en emstreKen Retrospectieve tentoonstelling Maurice Schelck geopend '^Plechtige opening van de iaatóte <~LÜeek voor 5Cunót en jkCultuur Aalstenaar wint twee miljoen Mgr. Van Peteghem te Lede en Aalst KLEIN LOGBOEK VEREREND BEZOEK Vc Gazet van Aalst NEC CPE, NEC METU.. DE GAZET VAN AAL8T en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening 381.72 6 maandab 120.F 3 maandab 62,50 F Jaarabonnement 230,F 22ste JAARGANG Nr. 81 DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 2,50 F HET NUMMER Dit jaar wordt de laatste We ek voor Kunst en Kuituur te Aalst ge houden. Dit betekent hoegenaamd niet dat men van deze formule af ziet omdat zij geen succes meer zou kennen. Neen, de enige reden is dat men het doel bereikt heeft dat deze kulture'e week beoogde, nl. het kulturele leven in de stad Aalst op hetzelfde peil brengen van dat van de andere steden. De nieuwe formule znl er in bestaan van vol gend jaar af één grote aaneenschakeling van kulturele manifestaties op touw te zetten die zullen verspreid worden over gans het jaar. Alvast een voorsmaakje kan de kunstliefhebber nu reeds zien in de tentoonstelling van Maurice Schelck die in lokalen van het Oud Hos pitaal doorgaat. Deze retrospectieve vormde de inleiding tot de Week van Kunst en Kuituur, die in aanwezigheid van heel wat personaliteiten geopend werd door schepen Bert Van Hoo- rick. Hij wees vooreerst op het belang van het oeuvre van Maurice Schelck, een ge boren Aalstenaar, die thans te St-Martens- Latem verblijft en dit jaar zestig is ge worden. De schepen gaf dan een korte toelichting bij het begrip «Week voor Kunst en Kui tuur». Deze week heeft tot doel van Aalst dat voor een zeer groot aantal gemeen ten van het arrondissement een verzorgen de functie op allerlei gebieden vervult eveneens tot het centrum van de kulturele werking te maken. Dit komt onder meer tot uiting in het bibliotheekwezen, de ex pansie van de academie voor schone kun sten en het literair talent dat momenteel te Aalst en omgeving bedrijvig is. Een bewijs daarvan is wel de tentoonstelling van hedendaagse schrijvers uit het Aal- sterse in de Belfortzaal. LITERAIRE PRIJS DIRK MARTENS TOEGEKEND Na een korte toespraak door Karei Jonckheere, afgevaardigde van de Minister voor Kuituur, die de inspanningen loofde die het Aalsters stadsbestuur zich getroost om het kulturele leven op een hoger peil te brengen, werd de Week voor Kunst en Kuituur plechtig geopend. In de Belfortzaal werd dan de 'literaire prijs Dirk Martens uitgereikt. Schepen Van Hoorick vestigde de aandacht op het succes van deze prijs in de kunstkringen, vermits het aantal inzendingen ruimschoots de ver wachtingen heeft overtroffen. Louis-Paul Boon gaf een verantwoording van de keuze van de jury, waarna Marcel Van de Maele de onderscheiding in ont vangst mocht nemen. Deze prijs werd hem toegekend voor zijn verzenbundel «Zes nooduitgangen en een hartslag». Zijn inzen ding werd bekroond na een selectie uit 40 inzendingen. Terloops kunnen we vermelden dat de literaire prijs Dirk Martens ook over de Moerdijk weerklank heeft gevonden. Zo zal radio Hilversum een grootse uitzending wijden aan deze prijs en aan Marcel Van de Maele. Die faktoren moeten alle bijdragen om Aalst een waardige pioniersrol te kunnen schenken in de aanleg van de kulturele structuur. Hierbij kan men natuurlijk de wens uitdrukken dat het kultureel centrum zo vlug mogelijk zou gerealiseerd worden waardoor het versnipperde Aalsterse kunst leven tot meer bloei zou kunnen komen. Dit jaar werd de Dirk Martensprijs in drie verdeeld. Hier de laureaten Agnes Van Ransbeeck (Hekelgem), Johan Van Neck (Hofstade) en John Coffo (Aalst). Tevens bemerkt men de h. Marcel Van Maele, die de Valerius de Saedeleerprijs won. (Cliché Het Volk) De wandelgangen van het Oud Hospitaal waren overbevolkt, op de zolder van het Oud Hospitaal stond men gewoon op ei kaars tenen te trappen toen schepen Bert Van Hoorick de retrospectieve tentoonstel ling Maurice Schelck voor geopend ver klaarde. Dit alles om er maar even op te wijzen welke massale belangstelling er be stond voor deze manifestatie. Vooraf had schepen Van Hoorick de fi guur van Maurice Schelck belicht om dan samen met de aanwezigen even de laatste verwezenlijkingen van de kultuurpolitiek der, stad te bekijken. Ambassadeur Karei Jonckheere stak ver volgens de loftrompet van al deze verwe zenlijkingen om dan tenslotte te beloven een werkelijk ambassadeur voor de stad te zijn in Brussel. Na dit woordenfestijn van onze literaire ambassadeur was het dan de beurt aan G. Dupont, direkteur van de Bank van Brus sel. In zijn toespraak wees hij op de inspan ningen van de Bank van Brussel om in het Aalsterse mede te helpen om een wijds kultureel leven helpen uit te bouwen. Te vens deed hij ook een beroep op de ekono- mische en sociale middens van de streek om samen verder hieraan te blijven hun beste krachten te geven. Zestigste verjaardag Deze tentoohstelling van het werk van Maurice Schelck werd ingericht naar aan leiding van zijn zestigste verjaardag. Al hoewel M. Schelck nu te St-Martens-Latem verblijft is hij toch een rasechte Aalste naar. Niet alleen een rasecht Aalstenaar, maar ook een rasecht schilder. M. Schelck volgde lessen aan de akademies te Aalst, Parijs, Brussel en Rome. Was leraar stil leven, figuur en landschap aan onze aka- demie te Aalst en verwierf in 1931 de fel begeerde Prijs Godecharles. Tot in 45 blijft hij de geweldenaar die aansluit bij onze grote Vlaamse traditie en het expressionisme hu.digt. Een tijd lang is er op het artistiek front van hem geen nieuws meer tot hij in 1959 terug in het Paleis voor Schone Kunsten opdaagt met een voor die tijd belangrijke tentoon stelling van abstract werk. Dit abstracte begrensde hem blijkbaar toch te fel zodat hij weer naar het figuratieve gaat grijpen. Van deze beide laatste perioden werd een belangrijke plaats in dit ensemble van 210 werken vrijgemaakt. Deze tentoonstelling die ongetwijfeld wat betreft belangstelling en kunstgehalte uitgegroeid is tot een der belangrijkste kunstmanifestaties die Aalst tot nu toe kende, is geopend alle dagen van 15 tot 19 uur, zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 15 tot 19 uur. Monografie Maurice Schelck Naar aanleiding van deze retrospectieve tentoonstelling Maurice Schelck verscheen ook een luxueuze monografie. Met 20 kleu renreproducties wordt hier een overzicht gegeven van het jongste werk van deze kunstenaar. Deze uitgave die tijdens de tentoonstelling wordt aangeboden aan de prijs van 100 F, hoort zeker thuis in de bibliotheek van ieder kunstliefhebber. Ruime belangstelling De zeer ruime belangstelling die bestond tijdens de opening van de retrospectieve blijft aanhouden. Tijdens de eerste ope ningsdag brachten honderden kunstliefheb bers reeds een bezoek aan deze schitterende tentoonstelling. Ook tijdens de week blijft deze grote belangstelling van de kunst liefhebbers aanhouden. Verscheidene personaliteiten uit kultu rele, diplomatieke en artistieke middens brachten reeds een bezoek aan deze groot se tentoonstelling. We herinneren er nog aan dat naast de tentoonstelling in het Oud Hospitaal er eveneens nog een selectie uit het werk van M. Schelck te bezichtigen is in de lokalen van de Bank van Brussel, onder wiens mae- cenaat deze tentoonstelling werd ingericht. Bij de laatste trekking van de Natio nale Loterij viel het lot van' 2 miljoen te beurt aan de h. D. L. uit de Binnen straat te Aalst. Van een gelukkige gesproken... Zaterdag 22 oktober te 15 uur, zal Mgr. Van Peteghem, bisschop van Gent, te Lede de verkiezing voorzitten van de algemene overste der Zusters Maricolen. Zondag 23 oktober te 10 uur woont de bisschop te Aalst de H. Mis bij, evenals de feestelijkheden naar aanleiding van de dag van de gezondheidsdienst van het le ger. VIER MILJOENSTE BEZOEKER VAN HET AALSTERS ZWEMBAD GEVIERD liet was dinsdag 11. een merkwaardige dag voor het Aalsters zwembad daar er de vier miljoenste bezoeker werd gevierd. Deze eer viel te beurt aan de heer Frans Meulebroeck, wonende Gentsestraat 44 te Aalst, die tijdens een korte plechtigheid door schepen Van Sinay het ereplakket van de stad Aalst werd aangeboden terwijl hij tevens bedacht werd met een jaarabonne ment voor het stedelijk zwembad. ZIEKENWAGEN MET VIJF INZITTENDEN IN VERKEERSONGEVAL BETROKKEN Maandagvoormiddag omstreeks 11 uur bestuurde Désiré Wauters, St. Kamielstraat Aalst, een ziekenwagen in de Geraards- bergsestraat. Aan hel Rund Punt kwam hij in aanrijding met een personenwagen die de Parklaan volgde. De ziekenwagen werd in de zijde aangereden en de inzittenden werden fel door elkaar geschud. De bestuurder en vier medereizigers afkomstig uit Welle en Denderleeuw, die van het Stedelijk Ziekenhuis op weg naar huis waren, werden gewond en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. OOST-VLAANDEREN SCHRIJFT PRIJZEN UIT Het provinciaal bestuur van Oost-Vlaan- deren brengt ter kennis van de belangstel lenden dat door de bestendige deputatie van de provinciale raad voor 1966 volgende prijzen worden uitgeschreven Prijs voor muziek, ten bedrage van 12.500 fr. voor een oorspronkelijke instru mentale compositie voor symfonisch orkest, harmonie of fanfare, met een uitvoerings duur van ten minste zes minuten, resp. twaalf minuten wat betreft kamermuziek, klavier of orgeL Prijs voor plastische kunst ten be drage van 25.000 fr. voorbehouden aan de beeldhouwkunst. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de Dienst voor Kulturele Aange legenheden, Bisdomplein 3, Gent. ZIJN WIJ DEMOCRATEN Democratie een universele menselijke betrachting Democratie een fata morgana Democratie een stopwoord of een dood doener Letterlijk betekent democratie «volks macht» of «volkskracht», kracht van het ganse volk in tegenstelling tot een concen tratie van macht en vrijheid, welvaart en welstand in de hand van één persoon of van één bevoorrechte bevolkingslaag. Persoonlijke vrijheid en souvereiniteit van het volk; algemene welvaart; recht vaardige spreiding van de welstand; kul turele volksverheffing. Over de inhoud van de democratie in de wereld en bij ons in Vlaanderen geraakt men gemakkelijk akkoord. In hoeverre leven wij in een democra tisch bestel Wat kan nog bereikt wor den En hoe Deze vragen worden zaterdag 22 oktober te 14 uur en zondag 23 oktober te 10 uur door bevoegde sprekers behandeld in de vergaderzaal van het stadhuis te Aalst. Na iedere inleiding wordt een bespreking ge houden. Eerste Minister Paul Van den Boeynants bracht verleden donderdag een bezoek aan onze stad bij gelegenheid van de opening van de tentoonstelling «Staatszaak is ieders zuak». Op initiatief van de plaatselijke voorzit ter Marcel De Bisschop en door bemidde ling van de h. A. Camu, lid van zijn cabinet werd een kontaktvergadering belegd tus sen de Eerste Minister, gewezen nationale voorzitter van de CVP en de aktieve CVP- leden van het gewest. Vooral talrijke bur gemeesters uit het Aalsterse hadden er aan gehouden de oproep van de h. De Bisschop te beantwoorden. Maar het was vooral te danken aan de gewestelijke voorzitter van de CVP-Jongeren, de h. G. Willems, dat de jeugd in grote mate aanwezig was en de samenkomst een bloeiend uitzicht gaf De h. De Bisschop overhandigde de Pre mier een mooie foto van ons Belfort en een middeleeuws recept van een «Adjune Soupe», er bij voegend dat hij geen verant woording kon nemen over de echtheid van dit druksel door de persen van de beroem de Aalstenaar Dirk Martens. De plaatselijke voorzitter maakte ook van deze gelegenheid gebruik om de heer Van den Boeynants te wijzen op de speciale si tuatie van het gewest Aalst, dat een buffer staatje aan het worden is tussen de vier grote industriepolen van ons land met na me Henegouwen, Gent, Antwerpen en Brus sel. Aalst verlangt een beetje meer op eigen voeten te lopen en niet verder leeg gezogen te worden door de anderen. Hier om moet in Aalst aan eigen ezpansie ge daan worden. Weliswaar kan de hogere overheid slechts helpen, de redding moet uit het Aalsterse zelf komen. Hierom ver heugt de h. De Bisschop zich op het feit dat de gemeentebesturen uit het Aalsterse niet bij de pakken blijven zitten en dat de burgemeesters de koppen bij elkaar heb ben gestoken om samen de streekproble- men te bespreken om zo snel mogelijk over te gaan tot een intergemeentelijke samenwerking. De Eerste Minister, zowel in zijn weder woord als in zijn rechtstreeks kontakt met de plaatselijke burgemeesters, drukte op het feit dat het initiatief van ter plaatse moet komen en dat samenwerking tussen de gemeenten niet alleen gewenst, maar geboden is. Hij loofde de aanwezige burge meesters om hun initiatief-neming en ver wachte een volharding in hun werking Nadat de plaatselijke bond van been houwers, onder leiding van de h. Van der Vorst, ook nog de gelegenheid hadden ge kregen om hun landsvoorzitter met de «Gouden Ajuin» te bedenken en hem een woordje toe te spreken, verliet de Premier onze stad met de hem gekende glimlach, maar enthousiast over de Aalsterse gast vrijheid en gulhartigheid. De verwelkoming van de Eerste Minister.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1