en omstreken De rechterlijke hervormingen Vijfhuizen Erpe in nieuw kleedje EREMBODEGEM HEEFT VUILNISZORGEN... HET SLOEBERS- SLOT... Aalsterse firma's voor de poort... Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26. Aa!st Telefoon 24114 Postrekening: 381.72 6 maandab 120.E 3 maandab 52.50 F Jaarabonnement 230.F are. 7.30 cois 9.20 t ne 9.40 ede- I Le raie. mu- de :ert. 9.00 we- isis. ilige arte- 25B olte- 9.00 voet nan. isch 3.05 25B vert. 9.30 0.30 2.45 25E Las- 8.30 o de we- ezit. So- 3oli- ope. iaat. ken- 9.25 liar- JWS. loer- 1.10 ictu- pmg )5 5 9.00 .aut- jitse riga- 1.00 >gel- 20 22ste JAARGANG Nr. 85 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 2,50 F HET NUMMER Het ligt helemaal niet in mijn bedoeling mij te mengen in een pennetwist tussen uw blad en oud-minister L. Moyersoen onder de titel ««Moet Aalst kapot maar de waarheid heeft haar rechten, zodat ik vanuit het standpunt der Kris- telijke georganiseerde arbei ders tussenbeide kom. WAAROVER GAAT HET I Het wetsontwerp over de rechter lijke hervorming heeft voor het be- jstuurlijk arrondissement Aalst de jklok achteruitgezet in volgende zin 1. De Rechtbank van Eerste Aanleg Het kanton Ninove moet naar Den- dermonde in plaats van Oudenaarde, wat voor de rechtsonderhorigen geen verbetering inhoudt, integendeel. Waarom is deze verschuiving dan wel gebeurd De enige reden blijkt te zijn dat de rechters van Dender monde nu van «eerste klas» zullen zijn wat voor hen een verbetering betekent. 2. De Rechtbank van Koophandel Aalst blijft bevoegd afhankelijk van Dendermonde ovei de kantons Aalst en Ninöve. De kantons Ge- raardsbergen, Herzele en Zottegem |gaan naar Oudenaarde, dus een ach teruitgang. Vanaf Burst en Zandber- Jgen, in totaal 40 gemeenten van het arrondissement Aalst, moet men ,voor de kommerciele geschillen naar I Oudenaarde. 3. De Werkrechtersraden De toestand wordt dezelfde als i bij de Rechtbank van Koophandel. Dit is dubbel jammer. Immers, het ligt in de bedoeling van de wetgever de bevoegdheid van de Werkrech- tersraad nu Arbeidsrechtbank uit te breiden Alle administratieve kommissies als o.m. pensioenkom missies, klachtenkommissies voor werkloosheid en voor ziekteverzeke ring, zouden afgeschaft worden en deze geschillen, ook met alle ge schillen ontstaan rond de arbeidson gevallenwetgeving en geschillen in zake beroepsziekten, zouden door de Arbeidsrechtbank beslecht worden, dus voor 40 gemeenten van ons ar- rondissement te Oudenaarde in plaats van te Aalst, met al de meer uitgaven, tijdverlies door moeilijke j verplaatsing die dit voor de inwoners van die drie kantons met zich brengt. Het is dus wel juist dat wij over voor ;ven Joor nale van nge- Om ma- iele- neef lijke ver- i de weg vin een achteruitgang spreken ten eer ste dat Aalst als aantrekkingspool vermindert, wat voor handel en ne ring een achteruitgang is; ten tweede dat de rechtsonderhorigen van 40 gemeenten, of van de kantons Her zele, Geraardsbergen en Zottegem, in totaal meer dan 90.000 mensen, moeten voor handeisrecnx, arbeids- en sociaalrecht naar Oudenaarde gaan. Onze parlementairen zijn toch niet alléén verkozen door enkele rechters van Aalst voor wie men beweert dat het een verbetering betekent, maar door alle stemgerechtige rechtson derhorigen van geheel het adminis tratief arrondissement Aalst, dus van de kantons Geraardsbergen, Herzele en Zottegem inbegrepen. De rechters van Aalst verdienen trouwens een prof-mat, war, blijk baar tegen hun persoonlijke belan gen in zijn zij inzake de rechterlijke hervormingen aan de zijde van de rechtsonderhorigen gaan staan EEN STUKJE GESCHIEDENIS De lezer weet dat de rechterlijke hervorming reeds een hele tijd on rust wekt bij de Aalstenaars en dat ter verdediging van de Aalsterse be langen een kommissie werd opge richt. Op een bepaald ogenblik was men er in geslaagd moties te doen stem men door heel wat gemeentebestu ren, politieke partijen en sociale or ganisaties. Daarenboven is er kon- kreet iets gebeurd. 1. Volksvert. Otte lukte er in op nieuw het kanton Herzele op de kaart te krijgen. De rechtsonderho rigen van dit kanton zullen hem zeer dankbaar zijn. 2. Senator Coppens nam ter elfder ure op aandringen van het A.C.V. het initiatief om een amende ment in de senaat in te dienen. Hij fukte er in zijn amendement door senator Van Cauwelaert en senator Smets mede te doen ondertekenen. Volgens het regeringsakkoord C.V.P. - B.S.P. diende het ontwerp Van Reepinghen ongewijzigd in de senaat gestemd te worden, wat ge beurde, zodat het amendement Cop pens niet aanvaard werd. 3. Volksvert. Van Hoorick heeft in de kamer een amendement neer gelegd opgesteld door de studiekom missie. Dit was mede ondertekend door al de volksvertegenwoordigers van het arrondissement Aalst. De gemengde kommissie heeft volksvert. Van Hoorick niet gevolgd. Daarenboven zijn er velen die om allerlei redenen pro of contra hun invloed hebben doen gelden. Dit al les gebeurde naargelang de geaard heid en de mogelijkheden van de be trokken personen, maar het verliep kalm omdat remmende krachten de voorlopers verzekerden dat de toe stand voor Aalst ongewijzigd blijft, wat niet waar is. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK VOOR AALST Sommigen schijnen niet overtuigd van de gegrondheid van die eis. We putten bij lie. Baert in zijn degelijk historisch overzicht van het werk- dokument. Aalst is hoofdplaats geweest van een rechtbank van 1330 tot 1789 met een omschrijving van 172 gemeenten gaande tot Ronse. De Franse revo lutie bracht wijzigingen. Op 2 okt. 1795 werd Oost-Vlaanderen (depar tement der Schelde) in 5 arrondis sementen verdeeld Gent, Aalst, St. Niklaas, Oudenaarde en Eeklo. Op 7 maart 1800 voerde voor Oost- Vlaanderen nog vier rechtbanken in Gent, Oudenaarde, Dendermonde en Het Sas van Gent, deze laatste af geschaft in 1814. De provincieraad van Oost-Vlaan deren (Staten-Generaal) eiste in de eerste zitting van 1300 opnieuw vijf rechtbanken, leder jaar opnieuw, maar in 1805 en 1806 werd de zaak speciaal docr de provincieraad be handeld en op 26 okt. 1839 besliste de provincieraad tot de oprichting van vier rechtbanken in plaats van drie. Prof. Van Reepinghen, aangesteld als koninklijke kommissaris, kreeg in 1958 door de regering opdracht een ontwerp «rechterlijke hervorming» te maken, zodat Aalst terecht opnieuw aanspraak ging maken op een recht bank. GEEN REGIONAAL PROBLEEM Niet alleen historisch. De huidige bewindvoerders weten dat de eis van Aalst rechtvaardig is. Men raadpleee het werkdokument door tussenkomst NOG ENKELE AANPASSINGEN NOODZAKELIJK Enkele dagen geleden werden aan de Vijfhuizen te Erpe in aanwezig heid van secretaris Vandesijpe, bri gadecommandant Fiers en enkele vooraanstaanden van Bruggen en Wegen nieuwe verkeerslichten aan gestoken. Deze plechtigheid die schijnbaar een gewoon karakter had, was voor vele verantwoordelijke mensen een voorname gebeurtenis. Talrijke par lementairen, o.w. volksvert. R. Otte, hebben al sinds maanden gehamerd op de noodzaak de Vijfhuizen uit ia rusten met een degelijke verlichting en een aangepaste verkeerssignali- satie. Het aantal ongevallen lag hier zeer hoog. Tientallen per jaar, meestal met gewonden omdat de wagens van de hoofdweg Aalst Gent er in aanrijdingen werden betrokken met de voertuigen die van de Ouden aardse- of Ledesteen, eg komen. Met de plaatsing van de verkeers lichten heeft men dit alles willen beperken. Na een week is net resul taat beslist positief. Nog geen enkel ongeval moest werden vastgesteld aan dit kruispunt. Er is ook gebleken dat door de plaats:ng van deze lich ten ook voor de voetgangers over een behoorlijke lengte op de Gentse steenweg de mogei ikheid wordt ge schapen zonder gevaar de rijweg over te steken. Er zijn evenwel nog enkele aan passingen noodzakelijk. Zo voor de fietsers die de Gentsesteenweg moe ten oversteken, die over een rijbaan moeten beschikken die eveneens kan ingeschakeld worden in het lich- tensysteem. Anderzijds moeten vele autobe stuurders nog wennen aan deze nieu we toestand en wordt vaak vastge steld dat zij niet voor de lichten stil houden. te onderstrepen dat de voertuigen uit de richting van Aalst een aantal seconden langer de groene lichten voor zich hebben dan de wagens ko mende van Gent, vermits het verkeer naar de Üudenaardsesteenweg moet kunnen geloodst worden. In elk geval is hier voor de rijks wachters een netelig probleem uit de weg geruimd. En voor vele auto bestuurders meteen. 23 leden waren op 7 okt. II. uitge nodigd op het «laatste avondmaal» van de karnavalgroep De Sloebers. In het kader van een bouwvallige Aalsterse huisvestiging, op voorhand onbekend voor de genodigden en voor de dienstdoende busbestuurder en na een rondrit van 2 uur in Aalst en omstreken... werd niet alleen het 10 jarig* lidmaatschap van Jef Van Bruyssel, het 15 jarig van Henri peerlinck en Dolf Van den Bergh gevierd, maar tevens een streep ge trokken onder de Sloebers karnaval- carrière. Gevierden Jef en Henri ontvingen vanwege de vrienden een glaswerk getekend Theo Meersman, Dolf een karikatuur-kop in Franse steen van beeldhouwer Gust Alloing en tot slot werden al de aanwezigen bedacht met een herinneringsmedaille. Het feest verliep dan ook in een echte Sloebersatmosfeer, zelfs op 't einde hielpen bereidwillige sloebers handn aan de gedeeltelijke (nachte lijke) afbraak van dit uniek «restau rant» tot grote schrik van de naaste geboren... een souvenirspunt temeer in de Sloebersjaarboeken. Met spijt zien wij deze groep na 15 jaar aktieve medewerking, uit het Aalsterse karnavalleven verdwijnen. Aan de jongere generaties nu de taak. (vervolg op laatste blz.) Tenslotte is het ook noodzakelijk Sinds het debat omtrent de papieren vuilniszakken en de twistappel met Hofstade aan de orde zijn geweest, heeft Aalst altijd een vuilnispro bleem gekend. Ook nu nog wordt achter de schermen naar een mogelijke oplossing gezocht, eventueel zelfs in interkommunaal verband. Meer en meer gelooft men dat het storten in open lucht op terreinen die in de omge ving van woongebieden zijn gelegen uit de tijd is. Het meest frappante voorbeeld kan men wellicht nog in Erembodegem aantreffen... BEZOEDELING Door een prive-persoon werd oen terrein ter beschikking gesteld in de omgeving van de snelweg. De gron den zijn er uiteraard vochtig en het ongedierte tiert er in een echt Eldo rado. Voor de bewoners is het min der prettig, want de ratten aarzelen niet om af en toe een uitstapje te doen naar de neerhoven, waar tel kens heel wat schade wordt veroor zaakt. Door het gemeentebestuur werd al het nodige gedaan om de belt degelijk te onderhouden, maar door de mensen uit de omgeving werd me degedeeld dat vrachtwagens van fir ma's 's avonds hun goedje kwamen aflossen. Zo kwam men te weten dat deze wagens uit Aalst afkomstig waren. De verantwoordelijke personen be- Nu is men verplicht een grote inves tering te doen om de afvalstoffen in een oven met een speciale installatie te kunnen verbranden. En vermits de industriële vestigingen nog toene men en ook elders geklaagd wo^dt over de bezoedeling van de lucht, mag in elk geval nog een stren ge evolutie op dit domein verwacht worden. sloten onmiddellijk iets te onderne men om deze «interkommunale» sa menwerking te breken. Zelfs de ge meente Hekelgem, die ook af en toe met een vrachtje verscheen, bleef voor de poort. Door het gemeente- personeel van Erembodegem werd immers een afsluiting aangebracht, waardoor geen vreemde wagens meer op de terreinen zullen verschij nen. Zij die het toch nog zouden wa gen, zouden door de politie op het vrachtboekje geschreven worden... Hiermee is natuurlijk niet alles op gelost. Meer en meer dringt zich de noodzaak op andere en meer moder ne middelen ter beschikking te stel len om het vuil te verwerken. De studie die wordt ondernomen om een verbrandingsoven op te trekken, mag dus uiteraard geen dag uitgesteld worden. Zij die ooit al in Vlierzele geweest zijn, zullen er wellicht ook al reak- ties hebben gehoord over de Aalster se vuilnisbelt op Papegem. Het is, menen wij, een terrein w.aarop ALLE gemeenten bereid zou den zijn iets te ondernemen. Want binnenkort zullen de problemen niet meer van de schotel kunnen worden genomen. Er is echter meer. In die inspan ningen MOET ook de privé-sektor be trokken worden. Wij hebben ons dienaangaande gericht tot enkele vooraanstaande bedrijven in Aalst en in de omgeving die bij een der gelijk project kunnen betrokken wor den. Zij wensen niets liever dan te kunnen bijdragen tot de bouw van een verbrandingsoven of iets derge lijks. Het zou voor hen een rmme verbetering zijn Het voorbeeld van een Erembo- degemse rubberfabriek, die zich en kele jaren geleden op de industrie terreinen van deze gemeente vestig de, kan wellicht overtuigen elke dag moet een grote partij afval verbrand worden van rubberen riemen en an dere caoutchou-artikelen. De firma gebruikt hiervoor een terrein dat zij heeft aangekocht aan de oveizijd»» van de snelweg in de omgeving van de vijver van Welle. Gedurende vele uren liggen hier dagelijks honderden kilogrammen rubber te smeulen. De rookwolken stijgen tientallen meters hoog en de zwarte rook slaat neer tot kilometers in de omgeving. Wei den. huizen en wegen zijn bedekt met een laagje zwarte stof, dat hy giënisch een moordende invloed kan hebben. Een landbouwer die dien aangaande reeds heel wat schade heeft geleden, verklaarde zelfs dat hij nog altijd tevreden was van zijn koeien «witte» melk te kunnen krii- werd klacht neergelegd bij de Best Deputatie. Na kontakten met de fir gen. Door verscheidene inwoners ma en met 't gemeentebestuur wero de firma de verpiichting opgelegd binnen de kortst moge'ijke termijn een verbrandingsoven te bouwen. Aangezien het bedrijf werkelijk niets kan aanvangen indien niet elke dag dit verbrandingsproces wordt aange pakt, moet deze oven wel gebouwd worden. Indien de projecten voor een ver brandingsoven ernstig waren bestu deerd, zou deze nijverheid alleszins met veel overtuiging aa i de verwe zenlijking ervan meegewerkt hebben, DE RANDGEMEENTEN En wat zal er gebeuren indien in de randgemeenten die telkens onder de mantel van «buitengemeenten» worden geplaatst, niet meer zou toe gelaten worden dat dagelijks tonnen huisvuil op hun grondgebied wordt opgestapeld Dan zou het probleem scherp gesteld worden en zouden de mogelijkheden op een vlugge oplos sing helemaal zijn uitgesloten. Is het in dit verband niet opval lend dat dagelijks vrachtwagens van een Aalsterse firma tot tien kilome ter van de stad Aalst moeten rijden om vrachten vuil te kunnen kippen"? En dit gebeurt uiteraard ook niet zonder enige vergoeding... Het ogenblik om de handen aan de ploeg te slaan is dus NU aange broken. Want de reaktie van de ge meenten uit de omgeving van Aalst is HET argument om te betogen dat de huidige werkwijze niet tot in illo tempore zal kunnen voortgezet wor den. En dan Louis De Pelsmaeker.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1