhulst, Sint Job straat), Varkensmarkt (hh. Coppens en Vinck, Hoveniersstraat), Station (h. Van Nieuwenbergh, Sint Jozefstraat), Siesegem- kouter (h. Danckaert, Qentsesteenweg), H. Ilartlaan (h. Backaert, Vcrbrandhofstraat, h. Desmet, Leopoldiaan, h. Vandenabeele, Popporodedries), Bergekouter (verkaveling van de C.O.O.Albrechtlaan (h. Van Innis, Albrechtlaan). Voor de verbeteringswerken in de omge ving van de Houtmarkt werden voor 498.000 fr. minwerken vastgesteld. ALLERLEI Een lening van 385.006 fr. werd aange nomen voor de stadstoelage in de meubile ring van het tehuis voor ouden van dagen, van 2.200.000 fr. voor het stadsaandeei in de tewerkstelling van werklozen, van 96.500 fr. voor de aankoop van een lichte vracht wagen voor het bedrijf voor waterbedeling. Aan de kerkfabriek van Sint Jan Evan gelist Immerzeel wordt toelating verleend gronden aan te werven voor de bouw van een kerk, terwijl de raad ook een wijziging aanvaardde in de werken aan de pastorij op Sint Anna. 1 150 146 fr. voor de bouw van een pantof- felfabriek. Aan de h. Vandenbossche werd een pachtvergoeding van 24 000 fr. toegekend voor de pachtbraak ingevolge de aanleg van het industrieterrein op het Wijngaerd- veld. BRANDWEER Aan het college van burgemeester en schepenen wordt toelating verleend nieuwe overeenkomsten af te sluiten met de 24 gemeenten uit de omgeving van Aalst, waarmee contracten voor hulpverlening be staan. Voortaan zal de prijs per inwoner gebracht worden op 20 fr. en dit van 1 januari 1967 af. De inrichting van de centrale verwar ming en warmwaterdienst in het nieuwe arsenaal werd eveneens gewijzigd. Door de uitbreiding van de diensten, o.m. de oprichting van het hulpcentrum 900, is het noodzakelijk nieuwe lokalen in te richten. De uitgave zal thans 2 799 950 fr. bedragen. Aan de aannemer van de ruw bouw werden ook 65 bijkomende werk dagen toegekend, aangezien moeilijkheden hebben belet dat de werken tegen half ok tober zouden beëindigd zijn. BLOEMENVEILING EN ONDERWIJS Voor de bloemenveiling werden leningen aangenomen van 60.006 fr. voor het saldo in de centrale verwarming van het voor gebouw en meerwerken voor 170.004 fr. voor meerwerken in de plaatsing van elek triciteit. Tevens werd een ontwerp goed gekeurd voor de plaatsing van een afslui ting, trapleuning en afsluiting in ijzer, ge raamd op 150.000 fr. Hierdoor wordt het geïnvesteerde bedrag in de veiling op 21 300 000 fr. gebracht, waarvan 5 810 000 fr. staatsaandeel. De raad keurde ook het ontwerp goed van de definitieve gebouwen voor bewaar scholen op Sint Jobstraat voor 5 443 516 fr. (bouwwerken), 508 699 fr. (elektriciteits werken), 463 963 fr. (centr. verwarming). Ook werd het ontwerp aangenomen voor de inrichting van het Oud Hospitaal. Het zou in de bedoeling liggen de lokalen uit te rusten voor tentoonstellingen en het Aa.sters museum, waarvoor een uitgave van 800 000 fr wordt voorzien. Schepen Van Hoorick benadrukte dat het museum thans in onwaardige omstandigheden is gehuisvest in het Belfort waar enkele tijd geleden al met het archief moest gevlucht worden naar de gebouwen van het Vrede plein. Tevens werd medegedeeld dat de commissie voor toerisme de inrichting van het Aalsters museum bespreekt en weldra een beslissing zal getroffen worden. De schepen deed ook een oproep de privé-ver- zamelmg over priester Daens eventueel aan de stad te kunnen overdragen. De raad besliste tevens een orientatie- jaar in te richten voor sierkunsten en gra fiek in de stedelijke akademie, zodat beide takken in het eerste jaar op gelijk niveau staan met het bouwkundig tekenen. De avond- en daglessen werden gesplitst in de akademie in het belang van het onder wijs, terwijl de klas notenleer hogere graad eveneens wordt gesplitst. NIJVERHEID Voor de nijverheid Friac, Albrechtlaan, werd de aankoop goedgekeurd van 66 a. 51 ca. 33 tma. De raad besliste de prijs van de grond op hetzelfde niveau te brengen als op het Wijngaerdveld, zijnde 70 fr. per vierkante meter. In het Wijngaerdveld werd 29 a. 21 ca. 20 tma. verkocht aan mw. wwe Paul Meert- Dumouiin, Stationstraat, voor de vestiging van een ambtelijk bedrijf (groothandel in dranken en vervaardiging van likeuren) tegen de prijs van 544 200 fr., terwijl aan de Ets. De Bruyn en Cie. N.V. een perceel van 1 ha. 64 a. 40 ca. werd toegewezen voor Het nieuw tehuis voor de ouden van dagen werd te Aalst ingezegend. We zien hier minister Hulpiau, samen met talrijke andere personaliteiten, tij dens een rondgang in dit moderne gebouwencomplex. (Cliché Het Volk) INTERPELLATIES. Raadslid Vandeneede kwam opnieuw terug tot de toekomst van de Siesegemkou- ter. De vraag dient gesteld of de voorge nomen vestiging van een bedrijf door een Brussels v'.eeswarenconcern het K.B. kan verantwoorden om er verder een indus triële vestiging te voorzien. De raad werd het eens over een formule waarbij aan de urbanisten en een bijzondere commissie zou worden opgedragen de beste formule voor de Siesegemkouter te weerhouden. Raadslid Dhaeseleer legde een voorstel neer om de bevorderingen tot het ambt van hoofdonderwijzer(es) bij de stadsscho len voortaan te reglementeren overeenkom stig de geldende bepalingen bij het Rijks onderwijs. Er zou een bekwaamheidsbrevet geeist worden telkens als dergelijke funk- ties moeten toegewezen worden. Schepen Van Hoorick verklaarde hiertegen geen en kel bezwaar te hebben en dez« formule in de toekomst te bestuderen. De h. Rombout handelde over de kapel van de H. Geest. Hieraan knoopte hij een aantal voorstellen vast in verband met de verkeersregeling tussen Katte- en Esplana destraat. Schepen Claus verklaarde dat het voorstel van urbanist Coolens overgemaakt werd aan de C.O.O. die eerstdaags hierover een beslissing zal treffen aangezien het een specifieke aangelegenheid is voor de C.O.O. De h. Nichels sprak over de verkeers moeilijkheden aan het kruispunt Hoeze- straat Leo de Bethunelaan en de ver lichting van de Sint Jobstraat, waarna de h. Willems de wijzigingen in de stadskleu ren behandelde. Hij gaf een historisch overzicht over de Aalsterse stadskleuren die tot 1930 bestonden uit rood-wit-geel, maar door een onverklaarbare reden tot rood-wit werden teruggebracht. Hij stelde voor tot de historische «waarheid» terug te keren, iets wat door de stadsarchivaris zal worden nagegaan, waarna de raad een beslissing zal treffen. Het rijtje werd verder gezet door de h. Caudron, die aan het schepencollege een voorstel ter overweging gaf om fluor toe te voegen aan het stadswater ter voorko ming van tandbederf en andere ziekten, door de h. Carlier, die voorbehoudende maatregelen vroeg tegen griep bij het stadspersoneel, de h. Rombout, die een algemene snelheidsbeperking wenst tot 60 km. per uur in de stad en bovendien de kuituurontwikkeling aansneed, iets wat naar de geheime zitting werd verwezen. De h. De Bisschop tenslotte handelde nog over parkeerproblemen op de Hopmarkt. (voor de geheime zitting zie blz. 2) Aan zes verdienstelijke personeelsleden van de C.O.O. werden eretekens uitgereikt. Dit zijn de gedecoreerden E. Zusters Gabrielle, Paula en Rita en de hh. J. Callebaut, R. Vinck en L. Ringoir (Cliché Het Volk) WERK IN EIGEN STREEK BETERE VERPLAATSINGEN GOEDKOPE BOUWGRONDEN BESTRIJDEN VAN GRONDSPECULATIE De K.W.B. heeft in 't vooruitzicht van een Nationaal Programma een inventaris van de arbeidsproble men samengebracht, waarbij o.m. wordt aangedrongen op werk in eigen streek betere verplaat sing goedkope bouwgronden bestrijden van de grondspeculatie. Aldus blijkt uit een reeks beschou wingen van het A.C.W. en de streekproblemen. Pendelarbeid Stijgend aantal forenzen In deze beschouwingen wordt de aan dacht gevestigd op het gebrek aan voldoen de industrieterreinen in de Denderstreek. Daarbij wordt onmiddellijk een belangrijke verbetering van ons wegennet geeist Degelijke verbinding met de Gentse kanaal zone Degelijke verbinding met de haven van Antwerpen Voor wat de verbindingen in de streek zelf betreft, worden betere wegen gevraagd tussen Aalst-Dendermonde, Aalst-Dender- leeuw-Ninove-Geraardsbergen en la_,t but not least Aalst-Zottegem. De pendel is het streekprobleem bij uit stek. Een belangrijke stijging van het aan tal arbeiders en bedienden die naar Brussel gaan werken is voor de eerstvolgende jaren nog te verwachten. Woningen voor de kleine man Het verschaffen van goedkope bouwgron den veronderstelt, aldus deze A.C.W. nota's dat in elke gemeente een grondpoiitiek wordt gevoerd zodanig dat de be scheiden gezinnen een bouwterrein kunnen kopen bij de openbar.' over heid; de overheid dient dus bestendig een reserve van bouwterreinen ter beschikking te hebben. Het A.C.W. is derhalve van oordeel dat uitbreidingsplannen voor de huisvesting worden opgemaakt. Voorts dat grote terreinen uit deze uitbreidingsplannen ineens door de over heid worden aangekocht of onteigend. Deze grondpoiitiek blijft evenwel nauw verbonden met het probleem van de alge mene aanleg van de gemeenten en deze moet dan ook gesitueerd worden in inter- kommunaal verband. De noodzakelijkheid van wat genoemd wordt EEN AANGEPASTE INSTELLING DIE DE STREEKPROBLEMEN OOK OP DE SCHAAL VAN HET STREEKNIVEAU BEHANDELT wordt bepleit, met o.m. de oprichting van gemengde interkommunale verenigingen. Het Komitee voor Ekonomische Expan sie dat zeer nuttig werk verricht, heeft niet de mogelijkheden van een interkom munale. Het A.C.W. wil dan ook bijdragen tot de nieuwe initiatieven die strekken tot de oprichting van een n viiwe interko.r.ir.u- nale. De bestaande «'t Land van Aalst» is inderdaad slechts samengesteld uit Aalst en Erembodegem. Een van de konklusies van het A.C.W luidt De arbeidersproblemen zijn voor een belangrijk deel s*reekproblemen. De Kristelijke Arbeidersbeweging moet dan ook haar invloed aanwenden zowel op ge meentelijk als op arrond ssementee! vlak om de interkommunale samenwerking te bevorderen.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1