en omstreken If /TT Financiële moeilijkheden bij oprichting van nieuw ziekenhuis NOG DE GERECHTERLIJKE HERVORMING Uitgaven geraamd op 600 miljoen t. I II» K 1 St. Maarten te Aalst Geen vleesderven op 11 november Waarschuwings staking bij het gemeente- personeel Statutair Congres beetj ering Doede met stevij Ie eie! suike JUt tl t bei I. KI 5 liti beet aal oj i koe t bat m me| f. Vei m mq s. Vij :e mq Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. DE G/tZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening: 981.72 6 maandab. 120.F 3 maandab. 62.50 F Jaarabonnement 230.F 22ste JAARGANG Nr. 87 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 2,50 F HET NUMMER ïuiker, sai ;cuits bloerl bak •ntdoj ze i? ie bö vuun tr he ïuike Ie ge) iet de 3 de kpoe deine r hei el de schoj ong. ïf zd me' Er moet dringend een oplossing gevonden worden voor de huidige toestanden in het C O.O. hospitaal te Aalst. Op de terreinen van het oude hospitaal zou een nieuwe vleugel moeten bijgebouwd worden met een capaciteit van een zestigtal bedden; anderzijds dienen de werven geopend voor een nieuw ziekenhuis met een capaciteit van zeshonderd bedden. Tot deze konklusie zijn de verantwoordelijke C.Ö.O. - leden ge komen die sinds enkele maanden de verscheidene voorstellen van de geneesheren onderzocht hebben. den Vee i de jest, den. der J. Her van :ak- fol ren., Het 18e Voor de oprichting van het nieuwe ziekenhuis werden terreinen uitge kozen in de omgeving van het rust oord op de grensscheiding Aalst - Nieuwerkerken. De uitgaven voor de beide projecten worden op dit ogen blik geraamd op 620 miljoen, maar zeker is dat de periode van uitvoe ring nog meer investeringen zal ver gen. Aalst kan c'eze uitgaven onmoge lijk zelf dragen Daarom werd door Prof. Georges Kint een enquête ge houden ov3r de invloedssfeer van Aalst in de Denderstreek. De h. Kint i.nderzocht welke behoeften gesteld worden in verband met de zieken huisinrichting te Aalst. Anderziids werden reeds in sa menwerking met het Gemeentekre diet konkrete plannen uitgewerkt die door architect Van Hoorde in maket- te gebracht wedden. Door de C.O.O. - voorzitter Van Droogenbroeck werd in het Aalsters stadhuis reeds een eerste kontakt- vergadering belegd met de C.O.O. - besturen van 19 gemeenten uit de omgeving en talrijke burgemeesters, schepenen en parlementairen met het doel steun te vinden in de Den derstreek. vooral bij de gemeenten die momenteel een beroep moeten doen op de diensten van het C.O.O.- ziekenhuis. Het doel van deze eerste kontaktvergadering was vooral ieder een te overtuigen van de noodzaak van een nieuw ziekenhuis en samen de eerste mogelijkheden tot finan ciering te onderzoeken. Burgemeester Blanckaert ver heugde zich in deze intercommunale samenwerking en wees er op dat Aalst zijn huidige rol in de toekomst niet meer zal kunnen volhouden. Voorzitter Van Droogenbroeck stipte hierbij aan dat Aalst en meer in het bijzonder de C.O.O. twee pro blemen telt, de bejaardenzorg en de volksgezondheid, die alle aandacht verdienen. De bejaardenzorg werd gedeeltelijk opgelost, maar in de zie kenverzorging moeten heel wat wij zigingen gebracht worden. Prof Kint bevestigde deze ziens wijze met de kommentaar bij een onderzoek naar het recruteringsge- bied van het C.O.O. - ziekenhuis en de demografische evolutie in het Aal- sterse in de komende jaren. Hij kon- cludeerde dat in elk geval een zie kenhuis verantwoord is met 600 bed den, bijna het dubbele van de hui dige capaciteit in het C.O.O. - hos pitaal. DE PLANNEN Architect Van Hoorde illustreerde dan de plannen. De terreinen die werden uitgekozen zijn gelegen in de omgeving van de grensscheiding Aalst - Nieuwerkerken en in de on middellijke buurt van het rustoord voor bejaarden. De aanwezigheid van de snelweg Oostende - Brussel en de gemakkelijke verbinding met deze verkeersader, de gunstige lig ging in Z.W. richting, het feit dat de C.O.O. hier reeds over 2 ha. 33 a. beschikt, de hoogte van de gronden, verantwoorden de keuze van deze terreinen. Het geheel is opgevat als een Lor- reins kruis een brede vleugel, be staande uit twee delen met 600 bed den, een evenwijdige vleugel voor aan en tussen beide een centrale bouw die beide vleugels kan verbin den. De kostprijs per bed wordt ge raamd op 850.000 a 1 miljoen en de realisatie zal zowat over acht jaar moeten gespreid worden. De diensten die er zouden onder gebracht worden omvatten rechts van de centrale :ngang een polikli niek, een laboratorium, links de ad ministratieve lokalen met in de om geving de dienstlokaien, boven de in gang de blok voor de operatiekamers en andeie heelkund;ge diensten. Dan een rechtstreekse varbinding tussen de ingang en de operatiekamer naar het beddenhuis. De konstruktie zou voorzien worden in de traditionele vorm en niet op basis van industrieie projecten, omdat de technische ap paratuur uiteraard te belangrijk is in de grote vleugel. Maar een indus triële konstructie zou wel voorzien worden voor de bo jw van een eerste vleugel op de terremen van het hui dige hospitaal. Een zer tigtal beJden met een labo, een polikliniek en an dere diensten zouden hier onderge bracht v/orden, een uity'ering die zo wat op 20 miljoen wo;dt geraamd. Deze vl°ugel zou dan later nog kun nen aangewend worden voor de be jaardenzorg. het snel onderb-engen van gekwetsten van ongevallen die langs de overzijde van de Dende- ge beuren, chroniscne zieken, e.a DE FINANCIERING Secretaris generaal M. Mich els van de Gemeentedienst onderzocht de mogelijkheden om de C.O.O besturen uit het Aalsterse te betrek ken m de bouw van dit ziekenhuis. Juridisch gezien bestaan er twee mo gelijkheden overeenkomstig de wet ten van 1922 en 192.5 een eerste voorziet de samensmelting van C.O.O. - besturen maar werd tot hiertoe niet toegepast een tweede de vorming van bijzondere commis sies voor speciale diensten, zoals al in Henegouwen wordt gedaan, waar bij de C.O.O. zelf hun zelfstandig heid behouden, maar samenwerken in de schoot van een bijzondere com- de mmm f i Voorzitter Van Droogenbroeck bracht dan enkele cijfers voor van de patiënten die van 1 januari tot 30 oktober in het hospitaal werden ver pleegd. Op de 4.916 patiënten waren er 1.990 van Aalst, d.i. 40 t.h. Voor de andere gemeenten was het Burst 50, Denderhoutem 34, Denderleeuw 153, Erembodegem 305, Erpe 144. Haaltert 119, Gijzegem 52, Herder- sem 78, Hofstade 144, Lede 248, Mere 146, Moorsel 118, Nieuwer kerken 111, Welle 63, d.i meer dan 50 t.h. Hij onderstreepte dat de in zichten van de C.O.O. Aalst niet de dekking beogen van het verlies dat het hospitaal zou leiden. Er zou een raad van beheer worden opgericht, waarin elke gemeente zou vertegen woordigd zijn. Hier zou dan een lei dend orgaan gevormd worden dat de algemene dagelijkse leiding zou ver zekeren. Konkreet gezien zou dus een gespreksgroep moeten gevormd worden waaruit een konkreet voor stel tot intercommunalisering zou moeten voortspruiten. Maar in elk geval zou voor het einde van 1967 de intercommunale moeten gevormd worden. Burgen.Meuleman (Nieu werkerken) verklaaic-è zich bereid tot de toetreding, maar hao ,oc:a! oog voor de financiële lasten. Hij stelde dan ook vast dat de C.O.O. - besturen algemeen meer inkomsten en gronden bezitten dan de gemeen tebesturen, waardoor hun de toela ting tot verkoop zou moeten gegeven worden. Op een vraag van volksvert. Van Hoorick werd bevestigd dat de ge vraagde samenwerking over beide projecten nieuwbouw en uitbrei ding zou lopen, terwijl de h. Mer- tens (Hofstade) meer bijzonderhe den wenste over de huidige stand van de uitbating. Volkvert. Dhaeseleer wenste pre cies te weten hoe de zaken er NU voorstaan, waarbij werd aangestipt dat de Drinciepsbeslissingen reeds door de C.O.O. werd getroffen, door de gemeenteraad werd goedgekeurd en nu door het Departement van Volksgezondheid worden onderzocht Ook werd gesuggereerd de nieuwe intercommunale te incorporeren in de bestaande van het Land van Aalst die toch zal uitgebreid worden, maar hiertegen had de h. Michiels prak tische bezwaren. En de belangrijkste kwestie de financiering door de verscheidene gemeenten zou voorgesteld wor den op basis van het aandeel in het fonds der gemeenten en op het be volkingscijfer. Indien men zich als hoofddoel had gesteld de verantwoordelijke bestu ren in te wijden in de moeilijkheden die thans worden ondervonden en de noodzaak een nieuw ziekenhuis te bouwen, heeft men zeker het doel bereikt. Het vormen van een ge spreksgroep zal nu ongetwijfeld de eerste gevolgtrekking moeten zijn. En hiermee zou dan best niet te lang gewacht worden. Maandagnamiddag is op het Stadhuis te Aalst een vergadering doorgegaan op initiatief van de Aal- cterse Studiekommissie voor de Gerechterlijke Hervorming. Hierop waren aanwezig: de leden van deze kommissie, de heren J. Vandenberg, referendaris, J.M. De Bruyn en Chr. Willems, advokaten, K. Baert, lie. geschiedenis, de parlementairen L. Moyersoen, R. Otte. A. Van Hoorick Van Leemputten en Waltniel, alsme de de vakbondssekretarissen W. De Turck. A.C.V., J. Van Droogenbroeck A.B.V.V. en P. Delot A.C.L.V.B. die volksvertegenwoordiger D'haeseleer verving. De heer Van Hoorick bracht eerst verslag uit over zijn tussenkomst in de Verenigde Parlementaire Kom missies van Kamer en Senaat, waar het amendement van Aalst werd verworpen, ledereen verklaarde zich vervolgens akkoord om te zeggen dat de huidige oplossing voor Aalst zeer slecht is. Als slot van de lange bespreking die daar op volgde, verbonden de verantwoordelijke politiekers er zich toe alles in het werk te stellen om een nieuw amendement voor Aalst in te dienen en te doen lukken. De vakbondsekretarissen verzekerden hun aktieve steun. Het amendemenc strekt er toe een vierde arrondisse mentsrechtbank (naast Gent, Der- dermonde en Oudenaarde) in Oost- Vlaandeian op te richten met ais standplaats Aalst en met als rechts gebied ons bestuurlijk arrondisse ment. In elk geval zal er voor ge- zorgo worden dat ons bestuurlijk ar rondissement niet gesplitst wordt voor de sociale en de handelszaken. In verband hiermede vernemen we reeds dat de drie syndikaten nl. A.B.V.V. (socialisten) A.C.V. (kris tenen) en A.C.L.V.B. (liberalen) aan de voorzitter van de Kamerkom missie voor Justitie een schrijven met volgende inhoud hebben ge richt. «De huidige regeling inzake rech terlijke hervorming voor he: arron dissement Aalst geeft niemand vol doening. Er is trouwens een merke lijke achteruitgang voor de rechts onderhorigen gezien voor sociaie en handelszaken de kantons Geraards- bergen, Herzele en Zottegen in totaal 40 gemeenten naar Oude naarde overgaan waar thans de Rechtbank van Koophandel en de Werkrechtersraad van Aalst, hoofd plaats van het bestuurlijk arrondis sement over gans dit arrondissement bevoegd zijn. Het zal U voldoende bekend zijn welke uitbreiding de sociale recht banken of arbeidsrechtbanken toege wezen krijgen door de afschaffing van alle administratieve rechtskol- leges die nu allen te Aalst zetelen. De enige normale oplossing voor de rechtsonderhorigen en de sociale organisaties is van het bestuurlijk arrondissement eveneens een rech terlijk arrondissement te maken. Als slot wordt onderlijnd dat ze te samen spreken namens meer dan 50.000 aangesloten loon- en wedae- trekkenden en op voldoening hopen. Vernomen wordt dat de midden- standsoroanisaties een gelijkaardig initiatief zoud°n nemen en dat er in de ioop van volgende week een ver gadering van de Aais+erse Advoka ten doorgaat. Ter gelegenheid van het feest der vier gekroonden werden verschillende eretekens uitgereikt aan werkgevers en werknemers uit het Aalsterse. Hier de gedecoreerden na de feestzitting op het stadhuis. Cl. Het Volk Sint Maarten deed zijn intrede te Aalst op zaterdag 5 november op uitnodiging van het Feestkomitee. Heel de Aalsterse jeugd was aan wezig en mocht van de brave Sint veel lekkers ontvangen. Op de Sint Maartensjaarmarkt komt hij dan afscheid nemen bij zijn vele vrienden. De vastenbrief van de Belgische bisschoppen 1966 vermeldt het vol gende «Vermits 11 november dit jaar op een vrijdag valt, verlenen de bisschoppen dispensatie van het vleesderven op die dag.»» Volgens de nieuwe schikkingen betreffende de boetedoening is er geen vasten of onthouding meer op 7 en 23 december. Naar aanleiding van een geschil tussen de vakbonden en de regering over de herstructurering der wedden van het gemeentepersoneel, kon maandag geen akkoord bereikt wor den. Een waarschuwingsstaking zou dan doorgaan op heden donderdag, 10 november 1966. Van Aalsterse zijde deelde men ons mede dat indien de staking door gaat deze vrij algemeen zal zijn, dus geen huisvuilafhaling; alleen een be perkte dienst van de Burgerlijke Stand zou in werking blijven. C V P. ARR. AALST Op zaterdag 12 november 1966 te 15 uur gaat te Haaltert in de zaal «Volkskring»» het 20e Statutair Con gres door. DAGORDE Na de verwelkoming, door de heer G. Claus, Arr. Voorzitter, zal er ge handeld worden over het probleem «Fusie, Federatie of Intercommunale van gemeenten. Wat wordt de op lossing Paneelgesprek tussen de heren Emiel Jonckheere, wnd. Eerste Adviseur bij het Min. van Binnen landse Zaken (de staat), Wim Ver- leysen, best. afgevaardigde (do pro vincie) en Joris Verhaeghe, attaché bij de Min. van Openbare Werken en burgemeester (de gemeemen). Na het paneelgesprek bespreking. Slotrede door de heer Senator R. Houben, Nationaal voorzitter.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1