en omstreken De televisie in Oost-Europa H. Hartparochie heeft wind in de zeilen En drinken meer, dappere Belgen». - «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 'SüRood kijkkastje» in dienst van het Marxisme Miljoenen voorzien voor '67 Giften en legaten aan de Godshuizen v. Aalst Waarschuwings staking bij het gemeentepersoneel Raadszitting JAARGETIJDE Het ziekenhuis der toekomst 66 Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. BINNENHUIS VERSIERINGEN INGANG VRIJ 62S!2ste JAARGANG Nr. 88 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 MET BIJVOEGSEL 2.50 F HET NUMMER 625 OPrir^ i i i i I i a J Avi l Jq'In de Oost-Europese landen zijn Ka[er so'mmigen die beweren dat de irrièhe'evisie met z'jn 9anse 9amma van ihowprogramma's, voetbal wedstrij den en de onzinnigste feuilletons en p Indere faktoren van onze moderne vrije tijdsbesteding een rem betekent IQ «oor de emancipatie van het volk. JqJVolgens hen «verstompt» de tele- visie de massa en leidt ze doelbe- ?rawust af van de werkelijke ekono- l'mische en sociale objektieven. Met jfhJndere woorden, volgens Oosterse i ^begrippen zou de televisie in het La westen niets anders zijn dan de zo veelste versie van het «opium voor euwlhet volk». eporf In de socialistische landen daaren- est tegen wordt de televisie meer en nncemeer een «kultuurmiddel». terwijl in IS.2de praktijk de door de staat gekon- vestltroleerde televisie niets anders is ngeidan een machtig en doeltreffend pro- aireipagandamiddel in handen van de )0 Lrode bonzen. 22.^ In Oost-Duitsla-nd en Tsjechoslo- wakije telt men volgens de jongste n, statistieken 15 tv-posten per 100 .Hjinwoners, percentage dat nog regel- e,'e,matig stijgt. In Polen en Hongarije sPalbedraagt dit 6.6 t.h. en in Joegosla- c, nvie, Roemenie en Bulgarije nauwe- ö^lijks 2 t.h. De meeste van deze toe- ^•Jstellen vindt men in de steden, ter -^•°wijl dient opgemerkt dat de uitzen dingen niet het gehele land bestrij- ken. In Bulgarije bv. bereikt de t.v. nauwelijks 20 t.h van het ganse it 6 grondgebied, maar men rekent er Me mee dat tegen 1970 een volledig na- f b(tionaal net zal uitgebouwd zijn. Maar eer( in al die landen is de konkurrentie nne wo llich tussen radio, pers en televisie onge meen groot. Deze relatief snelle ontwikkeling van de t.v. in de socialistische staten is niet vreemd aan het feit dat de televisie een «staatskind» is. Zij vormt, samen met de radio en de pers, het beste middel om de massa te bereiken en haar te «onderwijzen» Via de televisie wordt het volk voor gelicht over de verschillende interne en externe problemen die zich in die landen stellen maar natuurlijk steeds in een strikt marxistische geest en in een rood kleedje. De t.v.-program ma's vermelden er meestal dokumen- taires, diskussies over de partijbe slissingen, ronde tafel besprekingen en colloquia. Zij bevatten insgelijks taalkursussen, wetenschappelijke le zingen, evenals opvoedkundige en kulturele uitzendingen. UITWISSELING TUSSEN EUROVISIE EN INTERVISIE Zijn de programma's doorgaans rijk aan verscheidenheid, hun kwali teit laat vaak te wensen over en wordt niet zelden door de pers op de korrel genomen. De jongste tijd wordt evenwel van langsom meer be roep gedaan op westerse produkties zoals o.m. westerse langspeelfilms. Zo werd onlangs in Bulgarije een Britse versie vertoond van de film «Robin Hood». Zoals West-Europa de «Eurovisie» kent. beschikt Oost-Europa over de «Intervisie» die zich uitstrekt tot de hoofsteden en de voornaamste groot steden van de U.S.S.R. en de socia listische landen. Ondertussen is een nauwe samenwerking tot stand ge komen tussen Eurovisie en Intervisie. In 1962 maakte Intervisie gebruik van 37 Eurovisie-uitzendingen. Twee jaar later steeg dit aantal tot 118. Van haar kant zond de Eurovisie 44 programma's uit van de Intervisie, meer bepaald sport- en kulturele pro gramma's. Een vluchtige ontleding van de t.v. programma's in de Oost-Europese landen geeft volgend overzicht Joegoslavië de uitzendingen be vatten ongeveer 40 t.h. aan politiek nieuws; de films vertegenwoordigen 20 t.h. der programma's; 12 t.h. klas sieke en lichte muziek; 10 t.h. kin deruitzendingen; 8 t.h. sport. Albanië men neemt aan dat dit land in totaal slechts 500 televisie toestellen bezit. Naast de zuiver Al banese programma's kunnen de in woners zeer goed de Italiaanse en Joegoslavische uitzendingen volgen. Roemenie In dit land beschikt de t.v. nauwelijks over 26 uren zend tijd per week. De programma's be vatten voor 19 t.h. muziek en slechts 11 t.h. nieuwsuitzendingen. De uit zendingen voor de jongeren verte genwoordigen 18 t.h. van het totaal; hetzelfde geldt voor de speelfilms; teater 9 t.h.; sport 8 t.h.; de rest van de zendtijd wordt voorbehouden aan de landbouwers en de vrouwen. Bulgarije dit land telt eveneens 26 uren zendtijd per week 15 t.h. der programma's jaan naar de mu ziek: 12 t.h. nieuwsuitzendingen; 22 t.h. dokumentaires; 10 t.h. taalkur sussen; 11 t.h. jeugduitzendingen en 8 t.h. sport. De laatste tijd is er heel wat ver anderd op de H. Hartparochie te Aalst. De aanstelling van de nieuwe pastoor, E.H. Decubber, is hieraan zeker niet vreemd. De nieuwe pas toor heeft zich inderdaad heel wat inspanningen getroost om de paro chiale werken nieuw leven in te bla zen. Zo werd onder zijn leiding de pa rochiekerk vernieuwd en werden de parochiescholen op een meer mo derne wijze ingericht. De groeperingen kunnen nu reeds over een aangepaste vergaderzaal beschikken, maar E.H. Decubber wil in de toekomst nog ruimere en be tere lokalen inrichten om alle aktivi- teiten te centraliseren. De feestzaal Kring, die vroeger praktisch niet gebruikt werd, werd in een nieuw kleedje gestoken, ter wijl bijzondere aandacht werd be steed aan het podium om alle fees telijkheden smaakvol te kunnen pre senteren. De verwarming werd vol ledig vernieuwd, elektrische instal laties werden aangepast. E.H. Decubber heeft sedert zijn aanstelling tot pastoor op 27 sep tember 1965 inderdaad reeds heel wat gepresteerd voor zijn parochie, mede dank zij de hulp van vele vrij willigers. Dat de vernieuwde feestzaal reeds succes heeft wordt wel bewezen door de goed gevulde agenda voor de ko mende maanden 26 november Bal der sportmid- dens van de stad Aalst. 4 december Kleinkunstavond van het St. Jozefsinstituut uit Mere, in samenwerking met de K.A.V. afde ling van het H. Hart. 10 december Bal der F.C. Kring vrienden. 7 januari 1967 Het K.W.B. Drie koningenfeest. 15 januari parochiaal toneel. 12 februari Amusementsavond met de medewerking van Kees Brug. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de H. Hartparochie trots is op haar nieuwe herder. E.H. Decubber zal ongetwijfeld in de toekomst nog van zich doen spreken. HANDELSPOCKET een gids d:c U wegwijs maakt voor uw bouwplannen Auto's brillen komfortabele schoenen nieuwkuis verzekeringen huishoudartikelen vindt U verder in dit blad. Tijdens het afgelopen jaar heeft Belgie uit Frankrijk 2.429.297 flessen champagne ingevoerd. Dat betekent één fles champagne min stens per vier Belgen, zuigelingen en grijsaards inbegrepen. Daar mee komt Belgie meteen op de derde plaats in de lijst van voornaam ste afnemers van de Franse schuimwijn, na de V.S. en Gr.-Brittannie. Ook vertoont de Belgische markt de meeste neiging tot uitbreiding: van 1962 tot 1966 steeg de invoer van champagne van 1.601.000 tot 2.429.000, hetzij een verhoging van 50 procent. Het betekent ten slotte ook dat het toch niet zo vreselijk slecht gaat in ons land... of zou het misschien eerder een gevolg zijn van de opslag van het minerale water Bij de buitengewone begroting van de stad Aalst werd 55 mil joen fr. voorzien voor werken uit te voeren in de loop van 1967 15 miljoen fr. voor de bouw van een kuituurcentrum, terwijl de wer ken aan de Affligemdreef ook 15 miljoen fr. zullen kosten. Men stelt verder voor 9 miljoen fr. voor te behouden voor de verdere uitrusting van het nijverheidsgebied «Wijngaerdveld». 5 miljoen fr. voor de aankoop van brandweermaterieel. Verder zijn ook nog volgende kre dieten voorzien 6 miljoen fr. voor het aanbrengen van verwarmingsinstallaties. 4 miljoen fr. voor de modernise ring van de verlichtings- en verwar mingsinstallatie. ,5 miljoen fr. voor het plaatsen van een verlichtingsinstallatie in de brandweerkazerne. 6 miljoen fr. voor de bouw van het sportcentrum. 7 miljoen fr. voor de modernise ring van de school Binnenstraat, alsmede 10 miljoen fr. voor de ver dere uitrusting van de scholen Sint Job en Oude Gentbaan. 3 miljoen fr. voor de tewerkstel ling van werklozen. 1,5 miljoen fr. voor de ruwbeuw van de brandweerkazerne. 1,5 miljoen fr. voor de verdere af werking der bloemenveiling «Flora». 2 miljoen fr. voor het uitvoeren van uitbreidingswerken aan het sta pelhuis Zeebergbrug. 2 miljoen fr. voor de bouw.van een kinderkrib. 2 miljoen fr. voor de bouw van een klubhuisje voor ouden van dagen. 1 miljoen fr. voor de verbetering van de verlichting in het zwembad. 1 miljoen fr. voor het aanleggen van parkeerterreinen. 15 miljoen fr. voor het grondbe leid. In «De Werkman» van 27 oogst 1915 leest men hoe progressief het patrimonium van de C.O.O. aan groeide, dank zij de giften en legaten van talrijke personen. Vele van deze weldoeners ontvin gen een gedenksteen, vastgehecht aan de gebouwen van de C.O.O. in de Kattestraat. Het past dat deze gedenkstenen bij het verkopen en slopen van deze gebouwen piëteits vol bewaard worden en ter herinne ring vastgehecht worden aan de bui tenmuren van de vrijgekomen H. Geestkapel. 1846 Juffer Smet 5,000 Alexander Pauwelaert 8,000 1852 Pastoor De Wit 9,200 1854 M. Louis Boon 5,000 1855 M. Evit Cornelis 2,900 Soc. St. Ursula, M. Leirens 1,000 M. Van Herreweghe 1,000 M. De Gheest 1,000 1857 Mej. Marie Lefevre 2,000 1858 Dame Van Poel 1,900 Pastoor De Ryck. Mespelare 2 partijen land en 1,500 Pastoor Matthys, Hamme 2,000 1862 Adv. De Ryck 5,000 Mej. Pauwelaert 6,000 1864 M. Lefebre 1,000 Mw. Terlinden 1,000 Juffer Van Mol 8 000 Dame Van Raffelghem, al wat zij bezat Mw. Quavrier, Wwe Jan Evit 12,000 idem 1,800 M. Van der Maeren 2,000 M. Leirens 5,000 Juffer Moyersoen 1,000 Juffer Meganck 7.000 Juffer Roelant 400 1872 1874 1882 1884 en volgende jaren, weinig of niets. Als ik in den Gemeenteraad deze bemerking deed, M. Schepene Moyersoen deed een ontkennend teeken. Ik verzoek hem zeer vrien delijk de giften aan te halen van 1884 en volgende. Hij Kan ze vinden in de Stadsverslagen die schoon in gebonden zijn en staan in de eerste kas rechts als men 't Sekretariaat inkomt.» Te Aalst werd de waarschuwings staking in het algemeen opgevolgd. Ruim een 400-tal aangesloten le den bij de centrales van het A.C.V. en het A.B.V.V. woonden een verga dering bij, waar de toestand door verschillende sprekers werd toege licht. Nochtans werden alle diensten, noodzakelijk voor de bevolking, ver zekerd. Op vrijdag 18 november 1966 te 20 uur, ten stadhuizs. raadszitting, gewone zittingszaal. Er staan 46 punten op de dagorde met onder meer vragen door raads leden gesteld. Verder het probleem der huisvuilverwijdering en een vraag betreffende de intercommunale sa menwerking op gebied van huisvuil verwijdering alsmede op gebied van de peplande oprichting van een nieuw ziekenhuis. ter nagedachtenis van Pater Welle- kens s.j. op maandag 21 november om half-acht in de dekenale kerk van St Martinus te Aalst. Deze maquette stelt het nieuw ziekenhuis voor waarvan de oprichting te Aalst wordt gepland door de C.O.O.. Dit complex zou ingeplant worden op de terreinen in de omgeving van het rustoord voor bejaarden, aan de Molen- dreef. De grote vleugel zou 600 bedden omvatten, rechts van de centrale ingang worden labo's voorzien, links de administratieve lokalen en boven de hall de operatieka mers. Het geheel zou nagenoeg 600 miljoen kosten. (Cliché Het Volk)

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1