en omstreken De H. Geestkapel Het geboortehuis van Dirk Martens vroeger en nu Moet Aalst kapot? /IT «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Belgische Jeugd is niet zo slecht als men wel denkt KLEIN LOGBOEK Geen mimi-rokjes op Perzische schoolbanken Q' Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU BINNENHUIS VERSIERINGEN INGANG VRIJ '22ste JAARGANG Nr. 84 ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 MET BIJVOEGSEL 2.50 F HET NUMMER Het huidig lokaal «De Volksver heffing». in 1911 vernieuwd, wordt door de overlevering aangeduid als I geweest zijnde de woonplaats of het huis waarin Dirk Martens, de be roemde boekdrukker, het levenslicht zag. Gebrek aan bescheiden laat nie mand toe, deze bewering te staven. Zeker is het dat de grote Aalsterse drukker eigenaar van verscheidene huizen in onze stad was, o.a. in de Lange Zoutstraat, ten jare 1525 (Schepenkennissen reg. 618) en in de Kapellestraat, «anden steil de er- ve van Dieric Martens» (Schepen kennissen 1524); buiten de Molen- j straatpoort had hij ook eigendom «Willem Standert up eenen mersch, gheleghen neven den waghenmakere aen deen zyde Dieric Martens, ende de weduwe Smets aen dander zyde» (Renteboek van het Begijnhof) «...De weduwe van Henric den Proost, up een dachwant lants upt Rysselrot, dat Dieric Martens ende daer te voren Jans vanden Essche I was...» (Renteboek van de H. Geest 1496 nr. 86) Jan Martens, broeder van Dirk's grootvader, bezat een erve in de Zoutstraat. Het Renteboek van het Begijnhof van het jaar 1460 behelst: «Joost Boyens (boven geschreven kort daarna Jan Martens) uut een der stede die Wouters van Leuwe was, ende was een scure...» Nu, het is wel mogelijk dat Dirk Martens (vermoedelijk in 1450 ge boren) of zijn vader, later in het be zit dezer erve kwam. Trouwens, in 1483 (Schepenkennissen reg. 854) en in 1505 (Schepenkennis. 1508), had Joost Martens, vader van Dirk, twee woningen in de Lange Zout straat. De familie Martens troffen we al in 1434, ter Kapellestraat aan; zij bezat huizen in de Klapstraat (1485), in het Denderstraatje (de Pontstraat, 1527) en De Valke, op de Grote Markt. Bij de vernieuwing van het oud gebouw vond men op 3 juli 1911, tus sen de zolderbalken, een lijvig pak papieren, het relaas bevattende der experten nopens een muurscheiding. Die schriften dagtekenen van 31 de- anblik op. cember 1736 en zeggen ons, dat de woning alsdan toebehoorde aan Ch. Diericx, ontvanger der stad, en dat aldaar voor hem jonkheer Jan-Karei Baston, heer van Brandstrate, eerste schepen, had gewoond. Thans levert het nieuw werk, vol gens de plannen en onder het toe zicht van de bouwkundige Achiel de Stobbeleir uitgevoerd, een schone De V.V.A.K. juicht van harte toe dat de eigenaars het bovenste ge deelte van het historisch gebouw ge ëerbiedigd hebben maar betreurt dat de architect de verandering niet heeft aangebracht in dezelfde trant met witte of Doornikse steen in het kader van het geheel en met behoud van een sierlijke harmonie. Het lokaal «De Volksverheffing»» in de Lange Zoutstraat Tekening van de bouwkundige Achiel de Stobbeleir, leraar aan de Academie van Schone Kunsten. Drie jaar geleden werd het plan van aanleg voor de Kattestraat, waarin het behoud van de H. Geest- kapel voorzien was, goedgekeurd in de gemeenteraad Het ontwerp van de urbanist Coolens blijkt dit op een meesterlijke wijze uitgewerkt te heb ben, zodat dit nieuwe plan van aan leg op urbanistisch gebied een echt juweel is naar bevoegde architecten objectief bevestigen. ledereen verheugt er zich over dat dank zij de goede zorgen van de C.O.O. de ouden van dagen nu be schikken over een model-inrichting, die in een prachtige groene zone op rijst aan de rand van onze stad en die er getuigenis van aflegt, dat de gerontologie hier in onze keizerlijke stede in de praktijk schitterend om gezet wordt. Dat de C.O.O. de vrij gekomen ge bouwen en de nog vrij te komen ge bouwen wil te gelde maken en de gemeenschap ten goede laat komen, zal ieder rechtgeaard burger van de stad toejuichen. Maar dat zij daar om halsstarrig de H. Geestkapel wil laten verdwijnen kan niet aanvaard worden door ieder bewust en ras echt geboren Aalstenaar, in wie de eerbied en liefde voor zijn levend verleden voortleeft. De waarde van dit historisch ge bouw wordt in twijfel getrokken door sommige mensen, omdat het in de loop der tijden veranderingen, her stellingen, vergrotingen onderging. Welnu, alle historische gebouwen vallen onder deze normen en het is juist omdat een gebouw historisch en functioneel is dat men er zorg aan besteedt, dat het onderhouden, hersteld, vergroot en verbeterd werd in de loop der tijden. De C.O.O., die geld vreest te ver liezen aan het behoud der H. Geest kapel. blijkt voortdurend geld te wil len verliezen aan gebouwen, die in een zeer drukke handelsstraat lig gen en die geen enkele historische waarde hebben, en die de C.O.O. aan een luttele prijs ver or der zijn finantiele waarde verhuurt en als woongelegenheid laat gebruiken. Wat een verlies dat betekent aan interesten voor de C.O.O. zal ieder gewone boekhouder vlug uitrekenen. Voor de huidige C.O.O. is en zou de H. Geestkapel moeten zijn, het symbool van al de inspanningen, die in de loop der tijden op het sociale vlak geleverd werden door de opeen volgende generaties in gebonden heid aan hun eigen tijd. Het zou pas sen dat al die gedenkstenen, die her inneren aan de inspanningen, die de vorige generaties op het sociale vlak geleverd hebben hoe onvolmaakt dat nu ook was met liefde zouden bewaard worden en aangebracht worden 'in de buitenmuren van de De Belgische jeugd is inderdaad niet zo slecht als men vaak geneigd is te veronderstellen of wanneer men bepaalde beat-groepen en andere nozems bezig ziet. Dit blijkt uit een sociologisch onderzoek dat gedaan werd door het Instituut voor Socio logie en dat tot doel had een studie te maken van de opvattingen en de verzuchtingln van de jeugd in ons land. Voornamelijk de jongeren tus sen 16 en 24 jaar kwamen voor deze enquête in aanmerking. 51 procent van de ondervraagden zijn jongeren uit Vlaanderen, 34 procent uit Wal lonië en 15 procent uit de Brusselse agglomeratie. Inzake het beroepsleven blijkt dat de beroepsorientering nog steeds sterk wordt beinvloed door het fami liaal milieu 1 op 2 jongeren kiest het beroep van een van beide ouders, in eerste instantie van de vader. Ver der verklaarde 49 procent zich tevre den met hun beroepswerkzaamhe den. Er kwam ook aan het licht dat de meisjes, vooral in de steden, meer ambitie blijken te bezitten dan de jongens; zij dragen ook graag ver antwoordelijkheid. Merkwaardig is wel de beschei denheid inzage de inkomsteneisen, waarbij tot uitiny -m* dat 52 t.h. zich tevreden stellen mei J.cu levens peil van hun ouders; slechts 37 L "1 verklaarden te streven naar een ho gere levensstandaard dan in het ge zin waaruit zij stammen. Verheugend is verder de vaststel ling dat de meeste jongeren geen konflikten in het ouderlijk gezin ken nen, wat kan verklaard worden door het feit dat 75 procent van de onder vraagden akkoord gaat met de ge dachten van hun ouders. Wat het huwelijksleven betreft gaat het over grote deel van de jongeren akkoord met het klassieke beeld van het echtelijk leven, waarbij harmonie in de karakters en gelijk inzicht in het leven op de voorgrond treden. Deze enquête toont eens te meer aan dat het verkeerd is de haast zie kelijke uitspattingen van enkele no zems te veralgemenen tot de ganse Belgische jeugd. ORGELRECITAL Komt en beluistert werken van Andreo Gabrieli, Heinrich Isaac, Antonio de Cabezon, Francois Cou- perin, Dietrich Buxtehude, Johann Pachelbel en Johann Sebastiaan Bach, uitgevoerd door Louis Van der Paal op het orgel van Sint Martinus- kerk op zondag 13 november te 15 uur. De hobbyklub «Muziekbeluis- teren» van de St. Jorisklub verwacht talrijke toehoorders bij deze kunst voorstelling. MISSIEBEURS Een unieke verzameling uit India en uit Kongo (vooral van de Balu- ba s) is vanaf heden tentoongesteld is de zaal van het Internaat Maria Onbevlekt, Vrijheidstraat te Aalst, tot dins^?g 1 november, dit ten voor doe van de b3 Aalsterse missiona rissen. SANERING VAN LANDBOUWGRONDEN De werken ter sanering van de pol der Gijzegem - Mespelare zijn aan de gang. Ze hebben tot doel de ont watering te verzekeren van 93 ha. landbouwgrond op het gebied van Gijzegem en 95 ha. te Mespelare. Voor deze werken bekwam het Actiekomitee een zeer belangrijke tussenkomst van het Ministerie van Landbouw. bewaarde H. Geestkapel, die nu vol ledig zal vrij komen te staan in een zo noodzakelijke groene zone, waar het centrum van de stad naar snakt. De zorgeloosheid waarmede de C.O.O. haar archieven die twee dagen in weer en wind gelegen heb ben heeft iaten overbrengen op twee kamions naar het stadsarchief, wijst er op hoe weinig belangstelling en liefde er in dat midden heerst voor die bewijsstukken, die de hui dige C.O.O hebben mogelijk ge maakt en zijn huidige structuur ge schonken hebben. Heeft de door de C.O.O. geraad pleegde commissie van deskundigen, waarvan prof. De Smidt en mejuffer Dhaenens deel uitmaakten, haar niet de raad gegeven dat de H. Geestka pel om haar historische en esthe tische waarde de moeite waard is bewaard te blijven Het behoud van de H. Geestkapel dringt zich op om esthetische, his torische, kulturele en urbanistische redenen en die daar niet aan gelooft zal zeker de blaam moeten opvangen van de huidige generatie en van de volgende generaties dat men bij het opfraaien van het stadsbeeld, met behoud van de waardevolle monu menten, geen verlies kan lijden maar enkel winst. J. V. D. H. In verband met het artikel dat we in ons blad van donderdag II. publi ceerden, ontvingen we volgend schrijven van de heer L. Moyersoen «In het artikel verschenen verle den donderdag onder de titel «Moet Aalst kapot en dat betrekking heeft op de rechterlijke hervorming, staat te lezen ...indien Kamer en Senaat de beslissing van hun com missies volgen, dan .zal de bevolking van Aalst en Ninove binnen korte tijd voor ALLE zaken Rechtbank van Eerste Aanleg, Arbeidsrecht bank en Rechtbank van Koophandel naar Dendermonde moeten en alle mensen vanaf Burst naar het verre Oudenaarde... Dat is niet juist. Voor de rechts onderhorigen van de stad Aalst en van gans het kanton wordt aan de huidige toestand niets veranderd. Zij zullen morgen zoals nu te Aalst te recht staan zowel voor de handels zaken, als de sociale zaken, als voor de gedingen die tot de bevoegdheid van de Vrederechter beho-ei. Het enig verschil is dat de rechters, rechters zullen zijn van eerste klas hetgeen voor hen een verbetering be tekent. Het probleem ligt elders en het baat de Aalstenaars niet verkeerd te worden ingelicht. De opvatt;ngen van de Aalsterse vertegenwoordiging werden, naar ieders getuigenis, op uitstekende wijze door koilega Van Hoorick in de bevoegde subcommis sie verdedigd. Hij was de enige ge kozene van het arrondissement die toegang had tot die commissie. Spreken zoals W. doet van «dip'o- matische afwezigheden» is dus zin loos». L. Moye soen. In Perzie heeft het Ministerie van Onderwijs een verbod uitge vaardigd op het dragen van mini-rokjes in openbare scholen en urn versiteiten. In de betreffende mededeling heet Fiet «dat ieder meisje dat zulke ongepaste en onfatsoenlijke kleding draagt definitief de toegang tot de onderwijsinstellingzal worden ontzegd». Tot 1936 was het Perzische vrouwen verboden hun sluiers in het openbaar af te nemen of zelfs maar een knie te tonen. Sindsdien is de Westerse mode meer en meer in zwang gekomen. De Perzische overheidsinstanties zijn nu wellicht van mening dat men in de navol ging van die Westerse mode niet te ver en vooral niet te... hoog mag gaan

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1