en omstreken Doornen in de Doornstraat... «Galerie DE KFIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 «De Filosoof van Haaghem» wordt volks feuilleton M(an niets worden ondernomen 4 Rede van de h. HOUBEN te Haaltert op 13 nov. II. Bouwvergunningen Vt Gazet van Aalst 66 NEC SPE, NEC METU. BINNENHUIS VERSIERINGEN iNGANG VRIJ i2562ste JAARGANG Nr. 90 laas: ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 MET B.JVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER [and tgo. -eekl naai verk !cho[ Joer laas :hes; 8.4S able iaal 2.iq 2.4C >25c aas, 7.0Q Pipe loer- 1.2q lunt; Het is geen prettige uitstap en men kan geen bezienswaardig heden bewonderen tijdens de tocht, maar het loont toch even de moeite naar de Doornstraat te gaan kijken. Alleen de mensen die in de on middellijke omgeving wonen kunnen zich enigszins reken schap geven van de toestand. Het is werkelijk beschamend. TWEE SPREKENDE BEELD EN UIT DE DOORNSTRAAT Deze week vooral heeft men een scherp voorbeeld gekregen van de )0rt,fnoeilijkheden die in deze straat op- )helr'jzen. Er was een van de bewoners mpgvan deze straat overleden. Hij was [j'unwoonachtig in een van de woningen -a sidie gelegen zijn in het «cruciaal» 3 4(jpunt van de straat, d.i. de strook die aal-men alleen met de fiets kan bereiken ,ei|eof te voet. De begrafenisdiensten moesten de kist door de smalle straat loodsen (steeds te voet na- 3ku tuurlijk) terwijl in de gevaarlijke Diebocht (waar slechts één persoon ute doorheen kan) een hele toer moest oer-uitgehaald worden om de kist te ten doen doorsteken. En dat in een straat, die ondanks —ralles in volle expansie is en waar het aantal huizen zeker een degelijke tste aanleg van een weg verantwoordt. )Un'En toch wordt er niets ondernomen. 'erd waarom arm i af nen eek Voor de gemeenteraad werd enige tui- weken geleden verklaard dat de nen straat niet kan aangelegd worden, t... omdat een van de eigenaars, die bij na de volledige kontrole heeft over de percelen die moeten onteigend worden, niets wil afstaan. In derge lijke gevallen hanteert men normali ter de onteigening bij rechtsproce- :eeri dure, maar zover is men tot hiertoe vanj niet. nu Voorlopig blijft dus de toestand bestaa n acht mensen moeten hun wagens tot vijfhonderd meter ver van hun woning ergens in een garage plaatsen, want zij kunnen nun wonin gen niet bereiken tot op 75 meter. Ingeval van overlijden, of indien mensen op een draagberrie moeten Tee worden weggebracht, moet de tocht worden ondernomen die hierboven even werd geschetst. ONTEIGENEN allei De reinigingsdienst kan natuurlijk niet doordringen tot deze hel. «•Verboden voor ruiters»», aangezien de ruimte slechts voldoende is voor een voetganger (eigen foto's) «pijp», want zowel langs de kant van de Drieveldenweg, als aan de over zijde zijn platen aangebracht waar bij de doorgang voor paarden en ruiters wordt ontzegd. Kan dat nog langer aanslepen Een van de bewoners heeft al voor gesteld een strookje land, dat hij be zit, te ruilen voor een perceel van ae eigenaar van de meeste gronden, om de mensen toch toe te [aten een uit- vluchtweg te hebben, cn de aange landen waren zelfs al be eid vniwil- Iig jaarlijks een vergoeding te beta len. Maar ook dat kwam er niet aoor. Zelfs een paard kan niet door de Nu vraagt men zich af wat er kan ondernomen worden. GEEN STRAAT De bewoners zelf vragen geen straten Of aithans niet onmiddel lijk. Alleen een aardeweg op vol doende breedce om hun huizen te kunnen bereiken. Dat zou alvast door de diensten van Openbare Werken kunnen onderzocht worden. Maar fouten willen wij (voorlopig) niet zoeken. Het is thans de ontkno ping van een gang van zaken die gelukkig meer en meer verdwijnt. Waarom werd aan de betrokken bewoners toelating verleend te bou wen op deze plaats Waarom werd aan deze mensen beloofd dat er een straat zou aangelegd worden En de huizen staan er niet van gisteren of verleden jaar. Jaren geleden al, zodat het gewetensonderzoek een beetje voor iedereen bestemd is. Maar dat de pijnlijke omstandig heden die deze week werkelijk be schamend waren moeten opgeklaard worden, is het werk van IEDEREEN. Dergelijke situaties zijn, menen wij, in Aalst zelf toch wel enig. Wie het niet gelooft, kan even naar de Doornstraat de doornen gaan zoeken. En de vaststelling dat op dit ogen blik het bouwen (zonder straat of technische uitrusting) onmogelijk is, mag evenmin als tegenargument wor den genomen. Het is nu eenmaal zo. Wie ook verantwoordelijk is... Zopas begon de Vlaamse televisie met de opnamen van een nieuw volks feuilleton. Ditmaal is de keuze ge vallen op het boek van Jef~Scheirs «De Filosoof van Haaghem». De bewerking v/erd in handen ge geven van C. J. Siaes. De naam Staes klinkt lang niet vreemd in de Vlaamse literatuur. Van hem ver schenen de romans «Het grote ogen blik», «Het lied van de aarde», «üe slokop»; de vertelling «Vriendschap» de dichtbundel «Oud en Nieuw» en een twintigtal toneelstukken. Het to neel vooral geniet zijn bijzondere voorkeur. Vandaar ook dat de weg van de schouwourg naar de tv-studio maar een boogscheut ver is voor iemand die sinds jaren met het thea terleven vertrouwd is. TV-bewerkingen ais «De filosoof van t Sashuis», naar de roman van Maurits Sabbe, en de zeer populaire figuren uit de roman van Ernest Claes «Jeroom en Benzamien» lig gen iedereen nog vers in het geheu gen. Verder kwam zijn naam voor op de generieken van «Het diamanten halssnoer», «De fijnproever» en «De open tuindeuren van Munroe». Wat Staes zelf over de Filosoof denkt Toen dit boek, zowat veertig jaar geieden verscheen, bekroond door het Davidsfonds, verwekte het heel wat geestdrift. Bij de lektuur vandaag valien ons de al te krasse, soms brutale tegenstellingen in de geschiedenis van de broers Naten en Titten wel wat tegen. Die beide vrijgezeljen, die het hof van hun ouders verder zijn blijven uitbaten, leven in een voortdurende ruzie met elkaar omdat de ene een verkwister en de andere een vrek is. Jef Scheirs schilderde deze tegenstellingen al te wreedaardig af naar de toen heer sende mode van het expressionisme. Ook de filosofie van Titten komt ons nu ais goedkoop voor omdat zij in hoofdzaax siaat op de uiteraard voorbijgaande politieke toestanden van d e tijd en zelden op aigemeen viak komt. Maar de grote schaduwzijde was wel dat de roman, die humoristisch werd bedoeld en geprezen, de klem toon legt op de haat tussen de twee broers, üe tv-bewerking werd dus in breed menselijke zin aangepast, wat van de verzoening tussen de broers een open mogenjkneid maakt, üe scherpe Kanten werden dus argerond en aan de twee hoorafiguren werd een meer aanvaardoaar reuei gege ven. Het boek bevat boeiende eiemen- ten die een tv-bewerking tot volks feuilleton aanvaardbaar maken. Geen zwaar op de handse probierna- ek, die is er al genoeg in het leven, rroar een eenvoudig verhaal van een voudige mensen waarin velen nns- schie. een stukje van zichzelf zunen herkerren, wat dan ook wei geschikt is om cok op onze dagen nog de aan dacht van een brede kijkerskring op te eisen. De belangrijkste acteurs die voor de kijkkast zuile komen zijn Titten Romain De Comnck; Na- ten Robert Maes; Patatje Luc Tanghe; Toke Clem van Outrijve; Veldwachter Willy De Swaef; Nota ris Jaak Van Hombeek; Rozalie Mevr. Van Gijseghem. Verder hebben we nog Cineast Van Schove; Decor A. Rawoe; Re gie Ivi. Baifoort. De herenwoning van Mw. Wwe Van Mossevelde, die voor de gelegenheid als notarishuis zal fungeren in de Tele visiebewerking van de ««Filosoof van Haaghem»». (Cliché «De Voorpost») Als inleiding tot deze rede, mogen wij vragen Is het nationaal voor zitterschap van senator R. Houben voor de C.V.P. een interregnum, of zal het toekomstig nationaal kongres van de partij, de voorziene datum is de maand februari 1967, hem in deze funktie bevestigen Veel schijnt er op te wijzen dat het van een voorlopige funktie naar een vast mandaat zal overgaan, ten zij de h. Houben zelf, in plaats van het land te moeten aflopen, graag terug keerde tot zijn studiecentrum van de partij. In elk geval bevestigt hij zijn ge zag als voorzitter, door geen blad voor zijn mond te nemen en te zeg gen wat hij te zeggen heeft, als is het soms wel onder bedekte vorm. In die zin hebben wij getracht zijn rede samen te vatten, zonder de bedoeling een absoluut getrouwe weergave van de rede te geven. De oren vangen klanken op die ideeen weergeven, deze klanken zet uw brein om tot gedachten, die uw hand in lettertekens neer schrijven. Deze procedure kan men eventueel ver- NATIONAAL VOORZITTER VAN DE C.V.P. vangen door bandopname of kort schrift, maar aangezien deze twee methoden niet voorhanden waren, moeten we ons beperken door een weergave te geven van deze merk waardige rede belicht uit eigen hoek en in samengevatte vorm. Hierbij dan de hoofdgedachten De heer voorzitter wees er op dat hij sinds lang de promotor is van het idee «de hernieuwing van het politiek beleid in ons land». Iemand die na twintig jaar terug keert naar ons land kan dit land niet meer herkennen. Dit land is welvarend geworden en heeft een transformatie ondergaan, die niet te omvatten is. Zelfs in de samenstelling van de ekonomische groepen en standen is er een merkwaardige verandering. Heel wat personen, die normaal tot de zelfstandige groep zouden beho ren, hebben zich overgeschakeld naar het dienstverband. De steen kooluitbating, eenmaal de grootste steunpilaar van onze industrie wordt verdrongen door de aardoliebedrij- ven. De metaalnijverheid verplaatst zich naar de havens aan de Noord zee, wat een teleurgang meebrengt van de vroegere Waalse industrie en ekonomie. En de evolutie gaat verder, de wetenschap beheerst het bedrijfs leven, computers geven ons bereke ningen met zekerheid en dit op en kele seconden, waar vroeger dagen lang moest worden aan gerekend. En nu zouden wij willen dat het politiek leven van ons land onveran derd blijft en er geen verschuiving plaats grijpt. Er is iets nieuws aan het groeien, ook in de mentaliteit van de kiezer. De weivaart die in West-Europa tot stand is gekomen, heeft vele oorza ken, maar een zaak mag niet verge ten worden, de westerse christelijke democratien hebben het substratum gebouwd, waarop deze weivaart-sta- ten zich hebben kunnen ontwikkelen. Ook in ons land is er welvaart en deze welvaart zal nog groter worden zo wij willen voorzichtig zijn en de kiekens niet willen doden, die in staat zijn de gouden eieren te leg gen. In Belgie mogen wij ons wel de luxe veroorloven van opinie en me ning te verschillen, maar niet van ruzie te maken. Er staan ons nog grote problemen te wachten. En hier stelt de h. Hou ben de zeer aktuele vraag Moeten wij onze staatsinstellingen niet aan passen aan de nieuwe tijden (vervolg op blz. 2) VANDALEN AAN HET WERK IN STADSPARK TE AALST Kunstwerk ernstig beschadigd 's Nachts zijn vandalen aan het werk geweest in het stadspark. Zij hebben er een grote hoeveelheid verf geklad op een beeldhouwwerk van Lieve De Pelsmaeker. Dit werk werd aangekocht door het stadsbestuur on staat opgesteld in het park. Een onderzoek werd ingesteld door de politie. De onderzoekers be zitten geen aanwijzigingen over de eventuele daders. Het kunstwerk zal slechts moei lijk in zijn vroegere staat kunnen hersteld worden. Volgétide bouwtoelatingen werden door het stadsbestuur verleend Louis Verborght, verbouwen van berging, Fonteinstraat. Jozef De Bruyne, bouwen van wo ning, Kareelstraat. Gustaaf Dubois, bouwen van win kel en twee appartementen, Binnen straat. Willy Ledegen, verbouwen van woning, Asserendries.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1