7>e en omstreKen Nieuw postkantoor bijna klaar... AÏ i Eerste Minister opent tentoonstelling LITERAIRS PRIJS WK MAR1ÉNS De Kattestraat Bezoekers niet meer in de rij «Staatszaak is ieders zaak» «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 KLEIN LOGBOEK oord van sociaal hulpbetoon NEC OPE, NEC METU 22ste JAARGANG Nr. 80 :^iwin,, van Aaist ZATERDAG 15 OKTOBER 1966 MET BIJVOEGSEL Zij die op dit ogenblik een bezoekje moeten brengen aan het hoofdpost kantoor van Aalst kunnen alvast even kennis maken met het nieuwe gebouw dat stilaan zijn definitieve tint krijgt. De voorlopige loketten zijn immers ingericht in de kelder verdieping van het nieuwe complex. Zij die de «goede oude tijd» hebben meegemaakt met het vroegere Kan toor zullen wellicht akkoord zijn dat het thans nog beter is dan voorheen. Ondanks hek feit dat de loketten in een kelderverdieping zijn geinstal- leerd en zonder dat het gewenste aantal nog bereikt wordt. Meer ar gumenten zijn wellicht niet nodig om de bouw van het nieuwe kantoor te verantwoorden. In elk geval zal men in de toekomst niet meer in de rij moeten staan om geld van of op de rekening te brengen. Hoelang duurt het nog Op één dag nu kan het niet gezegd worden. Het moest normaliter 15 oktober zijn. maar door allerlei omstandigheden kwam er heel wat vertraging. Zo zullen de nieuwe poorten zowat rond half februari - maart openen. En Wat steekt achter de nieuwe gevel NEGEN LOKETTEN In de kelderverdieping zullen uiteraard de garages, de liftkoker en de sanitaire installaties ondergebracht worden. Daar zullen wij met neuzen. Trouwens zij die het toch wensen kunnen nu nog even bin nenwippen. Zij hebben nog de tijd. Door de deur op de hoek van de Nieuw- straat en Hopmarkt komt men onmiddel lijk in de zaal voor het publiek. Rechts de huurbussen, links de loketten. In totaal zijn negen loketten voorzien. Zij zullen natuurlijk niet alle op hetzelfde ogenblik geopend zijn, maar het ligt toch in de be doeling het wachten tot het uiterste mini mum te beperken. De bediendenzaai vult dan het verdere gelijkvloers want de bestellers en bedien den van de besteldiensten zijn op de eerste verdieping gehuisvest. Het is een reusach tige zaal waar dagelijks de duizenden post stukken zullen verhandeld worden. Op de tweede verdieping is de refter voorzien, een klaslokaal, een rustlokaal en andere dienst.okalen, zodat de inrichting vrij volledig is opgevat. BEZETTING Het kan wellicht ook interessant zijn te vernemen hoeveel hoofden onder het nieu we dak zullen verblijven. Voor de bestel diensten, die 30 in totaal zijn, worden on geveer 80 bestellers ingezet. 15 bedienden Het nieuwe Postgebouw op de hoek Nieuwstraat en Hopmarkt (eigen foto) brengen de administratie in de goede plooi terwijl de verdere bezetting door de post- ontvangers en autobestuurders wordt ge vormd. Het wagenpark van de Aalsterse posterijen bedraagt thans vijf voertuigen, maar in de toekomst zal dit aantal nog uit gebreid worden. Er komen immers grootse wijzigingen in het postbeheer van Aalst. Aanpassing dan aan de moderne eisen van een moderne stad, iets wat het postbestuur zeker niet te vroeg heeft ontdekt... NIEUW HULPKANTOOR De uilreikingsdiensten zouden met 4 k 5 nieuwe diensten uitgebreid worden, de be dienden zouden ook met enkele enheden aangroeien, terwijl de levering van enkele bijkomende voertuigen wordt gepland. Dit alles zal echter de stroom van poststukken nog niet kunnen stoppen. Daarom zal op 1 januari 1967 een nieuw hulpkantoor geopend worden in de Vilan- derstraat. Het postagentschap dat in de De Gheeststraat gevestigd was, zal dus ver dwijnen waardoor het centrale kantoor drie bijkantoren zal krijgen, op de Sint Anna- laan, Moorselbaan en Vilanderstraat. Gezien de verspreiding van deze diensten is hel uiteraard niet mogelijk precieze en sluitende statistieken op te bouwen. Noch tans kan voor het hoofdkantoor een cijfer materiaal verstrekt worden dat toch even tot nadenken stemt. Maandelijks vertrek ken in dit kantoor 150.000 poststukken die met de frankeermachine worden afge stempeld. Hierbij dienen nog een 30.000 brieven en stukken gevoegd dje door par- tikulieren postklaar worden gemaakt, zodat een verbazend cijfer van 180.000 bereikt wordt per maand. Jaarlijks gaat men dus tot over de twee miljoen... En dat zijn alleen de stukken die uit Aalst vertrekken. EEN ABONNEMENT PER HOOFD De abonnementen 'moeten hieraan nog toegevoegd worden. De Aalstenaar geeft wel de indruk een verwoed lezer van tijd schriften, dagbladen en andere pubiikaties te zijn. Aalst verwerkt immers zowat 50 000 abonnementen. Meer dan één per hoofd. Dit brengt dan meteen nog enkele admi nistratieve beslommeringen mee, zodat ze ker niet moet getoornd worden wanneer op een dag iets in de vertrouwde bus ont breekt. Wanneer men zo enkele minuten in het bijennest van het hoofdkantoor ver toeft, heeft men de vaste indruk dat het allemaal nog zeer vlot verloopt. Nu zelfs, in het vooruitzicht van het nieuwe kmtoor. Voor hen die ooit al pijltjes naar ie Aai- sterse Posterijen hebben gestuurd, zouden wij dus enkele rustige momenten wu.en vragen. Zodra de nieuwe vloeren zullen be treden worden, zodra de liften zullen lopen, zal het postpersoneel ruimte vooral !e- vensrui»ite en. mogelijkheden hebben om het te doen zoals het allemaal hoort. «Eindelijk»... zou men zeggen... Ondertussen kunnen de N.M.B.S. mensen die het versterkte kasteel op het Stations plein bevolken de stille hoop koesteren dat ook voor hen eens het grote ogenblik zal komen... Met de bedoeling het wezen en de werking van de stalat beter te leren kennen door de bevolking, werd donderdagavond in de Stadsfeesthalle te Aalst een expositie over het thema «Staatszaak is ieders zaak» geopend, ingericht door het Belgisch In stituut voor Voorlichting en Dokumentatie. De tentoonstelling loopt tot en met 26 oktober. Op de voor-opening heeft adjunct directeur generaal Van Overloop toelichtingen verstrekt bij de inhoud en de draag wijdte van de tentoonstelling, waarna voorzitter prof. A. Breyne, tijdens een lunch, de journalisten te woord stond en het stadsbestuur van Aalst dankte voor zijn mede werking aan deze manifestatie in het raam van de Week van Kunst en Kuituur. Hierover gaf schepen Van Hoorick na dere bijzonderheden. We vernamen ook dat de tentoonstelling «Staatszaak is ieders zaak» in april van volgend jaar te Gent in de gebouwen van het Floraliapaieis over een oppervlakte van 1500 m2 zal ingericht worden. ROL VAN ELK BURGER De officiële opening werd bijgewoond door Eerste Minister Van den Boeynants, Minister van Sociale Voorzorg De Paepe, gouverneur De Kinder, de volksvertegen woordigers Moyersoen, Otte en Vanderhae- gen, senator Coppens, Mgr. Schelfhout, en bestendig afgevaardigde Verleysen; verder door tal van personaliteiten uit bestuur lijke, rechterlijke, militaire, handels- en onderwijskringen. In zijn welkomwoord onderstreepte prof. Breyne dat het hier gaat om een poging om op brede schaal en met moderne com municatiemiddelen de algemene struktuur van oive democratische instellingen uit te leggen. Hierbij werd de nadruk gelegd op de rol die elk burger in dit belangrijk raderwerk te vervullen heeft. De leidraad van de tentoonstelling is de persoon die elk burger er bestendig in zichzelf terugvindt. Zij eindigt op een groot televisiescherm waarop onderstreept wordt dat een land met problemen, een land in beweging is en beweging is een noodzakelijke voorwaar de voor aanpassing en wat belangrijker is, voor vooruitgang. BEZOEKEN De tentoonstelling wil de bezoekers la ten aanvoelen dat de gewone burger, de arbeider, de bediende, de student, de huis moeder, kortom iedereen door zijn dage lijks werk in feite aktief deelneemt aan het leven van de Staat en dat die burger in belangrijke mate beschermd wordt door de aktie van de gemeenschap; staatszaak is wel degelijk ieders zaak. Geleide bezoeken worden voorzien, in het bijzonder voor de scholen, de jeugd bewegingen en de verenigingen van aller lei aard. Aan de leiders van elke groep zal ter plaatse een uitvoerige dokumen- taitie verstrekt worden. De tentoonstelling blijft elke dag open van 9 tot 19 uur en de toegang is kosteloos. SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 2,50 F HET NUMMER De literaire prijs Dirk Martens te Aalst heeft een onverwachte bijval gekend. De winnaar mocht een waardevolle beloning in ontvangst nemen. De jury, bestaande uit Louis-Paul Boon, Marcel Wauters en Piet Thomas, stond voor een zeer moeilijke taak bij de aanduiding van de laureaat. Er wa ren meer dan veertig inzendingen. Dat de beoordeling veel werk zal gevraagd heb ben, hoeft niet gezegd, wanneer wij weten dat elke inzending minstens 32 bladzijden telde. De literaire prijs Dirk Martens, die op voorstel van hogergenoemde drie in het leven werd geroepen en waarvoor het stads bestuur van Aalst een toelage geeft van 7.500 fr., ging naar de 37 jarige Marcel Van Maele voor zijn verzenbundel «Zes Nooduitgangen en een Hartslag». Na de tweede schifting bleven nog zeven kandidaten over, onder wie Herman Van Snick, Marc Dangin, Roger De Neef, Clara Haesaert en Marcel Van Maele. Laatstge noemde werd uitgeroepen als primus. De prijsuitreiking heeft plaats heden zaterdag, 15 oktober. Het bekroonde werk zal eerlang worden uitgegeven. Bestond er reeds een Oude Vrouwenhuis in het H. Geesthof op het einde van de 14e eeuw, andere liefdadigheidsgestichten zouden in deze omgeving eveneens tot stand komen. Alle zijn zij te danken aan het privaat initiatief. De oprichting van een tehuis voor wees meisjes in 1716 naast het H. Geesthof was het werk van Z.E.H. pastoor-deken Nuyts. Behoeftige meisjes die ouderloos of ten minste moederloos waren, konden er ver blijven van hun achtste tot hun twintigste jaar. Zij kregen er onderricht en leerden er naaien en «spellewerken». Bij de stichting van een tehuis voor weesjongens in 1820 was de voornaamste weldoener oud-baljuw Jan Alexander Le- naert; hij schonk zijn hele vermogen aan dit edelmoedig werk. Ook deze beproefde jeugd kreeg er onderricht en leerde er een ambacht aan. Voor de oprichting van een Oud Mannen huis in 1830 zorgden Z.E H. Deken De Hert en Jan-Baptist Luyckx (a? A.-lsterse Pierlala), door schenkingen van rtspektie- velijk 7.259 en 12.698 (goud)it ank. Te Aalst blijkt de Kattestraat de kon- centratieplaats te zijn geweest vobi het beoefenen van edelmoedigheid tegenover oude en jonge vereenzaamden de kapel van de H. Geest blijft hiervan de enige getuige. PROVINCIERAAD VAN OOST-VLAANDEREN Over de vergadering van de provincie raad van Oost-Vlaanderin donderdagnamid dag valt weinig te noteren. Inderdaad werd slechts overgegaan tot de eerste lezing van het ontwerp van be groting 1967, zulks door de h. P. Van Wese- mael (CVP). Uit de noteringen bij de ver schillende artikels blijkt dat het vooral de V.U. zal zijn die het meest tussenbeide zal komen bij de algemene bespreking. De raad is ten slotte nog overgegaan tot de stemming voor de aanstelling van een gewone ontvanger voor de provinciale dienst voor bacteriologische en chemische ontledingen; het was de h. Etienne Stevens die hier met meerderheid van stemmen uit de bus kwam. Normaal zou dan de tweede lezing begon nen zijn, waarbij de standpunten van de verschillende fracties naar voren zouden worden gebracht, doch de raad bieek niet meer voldoende in aantal, zodat voorzitter Van Steenberge de zitting diende te heffen. MOTIE De arrondissementsraad van d£ Volks unie Aalst, samen met de arrondissemen ten mandatarissen in vergadering van 12 oktober 1966 bijeen, na onderzoek van de desbetreffende toestand in het arrondissement Aalst en, meer algemeen, in de sociaal-ekonomische ruimte Denderstreek; overwegend dat alleen interkommunale samenwerking vandaag nog in staat blijkt de gestelde problemen, o.m. op sociaal, ekonomisch, kultureel en medisch gebied, een doeltreffende oplossing te geven; overwegend dat, in verband met de zie kenzorg, alleen medisch-sociale argumenten in aanmerking kunnen genomen worden; dringt er op aan, in het belang van de hele bevolking van de Denderstreek, dat door de verantwoordelijke besturen en organen, zowel op politiek, ekonomisch als sociaal vlak, gestreefd zou worden naar een zo intens mogelijke interkommunale samenwerking; dat de verantwoordelijken de oprich ting zouden steunen van een streek-zieken- huis te Aalst en, in de voornaamste centra van de Denderstreek, van een verpleeg inrichting. De arrondissementsraad geeft opdracht aan de mandatarissen en verantwoorde lijken van de Volksunie dit standpunt t« propageren en te steunen. Tijdens een feestvergadering van het arr. Verbond van het AVC te Aalst werd hulde gebracht aan de h. Richard De Schepper, uittredend voorzitter. We zien hier de h De Schepper (tweede van links) met zijn dame en enkele personaliteiten. (Cliché Het Volk)

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1