en omstreken —Moet Aalst kapot? 5* vr )Eh Oprichting van het nieuwe ziekenhuis ter sprake bij de C.O.O. Dag van de Gezondheidsdiensten NIEUW BIBLIOTHEEKFILIAAL GEOPEND TE AALST «De Middenstand in de veranderde wereld» Het was lekker, zei de dokter... inbegre- Vt Gazet van Aalst 1966 nbloem») Gaston :C SPE, NEC METU DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 981.72 6 maandab. 120.F 3 maandab 52.50 F Jaarabonnement 230.F ichtigen|2ste JAARGANG Nr. 83 zich tot DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 2,50 F HET NUMMER 21 zal na trkopen, ?den en Eugeei cadasterf ervlakte Aalstenaar, terwijl gij vol vertrouwen of is het onwetendheid op beide oren sliept, werd gij op 12 oktober jl. voor de zoveelste maal gerold. De voorstellen van de Aalsterse Studiecommissie voor de Gerechte lijke Hervorming, die van onze stad voor het eerst een volwaardige ar rondissementshoofdstad zouden hebben gemaakt, werden die dag in de verenigde parlementaire commissies van Kamer en Senaat verworpen. Gij haalt de schouders op Gij weet van de zaak niets af Rech ters- en advokatenstreken laten U koud Uw volle recht natuurlijk, zoals het al even goed het volle recht is van de bevolking van andere arron dissementen en steden, hun belangen op meer efficiente wijze te doen verdedigen. Het bilan begint nochtans zeer erontrustend te worden. Talrijke abrieken werden te Aalst gesloten, salonfeer dan dertigduizend mensen uit ier metjns arrondissement moeten elders jaan werken en hun aantal neemt kamers,log bestendig toe. Aalst, hoofdstad 'an het arrondissement, wacht sinds >kamerswint'9 iaar °P z'Jn schouwburg, se- jert meer dan dertig jaar op de vol- :ooiing van zijn ringlaan, Aalst heeft ng jeen sportstadion en zijn hospitaal i "stads.5 een schande. Het was blijkbaar nog niet erg genoeg. van 4 Inderdaad, indien Kamer en Se .000 fr.iaat de beslissing van hun commis sies volgen, dan zal de bevolking van lG Aalst en Ninove binnen korte tijd ;o i/oor ALLE zaken Rechtbank van Eerste Aanleg, Arbeidsrechtbank en 't ParkRechtbank van Koophandel naar tn VacDendermonde moeten en alle men- Eugeenken vanaf Burst naar het verre in. Oudenaarde. Wat zal hun dat kosten aan tijd en aan loonverlies Wat zal er daar naast voor de Aalsterse handel ver loren gaan aan inkomsten, maar voor onze stad ook aan prestige wanneer zij zich voor andere dringende pro blemen zal moeten inzetten Denk even na, dit is op een of an dere wijze ook voor U van belang zal na Kan men zich na deze opeenstape- -kopenJing van feiten niet tereent afvragen ;of er mensen zijn die Aalst kapot iet aiie|willen, en hoe het dan toch mogelijk ie Rafjis, dat anderen verkozenen van len aljhet volk passief staan toe te zien C, nrjterwijl dit geDeurt 58 ca Want ind'VJaad, voor Mechelen, Gent, Brugge, Kortrijk en... Dender- eetka-monde in dit geval, wordt ooor minis i berg-ters en parlementairen flink gezorgd, op de Aalst krijg! niet eens de l,ruimels die van de tafel vallen. :amersi |n bev0egde kringen spreekt men van het gevaa«* Aals' een slaapstad te zien woiden van Brussel. Hebben sommigen, die gehouden zijn onze belangen te verdedigen, zich reeds bij voorbaat aan deze toestand aan gepast Zeker, volksvert. Van Hoorick heeft in voornoemde commissies de zaak van het arrondissement Aalst met alle kracht verdedigd en volks vert. R. Otte slaagde er vroeger in het kanton Herzele herop te richten. Maar naast en achter hen vinden wij jammer genoeg alleen diplomatische afwezigheden of... aanwezigheden, waarvan vanzelfsprekend niet de minste punch uitgaat en... waarvan even vanzelfsprekend de vertegen woordigers van andere belangen ge bruik maken. Het ogenblik der waarheid nadert: de openbare zitting van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, waar over de wetsontwerpen en over het lot van Aalst in de Gerechtelijke Her vorming zal worden gestemd. Het is niet te laat, maar het is min vijf Het Land van Aalst heeft nooit de pretentie gehad in deze kwestie alles voor Aalst op te eisen. Haar voorstellen, waarbij Dendermonde zijn rol behoudt in eigen arrondisse ment en waarbij Aalst en Ouden aarde de plaats krijgen toegewezen die hen toekomt, zijn logisch en eer lijk en willen alleen het onrecht goed maken dat Aalst sedert meer dan een eeuw wordt aangedaan. Elk zijn verantwoordelijkheid nu de Aalsterse bevolking kan van de parlementairen, van alle mandataris sen, van allen die in deze kwestie verantwoordelijkheid dragen, nog al leen aanvaarden dat zij SLAGEN. Hun diplomatieke «tussenkom sten» is zij beu Naar vernomen wordt zal op het einde van deze week een uitgebreide kontaktvergadering plaats grijpen in het stadhuis van Aalst: voiksvert. Van Hoorick zal er verslag uitbren gen over de kritieke toestand van ons arrondissement en de vergadering zal de maatregelen treffen die zich opdringen. W. Het is de laatste tijd druk geweest bij de administratie van de Aalsterse Commissie van Openbare Onder stand. Na de uitbreiding van het be staande ziekenhuis, de laatste wer ken aan het tehuis voor ouden van dagen en de ontruiming van de loka len in de Kattestraat, blijft nog het grootste werk de bouw van een nieuw ziekenhuis. Dat het niet bij woorden gebleven is werd enkele tijd geleden bewezen toen een overeenkomst werd geslo ten aangaande de plannen en vereis ten van het nieuwe ziekenhuis. Blijft nog het grootste probleem, namelijk dat van de financiering. Hoewel men in Aalst bereid is alle mogelijkheden uit te putten, is men terecht van mening dat de intercom munale gedachte rechtstreeks be trokken is bij de bouw vari dit kunst werk. De honderden miljoenen die zullen gevergd worden, kunnen im mers niet alleen uit de Aalsterse kas komen. Ten einde de mogelijkheden te overwegen die hiermee kunnen be reikt worden, wordt door de C.O.O. op zaterdag 5 november te 9.30 u. in het stadhuis eer. algemene verga dering gehouden waarop alle burge meesters, schepenen, raadsleden, voorzitters van de C.O.O. en leden uit de omliggende gemeenten aan wezig zullen zijn. Burgemeester Blanckaert zal de vergadering voorzitten en voorzitter Jules Van Droogenbroeck van de C.O.O. Aalst, de h. Georges Kint, socioloog (de toekomstige behoef ten aan ziekenhuisinrichting te Aalst), de h. Jean Van Hoorde, ar chitect bij de Gemeentedienst van Belgie (kommentaar bij de plannen) de h. Maurits Michiels, secretaris generaal bij de Gemeentedienst van Belgie (Mogelijkheden van Inter- kommunale samenwerking inzake ziekenhuiswezen) zullen er 't woord voeren. Maar vermits er ook wordt voorzien dat de aanwezigen zelf een en ander zullen kunnen uitdiepen, wordt het wellicht de eerste recht streekse konfrontatie met een kon- kreet vioorstel als inzet... Het is ook de enige goede weg... «Sintl Friti leger lie 1st Ondanks het slechte weer waar mee de plechtigheid van de Gezond heidsdiensten bedacht werd, hebben toch talrijke personen de feestelijk heden willen bijwonen zodat de goe de betrekkingen tussen de Aalsterse bevolking en het Opleidingscentrum voor geestelijke brancardiers nog maals beklemtoond werden. Ondanks de regen die ongenadig neerviel, werd het toch nog een stijl volle plechtigheid, dank zij de per fecte organisatie. Mgr. Van Peteghem aanwezig De dag werd geopend met een mis in de kapel van het Opleidingscen trum. Nadien namen de personalitei ten hun plaatsen in op de eretribune op de Grote Markt. De troepen en het vaandel werden opgesteld voor kolonel Dewynter en commandant Vandeneynde, terwijl het muziek korps van de Gidsen de militaire Ter gelegenheid van het feest van de Gezondheidsdienst van 't leger te Aalst had op de Grote Markt een troependefile plaats. Tijdens plechtigheid werden twee verdienstelijke militairen vereremerkt door kolonel Dewynter. (Cliché Het Volk) Dat Aalst zich heel wat inspan ningen getroost om het bibliotheek wezen op een hoger peil te brengen en voortdurend uit te breiden, werd alweer bewezen door de opening van een derde filiaal van de centrale bi bliotheek van de Kattestraat. Deze derde filiaal werd ondergebracht in de lokalen van de stadsschool op de Oude Gentbaan. Na de traditionele woorden van lof en begrip voor het stadsbestuur was er vooral de toespraak van de h. Mortelmans, adviseur bij het Minis terie voor Kuituur, die de aandacht trok. Hij pleitte voor de erkenning van Aalst als gewestelijke biblio theek maar deed ook een oproep tot samenwerking tussen de vrije- en de stadsbibliotheken. Deze samenwer king, aldus de h. Mortelmans, is nog te fragmentarisch om de gestelde doeleinden te kunnen bereiken. Hij gaf eveneens de verzekering dat de inspanningen van het Departement in die richting zullen gaan. Schepen Van Hoorick sprak zijn hoop uit voor de toekomst en ver zekerde dat Aalst op die uitnodiging zal ingaan. LUSTRUM De opening van deze filiale was meteen de viering van een lustrum. Precies vijf jaar geleden op 5 okt. 1961 werd in de Sint Jobstraat een eerste filiaal geopend. Nadien begon de volledige reorganisatie van het Aalsters bibliotheekwezen, die tot hiertoe werkelijk fraaie resulta ten heeft opgeleverd. In aanwezigheid van burgemees ter Banckaert, schepen Claus en de raadsleden Daelman, Willems en Vandeneede werd door schepen Van Hoorick betoogd dat de inplanting van een filiale op de Oude Gentbaan ten zeerste verantwoord is. In deze wijk in volle expansie zullen binnen kort honderden gezinnen gevestigd worden nu de werven van een bouw maatschappij meer dan ooit goed vorderen. Aangezien voor de huidige school zelf een nieuwbouw gepland is en de maatschappij heeft toege staan dat in de buildings een ruimte wordt voorbehouden voor het biblio theekwezen, kan deze filiale nog een zeer grote vlucht nemen. Momenteel zijn 3.000 werken voorzien, waaron der 1.707 voor volwassen lezers en ruim 1.000 voor de jeugd en de klein sten. Aangezien ook een 60-tal En gelse en 50 Franse werken werden .ingeschreven is het duidelijk dat ook de vormende lektuur niet wordt ver geten. De schepen noemde deze opening overigens ook nog een beetje histo risch omdat de datum precies samen valt met de verjaardag van hoofd bibliothecaris Pros Uvin, die met de h. Buyle en het personeel van de Aalsterse bibliotheek een grote ver dienste heeft verworven in de expan sie van het bibliotheekwezen. /A^y Op de Oude Gentbaan te Aalst werd tijdens een korte plechtig heid een nieuw bibliotheekfiliaal geopend. Hier een opname van deze plechtigheid in bijzijn van de burgerlijke overheid en P. Uvin, hoofdbibliothecaris. (Cliché Het Volk) 19 20 NOVEMBER CONGRES N.C.M.V. marsen uitvoerde. Eerst werd Mgr. Van Peteghem begroet door de korpsoverste in het gezelschap van kolonel Kint de Ro- debeke, provinciecommandant. Mgr. Cammaert, hoofdaalmoezenier, arri veerde met zijn Kongolese adjunct, waarna generaal Van Eerdenbrugge, bevelhebber van de Kadettenschool, de troepen groette. Korpsoverste De wynter begroette tenslotte nog kol. Maréchal. bevelhebber van de pro vincie van de Gezondheidsdiensten, en schouwde de troepen. In zijn traditionele begroeting on derstreepte kol. Dewynter opnieuw de hechte banden tussen het leger en het Aalsterse burgerlijke leven, nadat hij vooraf de eed had afgeno men van de luitenanten Gheeraerts en Vandermeirsch. Er werden ook eretekens uitgereikt aan cmdt. Van deneynde, serg. Declippel en korp. Decoensel. Zonder dat de regen ook maar één keer milderde, begaf het ganse ge zelschap zich naar de kazerne op de Graanmarkt voor een ontvangst. De dag van de Gezondheidsdien sten werd besloten met een open-dag voor de ouders en familieleden van de dienstplichtigen. Allen moeten werkelijk worden geprezen omdat zij in het helse weer de plechtigheid nog tot een stijlvolle demonstratie konden doen uitgroeien Elke dag kunnen we vaststellen dat de wereld in vele facetten van de samenleving verandert, zich wij zigt. Het is een steeds terugkerende waarheid dat we snel leven in een snel evoluerende maatschappij. Het ligt voor de hand dat de zelf standigen, individueel en als groep en de K M.O. (kleine en middelgrote ondernemingen), zich steeds dienen aan te passen om het juiste en effi ciente antwoord te kunnen geven aan de problematiek van deze tijd en aan de steeds scherper wordende eisen van hun levens-, woon- en kc4Jpbe- hoeften. Het N.C.M.V. als sterkst uitge bouwde middenstandsorganisatie wil deze evolutie niet alleen op de voet volgen, maar zelfs een stap voor zijn. Daarom organiseert het een Natio naal Congres over «De Middenstand in de veranderde wereld» op zondag 20 november in 't Congressenpaleis te Brussel. Dit Congres werd sedert maanden voorbereid in gewestelijke kaderver gaderingen en met nationale werk groepen. De twee referaten, resp. «De K.M.O. en de ekonomische groei» door prof. J. Van Waterschoot en «De zelfstandige in de welvaarts maatschappij» door senator G. Van- deputte, zullen als het ware een syn these bevatten van de ideeen en de oplossingen die in alle geledingen van de christen middenstandsbewe ging leven. Dat betekent dat het N.C.M.V. zich opnieuw engageert om, zoals in het verleden, steeds vooruit te zijn op de middenstandsvraagstukken; niet alleen om de diagnose vast te stellen, maar om verantwoorde en degelijke oplossingen aan te duiden. J. Verhoeven, secretaris. De chef-arts van de gevangenis in Keulen, dr. Rudolf W., kontro- leerde regelmatig het gevangeniseten. Het smaakte hem zo goed, dat hij herhaaldelijk zijn kinderen meenam voor het onderzoek, die dan dapper meeproefden. De gevangenen konden dit niet waarderen. Zij bereidden op een dag voor de dokter en zijn familie een zeer delicaat hapje spaghetti met goulash, afkomstig uit een blikje hondenvlees. Zonder een wanklank verorberde het gezin de lunch. Dokter W. no teerde in zijn agenda goed en smakelijk...

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1