en omstreken Is agglomeratie Aalst rijp voor kuituur - Malaria in 1966 - «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Geen geld... Geen medezeggingschap... Morgen Missiezondag WIJN 1966: «Goed van kwaliteit» HANDELSPOCKET Frans Breckpot wordt gehuldigd te MoorseI 1 NEC SPE, NEC METU Gazet van Aalst BINNENHUIS VERSIERINGEN INGANG VRIJ 22ste JAARGANG Nr. 82 ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Enkele dagen geleden werden de Dirk Martensprijzen uitgereikt. Drie laureaten werden gekroond. Zij waren afkomstig uit Aalst, Hekelgem en Hofstade en volgen de cursussen in de Academie van Aalst. Over enkele dagen worden van dezelfde academie filialen geopend in Erembodegem, Denderleeuw en Zottegem. Aalst zal het nodige personeel ter beschikking stellen en de ge meenten moeten de leerlingen behoorlijk huisvesten en het no dige didactisch materiaal verstrekken. De intercommunalisering van de academie is dus op alle fronten voltrokken. Betekent dit een stap naar de realisatie van de agglomeratie Aalst op kultureel gebied Hierover hebben wij 'n kleine enquête gehouden in verscheidene gemeenten van het Aalsterse. UITGAVEN TE HOOG GEMEENTEFINANCIEN De eerste vaststelling is positief alle «sprekspartners hebben toegegeven dat .balst werkelijk een «verzorgende rol» yfceft die zware eisen stelt. Zij beseffen it de Dirk Martensstede niet bij machte de evolutie van de moderne tijden te dgen op de domeinen die ook voor de "juliggende gemeenten worden openge- "ndd. Maar zij schrikken terug voor een I beslissing waarbij de -kuituur in alle vormen ook op het financiële vlak zal verdeeld worden. De gemeentefinancien laten niet meer toe excessen te doen. De uitgaven klimmen zo hoog en de belastin gen nemen zo'n vlucht dat hier en daar zelfs NU al de vrees bestaat voor de ver kiezingen van over vier jaar... Maar algemeen verklaarde men toch dat het probleem uit het politieke leven moet losgeschroefd worden. In een kleine statis tiek over de uitgaven die worden gedaan voor het kulturele leven, is het opvallend dat het krediet voor recepties allerhande overal meer dan vijf keer hoger ligt dan de bedragen die voor kuituur aangewend woeden. Men houdt er dus nog meer aan een kampioen in «kaaskeschiet» te vieren, dan kulturele prestaties van eigen mensen te bekronen. Prijzen het succes van de literaire prijs Dirk Martens is er een bewijs van zijn praktisch nergens bestaande. Zelfs niet bij de prijsuitreiking in de gemeente scholen daar waar de Staat nog met de overname deed wordt enige aandacht besteed aan de kulturele ontwikkeling van de leerlingen. Wel prijsboeken voor ijver en tucht en... aanwezigheid, maar geen kroontje voor de jonge man die flitsen geeft van een talent. Wel onderscheidingen voor de laureaten van de opstelprijskamp «Hoe leer ik fietsen», maar geen bijzondere woorden voor de jonge man die op het doek of op het banale tekenpapier ogen van kunstmensen kan boeien. De konclusie van dit financieel aspect is dus tweevoudig er is geen geld om een hand toe te steken, maar er wordt ook niets gedaan om een kruimeltje los te maken... INITIATIEVEN Wel heeft men ons overal gezegd dat alle gemeentelijke verenigingen op subsi dies mogen rekenen van kaartmaatschap- pijen tot verenigingen die hondenkoersen inrichten en dat zij hierdoor ook een werking kunnen aanvatten. De bedragen schommelen van vijf tot twintig duizend frank. Elders, waar de aktiviteit minder in het kraam van de dorpspolitiek past, zelfs niets... Deze houding van de gemeentebestuur ders is dus louter afgestemd op het privé- initiatief dat zelf al niet overdadig wordt gesteund. Precies hierin bestaat nu een grote kloof tussen Aalst en de gemeenten Er kar wel licht even in de tekst worden gekeken die door schepen Van Hoorick werd gebruikt in verband met de week voor Kunst en Kultour. De zevende en laatste die nu loopt wordt als het eindpunt beschouwd van een werking die louter als een kata lysator werd gepland. Eenieder gaat im mers akkoord over het feit dat de voor gaande inrichtingen bij veie verenigingen de spoorslag hebben gegeven om ook wat te doen. En die organisaties klimmen nu zo hoog dat de week voor Kunst en Kuituur zelf in de schaduw staat van deze initiatie ven. Dus wordt van volgend jaar af ge streefd naar een manifestatie die alleen is, maar voldoende groot om iedereen te boeien... Kan DAT niet in de gemeenten van het Aalsterse verwezenlijkt worden Kan men, op beperkt vlak, niet een aantal organisa ties overwegen, die vele sluimerende gees ten kan wakker schudden Nu vergenoegt men ziih met het optreden van een ballet groep, een voordracht door een gekende figuur en daaruit moet het allemaal ge beuren. Want tenslotte ligt daar de kern van een intercommunale kuituurwerking. Het heeft ons getroffen hoe weinig ver antwoordelijke personaliteiten begrip er: kennis hebben over de huidige kulturele stromingen, de geboden mogelijkheden en de financiële inspanningen die moeten ge leverd worden. Hoe kan men in de agglo meratie Aalst dan tot een intercommunale kuituurwerking komen indien dezelfde kuituur door niemand wordt begrepen. Neen, die houding moet beslist veran deren. Of mag het ook niet even gezegd worden dat de filialen die in de gemeen ten Erembodegem, Denderleeuw en Zotte gem werden opgericht alleen met een plak- briefje en een krantenbericht aan de ouders ter kennis werden gebracht. Kon het niet met een beetje voorlichting in de scholen zelf door bevoegde personen Hopen wij maar dat de leerlingen voor zij deze voorbereidende cursus hebben doorlopen, weten welke mogelijkheden voor hen open liggen BIBLIOTHEEK Uiteraard kan er in de volgende jaren dus weinig veranderen in de huidige gees tesstromingen. Alleen op het domein van het bibliotheekwezen schijnt er een andere mening te groeien. De experimenten in Velzeke eri Baardegem hebben de ogen geopend. Men begrijpt nu meer cn meer dat het boek niet langer een pronkstuk is op de schouw of tussen een garnituur van pronkende vrouwtjes. Het is voor velen de cel van het kulturele ,,-en. Maar wanneer er dan een enkeling zou aan denken een boek met standing te vragen, zou hij in vele gemeentelijke bibliotheken voor het muurtje moeten staan. Resultaat Een sa menwerking tussen de bestaande bibliothe ken en Aalst, maar voorafgegaan door een grondige sanering... Tenslotte geloven wij dat de woorden van een van de burgemeesters uit de om geving de vinger in de wonde leggen «Waarom zouden WIJZELF de stap moeten doen tot de intercommunale kultuurwer- king Wij hebben ook niets te zeggen in de plannen die ontworpen worden in Aalst, onder meer met het kuituurcentrum. Zij (n.v.d.r. die van Aalst) stellen ons voor voldongen feiten en dan verwijt men ons niets te doen. Maar ik ga volledig akkoord dat wij meer naar Aalst moeten kijken om enkele vruchtbare initiatieven te ne men...» Het begin van de wijsheid of een stap terug om zich nog meer op de anderen te verlaten ...De kennismaking is geen meevaller geweest, 't Begon na Pasen geen brijzei kracht meer, een stoel verzetten, Mis lezen, een brief schrijven alles wordt u te veel. Bloedloze wangen, lippen, handen,... dui zeligheid na één lepel rijst is de eetlust geremd... gij voelt u op de rand der totale uitputting. Gij mijmert ik ga bergaf, ben kapot, versleten, onbruikbaar in dit berg land; ge wordt droefgeestig, zwartgallig, wrevelig, ziet van de mensen liever de hielen dan de tenen. Noodgedwongen neem ik wat rust. Einde mei roepen alle schoien om de pastoor voor de eerste communikanten, roepen alle dorpen om de pastoor want er wordt overal getrouwd; en als kinderen sterven ongedoopt omdat gij uw toemee te lang hebt uitgesteld, dan gaat het eigen geweten u uitschelden. Met frisse tegenzin de bergen in. De paarden staan gezadeld en zes weken lang sleep ik mij als de grootste luilak naar alle plaatsen in hitte, uren en uren te paard hobbelen, slapen met ongedierte, aan trouwers, twee, soms drie preken, groot ondervraging der catechumenen, instructies en klein dopen, scheiding van tweede vrouw regelen, uren ongemakkelijk biecht horen, noden en ziekten verhelpen, dat alles is het volle pond van de patrouille naar een kampong. Maar ditmaal wordt het een ongewoon zware last, deprimerend, want malaria wroet ongenadig dieper in mijn lijf. Dinsdagavond, programma afgewerkt. Het bezoek aan Mbero-Waru was troostend geweest, maar de terugtocht naar Waérana Terwijl de wijnen van het jaar 1965 van slechte tot zeer slechte kwaliteit zullen zijn, worden die van dit jaar voortreffelijk genoemd. Drie weken zonneschijn in septem ber zouden volgens kenners wonderen hebben verricht, al zal de kwantiteit kleiner zijn dan normaal. De wijnboeren uit Frankrijk rekenen op 55 miljoen hectoliter tegen 65 mil joen hectoliter vorig jaar. Van de Beaujolais-oogst is ongeveer 20 procent vermeld door hagelbuien, maar het restant zou heel behoorlijk zijn. De Bordeaux daarentegen zou meer dan behoorlijk zijn. In de Elzas zijn de boe ren er zeker van een wijn van zeer hoge kwaliteit te kunnen leveren. Wat de Bourgogne betreft, deze is te ver gelijken met die van het jaar 1961, een in de wijngeschiedenis beroemd jaar. Goed zullen voorts de wijnen van de Cotes du Rhone en de Provence zijn terwijl de champagne heel goed moet worden. T)e oogst in het laatste gebied is echter zeer klein,'hetgeen de han delaars zorgen baart. Vorig jaar is de verkoop van de champagne alleen in Frankrijk al met 15 procent toegeno men en de wijnboeren overwegen dan ook hun wijngaarden uit te breiden. Een gids die U wegwijs maakt voor uw Bouwplannen Finantiele verrichtingen Verzekeringen Brillen Komfortabele schoenen Auto's Huishoudartikeien, vindt U verder in dit blad. verloopt loom. Met dankbare liefde aai ik de nek van Belgi, mijn beste paard, gooi stinkende klederen van het klamme rillen de lijf. Nu nog een wens liggen, rusten, niks voelen, alles vergeten. Maar koorts overweldigt als een zondvloed; eten en drinken walgt mij, ik braak voortdurend. In het hoofd en in alle ledematen vlammen hete vuurtjes altijd hoger, hoge doses anti biotica worden ingespoten, maar de tem peratuur blijft 39o, 40o en meer, aanhou dend. Met eindeloze toewijding maar in hulpeloze onmacht waakt Agnes dag en nacht. Ik val in woedende razernij tegen mij zelf «Stommerik, hier ligt gij nu, ver van een dokter, ver van eigen vo.k; gij vecht tegen een kwaal, tevergeefs; tegen een monster waartegen geen verweer is.» Het hoofd is gloeiend heet als een smelt oven, een vurige gnjptang klemt zich vas ter en nauwer rond de schedel en het achterhoofd lijkt vol van smeltend lood. Uren verlopen, braken, wurgen en voort durend lopen verzengende duvelspoten over het gelaat. Ik lig te baden midden de hel. «Wat heb ik toch Wat heb ik toch smeek ik tot Paul en Agnes. «Kami tidak tahu». Ik weet het ook met, prevelen zij meewarig verontschuldigend. Boze plannen spookbeelden, getreiter, grijnslachen, stil ten, revolte, gekke invallen, alle huurlegers van pijnen, angsten en folteringen over meesteren mij o-m de beurt. Donderdagavond, koorts 40o en vijf, als of het hoofd voortdurend wordt open ge hakt met een bijl«Doe maar op, monster martel mij, ik ben toch verloren.» Ineens, schielijk als een bliksemende pijl slaat een gedachte in mijn afgebeulde op gebrande hersenen «Jongen, gij hebt ma laria.» Een licht, een bevel «Agnes.» Als een engel buigt het goede kind zich over mij «Resochin van apoteker Beïgmans.» «6 pillen «Ineens.» Zij reikt nog een slokje water en sluit weer het muskiet- net rond n.:jn brits Zij wacht vrezend dn» alles er weer uitstort. Razend bekijf ik mijzelf, grommend «Bij anderen weet gij de diagnose, bij u zelf niet.» Nu ik wist dat ik malaria had, zag ik mij zelf als een dolle hond met scherpe slagtanden aan de keel van de malariareus zwengelen «Ik laat u niet los, eindelijk, malaria.» Vrijdag, eerste morgenuren, slaap ik zachtjes in, de klemmen rondom de her senen waren losser gekomen, het vuur iikte minder in alle cellen. «Ik win de slag. Bedankt, kakak», waren de eerste vreed zame gedachten. De temperatuur blijft hoog, maar het afslachten van mijn aan valler was kwestie van tijd en wapenen de juiste dosis medicijn Resochin. Vrijdagavond. De malariagreep wordt losser, ik voel mij in opmars naar herstel. «Bapak, ons beste paard Belgi is doodge vallen», komt Nico binnen. «Tebus», triom feert Agnes, «de dood zal u loslaten maar heeft uw paard als gijzelaar meegenomen... lekas sembuh... nu wordt gij vlug beter, zo leert het geloof der oude kampongmen sen», zegt zij opbeurend. «Daar is pater Stanis», roept Paulus ver: wonderd. Mijn buurtmissionaris, een pas in Flores belande Pool, komt op bezoek. Zachtjes treedt hij de ziekenkamer binnen. Toen ik die rijzige gestalte zag, dat frisse blanke wilskrachtige gelaat, de kameraad uit Europa, toen kwamen de tranen los. Zo ontroerd was ik. «Weinen sie nicht», zei hij beteuterd tot de oude missionaris. Maar 't was van geluk omdat ik nu in vei lige handen was en aan 't genezen. (van een missionaris uit Indonesië) De Bond der Vrijwillige Bloedgevers, afdeling Moorse), organiseert heden zater dag, 22 oktober, van 15 tot 19 uur een grote bloedinzamelmg .in de lokalen der gemeentelijke jongensschool op het Dorp. In aanwezigheid van de nationale voor zitter, de heer Louis Steens, zal het ge meentebestuur hulde brengen aan de Aal- stenaar, de heer Frans Breckpot, wereld kampioen der bloedgevers met 1.058 blocd- giften. Deze sympathieke Aalstenaar zal er dus als eregast fungeren en zal door de heer burgemeester Uyttersprot namens het ge- meentebestudr een prachtig geschenk wor den aangeboden. LANDSCHAP Retrospectieve tentoonstelling Maurice Schelck Oud-Hospitaal tot 6 november

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1